›› مطالب آموزشی ›› ترفندها و نکاتی درباره نقاشی با پاستل

ترفندها و نکاتی درباره نقاشی با پاستل

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: نقاشی | تاریخ: پنجشنبه, 27 تیر‍ 1398 | نظرات: 1 نظر
نقاشی با پاستل سریع و لذتبخش است. این ابزار امکانات زیادی را در اختیار هنرمند می گذارد. آموزش نقاشی با پاستل همیشه جزئی جدانشدنی از برنامه های کلاس های نقاشی من بوده است. البته که پاستل هم نکات و ترفندهای خاص خودش را دارد که در صورت شناخت و کاربست درست آن ها تبدیل به متریال مورد علاقه شما می شود. در این مطلب به چندین پرسش رایج درباره پاستل پاسخ می دهم و بهترین برندهای پاستل را معرفی می کنم.

نقاشی با پاستل
 نقاشی پاستل از فضای شهری ، کار یکی از هنرجویان کلاس های  من

پیش نیاز شروع آموزش نقاشی با پاستل چیست؟

توصیه می کنم که پس از دوره های پایه و متوسطه (شامل طراحی اشیا و چهره) ، طراحی با زغال و مداد زغالی را هم یاد بگیرید. کاربرد پاستل گچی و پاستل مدادی شباهت زیادی به زغال و مداد زغالی دارد. بعد از آن با مدل های ساده و در ابعاد کوچک شروع کنید تا رنگ آمیزی را یاد بگیرید.

بهترین برند پاستل نقاشی کدام است؟

بهترین پاستل گچی برای نقاشی مارک رامبراند ( Rembrandt Royal Talens Soft Pastel ) است. من با برندهای زیادی از جمله گالری و فابرکاستل کار کرده ام، اما انصافا پاستل رامبراند یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. بطوریکه در حال حاضر آموزش پاستل را فقط با این برند قبول می کنم. به جز رامبراند، پاستل اشمینک هم بسیار عالی و البته گران است. برای پاستل مدادی هم مارک کنته پاریس قابل قبول است.

نقاشی شهر با پاستل
 نقاشی با پاستل یکی از هنرجویان من

از چه مقوایی برای نقاشی با پاستل استفاده کنم؟

گزینه های زیادی دارید اما پیش از هر چیز باید بدانید که مقوای پاستل باید کمی زبر و بافت دار باشد. پاستل را می شود روی کاغذ گراف و همچنین انواع مقوای فابریانو و کانسون کار کرد. البته در ایران! در خارج از ایران یک مقوای بسیار تخصصی و عالی به نام کالرفیکس ( colourfix pastel paper ) ساخته شده است که حتی نیاز به فیکس کردن ندارد!

آیا نقاشی پاستل را باید فیکس کرد؟

اگر بخواهید بکنید هم نمی توانید! من فیکساتیو پاستل را هم آزمایش کرده ام. نقاشی پاستلی تا حدی فیکس می شود ولی به قیمت خراب و کدر شدن رنگ ها (به خصوص رنگ های روشن). مشکل فیکس نشدن پاستل در همه جای دنیا وجود دارد. بطوریکه که همانطور که در بالاتر گفتم، برای رفع این مشکل، یک مقوای پاستل ساخته شده است که البته در ایران یافت نمی شود. بنابراین بهتر است که نقاشی خود را قاب کنید یا با احتیاط نگهداری کنید.

نقاشی چهره با پاستل
 نقاشی پاستلی با ترکیب خلاقانه و ذهنی چهره و طبیعت اثر یکی از هنرجویان من

پاستل را چطور باید محو کرد؟

در بیشتر مواقع با انگشت! چون ابزارهای مانند محو کن ممکن است به جای محو کردن، پاستل را از سطح کار بلند کنند. از برخی قلم موهای آرایشی هم می شود برای بخش های حساس استفاده کرد.

آیا مداد رنگی و پاستل را می شود ترکیب کرد؟

تا حدی، بله. گاهی در کارهای مداد رنگی برای سطوح بزرگ می توان از پاستل هم کمک گرفت. ترکیب آن ها به این شرط که پاستل در زیر قرار گرفته و مداد رنگی روی آن باشد، امکان پذیر است. چون پاستل را نمی شود روی مداد رنگی استفاده کرد.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  ساریناشنبه, 26 بهمن‍ 1398

من تازه می‌خوام ثبت نام کنم
اطلاعات خوب و به درد بخور بود.💖👍
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سارینا
سپاسگزارم


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 5 − 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.