›› مطالب آموزشی ›› آشنایی با رنگ های مات و شفاف در نقاشی

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

رنگ های مات و شفاف در نقاشی را بشناسیم

| بخش: رنگ شناسی | | نظرات: 6 نظر
 اگر از جمله افرادی باشید که کاربرد غریزی رنگ شما را راضی نمی کند و دنبال شناخت اصولی تر ویژگی های آن هستید، این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. از طرفی من کمتر در مورد ویژگی مات و شفاف بودن رنگ در کلاس های نقاشی صحبت می کنم. در واقع از نظر من درک موضوعاتی مانند این و کاربرد درست آن ها نیازمند حساسیت بیشتری است که رسیدن به آن در هنرجویان تازه کار کمی زمان می برد. بنابراین اینجا فرصت خوبی دارم تا درباره آن بیشتر توضیح بدم و فهرست رنگ های مات و شفاف را دسته بندی کنم.

رنگ مات و شفاف

اگر به مشخصات روی تیوب بیشتر برندهای رنگ نگاه کنید، 4 علامت مربع شکل روی آن ها می بینید. هر کدام از این علامت ها معنی متفاوتی دارند. مربع تیره به معنای مات بودن رنگ ( Opaque ) ، مربع سفید به معنای شفاف بودن رنگ ( Transparent ) ، مربع نیم تیره به معنای نیمه مات بودن ( Semi-opaque ) ، و مربع سفید با یک خط روی آن به معنای نیمه شفاف بودن ( Semi-transparent ) رنگ است.

شناخت رنگ های مات و شفاف چه اهمیتی دارد؟

رنگ های شفاف اغلب درخشنده تر هستند اما قدرت پوشانندگی رنگ های مات بسیار بیشتر است. ممکن است این موضوع در شروع یک نقاشی چندان برای شما اهمیت نداشته باشد. علت این است که ما معمولا هنگام انجام لایه های اولیه نقاشی، رنگ های زیادی را باهم ترکیب می کنیم. در نتیجه خواص رنگ ها در ترکیب با یکدیگر از بین رفته و مات می شوند. مثلا آبی اولترامارین در ترکیب با سفید تیتانیوم دیگر یک رنگ شفاف یا ترنسپرنت نیست! بنابراین ما معمولا زیررنگ را با رنگ های پوشاننده و مات انجام می دهیم. اما به دلیل درخشندگی رنگ های شفاف، می توان از آن ها در لایه های نهایی کار به خوبی بهره برد و جلوه بسیار زنده تر و بهتری به کار داد. به همین جهت است که برای گلیز کردن بیشتر از رنگ های ترنسپرنت استفاده می شود.

رنگ های شفاف کدام ها هستند؟

شما می توانید با توجه به علامت درج شده روی تیوب رنگ ها یا با کشیدن یک لایه نازک رنگ روی یک سطح تیره، خصوصیات آن را متوجه شوید. اما به طور کل برخی رنگ ها ذاتا شفاف هستند. مثلا آبی اولترامارین ، ثالو و آبی پروسی ترنسپرنت هستند. از خانواده قرمزها ، پرمنت رُز و آلیزارین کریمسون شفاف هستند. سبزهای ویریدین و ساپ گرین هم شفاف هستند. قهوه ای سینا هم در بیشتر برندهای رنگی به عنوان یک رنگ شفاف شناخته می شود. در خانواده زرد هم می توان از دو رنگ زرد لیمویی و زرد هندی به عنوان دو رنگ شفاف نام برد.

رنگ های مات کدام ها هستند؟

مات و شفاف بودن رنگ ها در برندهای مختلف یا کلاس های رنگی گوناگون، اندکی تفاوت دارد. از جمله رنگ های مات می توان به سفید تیتانیوم ، آبی سرولین ، قرمز کادمیوم ، قرمز ورمیلیون ، زرد اُکر اشاره کرد. نیمه مات یا نیمه شفاف بودن برخی رنگ ها هم همانطور که اشاره کردم به برند رنگ مورد نظر بسیار بستگی دارد. اما رنگی مانند سفید زینک، معمولا نیمه مات است.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  Minaجمعه, 27 فروردین 1400

ممنون از توضیحاتتون
در آبرنگ هم رنگهای ترنسپرت وجود داره؟
آیا برندهای خارجی آبرنگ شفاف تر هستند؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به Mina
خواهش می کنم. اصولا که ماهیت آبرنگ ترنسپرنته


  محمدچهارشنبه, 24 دی 1399

بسیار استفاده کردم
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به محمد
سپاسگزارم


  موناسه شنبه, 8 مهر‍ 1399

بی نهایت عالی
محسن ایرانی سه شنبه, 15 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به مونا
سپاسگزارم از نظر لطف شما


  محمدیکشنبه, 11 خرداد 1399

عالی بود
محسن ایرانی یکشنبه, 11 خرداد 1399
Mohsen Irani به محمد
ممنونم


  پرویزدوشنبه, 5 خرداد 1399

ممنون از توضیحات کامل شما.
محسن ایرانی چهارشنبه, 7 خرداد 1399
Mohsen Irani به پرویز
سپاس از شما


  نوید محمدپور بی بالان!چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398

پس بنا بر این ابتدا باید رنگهای مات استفاده بشه و پس از خشک شدن از رنگهای شفاف بمقدار کم استفاده کرد؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 7 خرداد 1399
Mohsen Irani به نوید محمدپور بی بالان!
بله


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 10 × 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.