›› مطالب آموزشی ›› انواع کاغذ طراحی و کاربرد آن ها

آشنایی با انواع کاغذ طراحی و کاربرد آن ها

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: سه شنبه, 20 شهریور‍ 1397 | نظرات: 5 نظر

یک طراح به هر میزانی که تجربه و مهارت داشته باشد، بازهم بخشی از نتیجه کار وابسته به نوع انتخاب و کیفیت ابزار است. در این میان کاغذ طراحی یکی از مهم ترین ابزارهایی است که کیفیت آن تاثیر مستقیمی در ظرافت و شفافیت طراحی دارد. در حالی که هر یک از انواع کاغذ طراحی ، برای شیوه های خاصی از کار مناسب هستند، اما در بیشتر اوقات این موضوع نادیده گرفته می شود. در این نوشته کوتاه سه نمونه از رایج ترین کاغذهای طراحی در ایران را معرفی و به کابرد مناسب هر یک اشاره می کنم.


کاغذ کاهی

کاغذ کاهی

در واژه نامه دهخدا از آن به عنوان کاغذی کم ارزش که به رنگ کاه است یاد شده است اما اغلب مواقع فیلی رنگ است. این کاغذ بافت کمی داشته و بسیار نازک است. از این رو برای طراحی به شیوه ساخت و ساز مناسب نیست. کاغذ کاهی به دلیل ارزان بودن و همچنین سطح صاف و لیزی که دارد، برای تمرین های طراحی سریع و زیاد با خط، مثل اسکیس مناسب تر است. این کاغذ در اثر گذر زمان، تابش نور و کاهش رطوبت، نسبت به انواع کاغذهای دیگر، زودتر زرد و کدر می شود.

کاغذ پارس

کاغذ پارس

این کاغذ از باگاس یا همان تفاله ي نيشكر كه عصاره ي آن در كارخانه ي نيشكر هفت تپه خوزستان گرفته شده، ساخته می شود. بر اساس شعار کارخانه تولید کننده، برای ساخت کاغذ پارس هیچ درختی قطع نمی شود. این کاغذ تم ملایم زرد رنگی دارد، و در اندازه و کیفیت های مختلفی در نوشت ابزاری ها فروخته می شود. برخی از انواع این کاغذ که ضخیم تر بوده و رنگ کدری دارند، هنگام طراحی بافت چرکی ایجاد می کنند و شکننده هستند. به دلیل بافت خوب، قیمت مناسب و استحکام، از کاغذ پارس بیشتر برای طراحی فیگور و چهره با متریال هایی مانند زغال و کنته استفاده می شود.

کاغذ سفید چاپ

کاغذ دبل آ

در انواع برندها تولید شده و چون در صنعت چاپ کاربرد دارد، نسبت به کاغذ پارس استاندارد مشخص تری دارد. کاغذ سفید اغلب در اندازه های استاندارد A4 و A3 در بازار وجود دارد و برندهای خارجی گوناگونی این کاغذ را تولید می کنند. علی رغم اینکه کاربرد اصلی آن برای صنعت چاپ و نشر است اما در طراحی با مداد گرافیتی نیز می توان از آن به خوبی بهره جست. البته باید توجه کرد که هرچند در ظاهر، همه این برندها به یکدیگر شبیه هستند، اما هر یک بافت و کیفیت متفاوتی در طراحی ایجاد می کنند. من اغلب برای طراحی به شیوه ساخت و ساز با مداد گرافیتی برند Double A را به هنرجویانم پیشنهاد می کنم. این کاغذ به دو دلیل برای طراحی با زغال مناسب نیست. اول اینکه سفیدی بیش از حد آن با سیاهی زغال کنتراست شدیدی ایجاد کرده و باعث خستگی چشم می شود. دوم اینکه اصطلاحا زغال روی آن راه نمی رود (به خوبی حرکت نمی کند).

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  زهرا پیروانپنجشنبه, 5 تیر‍ 1399

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد هنرمند آقای ایرانی عزیز👌
برای طراحی سیاه قلم با زغال یا پودر زغال چه نوع کاغذ یا مقوایی به ترتیب بهترین کیفیت را دارد ؟کاغذ پارس بهتراست یا مقوای اشتنباخ بدون بافت یا نوع دیگری؟ممنون میشم🌸
محسن ایرانی پنجشنبه, 5 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به زهرا پیروان
ممنونم. مقوای فابریانوی 200 و 220 گرام مناسب است. اشتنباخ حدود 155 گرمهم مناسبه امام کاغذ پاس نه!


  Vahidehجمعه, 30 خرداد 1399

سلام ممنون از مطلب خوبتون. ببخشید از کاغذ A4 معمولی میشه برای نقاشی با ماژیک و یا آبرنگ هم استفاده کرد. ممنون
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به Vahideh
سلام. نه به خصوص آبرنگ که مقوای مخصوص 300 گرم می خواد


  للفپنجشنبه, 19 دی 1398

خسته نباشی


  Pegahیکشنبه, 27 مرداد 1398

سلام وقت بخیر
نظرتون درباره کاغذ کرافت برای طراحی چیه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 27 مرداد 1398
Mohsen Irani به Pegah
سلام. وقت خوبیه که کاغذ کرافت رو هم به این مطلب اضافه کنم.


  فرنامشنبه, 1 تیر‍ 1398

با سلام
سوالم این که چند بار می شه از یک بوم نقاشی استفاده کرد
محسن ایرانی یکشنبه, 2 تیر‍ 1398
Mohsen Irani به فرنام
سلام. البته این مطلب در مورد کاغذه. ولی به طور کل چه دلیلی داره که چند بار از یک بوم نقاشی استفاده کنید؟


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 32 ÷ 4 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.