›› مطالب آموزشی ›› خرید رنگ روغن نقاشی

ویژگی های رنگ روغن خوب چیست؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: شنبه, 7 مهر‍ 1397 | نظرات: 10 نظر
اگر یک نقاش باتجربه هستید حتما نیازها و ابزارهای خود را به خوبی می شناسید، و می دانید که باید چه چیزی بخرید. اما اگر به تازگی قصد دارید تکنیک رنگ روغن را تجربه کنید، احتمالا در مورد خرید رنگ روغن ، مارک و فهرست رنگ های آن تردیدهایی دارید. مطالعه این مطلب تا میزانی بر انتخاب شما تاثیرگذار بوده و می تواند راهنمای مناسبی برای خرید رنگ روغن باشد. البته تا حد امکان تلاش می کنم از بیان موارد سلیقه ای پرهیز کرده و به نکات عمومی تری اشاره کنم. این موضوع را در سه بخش آماده کرده ام. در بخش دوم و سوم که لینک آن را در انتهای این نوشته خواهید یافت، فهرست کاربردی رنگ ها و معرفی انواع برندها را در اختیار شما خواهم گذاشت.

خرید رنگ روغن نقاشی

در ابتدا و پیش از هر چیز، بهتر است بدانیم که ویژگی های یک رنگ روغن خوب چیست. بخشی از فهم این موضوع بر اساس تجربه های شخصی شما، و به مرور زمان به دست می آید. مثلا رنگ های خوبی که من با آن ها نقاشی کرده ام معمولا هنگام خروج از تیوب، روغن کمی پس می دهند و سفت تر هستند. رنگ های نامرغوب اما همراه با خروج از تیوب، مقداری زیادی روغن تیره روی پالت نقاشی شما باقی می گذارند. شاید این موضوع همیشه صادق نباشد ولی به طور کل ویژگی های یک رنگ روغن خوب را می توان در سه عامل خلاصه کرد:

پوشش دهی

پوشش دهی رنگ باید مناسب باشد. استفاده از رنگدانه های نامرغوب یا اضافه کردن بیش از اندازه ی مواد حجم دهنده و زائد در رنگ توسط کارخانه، از قدرت پوشش آن می کاهد. قدرت پوشش دهی زیاد باعث بالارفتن سرعت انجام نقاشی می شود و از تعداد لایه های رنگی شما کم می کند. این مورد در رنگ های مات اهمیت بیشتری دارد. همچنین لایه های رنگی در برندهای باکیفیت بهتر بر روی لایه های خیس زیرین خود می نشینند و اصطلاحا سُر نمی خورند.

ثبات رنگی

ثبات رنگی یک برند رنگ روغن خوب بالاتر است. به عبارت دیگر، رنگ های با کیفیت پس از خشک شدن تغییر ناچیزی می کنند. همچنین در اثر مرور زمان کمتر زرد شده و دیرتر ترک می خورند. این در شرایطی است که در برخی از برندهای نامرغوب و ارزان، بی درنگ پس از خشک شدن تابلو، کنتراست رنگی آن به شدت افت می کند. 

درخشش و شفافیت

درخشش، تاثیرگذاری و شفافیت رنگ ها در یک رنگ خوب زیاد بوده و هنگام ترکیب رنگها با یکدیگر نیز حفظ می شود. این موضوع در حدی آشکار است که اگر مدت ها با یک رنگ ارزان نقاشی کرده باشید، پس از خرید رنگ روغن باکیفیت و استفاده از آن، تا مدتی در هنگام رنگسازی روی پالت دچار ناهماهنگی و آشفتگی خواهید شد!

متاسفانه بسیاری از افرادی که من می بینم به جای توجه به موارد بالا، به قیمت و هزینه توجه می کنند. در نهایت نیز سراغ یکی از برندهای رنگ روغن معروف، ارزان و به درد نخور ایرانی( اسمش رو نبر! ) می روند. این در حالیست که حتی با یک نگاه اقتصادی هم کاربرد این نوع رنگ ها چندان به صرفه نیست! در واقع هرچند هزینه کمتری می پردازید اما جدا از اینکه لذت کاملی از نقاشی کردن نخواهید برد، تیوب رنگهای شما هم با سرعت بسیار بیشتری تمام می شوند و باید دوباره هزینه کنید. ای کاش به جای شعارهای پوچ و بیهوده، دست کم یک رنگ ایرانی همسطح با کیفیت جهانی تولید می کردیم. ظاهرا تا رسیدن به چنین روزی، انتخاب ما از میان یکی از برندهای خارجی خواهد بود. پس از آشنایی با ویژگی های رنگهای خوب، من تعدادی از آن ها را در قسمت دوم این نوشته، به نام " انواع برندهای رنگ روغن " به شما معرفی می کنم. همچنین فهرست رنگهای پایه را در اختیار شما قرار می دهم.


