›› مطالب آموزشی ›› ترکیب رنگ پوست در نقاشی

چطور رنگ پوست را در نقاشی بسازیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: نقاشی | تاریخ: دوشنبه, 21 مرداد 1398 | نظرات: 4 نظر
بارها در کلاس های نقاشی یا نظرات وب سایت، با این پرسش روبرو شده ام که " چطور رنگ پوست را بسازم؟ " . در ادامه خواهیم دید که این پرسش از اساس غلط و مبهم است! البته برای اینکه پاسخ کامل و مناسبی به این سوال داده باشم، یک فرمول ترکیب رنگ پوست را هم معرفی خواهم کرد و به نکات مهمی در این زمینه اشاره می کنم.

ترکیب رنگ پوست در نقاشی

انواع رنگ پوست
 انواع رنگ پوست در انسان

در توضیح اینکه چرا این پرسش مبهم و غلط است، باید این نکته را یادآوری کنم که رنگ پوست یک ترکیب ثابت ندارد و در نژادهای مختلف فرق می کند. حتی ترکیب رنگ پوست یک فرد مشخص هم در شرایط نوری گوناگون ممکن است کاملا متفاوت باشد. برای درک بهتر این موضوع کافیست به آلبوم عکس های خود نگاه کنید! و البته به یاد داشته باشیم که هر بدن یا چهره ای هم از تن های رنگی مختلفی تشکیل می شود. در واقع وقتی از رنگ پوست می پرسیم، دقیقا از چه نوع پوستی و چه رنگهایی حرف می زنیم؟! در این رابطه دکتر فلیکس فان لوشان ، انسان شناس اتریشی 36 رنگ پوست را در یک جدول ارائه داده است. اما دکتر لوشان 100 سال پیش مرده و نیست که ببیند من به شکل خلاصه تر،  16 رنگ پوست رایج را در تصویر بالا مشخص کرده ام. هر کدام از این رنگ ها، ترکیب متفاوتی دارند.

ماهیت رنگ های پوست چیست؟

این پرسش بهتریست! پوست هر چهره از درجات مختلف رنگی تشکیل می شود. رنگ های پوست هر چه که باشند در یک وضعیت نوری نرمال، معمولا درجاتی از یک رنگ خنثی و گرم با تم صورتی-زرد-نارنجی-قرمز و قهوه ای هستند. برای ساخت این رنگ های خنثی یا خاکستری گرم، باید از ترکیب رنگ های مکمل + رنگ سفید در شرایطی استفاده کنید که درصد رنگ های گرم بیشتر باشد. به عنوان مثال در تصویر زیر درجات مختلف رنگ را در نقاشی چهره ای از جان سینگر سارجنت ببینید:

رنگ های پوست در افراد سفید پوست

گاهی وقت ها بر اساس شرایط نوری به این پالت رنگها، درجات ملایمی از سبز-آبی-خاکستری های خنثی هم افزوده می شود. این موضوع به ویژه در پوست چهره مردان بیشتر دیده می شود.

یک فرمول ترکیب رنگ پوست پایه

به شکل ساده با ترکیب سه رنگ اصلی ( زرد ، قرمز و آبی ) + سفید می توانید یک رنگ پایه برای پوست بسازید. در این ترکیب معمولا رنگ آبی باید به مقدار کمتری استفاده شود تا رنگ شما بیش از اندازه خنثی یا چرک نشود. مقدار سفید را هم می توانید با توجه به شدت روشنی، تغییر دهید. به تصویر زیر دقت کنید:

فرمول ترکیب رنگ پوست
 فرمول ترکیب رنگ پوست

طبق تصویر بالا، یک نارنجی با استفاده از قرمز کادمیوم و زرد اکر می سازیم و با کمی آبی اولترامارین ترکیب می کنیم تا به یک رنگ قهوه ای خنثی برسیم. در نهایت با اضافه کردن سفید تیتانیوم یک درجه حد متوسط از رنگ پوست را می سازیم. دقت کنید که شما می توانید بر اساس شرایط، این فرمول را عوض کنید. مثلا به جای ترکیب سه رنگ اصلی، از یک نوع قهوه ای خاص استفاده کنید یا بسته به شرایط از انواع دیگری از آبی، زرد، قرمز یا سفید استفاده کنید. با استفاده از این رنگ پایه و کم و زیاد کردن رنگ ها می توانید درجات بیشتری بسازید. معمولا در یک چهره بین 6 تا 10 درجه رنگی اصلی وجود دارد که باید رنگ مناسب آن ها ساخته شود.

تفاوت رنگ پوست در افراد روشن و سبزه

به تصاویر زیر دقت کنید. حتی در افرادی با پوست بسیار روشن هم انواع درجات رنگ تیره وجود دارد اما درجات رنگی روشن غالب هستند. در افراد سبزه، درجات تیره بر روشن غالب است. معمولا بخش هایی از چهره یا بدن که گردش خون بیشتر یا پوست نازکتری دارند، رنگ سرخ تر و تیره تری هم دارند. مثل گوش ها و بینی. از طرفی، بخش هایی که کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، روشن تر هستند.

