›› مطالب آموزشی ›› ترکیب رنگ پوست در نقاشی

چطور رنگ پوست را در نقاشی بسازیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: نقاشی | تاریخ: دوشنبه, 21 مرداد 1398 | نظرات: 0 نظر
بارها در کلاس های نقاشی یا نظرات وب سایت، با این پرسش روبرو شده ام که " چطور رنگ پوست را بسازم؟ " . در ادامه خواهیم دید که این پرسش از اساس غلط و مبهم است! البته برای اینکه پاسخ کامل و مناسبی به این سوال داده باشم، یک فرمول ترکیب رنگ پوست را هم معرفی خواهم کرد و به نکات مهمی در این زمینه اشاره می کنم.

ترکیب رنگ پوست در نقاشی

انواع رنگ پوست
 انواع رنگ پوست در انسان

در توضیح اینکه چرا این پرسش مبهم و غلط است، باید این نکته را یادآوری کنم که رنگ پوست یک ترکیب ثابت ندارد و در نژادهای مختلف فرق می کند. حتی ترکیب رنگ پوست یک فرد مشخص هم در شرایط نوری گوناگون ممکن است کاملا متفاوت باشد. برای درک بهتر این موضوع کافیست به آلبوم عکس های خود نگاه کنید! و البته به یاد داشته باشیم که هر بدن یا چهره ای هم از تن های رنگی مختلفی تشکیل می شود. در واقع وقتی از رنگ پوست می پرسیم، دقیقا از چه نوع پوستی و چه رنگهایی حرف می زنیم؟! در این رابطه دکتر فلیکس فان لوشان ، انسان شناس اتریشی 36 رنگ پوست را در یک جدول ارائه داده است. اما دکتر لوشان 100 سال پیش مرده و نیست که ببیند من به شکل خلاصه تر،  16 رنگ پوست رایج را در تصویر بالا مشخص کرده ام. هر کدام از این رنگ ها، ترکیب متفاوتی دارند.

ماهیت رنگ های پوست چیست؟

این پرسش بهتریست! پوست هر چهره از درجات مختلف رنگی تشکیل می شود. رنگ های پوست هر چه که باشند در یک وضعیت نوری نرمال، معمولا درجاتی از یک رنگ خنثی و گرم با تم صورتی-زرد-نارنجی-قرمز و قهوه ای هستند. برای ساخت این رنگ های خنثی یا خاکستری گرم، باید از ترکیب رنگ های مکمل + رنگ سفید در شرایطی استفاده کنید که درصد رنگ های گرم بیشتر باشد. به عنوان مثال در تصویر زیر درجات مختلف رنگ را در نقاشی چهره ای از جان سینگر سارجنت ببینید:

رنگ های پوست در افراد سفید پوست

گاهی وقت ها بر اساس شرایط نوری به این پالت رنگها، درجات ملایمی از سبز-آبی-خاکستری های خنثی هم افزوده می شود. این موضوع به ویژه در پوست چهره مردان بیشتر دیده می شود.

یک فرمول ترکیب رنگ پوست پایه

به شکل ساده با ترکیب سه رنگ اصلی ( زرد ، قرمز و آبی ) + سفید می توانید یک رنگ پایه برای پوست بسازید. در این ترکیب معمولا رنگ آبی باید به مقدار کمتری استفاده شود تا رنگ شما بیش از اندازه خنثی یا چرک نشود. مقدار سفید را هم می توانید با توجه به شدت روشنی، تغییر دهید. به تصویر زیر دقت کنید:

فرمول ترکیب رنگ پوست
 فرمول ترکیب رنگ پوست

طبق تصویر بالا، یک نارنجی با استفاده از قرمز کادمیوم و زرد اکر می سازیم و با کمی آبی اولترامارین ترکیب می کنیم تا به یک رنگ قهوه ای خنثی برسیم. در نهایت با اضافه کردن سفید تیتانیوم یک درجه حد متوسط از رنگ پوست را می سازیم. دقت کنید که شما می توانید بر اساس شرایط، این فرمول را عوض کنید. مثلا به جای ترکیب سه رنگ اصلی، از یک نوع قهوه ای خاص استفاده کنید یا بسته به شرایط از انواع دیگری از آبی، زرد، قرمز یا سفید استفاده کنید. با استفاده از این رنگ پایه و کم و زیاد کردن رنگ ها می توانید درجات بیشتری بسازید. معمولا در یک چهره بین 6 تا 10 درجه رنگی اصلی وجود دارد که باید رنگ مناسب آن ها ساخته شود.

تفاوت رنگ پوست در افراد روشن و سبزه

به تصاویر زیر دقت کنید. حتی در افرادی با پوست بسیار روشن هم انواع درجات رنگ تیره وجود دارد اما درجات رنگی روشن غالب هستند. در افراد سبزه، درجات تیره بر روشن غالب است. معمولا بخش هایی از چهره یا بدن که گردش خون بیشتر یا پوست نازکتری دارند، رنگ سرخ تر و تیره تری هم دارند. مثل گوش ها و بینی. از طرفی، بخش هایی که کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، روشن تر هستند.

رنگ های پوست در افراد سفید پوست
 رنگ های پوست افراد سفید پوست

رنگ های پوست در افراد سبزه
 رنگ های پوست افراد سبزه

بد نیست پیش از شروع یک نقاشی، درجات مختلفی از رنگ های پوست مورد نظر را روی پالت بسازید. به این شکل رنگ های نقاشی شما انسجام بیشتری خواهند داشت. به این دقت کنید که یک پرده روشن تر یا تیره تر شدن رنگ پوست آنقدرها هم مهم نیست. روش رنگ گذاری شما و تناسب تیره-روشنی رنگ ها در مقایسه با یکدیگر هم اهمیت زیادی دارد تا نقاشی شما حس و حال بهتری به خود بگیرد. در ادامه تعداد بیشتری تصویر را به اشتراک می گذارم تا با انواع تن ها و درجات رنگی پوست در افراد مختلف آشنا شوید:

رنگ پوست در نقاشی

رنگ پوست در نقاشی

رنگ پوست در نقاشی

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم

  • 8 × 2 = ?