›› مطالب آموزشی ›› بوم نقاشی و روش زیرسازی بوم

بوم نقاشی را چطور زیرسازی کنیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: پنجشنبه, 5 دی 1398 | نظرات: 44 نظر

در مورد بوم نقاشی و روش زیرسازی آن بارها از من سوال شد و در نهایت انگیزه ای ایجاد شد برای نگارش این مطلب. اگرچه موضوع بسیار پر اهمیتی هم هست. به طوریکه به سختی می توان تصور کرد، یک نقاش بدون زیرسازی مناسب به نتیجه مطلوب برسد. در ادامه تا حدی که می توانم درباره بوم نقاشی، دلایل و نحوه زیرسازی آن توضیح می دهم. امیدوارم مفید باشد.


بوم نقاشی

پارچه بوم نقاشی

اگرچه در قدیم بوم های نقاشی را از پارچه های کنفی می ساختند اما امروزه بیشتر از جنس کتان و پنبه ساخته می شوند. پارچه هایی که برای این مورد استفاده می شوند اغلب از انواع کرباس و متقال هستند. متقال کمی نسبت به کرباس لطیف تر بوده و بافت ریزتری دارد. پارچه هایی با بافت ریز بیشتر برای نقاشی هایی با تکنیک ساخت و ساز و فوتورئال مناسب بوده و پارچه هایی با بافت درشت برای تکنیک های ضربه ای همراه با جرم رنگی زیاد مناسب هستند.

کلاف بوم

چهارچوبی است که پارچه را روی آن می کشند و کمی به داخل شیب دارد تا پارچه با آن برخورد نداشته باشد. چوب آن باید کاملا خشک شده باشد وگرنه تاب بر می دارد. به ویژه هنگام خرید بوم های بزرگ دقت کنید که کلاف آن تاب نداشته باشد. کشیدن پارچه روی کلاف در حد یکی دو عدد خیلی سخت نیست ولی در تعداد زیاد نیازمند ابزاری به نام بوم کش است. بهتر است پارچه را اول زیرسازی کرده و بعدا با منگنه روی کلاف بکشید. در غیر این صورت در روند زیرسازی شل می شود.

چرا زیرسازی کنیم؟

با یک زیرسازی مناسب، سطح بوم رنگ و روغن را بیش از اندازه به خود جذب نمی کند. رنگ ها شفافیت خود را حفظ کرده و بهتر روی بوم حرکت می کنند. لایه های رنگی بر روی یک سطح خوب، بسیار بهتر روی هم می نشینند و همه این ها (به ویژه در تکنیک های ساخت و ساز) کیفیت و سرعت پیشبرد یک تابلوی نقاشی را چند برابر می کند. در اینجا باید اشاره کنم که هیچ کدام از بوم هایی (به خصوص بوم های ایرانی) که من دیده ام، زیرسازی مناسبی ندارند و نمی شود مستقیما روی آن ها کار کرد.

پارچه بوم بخرم یا بوم آماده؟

دقت کنید که خریدن پارچه متقال خام یا پارچه بوم نقاشی آماده زمانی خیلی به صرفه است که شما کلاف آن را داشته باشید. در غیر این صورت چندان صرفه اقتصادی ندارد. چون ساخت کلاف و خرید جسوی خوب هم کم هزینه نیست! اگر کلاف چوبی ندارید، بهتر است که بوم آماده بخرید و زیرسازی کنید.

چطور زیرسازی کنیم؟

تا جایی که می دانم در روش های سنتی از مواد خاصی مانند سریشم، شیره انگور و پودر رنگ استفاده می شد. اما امروزه با وجود تولید انواع جسو، نیازی به استفاده از آن ها نیست. شما فقط به پارچه بوم آماده، جسوی مارک خوب و سنباده ریز نیاز دارید! جسوهای ارزان و بی کیفیت خیلی وقت ها باعث می شوند که سطح بوم شما لیز شود و رنگ روی آن سر بخورد. در ایران پارچه های دو برند بوم ایران و پارس بوم مناسب تر هستند. روی پارچه ریزبافتی که از این دو مارک تهیه کرده اید سنباده ملایمی بزنید. سطح آن را با پارچه تمیز کنید و یک لایه نازک جسو بزنید. این لایه جسو برای خشک شدن به چند ساعت زمان نیاز دارد. بعد از خشک شدن، دوباره آن را سمباده بزنید. این کار را می توانید چند دست انجام دهید. از نتیجه کار شگفت زده می شوید!

چرا پارچه بوم شل می شود؟

اگر پارچه روی کلاف در برابر فشار قرار بگیرد، شل می شود. به همین دلیل خیلی وقت ها توصیه می شود که اول زیرسازی کرده و بعدا روی کلاف نصب کنید(ولی زیاد جدی نگیرید شما)
مهمترین نکته این است که فواصل کشیدن پارچه و منگنه زدن را تا می توانید کوتاه کنید. در این صورت کاملا بوم سفتی خواهید داشت. همچنین در آخرین مرحله، پشت پارچه را با آبپاش، خیس کنید تا بوم شما سفت تر شود.

تکه چوب های سوال برانگیز!

بوم نقاشی

حتما در بوم های خارجی، آن تکه چوب های کوچکی که در پشت آن گذاشته اند را دیده اید. احتمالا هیچ وقت هم کاربردشان را نفهمیده اید. آن ها را برای این می گذارند تا در صورت شل شدن پارچه بوم نقاشی، با گذاشتنشان در شکاف ها، دوباره پارچه را سفت کنید. البته بوم های ایرانی این قرتی بازی ها را ندارند. صاف و ساده و بی ریا! 

آیا می شود از بوم استفاده شده، دوباره استفاده کرد؟

بله اگر لایه رنگ های شما بیش از اندازه ضخیم نباشند، مشکلی نیست. اول بوم استفاده شده را یک سنباده نرم بزنید تا برجستگی های آن از بین برود. در گام بعد، یک دست خاکستری روشن حاصل از ترکیب رنگ روغن سفید تیتانیوم و سیاه را روی آن بزنید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. در صورت لزوم باز هم سنباده بزنید.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  نفیسهچهارشنبه, 15 مرداد 1399

سلام مجدد ممنون از پاسخ گوییتون استاد ممنون میشم چند نوع بوم ومارک مورد تاییدتون رو معرفی کنید


  نفیسهسه شنبه, 14 مرداد 1399

سلام استاد من بوم پارس ایران تهیه کردم باید زیر سازی انجام بشه؟درصورت عدم زیر سازی چی میشه
محسن ایرانی چهارشنبه, 15 مرداد 1399
Mohsen Irani به نفیسه
زیرسازی هم کار کردن رو سریع و لذتبخش می کنه و هم اینکه ماندگاری یک تابلو بعد از سال ها، بیشتره. همچنین باعث می شه که رنگ ها جذب پارچه نشده و درخشنده تر باقی بمونن. به خصوص بوم پارس ایران هم فکر نکنم گزینه مناسبی باشه.


  محمد رضا ایزدیدوشنبه, 13 مرداد 1399

سلام استاد برای تولید انبوه بوم نقاشی از چه موادی استفاده کنیم و از چه پارچه ای ممنون
محسن ایرانی چهارشنبه, 15 مرداد 1399
Mohsen Irani به محمد رضا ایزدی
از یک جسوی خوب باید استفاده کنید. پارچه هم می شه کتانی یا پنبه ای باشه. در ایران بیشتر پارچه متقال معمولا


  هیبتیکشنبه, 12 مرداد 1399

با درود اقای ایرانی .پرسشی داشتم؟ خمیر پاستا رو همسرم برام خریده بودن.اما من نمیدونم که به چکاری میاید؟؟؟pasta dough.
محسن ایرانی دوشنبه, 13 مرداد 1399
Mohsen Irani به هیبت
می تونین یک پاستای خوشمزه درست کنین و نوش جان کنین. جای ما رو خالی کنین.


  محمدشنبه, 4 مرداد 1399

سلام استاد. من روی MDF دو دست جسوی روسی و سمباده زدم. اولش خیلی راضی بودم ولی بعدش که رنگ روغنو شروع کردم متاسفانه رنگها خیلی لیز میخوره و تقریبا قابل کنترل نیست. تصمیم گرفتم MDF رو رها کنم و دوباره برم سراغ بوم. خواستم تجربه‌ام رو با شما و مخاطبینتون در میون بذارم. شاد و موفق باشید.
محسن ایرانی شنبه, 4 مرداد 1399
Mohsen Irani به محمد
سلام. این مورد ممکنه به دلیل جسوی هم شما باشه یا اینکه شاید یکدست جسو کافی بود


  پروانه گنجی صفارپنجشنبه, 2 مرداد 1399

با سلام استاد گرامی بوم خریداری شده من بومیران هست میخام تابلو رنگ روغن کار کنم که البته بیشترش با کاردک هست ایا احتیاج به زیر سازی با جسو داره یا میشه به بوم اعتماد کرد لطفا منو راهنمایی کنین
محسن ایرانی جمعه, 3 مرداد 1399
Mohsen Irani به پروانه گنجی صفار
سلام. اتفاقی نمی افته اگر زیرسازی نکنین. ولی برای کارهای اینچنینی من توصیه می کنم که بوم با پارچه کتانی محکم تر استفاده کنین که بافتش به اندازه بوم ایران ریز و پنبه ای نباشه.


  خانیپنجشنبه, 2 مرداد 1399

سلام.میشه لطف کنید سوال منم جواب بدین؟بدای کار نقطه کوبی روی بوم هم نیاز به زیر سازی هست؟مثلا بوم سفید دارم میخام روش یه لایه رنگ اکریلیک بزنم بعد با رنگ روش نقطه کوبی انجام بدم.
محسن ایرانی جمعه, 3 مرداد 1399
Mohsen Irani به خانی
سلام. نه برای این کار به نظرم سعی کنید یک بوم با بافت یکدست و ریزبافت استفاده کنین. مثلا بوم های تخته ای ممکنه مناسب باشن.


  Mahsaچهارشنبه, 25 تیر‍ 1399

سلام
من میخوام یه نقاشی برای اتاق کودکم بکشم‌ بوم‌از کجا باید تهیه کنم‌؟ و اینکه میخام با رنگ اکرلیک کار کنم و طرحم رو پیاده کنم
میشه راهنماییم‌کنید
محسن ایرانی چهارشنبه, 25 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به Mahsa
سلام. بوم رو همه لوازم هنری ها دارن. انلاین هم می تونین بخرین.


  نرگسیکشنبه, 22 تیر‍ 1399

سلام..کاش سوال منم جواب داده شه...میگم مگ زیر سازیا برا کارای مختلف فرق داره؟؟؟؟
دولایه جسو برا رنگ و روغن و اکریلیک خوبه؟؟؟؟
محسن ایرانی دوشنبه, 23 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به نرگس
سلام. تا میزانی. مثلا وقتی شما می خواهین هایپررئال کار کنین، بهتره سطح بوم رو هر چه بیشتر صاف کنین. اشکالی از زیرسازی هم کمک می کنن تا رنگ زودتر خشک شه اگر لازم باشه. دو لایه کافیه اما می توه بیشتر هم باشه.


  فرزانهجمعه, 20 تیر‍ 1399

ضمن تشکر از استاد گرامی ایامیشه بوم استفاده شده و نقاشی شده رودوباره استفاده کرد و اگر میشه چجوری باید زیر سازی و قابل استفاده بشه
محسن ایرانی دوشنبه, 23 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به فرزانه
سلام. بله اگر رنگ شما ضخیم نباشه. می تونین یک بار سنباده بزنین تا سطح بوم صاف بشه. بعدش یک لایه رنگ روغن خاکستری حاصل از ترکیب سفید تیتانیوم و سیاه رو روی اون بزنین و صبر کنین کاملا خشک شه.


  zahrabanooشنبه, 14 تیر‍ 1399

سلام بر استاد جان صبور
استاد من خیلی آماتور و مبتدی هستم و بوم طراحی شده ایی را بصورت اینترنتی تهیه کردم که وقتی به دستم رسید بوم پارچه وسطش شل شده بود و موج دار بود
امکان داره راهنمایی ام کنید که در خانه خودم بوم را تعمیر و قابل استفاده کنم
لطفا و خواهشا پاسخ بدید و کمکم کنید
ممنونم از لطف و نظرتون
محسن ایرانی شنبه, 14 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به zahrabanoo
سلام. البته من بوم رو ندیده ام ولی اگر فقط کمی شل باشه، می تونین به پشت پارچه بوم آب اسپری کنین تا سفت تر شه. اگر خیلی شله باید از منگنه استفاده کنین و فضاهای خالی بین منگنه ها رو بکشید و بازم منگنه کنید.


  فرگلشنبه, 14 تیر‍ 1399

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
من تازه می خوغم میکس مدیا شروع کنم ..دنبال بوم مناسب میگشتم که سایت شما رادیدم بسیار خوب و باحوصله جواب هنرجوها را دادین ...از انسانیتتون سپاسگزارم....اما جواب سوالم را پیدا نکردم...فکر کنم بوم با پارچه محکم مناسب برای میکس مدیا؟😑
محسن ایرانی شنبه, 14 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به فرگل
سلام خواهش می کنم. بوم با پارچه خیلی محکم رو باید بوم با پارچه برزنتی بخرید.


  روناکپنجشنبه, 12 تیر‍ 1399

سلام وقت بخیر
ببخشید میخواستم بدونم با کیفیت ترین بوم موجود در بازار چه مارکی است؟
ممنون
محسن ایرانی جمعه, 13 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به روناک
البته خیلی متنوع هستن و من چون بوم زیرسازی شده استفاده می کنم، تجربه استفاده از همشون رو ندارم. در کل هیچ کدوم تقریبا خوب نیستن تا زمانی که زیرسازی نشن. در بوم های ایرانی، بوم ایران و پارس بوم به قدر کافی خوب هستن.


  مریمدوشنبه, 9 تیر‍ 1399

خیلی ممنون از وقتی که میزارید استاد، من با اینکه یه مقدار کمی کار کرده بودم ولی مطالب سایتتون جدید بود برام و خیلی استفاده کردم ممنونم🙏💐💐
یه سوال دیگه هم داشتم، اکثر جسوها روشون نوشته جسوی اکرلیک، برای رنگ روغن که متفاوت نیست همونه ؟
محسن ایرانی جمعه, 13 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به مریم
سلام. خواهش می کنم. منظور از جسوی اکریلیک اینه که با آب رقیق می شه. ولی می تونید برای زیرسازی رنگ روغن هم استفاده کنید.


  مریمدوشنبه, 9 تیر‍ 1399

سلام استاد، نظرتون درباره جسو آمستردام چیه؟
محسن ایرانی جمعه, 13 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به مریم
سلام. کلا محصولات هلندی رویال تلنز عالیه و قابل اعتماد


  محمدسه شنبه, 3 تیر‍ 1399

سلام استاد. میخوام روی MDF جسو بزنم ولی نمیدونم از MDF خام استفاده کنم یا روکش دار. البته هر دو مورد رو امتحان کردم و ظاهرا مشکلی نداشته ولی نمیدونم در بلند مدت تفاوتی پیدا میکنه یا نه. اگه روکش نداشته باشه آیا ممکنه با اینکه جسو زدم، روغن و رنگ جذب چوب بشه؟ شما کدوم رو پیشنهاد میدید؟ ممنون.
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به محمد
سلام. به نظر من از خام استفاده کنین. اتفاقا در شکل سنتی خیلی از نقاشی ها روی چوب انجام می شده و خوبم هست. فقط تنها مشکل، سنگینی اونه. سعی کنید حداقل سه دست جسو و سنباده بزنید. بعدش دیگه عالی و صاف می شه.


  مریمیکشنبه, 1 تیر‍ 1399

سلام، ممنون از مطالب خوبتون، سمباده مورد استفاده همون سمباده پارچه ایه؟ سختیش چقدر باشه خوبه؟ مثلا ۴۰۰ یا ۳۶۰ اینا؟
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به مریم
سلام. سنباده کاغذی 360 یا بیشتر می تونه مناسب باشه


  راضیه جان نثارشنبه, 24 خرداد 1399

سلام استاد وقت بخیر
بابت پاسخگویی به سوالات از شما کمال تشکر را دارم.نحوه زیرسازی بوم برای رنگ اکریلیک به چه صورت هست؟من با رنگ و روغن کار میکنم و تازه میخوام با اکریلیک کار کنم ایا نیاز هست که به کلاس اموزشی برم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به راضیه جان نثار
سلام. یه مقدار تجربه کنید خودتون و در صورت نیاز کلاس برید.
زیرسازی اکریلیک هم مثل رنگ روغنه اما می تونین از جسوهای مخصوص اکریلیک استفاده کنین.


  شیرینچهارشنبه, 21 خرداد 1399

سلام
برای زیرساز بوم برای نقاشی رنگ روغن ، فقط روغن برزک بزنیم خوبه ؟
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به شیرین
در اینستا پاسخ داده شد


  عاطفهدوشنبه, 19 خرداد 1399

سپاسگزارم استاد بزرگوار🙏


  سروردوشنبه, 19 خرداد 1399

سلام استاد خسته نباشید ببخشید الان جسو در چه اندازه و چه قیمتی هست و چه مارکی رو پیشنهاد میکنید؟یه سوال دیگه در مورد ساخت بوم هست چون میخوام بوم خییلی بزرگی درست کنم و مطمئنا بیرون موجود نیست باید خودم دست رکار شم کلافش رو باید بدم نجار بسازه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به سرور
سلام. کلاف رو بدین نجار بسازه اما نمونه براش ببرین حتما. جسوهای وینزور، مای مری و ال بی خوب هستن. اما الان قیمت هاشون رو نمی دونم. وینزور گرون تره.


  عاطفهشنبه, 17 خرداد 1399

سلام استاد ممنون از وقتی گذاشتید و ممنون از مطالب پر بارتون
استاد میشه ی راهنمایی بفرمائید ی بوم که چن سال پیش خریده بودم و برداشتم که روش کار کنم دقت کردم تا چوب یا همون کلاف بوم کج شده الان میخام رنگ اصلی رو بزارم بوم جدید بخرم؟ دوباره یا همین بوم میشه درست کرد خدمتتون عرض کنم استاد که بوم رو دیوار کجی خودش رو بیشتر نشون میده و قاب هم گرفته نمیشه ممنون میشم جواب بدید
محسن ایرانی یکشنبه, 18 خرداد 1399
Mohsen Irani به عاطفه
سلام. خواهش می کنم
معمولا وقتی چوب کلاف خوب خشک نشده بوده یا اینکه در محیط مرطوب بوده، باعث کج شدن می شه. این جور مواقع بهتره که نقاشی رو ادامه بدین اما در نهایت برای قاب کردنش، از قاب هایی استفاده کنین که ممکنه بتونن با منگنه کلاف رو صاف قرار بدن. اگر نشه، باید یک بوم دیگه بخرین و از کلافش استفاده کنین یا اینکه به نجاری سفارش بدین که براتون کلاف بسازه و کار رو دوباره روی کلاف جدید نصب کنین.


  الهامیکشنبه, 11 خرداد 1399

سلام وقت بخیر ممنون

محسن ایرانی یکشنبه, 11 خرداد 1399
Mohsen Irani به الهام
سلام. خواهش می کنم


  بحرانی شنبه, 3 خرداد 1399

خواهش می کنم استاد
میخواستم پارچه بوم بخرم که زیر سازی کنم بعد رو چهار چوپ بزنم برای رنگ رو غن تو گفته پرسش و پاسختون فرمودید پارچه بوم متری اماده هم می تونین تهیه کنید من سرچ کردم تا مارک های مختلفی هست بخاطر همین ازتون سوال پرسیدم قیمتاشون نبسته زیاد هست متری ۵۰۰ تا ۱ تومن
اگه بخام پارچه کتان یا متقال که فرمودید رو از بازار بخرم جای خاصی داره شما کدوم رو پیشنهاد میدید فروشگاه های هنری یا پارچه فروشی ها ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
محسن ایرانی شنبه, 3 خرداد 1399
Mohsen Irani به بحرانی
سلام. پارچه خام متقال رو از پارچه فروشی ها بخرید. ولی دردسرش زیاده. پارچه بوم ریزبافت بوم ایران یا پارس بوم بخرین و یکی دو بار هم زیرسازی کنید. البته پارچه بوم برای کسی صرف داره که کلاف اون رو هم داشته باشه. وگرنه خریدن بوم آماده و زیرسازی کردنش بهتره.


  بحرانی پنجشنبه, 1 خرداد 1399

سلام استاد گرانقدر سپاس فراوان از اطلاعات ارزندتون میشه وقتتون رو بگیرم ی راهنمایی بفرمائید استاد چ مارک پارچه متری بوم آماده رو پیشنهاد می فرمائید مارک های مختلفی هست رول حرفه ای،ماریس کتان، ممتاز، پاناما، .. ممنون میشم استاد راهنمایی بفرمایید
محسن ایرانی جمعه, 2 خرداد 1399
Mohsen Irani به بحرانی
سلام. ممنونم. به این بستگی داره که می خواهید چه کنید. من هر پارچه بومی بخرم باز هم زیرسازی می کنم. ولی خودم معمولا بوم ایران یا پارس بوم (ریز بافت) می خرم.


  مرجانسه شنبه, 23 اردیبهشت 1399

سلام
ممکنه کاربرد nagheling gelروبفرمایین؟
ممنونم
محسن ایرانی سه شنبه, 23 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به مرجان
سلام. متاسفانه در موردش چیزی نشنیدم.


  محیسه شنبه, 16 اردیبهشت 1399

سلام وقت بخیر
من میخواستم برای اولین بار روی بوم بادتکسچر و رنگ اکرلیک کار کنم ایا باید زیر سازی با رنگ تیره انجام بشه یا خیر ؟
کلا بوم های اماده نیاز به زیر سازس برای رنگ اکرلیک یا تکسچر دارن ؟
محسن ایرانی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به محی
سلام. بوم های آماده برای تکسچر نیاز به کاری ندارن. ولی شیوه رنگ گذاریتون موقع نقاشی حتما باید از تیره به روشن باشه.


  احسانشنبه, 13 اردیبهشت 1399

سلام وقت بخیر
ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
سوالی که داشتم اینه که پارچه‌ها با متراژ بالا مثلاً ده متری که از لوازم هنری ها می‌خریم این سطح به این بزرگی با دست رنگ و آماده سازی میشه و یا با دستگاه؟
محسن ایرانی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به احسان
سلام. خواهش می کنم. در دو پیام بالاتر به سوال شما پاسخ دادم قبلا


  حانیهشنبه, 13 اردیبهشت 1399

سلام استاد،بسیار مطالب مفیدی دارید
من کارم رو با سیاه قلم شروع کردم و اواسط کار خودم کار با اکریلیک رو شروع کردم. در بعضی طرح ها نیاز به یه دست شدن و برق زیبای رنگ روغن رو به شدت حس کردم و مخصوصا وقتی میام طرحی که قسمتیش پوست بدن رو داره کار کنم با اینکه خیلی سعی میکنم اما اصلا بافتش زیبا نمیشه و اصلا رنگش ساخته نمیشه. حالا میخوام کار با رنگ روغن رو شروع کنم اما واقعا میترسم که بدون استادی در این زمینه و بدون هیچ شناختی از رنگ روغن میتونم باهاش کار کنم یا نه؟؟ نکات کلیدی استفاده از رنگ روغن چیست؟
خیلی ممنون میشم کمکم کنید
محسن ایرانی شنبه, 13 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به حانیه
سلام. البته نکات بی شماری وجود دارن که اگر نخواهید کلاس برید زمان می بره تا همه رو یاد بگیرید. روی سایت من در بخش نقاشی مطالب مفید، درباره رنگ روغن نوشتم و بازهم خواهم نوشت. ولی توصیه من شرکت در این دوره مختصر و بسیار مفید مجازیه. وارد سایت زیر بشین و دوره آموزش رنگ روغنش رو نگاه کنید:
www.rangehonar.com


  احسانجمعه, 12 اردیبهشت 1399

سلام وقت بخیر
ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
سوالی که داشتم اینه که پارچه‌ها با متراژ بالا مثلاً ده متری که از لوازم هنری ها می‌خریم این سطح به این بزرگی با دست رنگ و آماده سازی میشه و یا با دستگاه؟
محسن ایرانی شنبه, 13 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به احسان
سلام. خواهش می کنم . طبیعتا در اون ابعاد مثلا باید از پیسوله و سمباده برقی استفاده کنید


  علیجمعه, 12 اردیبهشت 1399

با عرض سلام خدمت استاد
یه سوال داشتم
از رنگ های روغنی ساختمونی روی بوم نقاشی میشه استفاده کرد ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
با سپاس از مطالب آموزنده تون
محسن ایرانی شنبه, 13 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به علی
سلام. شدنش که می شه. ولی کیفیت نداره، چکه می کنه، بوی بدی می ده و حالت ماتی پیدا می کنه


  بهنامجمعه, 12 اردیبهشت 1399

سلام و عرض ادب
ممنون از وقتی که میذارید برای پاسخگویی به تک تک سوالات دوستان عزیز..
من چندباری که خودم بوم درست کردم پارچه متقال خام‌رو بار رنگ سفید و کمی چسب چوب رنگ میزدم و بعد از خشک شدن سمباده و سطح مناسبی برای کار کردن بهم میداد..
میخواستم بدونم که آیا مشکلی به وجود میاد و کار من اشتباه هستش یا خیر...
الان تابلوهایی دارم که برای ۵ سال پیش هستند و مشکلی ندارن و کاملا سالم هستند...ممنون میشم که منو راهنمایی کنید
محسن ایرانی شنبه, 13 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به بهنام
سلام. چسب چوب رو ما در زمان دانشجویی چون ارزون بود استفاده می کردیم. اما حالت لیزی پیدا می کنه و لایه های رنگی سُر می خورد. فکر می کنم شاید باید جسو رو هم امتحان کنید و بعد تصمیم بگیرید


  محمدسه شنبه, 9 اردیبهشت 1399

سلام و عرض ادب استاد ، من نقاش نیستم ولی سوالی داشتم که در حیطه شماست خوشحال میشم راهنماییم کنید. امروزه تابلوهای دیجیتال بوم تولید میشه که تصویر توسط چاپگر به روی پارچه چاپ میشه و بوم کشی میکنن و تمام. میخواستم بپرسم استرکشی روی ‌
پارچه در چاپ هم نیاز ست برای ماندگاری یا نه؟ اگر اصلاعات دیگری هم در این زمینه دارید لطف میکنید در حقم اگر بفرمایید چون قصد دارم وارد این حرفه و کسب و کار بشم. سپاس
محسن ایرانی پنجشنبه, 11 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به محمد
سلام. خواهش می کنم. فقط من دقیقا منظور شما رو از آستر کشی متوجه نشدم. منظور شما همون زیرسازیه؟ نه اصولا نیازی نیست. فقط فکر می کنم که باید از جوهر خوب استفاده شه چون در معرض نور کمرنگ می شه. هم اینکه احتمالا باید چیزی مثل uv هم استفاده شه تا مقاومت بیشتری پیدا کنه. البته در تخصص من نیست.