رنگ های پوست در افراد سفید پوست
 رنگ های پوست افراد سفید پوست

رنگ های پوست در افراد سبزه
 رنگ های پوست افراد سبزه

بد نیست پیش از شروع یک نقاشی، درجات مختلفی از رنگ های پوست مورد نظر را روی پالت بسازید. به این شکل رنگ های نقاشی شما انسجام بیشتری خواهند داشت. به این دقت کنید که یک پرده روشن تر یا تیره تر شدن رنگ پوست آنقدرها هم مهم نیست. روش رنگ گذاری شما و تناسب تیره-روشنی رنگ ها در مقایسه با یکدیگر هم اهمیت زیادی دارد تا نقاشی شما حس و حال بهتری به خود بگیرد. در ادامه تعداد بیشتری تصویر را به اشتراک می گذارم تا با انواع تن ها و درجات رنگی پوست در افراد مختلف آشنا شوید:

رنگ پوست در نقاشی

رنگ پوست در نقاشی

رنگ پوست در نقاشی

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


نوید محمدپور بی بالان!   شنبه, 13 مهر‍ 1398

استاد شما خودتان چطور ترکیب رنگ رو آموختید می دانیم که بسیار فرق است کار عملی بصری و تءوریک با این شرایط اقتصادی نابسامان و گرانی نگ روغن چه نوع برند رو مناسب می دانید که در واقع بتوان همین رنگها را پس از گذر زمان ثابت و مندگار تماشا کنیم رنگهای رامبراند و ونگوگ که اصلا نیستند و پیدا نمی شه برای یک تازه کار چه نوع برندی رو مناسب می دانید استاد من یک برند چینی رو رنگ متوسط از لحاظ کیفی و قیمتی مناسب می دون ه اما واقعا این رنگها عمرشون مهم نیست ؟شاهدم که در متنهای مطالعه کرده پیشینم از تجاربتون اشاره داشتید به تغییر رنگهای بی کیفیت داخلی و حتی خارجی .اشاره داشتید به کسانی که می خواهند از ابتدا حرفه ای فکر کنند و حرفه ای بیاموزند اما شرایط مادی و حتی دسترسی نداشتن به اشخاص مجرب در زمینه و گیر کردن در استبداد سلیقه ها مارو از درخشیدن و جذب نور دور می کنه .شما در حال حاضر بمن که شرایط شخصی مساعدی از هر لحاظ ندارم چه راهکاری و چه راهنمایی پیشنهاد می کنید . می دانم که بسیاری از عاشقان رنگ روغن همین سوالات در تجسم بلاتکلیف دارند .البته نا گفته نماند که باید خرید کرد و تجربه کرد .لطفا بمن یک برند که در خور باشه معرفی کنید .چه رنگهایی رو خریداری کنم ؟ چند میلی گرمی ؟ شما گفتید هدفمند خرید کنید...من می خواهم هدفمند همه نوع رنگی داشته باشم و با ترکیب تجربه ام در رنگشناسی بالا بروند نه اینکه رنگ آماده را خریداری کنم...
محسن ایرانی   شنبه, 13 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به نوید محمدپور بی بالان!
سلام. البته من نمی دونم که شما چه میزان بودجه برای این کار دارید اما معمولا رنگ وینزور کیفیت و قیمت مناسبی داره و تمام رنگ هاش پیدا می شه در ایران. مشکلات مالی متاسفانه وجود داره و شما باید تلاش کنید که این مشکلات رو حل کنید تا رنگ خوب بخرید. ضمنا رنگ های دست دوم هم گزینه خوبی هستن. در همین سایت دیوار و شیپور رنگ های وینزور با قیمت خیلی مناسب پیدا می شه.
مشکلات مالی نمی تونن سد راه آموختن بشن و انشالا بلخره رفع می شن. در همین سایت یوتیوب شما کلی ویدئوی آموزشی عالی پیدا می کنید. اینکه چه رنگ هایی باید بخرید رو در یک مطلب با عنوان "فهرست رنگ های مورد نیاز" نوشتم که در بخش رنگشناسی موجوده.


نوید محمدپور بی بالان!   چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398

سپاسگذارم


رن   پنجشنبه, 25 مهر‍ 1398

Salam khaste nabashid mishe chand ta ketab moarefi konid bArae shoro kar ba rang mamnon
محسن ایرانی   شنبه, 27 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به رن
سلام. متاسفانه هر چقدر فکر می کنم کتاب خوبی به ذهنم نمی رسه. شاید بهتره که کلاس برید


برودکی   یکشنبه, 10 آذر 1398

سلام استاد من همیشه ازراهنمایهای خوبتون استفاده میکنم ونتیجه خوب میگیرم امکانش هست ترکیب رنگ سایه درچهره فرمول رنگش روبگیدمن هرچه قد رسایه برای چهره درست میکنم احساس میکنم چرکی میشه بهترین ترکیب مناست کدوم ترکیب میتونه باشه ؟
محسن ایرانی   سه شنبه, 12 آذر 1398
Mohsen Irani به برودکی
سلام. طبیعتا رنگ سایه هم یه فرمول خاص نداره و متنوعه. اما فقط می تونم بگم که رنگ سایه نسبتا خنثی تر و تیره تر از رنگ نوره. معمولا با استفاده از ترکیب رنگ های مکمل می تونین به این سایه برسید. مثلا در سبز کمی قرمز بزنید یا در آبی مقداری نارنجی. اگر رنگ سایه شما بیش از اندازه خنثی بشه و سفید زیادی داشته باشه حالت چرک پیدا می کنهخوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 5 × 2 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.