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


رها   سه شنبه, 6 فروردین 1398

مطالب خوب و آموزنده بودند ..با تشکر
محسن ایرانی   سه شنبه, 6 فروردین 1398
Mohsen Irani به رها
سپاسگزارم از شما


نازنین نیک رو   چهارشنبه, 15 خرداد 1398

امکانش هست فروشگاه برای خرید وسایل رنگ روغن در تهران معرفی کنین؟
محسن ایرانی   چهارشنبه, 15 خرداد 1398
Mohsen Irani به نازنین نیک رو
بله پیشنهاد خیلی خوبیه. این رو به عنوان یک مطلب مجزا، می نویسم در همین یکی دو روز آینده!
محسن ایرانی   سه شنبه, 28 خرداد 1398
Mohsen Irani به نازنین نیک رو
پاسخ شما رو به عنوان یک مطلب مجزا نوشتم


نگار.   سه شنبه, 28 خرداد 1398

سلام خیلی مطالب خوبی بود
سوالم درباره رنگ روغن نیست .میخواستم بدونم پاستل مدادی کنته پاریس حرفه ای تره یا فابر کاستل ؟؟؟باتشکر ازشما
محسن ایرانی   سه شنبه, 28 خرداد 1398
Mohsen Irani به نگار.
سپاسگزارم از شما. من از هر دو به قدر کافی استفاده کردم. مداد پاستلی کنته نرم تره و راحت تر پخش می شه و لایه های رنگی روی هم می شینه. فابر یه مقدار خشکه. محصولات کنته تنها ایرادش اینه که یه خرده نوکش کلفت تره و دائم باید تیزشون کنید. اما در نهایت انتخاب من پاستل مدادی کنته پاریس است.


نگار.   چهارشنبه, 29 خرداد 1398

برای اجزای صورت یا ریزه کاری ها فابر بهتر نیست؟؟؟؟؟
محسن ایرانی   پنجشنبه, 30 خرداد 1398
Mohsen Irani به نگار.
اگر کنته به خوبی تیز بشه می شه تقریبا باهاش ریزه کاری ها رو هم کار کرد. اما خب همونطور که اشاره کردم، ظرافت نوک فابر و مدادپاستلی های دیگه کمی بیشتره که کشیدن جزئیات رو راحت تر می کنه. اما با در نظر گرفتن تمام محاسن و معایب، به نظرم کنته بهتره.


نوید محمدپور بی بالان!   چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398

می شه برای اجرای صورت از فابر و برای لایها از کنته استفاده کرد؟دوم اینکه منظور از کنته , تنالیته سنگ گرافیت کربنه یا باید برند کنته باشه؟کامال مجزا ست در سوال آخر برای سایه و لایهای زیرن طراحی از رنگ خاکستری استفاده وسپس لایهای رو کار مشکی استفاده میشه ؟ (در کتابهای معرفی شدتون احساس کردم سایه های بسیار روشن با نوک ضخیم بکار رفته بنظر رنگ خاکستری ست و باید حتما رنگ خاکستری باشه؟


nima   شنبه, 20 مهر‍ 1398

ببخشید میشه فوری جواب بدید
رنگ پوست واسه اکرلیک از کی وکجا وبه چه اسمی بگیرم
محسن ایرانی   سه شنبه, 23 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به nima
می تونین رنگ Flesh Tint بخرید از هر جایی


nima   یکشنبه, 21 مهر‍ 1398

واینکه اکرلیک ریوز بهتره یا ماریس
محسن ایرانی   سه شنبه, 23 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به nima
به نظر من ریوز


امین   دوشنبه, 29 مهر‍ 1398

سلام ..من میخوام رنگ وینذور بگیرم ونتون لطفا راهنمای کنین واینکه چندتا رنگ بگیرم وچه شماره ای بودجمم پنصد تومنه
محسن ایرانی   شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به امین
سلام. در انتهای همین مطلب می تونین به مطلب "فهرست رنگ های مورد نیاز" رجوع کنید


اخلاقی پور   دوشنبه, 2 دی 1398

خیلی متشکر از شما که وقتتان را به آموزش هم میدهید.
محسن ایرانی   سه شنبه, 3 دی 1398
Mohsen Irani به اخلاقی پور
سلام. ممنونم از نظر شما


علیرضا   پنجشنبه, 12 دی 1398

سلام آقای ایرانی.....
میخوام تکنیک رنگ روغن رو شروع کنم یادبگیرم....میخواستم ازاین پک ها بخرم ....
مثلا پک ۲۴تایی رنگ روغن ماریس
یا لوور ال بی
یا پک ۲۴تایی آرت کریشن تالنز ....
شما کدوم رو پیشنهاد میکنید ازاین
محسن ایرانی   یکشنبه, 15 دی 1398
Mohsen Irani به علیرضا
سلام. لوور رو توصیه نمی کنم
آرت کریشن رو تجربه ندارم اما ماریس خوبه. ولی به نظر من بهتره که هدفمند رنگ های مورد نیاز رو به صورت تکی بخریدخوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 9 ÷ 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.