  میناشنبه, 6 اردیبهشت 1399

سلام.من زیر ساز بوم را از کجا تهیه کنم و چه مارکی رو معرفی میکنید ک قیمت مناسب و کیفیت خوبی داشته باشه؟
برای زیر سازی روی بوم از پودر مل هم میشه استفاده کرد ترک نمیخورده؟
محسن ایرانی شنبه, 6 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به مینا
سلام. در اینستاگرام پاسخ دادم. می تونین جسوی مایمری یا وینزور بخرید. مل ترک می خوره و اصلا خوب نیست.


  همتیجمعه, 5 اردیبهشت 1399

سلام و درود
اگر بخوام خودم بوم بسازم آیا لازمه پارچه متقال رو قبل از استفاد بشورم؟
به خاطر اینکه متقال آب میره این سوال رو پرسیدم.
محسن ایرانی شنبه, 6 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به همتی
سلام. نه لازم نیست. فقط باید نسبت به کلاف کمی بزرگتر ببرید. و اینکه موقع زدن جسو و زیرسازی خودش آب می ره.


  معمارپورجمعه, 15 فروردین 1399

سلام استاد محترم
یک سوال من بوم خودم درست می کنم یکبارجسو می زنم بعد خشک که شد یکبار سینکا رو با بزرک مخلوط می کنم وروی جسو می زنم بعدازخشک شدن استفاده می کنم این روش درسته
یا همون جسو کافیه
مدیوم خوب چه مارکش خوبه
ممنون میشم ازپاسخ تون همیشه سلام باشید

محسن ایرانی یکشنبه, 17 فروردین 1399
Mohsen Irani به معمارپور
سلام. خواهش می کنم. کار شما کاملا درست و عالیه. فقط سمباده رو فراموش نکنین. تا جایی که می دونم خود جسو سینکا داره البته. می تونین دست نهایی رو رنگ روغن خالی با روغن بزرک هم بزنین. مدیوم در چه رابطه ای؟


  ابیسه شنبه, 20 اسفند‍ 1398

سلام
من متوجه نمیشم پارچه متقال گرفتم باس قبل نصب اماده کنم یا بعد نصب رو چهارچوب؟
و جسو رو از کجا باید تهیه کنم؟
و رو پارچه فقط دو سه دست ازین جسو بزنم کافیه یا باید بعدش چیزه دیگه بزنم که آماده شه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 25 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به ابی
سلام. پارچه متقال رو بهتره قبل از نصب روی چهارچوب، زیرسازی کنین. ولی اگر با دقت عمل کنین می تونین بعد از نصب هم زیرسازی کنین. البته من توصیه می کنم که پارچه بوم آماده بخرین و بعد زیرسازی کنین. دردسر پارچه متقال زیاده. جسو رو همه فروشگاه های هنری دارن و همین جسو به همراه سمباده کافیه.


  مهدیزادهپنجشنبه, 15 اسفند‍ 1398

سلام بی نهایت ممنون از نکاتی که گفتید من چند تا سوال دارم از خدمتتون بی نهایت ممنون میشم پاسخ بدید.
من سال ها پیش رنگ روغن کار کردم
ولی الان به درخواست یکی از دوستانم با اکرولیک کاری با سبک مدرن آبستره و ورق طلا و در اخر کار نوشته های چوبی ظریف روی کار میخوام نصب کنم
سایز کار ۱۲۰*۱۲۰ هست
یکی اینکه میخوام بدونم برای کار اکرولیک که تکسچر هم میخواد کار بشه کدوم بوم مناسب تر هست و چه زیر سازی؟چون پارچه ی بوم ها خیلی متنوع هست و من گیج شدم
یکی اینکه بوم مقاوت این رو داره من روش تکه چوب سبک بتونم بچسبونم و بد حالت نمیشه؟
بوم دیپ مناسب ترین هست میدونم
ولی چند جا میشناسم که با قیمت خیلی بالاتر میسازن و مارک خاصی نداره و بوم های مارک های مختلف هم مشخصاتی از لحاظ مناسب بودن برای تکنیک های مختلف ندارن
در واقع دنبال بهترین گزینه و در عین حال قیمت مناسب هستم
بی نهایت سپاس🙏🏼

