›› مطالب آموزشی ›› آموزش شستشوی قلم مو

آموزش نحوه شستن قلموی نقاشی

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: جمعه, 2 شهریور‍ 1397 | نظرات: 1 نظر

شستن قلم موی نقاشی از آن کارهاییست که با این وضعیت تورم و افزایش قیمت ابزارهای نقاشی اهمیت زیادی پیدا کرده. یادم هست در دوران دانشجویی، برخی وقت ها حوصله نداشتیم قلم موی نقاشی را بعد از کار بشوییم. خب آن موقع ها نسبتا ارزان تر بود. بنابراین صورت مسئله را پاک می کردیم. یعنی قلمو را می انداختیم دور! البته شیوه درست شستشوی آن را هم مثل خیلی چیزهای ریز و درشت دیگر، یادمان نداده بودند. فکر می کردیم لزوما باید از تینر یا نفت برای این کار استفاده کنیم. بعدها بیشتر تجربه کردیم و بیشتر یاد گرفتیم. آموزش زیر راهنمای خوبیست برای شما، تا بدانید چطور با قلم موهایتان بهتر رفتار کنید که بیشتر عمر کنند.

شستن قلم موی رنگ روغن

اگر به شما یاد داده اند که برای شستن قلم موی رنگ روغن از صابون جامد استفاده کنید، باید بگویم ایده خوبی نیست. مالیدن نوک قلم روی صابون یا کف دست باعث می شود که بعد از مدتی موهای آن باز و بدشکل شود. صابون مایع نیز معمولا توان کافی برای پاک کردن رنگ ندارد. راه ساده تر و بهتری برای پاک کردن رنگ روغن از موهای قلمو وجود دارد که در بخش زیر به آن اشاره می شود:

استفاده از مایع ظرفشویی

تمیز کردن قلمو

1) پیش از انجام شستشو حتما قلمو را با یک پارچه نخی پاک کنید. دقت کنید که اگر حجم رنگ های اضافی را در این مرحله کم نکنید، در گام بعدی، شستشو به سختی و ناکامل انجام می شود.
 

آموزش شستن قلمو

2) داخل یک لیوان کمی مایع ظرفشویی خالص بریزید. برند مایع ظرفشویی چندان مهم نیست. مثلا مارک پریل نسبتا قلم موها را زود و خوب تمیز می کند! قلم مو را به آرامی به کف لیوان بکشید تا رنگ های اضافی روی موها را پس بدهد.
 

شستشوی قلموی رنگ روغن

3) قلمو را زیر شیر آب ولرم بگیرید. از آب داغ یا جوش استفاده نکنید چون غلاف فلزی قلم مو را از دسته چوبی آن جدا می کند. بهتر است بعد از شستشو، حالت موها را با دست مرتب کنید.

شستن قلموی خشک شده

تا حد امکان اجازه ندهید که قلم موهای نقاشی شما خشک شوند. معمولا یک قلموی خشک شده دیگر آن قلموی سابق نمی شود! اما اگر گران ترین و بهترین مارک را خریده اید و دلتان نمی آید که دور بیندازیدش، شاید راه های زیر برای شما مفید باشد:

استفاده از محلول قلم شور

محلول قلم شور

محلول قلم شور می تواند تا میزانی یک قلمو خشک شده را به نقاشی باز گرداند! برای این کار موهای خشک شده قلم را تا چند ساعت در محلول بگذارید و سپس آبکشی کنید. بر اساس تجربه، مایع قلم شور آرتیمان (تصویر بالا) کیفیت و قدرت پاک کنندگی خوبی دارد و فعلا در بازار یافت می شود.

شستن قلمو با تینر فوری

راهی فوریست اما دلچسب نیست! چون بخار تینر بد بوست و به ریه ها آسیب می زند. اما اگر دنبال راهی سریع هستید، از تینر فوری استفاده کنید. برای انجام این کار از ظرف شیشه ای و دستکش استفاده کنید. موهای قلم مو نباید بیش از یک یا دو دقیقه داخل تینر باقی بماند چون مواد پلاستیکی در تینر فوری حل می شوند.

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


جواد اسماعیلی   پنجشنبه, 18 بهمن‍ 1397

خودتون امتحان کردین واقعی هست؟
محسن ایرانی   شنبه, 27 بهمن‍ 1397
پاسخ به جواد اسماعیلی
سلام. دقیقا متوجه نشدم که چه چیز واقعی است. این روش شستن قلم موی نقاشی رنگ روغن؟ بله من معمولا چیزهایی رو در سایتم می نویسم که حاصل تجربه خودم است.خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم