›› مطالب آموزشی ›› بوم نقاشی و روش زیرسازی بوم

بوم نقاشی را چطور زیرسازی کنیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: پنجشنبه, 5 دی 1398 | نظرات: 4 نظر

در مورد بوم نقاشی و روش زیرسازی آن بارها از من سوال شد و در نهایت انگیزه ای ایجاد شد برای نگارش این مطلب. اگرچه موضوع بسیار پر اهمیتی هم هست. به طوریکه به سختی می توان تصور کرد، یک نقاش بدون زیرسازی مناسب به نتیجه مطلوب برسد. در ادامه تا حدی که می توانم درباره بوم نقاشی، دلایل و نحوه زیرسازی آن توضیح می دهم. امیدوارم مفید باشد.


بوم نقاشی

پارچه بوم نقاشی

اگرچه در قدیم بوم های نقاشی را از پارچه های کنفی می ساختند اما امروزه بیشتر از جنس کتان و پنبه ساخته می شوند. پارچه هایی که برای این مورد استفاده می شوند اغلب از انواع کرباس و متقال هستند. متقال کمی نسبت به کرباس لطیف تر بوده و بافت ریزتری دارد. پارچه هایی با بافت ریز بیشتر برای نقاشی هایی با تکنیک ساخت و ساز و فوتورئال مناسب بوده و پارچه هایی با بافت درشت برای تکنیک های ضربه ای همراه با جرم رنگی زیاد مناسب هستند.

کلاف بوم

چهارچوبی است که پارچه را روی آن می کشند و کمی به داخل شیب دارد تا پارچه با آن برخورد نداشته باشد. چوب آن باید کاملا خشک شده باشد وگرنه تاب بر می دارد. به ویژه هنگام خرید بوم های بزرگ دقت کنید که کلاف آن تاب نداشته باشد. کشیدن پارچه روی کلاف در حد یکی دو عدد خیلی سخت نیست ولی بیشتر از آن نیازمند ابزاری به نام بوم کش است. بهتر است پارچه را اول زیرسازی کرده و بعدا با منگنه روی کلاف بکشید. در غیر این صورت در روند زیرسازی شل می شود.

چرا زیرسازی کنیم؟

با یک زیرسازی مناسب، سطح بوم رنگ و روغن را بیش از اندازه به خود جذب نمی کند. رنگ ها شفافیت خود را حفظ کرده و بهتر روی بوم حرکت می کنند. لایه های رنگی بر روی یک سطح خوب، بسیار بهتر روی هم می نشینند و همه این ها (به ویژه در تکنیک های ساخت و ساز) کیفیت و سرعت پیشبرد یک تابلوی نقاشی را چند برابر می کند. در اینجا باید اشاره کنم که هیچ کدام از بوم هایی (به خصوص بوم های ایرانی) که من دیده ام، زیرسازی مناسبی ندارند و نمی شود مستقیما روی آن ها کار کرد.

چطور زیرسازی کنیم؟

تا جایی که می دانم در روش های سنتی از مواد خاصی مانند سریشم، شیره انگور و پودر رنگ استفاده می شد. اما امروزه با وجود تولید انواع جسو، نیازی به استفاده از آن ها نیست. شما فقط به پارچه بوم آماده، جسوی مارک خوب و سمباده ریز نیاز دارید! در ایران پارچه های دو برند بوم ایران و پارس بوم مناسب تر هستند. روی پارچه ریزبافتی که از این دو مارک تهیه کرده اید سمباده ملایمی بزنید. سطح آن را با پارچه تمیز کنید و یک لایه نازک جسو بزنید. این لایه جسو برای خشک شدن به چند ساعت زمان نیاز دارد. بعد از خشک شدن، دوباره آن را سمباده بزنید. این کار را می توانید چند دست انجام دهید. از نتیجه کار شگفت زده می شوید!

تکه چوب های سوال برانگیز!

بوم نقاشی

حتما در بوم های خارجی، آن تکه چوب های کوچکی که در پشت آن گذاشته اند را دیده اید. احتمالا هیچ وقت هم کاربردشان را نفهمیده اید. آن ها را برای این می گذارند تا در صورت شل شدن پارچه بوم نقاشی، با گذاشتنشان در شکاف ها، دوباره پارچه را سفت کنید. البته بوم های ایرانی این قرتی بازی ها را ندارند. صاف و ساده و بی ریا! 

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


مریم   دوشنبه, 9 دی 1398

سلام
من جسو مارک Liquitex گرفتم
روش نوشته مخصوص آکریلیک
اگه روی بوم بزنم،نمیشه روش رنگ روغن کار کنم؟
محسن ایرانی   سه شنبه, 10 دی 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. فکر نمی کنم مشکل خاصی باشه


صدیقه   جمعه, 13 دی 1398

این مطلب عالی بود
محسن ایرانی   یکشنبه, 15 دی 1398
Mohsen Irani به صدیقه
سپاسگزارم


سپیده   یکشنبه, 29 دی 1398

خسته نباشی .نظرتون راجب رنگ و روغن وستا چیه؟مارک خوبیه؟ من ازش استفاده کردم و حالا بعد 9 سال رنگ ها از روی بوم درحال جداشدنه
ایا راهی وجود داره ک بشه رنگ رو از روی بوم پاک کرد و دوباره از بوم استفاده کرد؟
محسن ایرانی   یکشنبه, 29 دی 1398
Mohsen Irani به سپیده
سلام. قبلا در این مورد در بخش رنگ شناسی خیلی صحبت کردیم. از نظر من وستا اصلا رنگ نیست! هیچ کدوم از محصولاتش به درد نمی خوره. می تونین روی بوم سمباده بزنین تا صاف شه. بعد یه دست رنگ یا جسو بزنین و دوباره سمباده.


فرانک   چهارشنبه, 2 بهمن‍ 1398

باعرض سلام واحترام.استاد گرامی آیا بوم های آماده را هم باید مجددا زیرسازی کرد.یا شما اصلا خرید بوم های آماده را توصیه نمیکنید.
محسن ایرانی   شنبه, 5 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به فرانک
سلام. بله در متن هم اشاره کردم که باید زیرسازی بشن. می تونین مثلا پارس بوم آماده بافت ریز بخرین و روی اون زیرسازی کنین.خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 10 ÷ 2 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.