محسن ایرانی یکشنبه, 25 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به مهدیزاده
سلام. چون میکس مدیا هست و قراره تکسچر هم بیاد روی اون، خیلی اهمیت نداره که بافت بوم چطور باشه. چون قراره با ماده تکسچر پوشیده بشه. ماده تکسچر یا همون بسکت تکسچر، به خوبی روی همه بوم ها می چسبه. روی بوم های بافت دار یه خرده بهتر می چسبه. من فکر می کنم شما بهتره همین بوم های دیپ ایرانی بخرین و به قدر کافی خوب و محکم هستن. فقط اگر قرار نیست قاب کنین دقت کنین که منگنه های بوم رو پشت اون زده باشن که مشخص نباشه. همچنین اینکه رنگ اکریلیک به آب خیلی حساسه و سعی کنین در مراحل نهایی آب به رنگ اضافه نکنین. هم روشن می شه و هم رنگ ها می میره.


  SamiRaچهارشنبه, 23 بهمن‍ 1398

سلام‌.ممنون از مطالبتون .من رنگ و روغن روی بوم کار میکنم الان میخوام رنگ اکریلیک روی بوم کار کنم.روش کار یکی هست یا اون زودتر خشک میشه و نمیشه زیاد روش کار کرد.دوم اینکه من دیدم یه لایه قهوه ای روی بوم میزنن نقاشها این همون جسو هست؟تا الان بدون زیرسازی کار کردم
محسن ایرانی چهارشنبه, 23 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به SamiRa
سلام. طبیعتا به خصوص اول کار خیلی به نظر قلق اش فرق می کنه. چون اون زود خشک می شه و حالت نشستن لایه های رنگ کمی فرق داره چون حلالش آبه و چرب نیست. اما عادت می کنید.
نه اون لایه قهوه ای در واقع زیر رنگه. یه مطلب در موردش نوشتم قبلا. فکر کنم در بخش نقاشی مطالب آموزشی.


  آکوجمعه, 11 بهمن‍ 1398

سلام خسته نباشید.
با تشکر از مطالبتون. خواستم بپرسم که روی مقوای طراحی (مثلا اشتنباخ و یا فابریانو) هم میشه رنگ و روغن کار کرد ؟ یا اینکه باید حتما بوم نقاشی باشه؟
با تشکر
محسن ایرانی جمعه, 11 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به آکو
سلام. می شه ولی اگر زیرسازی نشه، رنگ رو به خودش جذب می کنه و خیلی زود خشک می شه. کمی هم کدر می شه. مقوای مخصوص رنگ روغن وجود داره!


  فرانکچهارشنبه, 2 بهمن‍ 1398

باعرض سلام واحترام.استاد گرامی آیا بوم های آماده را هم باید مجددا زیرسازی کرد.یا شما اصلا خرید بوم های آماده را توصیه نمیکنید.
محسن ایرانی شنبه, 5 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به فرانک
سلام. بله در متن هم اشاره کردم که باید زیرسازی بشن. می تونین مثلا پارس بوم آماده بافت ریز بخرین و روی اون زیرسازی کنین.


  سپیدهیکشنبه, 29 دی 1398

خسته نباشی .نظرتون راجب رنگ و روغن وستا چیه؟مارک خوبیه؟ من ازش استفاده کردم و حالا بعد 9 سال رنگ ها از روی بوم درحال جداشدنه
ایا راهی وجود داره ک بشه رنگ رو از روی بوم پاک کرد و دوباره از بوم استفاده کرد؟
محسن ایرانی یکشنبه, 29 دی 1398
Mohsen Irani به سپیده
سلام. قبلا در این مورد در بخش رنگ شناسی خیلی صحبت کردیم. از نظر من وستا اصلا رنگ نیست! هیچ کدوم از محصولاتش به درد نمی خوره. می تونین روی بوم سمباده بزنین تا صاف شه. بعد یه دست رنگ یا جسو بزنین و دوباره سمباده.


  صدیقهجمعه, 13 دی 1398

این مطلب عالی بود
محسن ایرانی یکشنبه, 15 دی 1398
Mohsen Irani به صدیقه
سپاسگزارم


  مریمدوشنبه, 9 دی 1398

سلام
من جسو مارک Liquitex گرفتم
روش نوشته مخصوص آکریلیک
اگه روی بوم بزنم،نمیشه روش رنگ روغن کار کنم؟
محسن ایرانی سه شنبه, 10 دی 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. فکر نمی کنم مشکل خاصی باشه


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 8 × 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.