›› مطالب آموزشی ›› تراشیدن مداد طراحی

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

مداد طراحی را با کاتر بتراشیم؟

| بخش: طراحی | | نظرات: 9 نظر

هرچند به نظر پرسشی ساده است، اما اگر در پاسخ به آن تنها از یک بله یا خیر استفاده می کنید، لازم است تا انتهای این نوشته را بخوانید. بیشتر افرادی که من با آن ها برخورد دارم، به صورت پیش فرض تصور می کنند که لزوما مداد طراحی را باید با کاتر تراشید. این در حالیست که تراشیدن مداد به نوع آن بستگی دارد. به طور کل مدادهای طراحی را می توان به دو نوع گرافیتی و مداد کنته (زغالی) دسته بندی کرد. برای تراشیدن نوع گرافیتی می توان از تراش به جای کاتر نیز استفاده کرد. تنها نکته این است که باید از مداد تراش های با کیفیتی استفاده شود که بلندی مناسبی به نوک مداد می دهند، چون معمولا نوک کوتاه مناسب طراحی نیست. برای این منظور من معمولا استفاده از تراش رومیزی را پیشنهاد می کنم. تراش رومیزی نوک بلند و تیزی ایجاد می کند، سرعت کار با آن نسبت به کاتر بیشتر است و البته به مرور زمان کند نمی شود.

تراشیدن مداد کنته

تراشیدن مداد کنته
  نوک بلند مداد کنته، قابلیت آن را افزایش می دهد

تراشیدن مداد کنته فرق دارد. نوک کنته حساس تر بوده و ممکن است به راحتی بشکند. به ویژه اگر از نوع Soft آن استفاده می کنید بهتر است حتما از کاتر برای تراشیدن مداد کنته استفاده کنید. برای این منظور تیغ کاتر را تا انتها باز کنید، انگشت شست را اهرم کنید و تیغ را با آن به صورت مایل به داخل چوب مداد فشار بدهید.

تراش های برقی

امروزه طراحان حرفه ای حتی از مداد تراش های برقی (Electric Pencil Sharpener) نیز استفاده می کنند. این تراش ها در انواع گوناگونی تولید می شوند ولی نوع حرفه ای آن در بازار هنر ایران به سختی پیدا می شود. قابلیت تراشیدن انواع مداد نازک و کلفت، سرعت تراشیدن، قطع شوندگی خودکار و کیفیت انجام کار، از ویژگی های این تراش هاست.

مداد تراش برقی
  یک نون مداد تراش برقی

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  Amirسه شنبه, 26 مهر‍ 1401

سلام.مداد B5 رو باچی به تراشم؟
لطفا راهنمایی کنید


  Zahraشنبه, 22 مرداد 1401

سلام چرا اکثر مداد هارو با کاتر تیز میکنن؟؟


  رحیم صباغیسه شنبه, 11 خرداد 1400

تشکرازمطالب شما.لطفا نمونه پاکن مکانیکی ومارکشو ارسال کنید وقیمت درچه حدودی است


  محمد امینجمعه, 18 مهر‍ 1399

با تشکر از توجه شما، با مداد کنته مدیوم میشه جای کنته سافت استفاده کنم ؟
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به محمد امین
بله می شه تا میزانی. البته خب کمی خشک تره ولی بستگی به روش کار شما داره


  محمد امینچهارشنبه, 16 مهر‍ 1399

سلام, من کنته سافت رو با کاتر تراش میدم ولی نوکش خیلی تیز نمیشه و حتی با سمباده هم خیلی تیز نمیشه ، میشه راهنمایی کنید؟
محسن ایرانی جمعه, 18 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به محمد امین
من با کاتر تیز می کنم. ولی خیلی وقت ها می شکنه. البته به هر حال اگر خیلی هم تیز بشه به سرعت دوباره کند می شه. برای نوک تیز شاید بهتره مثلا مدیوم هم بخرید یا کنته مارک دیگه که کمی خشک تر باشه


  آکوشنبه, 12 بهمن‍ 1398

سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.
نوع مداد کنته نرم و سخت رو چه جوری تشخیص میشه داد. چون خیلی وقتها عبارت soft یا hard روی مداد نوشته نشده. من دو نوع مداد دارم که یکی به نظرم بافت زغالش درشتتره و یکی دیگه ریزتر و فشرده تر. نمیدونم کدومش رو سخت و کدومش رو نرم میگویند. همیشه تو انتخابم تو مغازه دچار مشکل میشم. از فروشنده هم که میپرسم جواب دقیقی نمیده به نظر میاد خودشون هم دقیق نمیدونند.
محسن ایرانی یکشنبه, 13 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به آکو
سلام. اصولا بیشتر مارک های حرفه ای روی بدنه اون درج می کنن. مدادهای نرم، روان حرکت می کنن و زودتر تموم می شن. موقع تراشیدن ممکنه خرد بشن. در کل کنته های مارک های ایرانی و چینی اکثرا خشک و بد هستن.


  ثقفیچهارشنبه, 18 اردیبهشت 1398

سلام وقتتون بخیر تشکر از مطالب خوبتون ... من کنته ی فابر soft و hardرو هرچقدر با تراش مخصوصش تراش میکنم نوکش میشکنه ...از کجا بفهمم ک از داخل مغزش خورد نشده ؟
محسن ایرانی شنبه, 21 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به ثقفی
سلام. من هیچ تراش خوبی برای تراشیدن کنته فابر، اون هم از نوع سافت ندیدم و اینکه می گن تراش مخصوص کنته، رو هم قبول ندارم. چون کنته فابر سافت خیلی شکننده است. و این تراش مخصوص اگر بتونه خوب بتراشه، در نهایت نوک کوتاهی به شما می ده. تراش آرایشی حتی بهتر از اون عمل می کنه. به طور کل توصیه می کنم که کنته رو با کاتر بتراشید و مشکل شما حل می شه. اگر با کاتر هم چنین شد معلومه از از داخل شکسته. کنته فابر سافت اگر حتی از دست شما روی زمین بیفته، احتمالا از داخل چند تکه می شه. اما کنته هارد به این راحتی از داخل نمی شکنه.


  اهرمی نژاد شنبه, 14 اردیبهشت 1398

عالی


  معصومه هرمزی نژادجمعه, 17 اسفند‍ 1397

سلام.استفاده از پاک کن مکانیکی رو توصیه میکنید؟ یا خیر.با تشکر از مطالب آموزشی مفیدو کاربردی شما.

محسن ایرانی سه شنبه, 21 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به معصومه هرمزی نژاد
سلام. بله هر چند کاربرد کمی داره ولی خیلی مفیده. برای نقاط یا بافت های خیلی سفید


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 8 × 3 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر بوده و نیاز به هماهنگی قبلی است.