›› مطالب آموزشی ›› رنگ روغن وستا ، آری یا نه

رنگ روغن وستا ، آری یا نه!

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 25 خرداد 1399 | نظرات: 7 نظر
درباره رنگ روغن وستا و کیفیت آن در میان صدها کامنت وب سایت من ، بارها و بارها توسط مخاطبان پرسیده شده است. تمایلی به نوشتن درباره این موضوع نداشتم اما آخرین دیدگاه شما در این باره انگیزه ای برای نوشتنم شد. پیش از هر چیز لازم است اشاره کنم که من بیش از هر کسی علاقمند هستم یک رنگ ایرانی خوب و باکیفیت تولید شود و در چنین صورتی بیش از هر کسی هم برای این محصول تبلیغ خواهم کرد. البته اینکه رنگ روغن وستا ساخت کجاست، تردیدهای بسیاری وجود دارد!

رنگ روغن وستا

آیا رنگ روغن وستا خوبه؟

پیش از این در نوشته ویژگی های یک رنگ روغن خوب گفته ام که یک رنگ خوب دارای ویژگی هایی مانند پوشش دهی، ثبات رنگی و درخشش است. در رنگ های رده هنرجویی، نسبت به کلاس مستر، این ویژگی ها کاهش می یابند اما از استاندارد خارج نمی شوند. رنگ روغن وستا یا رنگ های ایرانی دارای استانداردهای کمتری در این مورد هستند. من بارها پس از مشاهده یک نقاشی، (بدون پرسیدن از هنرمند) متوجه شده ام که تابلو با رنگ روغن وستا کار شده است. کم مایه بودن رنگ ها و همچنین رنگ پریدگی تیرگی ها پس از خشک شدن نقاشی تا میزانی به چشم می خورد. از سوی دیگر ما گاهی با نقاشی هایی مواجه بوده ایم که به دلیل استفاده از این برند، پس از خشک شدن به طریقی تخریب شده اند (البته لازم است اشاره کنم که این مورد به مهارت نقاش در کنترل و کاربرد بهتر رنگ ها هم بستگی دارد و فقط مربوط به کیفیت رنگ وستا نیست. اما در صورت اشتباه نقاش، این تخریب در وستا می تواند بیشتر باشد). یادآوری می کنم که کیفیت فعلی رنگ های برتر به دلیل تجربه صدها ساله، مطالعات علمی، آزمایش های عملی و تست های آزمایشگاهی مداوم است. این آزمایش ها باعث می شود تا پایداری رنگ ها(حتی در صورت اشتباه نقاش) بالاتر باشد. اما آیا چنین نگاهی در تولید رنگ روغن وستا وجود دارد؟ یادم هست در دوران دانشجویی 2 رنگ اکریلیک وستا(آبی سرولین و زرد اکر) به محض باز شدن درب تیوب بعد از 2 روز کاملا خشک می شد! همین حالا هم محصولات دیگری از این برند یا برندهای ایرانی دیگر گاهی باعث آسیب های جدی به آثار هنری می شوند. به عنوان نمونه کامنت های مطلب ورنی را ببینید که چه تعداد افراد بعد از استفاده از ورنی های وستا و دُرنا دچار مشکل چسبناک شدن و کثیفی نقاشی هایشان شده اند. همه این ها را گفتم تا گفته باشم که محصولات وستا از نظر من (شخصا) مناسب نیست و توصیه نمی کنم.

چرا من تفاوت رو حس نمی کنم؟

رنگ روغن وستا

سطح حساسیت آدم ها متفاوت است. من هنرجویان زیادی داشتم که چنین تصوری داشتند ولی به مرور زمان و با بالا رفتن حساسیت ها کاملا متوجه تفاوت ها شدند. به همین دلیل است که شما در پالت رنگی هنرمندان حرفه ای، رنگ هایی را می بینید که هرگز متوجه نوع کاربرد آن ها نمی شوید. از طرفی این مورد به تفاوت کیفیت رنگ ها هم بستگی دارد. مثلا زمانی که شما رنگ وستا را با وینتون مقایسه می کنید نسبت به زمانی که آن را با وینزور آرتیست مقایسه می کنید، کمی سخت تر متوجه تفاوت ها می شوید. به طور کل اگر تفاوتی در کار نبود، قطعا همه نقاشان بزرگ دنیا از وستا استفاده و کمتر هزینه می کردند!

قیمت رنگ روغن وستا ارزان است

این مورد درست نیست. وقتی یک محصول پیگمنت رنگی کمتر و مواد پر کننده بیشتری داشته باشد، به همان میزان هم حجم رنگ مورد استفاده، بیشتر خواهد شد. بنابراین ضمن کاهش کیفیت خروجی کار، رنگ های شما خیلی زودتر تمام شده و باید دوباره بخرید! بنابراین شما قیمت بیشتری هم پرداخت می کنید. این مورد فقط در صورتی برای شما ارزان به حساب می آید که نتوانید بیشتر از این هزینه کنید.

رنگ روغن وستا

همه چیز رنگ نیست!

کاملا درست است. بارها گفته ام که یک نقاش حرفه ای با وینتون (و حتی وستا)، خروجی بهتری خواهد داشت نسبت به یک نقاش آماتور با وینزور آرتیست! بدیهیست که بحث کنترل رنگ و دانش کاربرد آن هم بسیار مهم است. بنابراین اگر رنگ خوب می خرید، باید دانش استفاده از محاسن آن را هم داشته باشید. اما اگر دانش استفاده از رنگ را داشته باشید، بهتر است سراغ یک رنگ با کیفیت پایین نروید. ابزار خوب و دانش کاربرد آن برای یک هنرمند خوب، دو موضوع مکمل هستند. اما به طور کل اگر یک رنگ مثل وستا در تجربه شما قابل قبول و موفق بوده است، می توانید همچنان بر اساس تجربه خود پیش بروید و من اصراری در تحمیل تجربه خودم به شما ندارم.

استفاده از وستا فاجعه بار است؟

نه! مسئله ساده ایست: اگر به لحاظ مالی توان خرید رنگ بهتری دارید، تردید نکنید. ولی اگر توان خرید رنگ بهتری ندارید، می توانید وستا بخرید و با اتکا به توانایی های خود و کنترل رنگ و دقت هر چه بیشتر در روش انجام کار، تابلوهای قابل قبول هم خلق کنید! تا زمانی که بتوانید سراغ رنگ بهتری بروید.

پیشنهاد به شرکت های ایرانی

رنگ روغن وستا

فرایند تولید یک رنگ عالی، اصولا نباید به پیچیدگی ارسال ماهواره به فضا باشد! من رد و نشانی از شرکت وستا نیافته ام و حتی به نظر می رسد که این شرکت ایرانی نیست و در کانادا تاسیس شده باشد. اما با فرض ایرانی بودن، شرکتی مانند وستا تمام پتانسیل های لازم را برای ساخت یک رنگ کلاس مستر داشته و بازار ایران هم کشش پرداخت هزینه های بیشتر برای رنگ بهتر را دارد. من امروز حدود 5 میلیون تومان برای خرید رنگ های یک برند خارجی هزینه کردم! در حالیکه می توانستم همین هزینه را برای یک برند ایرانی بپردازم و بسیاری هنرمندان حرفه ای دیگر هم روزانه در حال پرداخت هزینه های گزاف برای برندهای خارجی هستند. بنابراین بازار برای خرید رنگ خوب وجود دارد. برندهای ایرانی باید مانند شرکت های حرفه ای خارجی، ضمن ایجاد تغییرات بنیادین، برای تولید رنگ هایی در رده های هنرجویی، مستر و فوق مستر اقدام کنند. در این میان تعامل بیشتر با هنرمندان حرفه ای حتما به بالا رفتن کیفیت کمک خواهد کرد.


* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  غزالهجمعه, 14 شهریور‍ 1399

سلام
برای کسی که تازه می خواهد رنگ روغن را شروع بکنه شما چه برندی را پیشنهاد میکنید وینزور خیلی قیمتش بالاست و من که تازه تابلو اولم هست و ناشی هستم و احتمالا خیلی رنگ حروم کنم صرف نداره.
به نظرتون با بودجه ۱تومان چه مارکی بگیرم ؟
محسن ایرانی جمعه, 14 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به غزاله
شما می تونین ماریس، پ ب او یا سن پترزبورگ بخرید
محسن ایرانی جمعه, 14 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به غزاله
همچنین احتمالا می تونین رنگ وینزور دست دوم از روی سایت هایی مثل دیوار یا شیپور بخرید


  موژان دوشنبه, 6 مرداد 1399

تشکر میکنم بخاطر مطلب مفیدتون . من رنگ اکریلیک وستا رو خریدم و در عرض دو هفته آب (و یا هر حلالی که بود)و قسمت رنگی کار یعنی موادش کاملا از هم جدا شدن توی همون تیوپش متاسفانه .
خواستم بپرسم شما اکریلیک ریوز رو پیشنهاد میکنید؟ و یا اکریلیک پ ب او ؟ کلا چه مارکی برای اکریلیک خوب هست؟
محسن ایرانی سه شنبه, 7 مرداد 1399
Mohsen Irani به موژان
سلام. بله بخشی از ایرادات ما به وستا به همین دلیله
اکریلیک ریوز خوبه و نسبتا ارزون. برندهای بهتر و گرون تر آمستردام، اشمینک ، وینزور و مایمری هستن


  حبیبییکشنبه, 5 مرداد 1399

سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.در رنگ روغن باید بذاریم زیر رنگ کاملا خشک بشه یا اینکه قبل از خشک شدن، رنگ اصلی رو بذاریم؟
محسن ایرانی یکشنبه, 5 مرداد 1399
Mohsen Irani به حبیبی
سلام. گاهی در تکنیک هایی مثل آلاپریما سعی می کنیم سریع تر کار رو جمع کنیم اما در بیشتر مواقع بهتره بذاریم که زیر رنگ خشک بشه


  Mobinaشنبه, 14 تیر‍ 1399

یسوال برای منی که تازه دارم کار با رنگ روغن رو شروع میکنم رنگ روغن وستا پیشنهادخوبی نیست؟
محسن ایرانی شنبه, 14 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به Mobina
کل این مطلب رو نوشتم که بگم نیست!


  محمدجمعه, 6 تیر‍ 1399

همچنین:
atimehr.ir
محسن ایرانی شنبه, 7 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به محمد
سایت های ارسالی شما خیلی جالب بود و باعث تعجب من شد! بر اساس این سایت ها به نظر میاد که رنگ روغن وستا ایرانی هم نیست! و شاید به همین دلیله که هیچ رد و نشانی از شرکت وستا در ایران نداریم ظاهرا


  محمدجمعه, 6 تیر‍ 1399

نقاشی منم متاسفانه بعد از چند ماه دچار ترک شد.
(البته من یه سایتی ازشون پیدا کردم. vestacolor.com
اگه وارد نشد از vpn استفاده کنید)


  سعیدپنجشنبه, 29 خرداد 1399

ممنون به خاطر پاسختون- از شرکتی که نه سایتی داره نه میشه فهمید کجا هست کارگاهشون و... هیچجوره نمیشه ره گیری کرد یا انتقاد پیشنهادی داد بیشتر از این نمیشه انتظار داشت...یا حداقل من پیدا نکردم ... حتی حدس میزنم مثل خیلی از شرکتای دیگه اینا از چین میاد و برچسب میخوره یا اینجا پر میشه .... واقعا منم فکر نمیکنم خیلی تکنولوژی بالایی بخواد تولید رنگ با کیفیت تر... هزینش بیشترش رو هم میتونن بکشن روی محصول
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به سعید
متاسفانه دقیقا من هم هیچ رد و نشانی پیدا نکردم!


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 7 × 4 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.