›› مطالب آموزشی ›› خرید رنگ روغن نقاشی

ویژگی های رنگ روغن خوب چیست؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: شنبه, 7 مهر‍ 1397 | نظرات: 1 نظر
اگر یک نقاش باتجربه هستید حتما نیازها و ابزارهای خود را به خوبی می شناسید، و می دانید که باید چه چیزی بخرید. اما اگر به تازگی قصد دارید تکنیک رنگ روغن را تجربه کنید، احتمالا در مورد خرید رنگ روغن ، مارک و فهرست رنگ های آن تردیدهایی دارید. مطالعه این مطلب تا میزانی بر انتخاب شما تاثیرگذار بوده و می تواند راهنمای مناسبی برای خرید رنگ روغن باشد. البته تا حد امکان تلاش می کنم از بیان موارد سلیقه ای پرهیز کرده و به نکات عمومی تری اشاره کنم. این موضوع را در سه بخش آماده کرده ام. در بخش دوم و سوم که لینک آن را در انتهای این نوشته خواهید یافت، فهرست کاربردی رنگ ها و معرفی انواع برندها را در اختیار شما خواهم گذاشت.

خرید رنگ روغن نقاشی

در ابتدا و پیش از هر چیز، بهتر است بدانیم که ویژگی های یک رنگ روغن خوب چیست. بخشی از فهم این موضوع بر اساس تجربه های شخصی شما، و به مرور زمان به دست می آید. مثلا رنگ های خوبی که من با آن ها نقاشی کرده ام معمولا هنگام خروج از تیوب، روغن کمی پس می دهند و سفت تر هستند. رنگ های نامرغوب اما همراه با خروج از تیوب، مقداری زیادی روغن تیره روی پالت نقاشی شما باقی می گذارند. شاید این موضوع همیشه صادق نباشد ولی به طور کل ویژگی های یک رنگ روغن خوب را می توان در سه عامل خلاصه کرد:

پوشش دهی

پوشش دهی رنگ باید زیاد باشد. استفاده از رنگدانه های نامرغوب یا اضافه کردن بیش از اندازه ی مواد حجم دهنده و زائد در رنگ توسط کارخانه، از قدرت پوشش آن می کاهد. قدرت پوشش دهی زیاد باعث بالارفتن سرعت انجام نقاشی می شود و از تعداد لایه های رنگی شما کم می کند.

ثبات رنگی

ثبات رنگی یک برند رنگ روغن خوب بالاتر است. به عبارت دیگر، رنگ های با کیفیت پس از خشک شدن تغییر ناچیزی می کنند. همچنین در اثر مرور زمان کمتر زرد شده و دیرتر ترک می خورند. این در شرایطی است که در برخی از برندهای نامرغوب و ارزان، بی درنگ پس از خشک شدن تابلو، کنتراست رنگی آن به شدت افت می کند. 

درخشش و شفافیت

درخشش، تاثیرگذاری و شفافیت رنگ ها در یک رنگ خوب زیاد بوده و هنگام ترکیب رنگها با یکدیگر نیز حفظ می شود. این موضوع در حدی آشکار است که اگر مدت ها با یک رنگ ارزان نقاشی کرده باشید، پس از خرید رنگ روغن باکیفیت و استفاده از آن، تا مدتی در هنگام رنگسازی روی پالت دچار ناهماهنگی و آشفتگی خواهید شد!

متاسفانه بسیاری از افرادی که من می بینم به جای توجه به موارد بالا، به قیمت و هزینه توجه می کنند. در نهایت نیز سراغ یکی از برندهای رنگ روغن معروف، ارزان و به درد نخور ایرانی( اسمش رو نبر! ) می روند. این در حالیست که حتی با یک نگاه اقتصادی هم کاربرد این نوع رنگ ها چندان به صرفه نیست! در واقع هرچند هزینه کمتری می پردازید اما جدا از اینکه لذت کاملی از نقاشی کردن نخواهید برد، تیوب رنگهای شما هم با سرعت بسیار بیشتری تمام می شوند و باید دوباره هزینه کنید. ای کاش به جای شعارهای پوچ و بیهوده، دست کم یک رنگ ایرانی همسطح با کیفیت جهانی تولید می کردیم. ظاهرا تا رسیدن به چنین روزی، انتخاب ما از میان یکی از برندهای خارجی خواهد بود. پس از آشنایی با ویژگی های رنگهای خوب، من تعدادی از آن ها را در قسمت دوم این نوشته، به نام " انواع برندهای رنگ روغن " به شما معرفی می کنم. همچنین فهرست رنگهای پایه را در اختیار شما قرار می دهم.


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


رها   سه شنبه, 6 فروردین 1398

مطالب خوب و آموزنده بودند ..با تشکر
محسن ایرانی   سه شنبه, 6 فروردین 1398
پاسخ به رها
سپاسگزارم از شماخوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم