›› مطالب آموزشی ›› تراشیدن مداد طراحی

مداد طراحی را با کاتر بتراشیم؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: طراحی | تاریخ: یکشنبه, 25 شهریور‍ 1397 | نظرات: 1 نظر

هرچند به نظر پرسشی ساده است، اما اگر در پاسخ به آن تنها از یک بله یا خیر استفاده می کنید، لازم است تا انتهای این نوشته را بخوانید. بیشتر افرادی که من با آن ها برخورد دارم، به صورت پیش فرض تصور می کنند که لزوما مداد طراحی را باید با کاتر تراشید. این در حالیست که تراشیدن مداد به نوع آن بستگی دارد. به طور کل مدادهای طراحی را می توان به دو نوع گرافیتی و مداد کنته (زغالی) دسته بندی کرد. برای تراشیدن نوع گرافیتی می توان از تراش به جای کاتر نیز استفاده کرد. تنها نکته این است که باید از مداد تراش های با کیفیتی استفاده شود که بلندی مناسبی به نوک مداد می دهند، چون معمولا نوک کوتاه مناسب طراحی نیست. برای این منظور من معمولا استفاده از تراش رومیزی را پیشنهاد می کنم. تراش رومیزی نوک بلند و تیزی ایجاد می کند، سرعت کار با آن نسبت به کاتر بیشتر است و البته به مرور زمان کند نمی شود.

تراشیدن مداد کنته

تراشیدن مداد کنته
  نوک بلند مداد کنته، قابلیت آن را افزایش می دهد

تراشیدن مداد کنته فرق دارد. نوک کنته حساس تر بوده و ممکن است به راحتی بشکند. به ویژه اگر از نوع Soft آن استفاده می کنید بهتر است حتما از کاتر برای تراشیدن مداد کنته استفاده کنید. برای این منظور تیغ کاتر را تا انتها باز کنید، انگشت شست را اهرم کنید و تیغ را با آن به صورت مایل به داخل چوب مداد فشار بدهید.

تراش های برقی

امروزه طراحان حرفه ای حتی از مداد تراش های برقی (Electric Pencil Sharpener) نیز استفاده می کنند. این تراش ها در انواع گوناگونی تولید می شوند ولی نوع حرفه ای آن در بازار هنر ایران به سختی پیدا می شود. قابلیت تراشیدن انواع مداد نازک و کلفت، سرعت تراشیدن، قطع شوندگی خودکار و کیفیت انجام کار، از ویژگی های این تراش هاست.

مداد تراش برقی
  یک نون مداد تراش برقی

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


معصومه هرمزی نژاد   جمعه, 17 اسفند‍ 1397

سلام.استفاده از پاک کن مکانیکی رو توصیه میکنید؟ یا خیر.با تشکر از مطالب آموزشی مفیدو کاربردی شما.

محسن ایرانی   سه شنبه, 21 اسفند‍ 1397
پاسخ به معصومه هرمزی نژاد
سلام. بله هر چند کاربرد کمی داره ولی خیلی مفیده. برای نقاط یا بافت های خیلی سفیدخوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم