›› مطالب آموزشی ›› آشنایی با رنگ های مات و شفاف در نقاشی

رنگ های مات و شفاف در نقاشی را بشناسیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 23 تیر‍ 1398 | نظرات: 1 نظر
 اگر از جمله افرادی باشید که کاربرد غریزی رنگ شما را راضی نمی کند و دنبال شناخت اصولی تر ویژگی های آن هستید، این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. از طرفی من کمتر در مورد ویژگی مات و شفاف بودن رنگ در کلاس های نقاشی صحبت می کنم. در واقع از نظر من درک موضوعاتی مانند این و کاربرد درست آن ها نیازمند حساسیت بیشتری است که رسیدن به آن در هنرجویان تازه کار کمی زمان می برد. بنابراین اینجا فرصت خوبی دارم تا درباره آن بیشتر توضیح بدم و فهرست رنگ های مات و شفاف را دسته بندی کنم.

رنگ مات و شفاف

اگر به مشخصات روی تیوب بیشتر برندهای رنگ نگاه کنید، 4 علامت مربع شکل روی آن ها می بینید. هر کدام از این علامت ها معنی متفاوتی دارند. مربع تیره به معنای مات بودن رنگ ( Opaque ) ، مربع سفید به معنای شفاف بودن رنگ ( Transparent ) ، مربع نیم تیره به معنای نیمه مات بودن ( Semi-opaque ) ، و مربع سفید با یک خط روی آن به معنای نیمه شفاف بودن ( Semi-transparent ) رنگ است.

شناخت رنگ های مات و شفاف چه اهمیتی دارد؟

رنگ های شفاف اغلب درخشنده تر هستند اما قدرت پوشانندگی رنگ های مات بسیار بیشتر است. ممکن است این موضوع در شروع یک نقاشی چندان برای شما اهمیت نداشته باشد. علت این است که ما معمولا هنگام انجام لایه های اولیه نقاشی، رنگ های زیادی را باهم ترکیب می کنیم. در نتیجه خواص رنگ ها در ترکیب با یکدیگر از بین رفته و مات می شوند. مثلا آبی اولترامارین در ترکیب با سفید تیتانیوم دیگر یک رنگ شفاف یا ترنسپرنت نیست! بنابراین ما معمولا زیررنگ را با رنگ های پوشاننده و مات انجام می دهیم. اما به دلیل درخشندگی رنگ های شفاف، می توان از آن ها در لایه های نهایی کار به خوبی بهره برد و جلوه بسیار زنده تر و بهتری به کار داد. به همین جهت است که برای گلیز کردن بیشتر از رنگ های ترنسپرنت استفاده می شود.

رنگ های شفاف کدام ها هستند؟

شما می توانید با توجه به علامت درج شده روی تیوب رنگ ها یا با کشیدن یک لایه نازک رنگ روی یک سطح تیره، خصوصیات آن را متوجه شوید. اما به طور کل برخی رنگ ها ذاتا شفاف هستند. مثلا آبی اولترامارین ، ثالو و آبی پروسی ترنسپرنت هستند. از خانواده قرمزها ، پرمنت رُز و آلیزارین کریمسون شفاف هستند. سبزهای ویریدین و ساپ گرین هم شفاف هستند. قهوه ای سینا هم در بیشتر برندهای رنگی به عنوان یک رنگ شفاف شناخته می شود. در خانواده زرد هم می توان از دو رنگ زرد لیمویی و زرد هندی به عنوان دو رنگ شفاف نام برد.

رنگ های مات کدام ها هستند؟

مات و شفاف بودن رنگ ها در برندهای مختلف یا کلاس های رنگی گوناگون، اندکی تفاوت دارد. از جمله رنگ های مات می توان به سفید تیتانیوم ، آبی سرولین ، قرمز کادمیوم ، قرمز ورمیلیون ، زرد اُکر اشاره کرد. نیمه مات یا نیمه شفاف بودن برخی رنگ ها هم همانطور که اشاره کردم به برند رنگ مورد نظر بسیار بستگی دارد. اما رنگی مانند سفید زینک، معمولا نیمه مات است.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


نوید محمدپور بی بالان!   چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398

پس بنا بر این ابتدا باید رنگهای مات استفاده بشه و پس از خشک شدن از رنگهای شفاف بمقدار کم استفاده کرد؟خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 6 × 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.