›› مطالب آموزشی ›› رنگ آبی و انواع آن در نقاشی

انواع رنگ آبی در نقاشی را بشناسیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 20 آبان‍ 1397 | نظرات: 12 نظر
رنگ آبی یکی از سه رنگ اصلی است و لازم نیست اشاره کنم که چقدر مهم و پرکاربرد است! هر چند بیشتر نقاش ها معمولا از یک یا دو نوع آبی استفاده می کنند، اما این رنگ در انواع بسیار بیشتری هم موجود است. یکی از دلایلی که آبی را به نظر من مهم می کند، این است که شما تقریبا نمی توانید آبی های مختلف را بسازید! به عبارت دیگر مثلا اگر تلاش کنید تا آبی کبالت رنگ روغن را بسازید، زمان زیادی صرف خواهید کرد و در نهایت نتیجه کار اگر چرک نشود، در بهترین حالت فقط تا میزانی نزدیک به کبالت اصلی خواهد شد. در نظر داشته باشید که آبی های مختلف از ترکیب های مجزایی به دست می آیند و این طور نیست که در کارخانه با تغییر در نسبت انواع رنگ ها تولید شوند. من در حال حاضر بیشتر از آبی های اولترامارین، سرولین و تا حدی کبالت استفاده می کنم. به نظرم تجربه کردن و شناخت انواع این رنگ و تفاوت آن ها برای یک نقاش حرفه ای لازم است. بنابراین در بخش زیر، توضیحاتی را در این رابطه (با محوریت رنگ روغن) می نویسم و امیدوارم مطالعه آن برای شما مفید باشد.

رنگ آبی

به طور کل رنگ آبی نقاشی در انواع گوناگونی از فلزات کبالت ، آلومینیوم و سنگ های لاجورد تولید می شود. هر یک از آن ها از نظر شدت روشنی، قدرت پوشانندگی و ساختارشان با دیگری تفاوت دارد. در ادامه با پرکاربردترین ها و رایج ترین شان آشنا شوید:

آبی اولترامارین

شناخته شده ترین نوع آبی، اولترامارین (Ultramarine Blue) است که از سنگ لاجورد به دست می آید. البته در سال 1826 توسط یک شیمیدان فرانسوی نوع مصنوعی آن هم تولید شد که صرفه اقتصادی بیشتری دارد و نسبت به لاجورد طبیعی زنده تر و درخشان تر است. در واقع آنچه که در نقاشی استفاده می کنیم به صورت مصنوعی از فلزاتی مانند آلومینیوم و سیلیکا تولید می شود. به همین دلیل برای نامگذاری در برندهای رنگ روغن مانند شرکت وینزور، از اصطلاح اولترامارین فرانسوی استفاده می شود. منشا طبیعی آبی لاجوردی، سنگ لاجورد کشور افغانستان بوده و بسیار هم گران است. برای توصیف ویژگی رنگ اولترامارین لازم است فقط دو چیز را بدانید! یکی اینکه ته رنگ بنفش-قرمز دارد. دوم اینکه کاملا شفاف است. به این معنا که اگر به دنبال ساخت یک بنفش خوشرنگ و زنده هستید، گزینه مناسبی است. به طور کل، درخشان است و در ترکیب با رنگ های دیگر خیلی دیر چرک می شود. به آن آبی پارسی (Persian Blue) هم گفته می شود.

آبی کبالت

آبی کبالت (Cobalt Blue) هم طرفداران زیادی دارد. این رنگ را از اکسید فلز کبالت و آلومینیوم می سازند. رنگ بسیار پایدار و بادوامیست. در واقع هر چقدر که ایرانیان لاجوردی دوست بودند، چینی های کهن، کبالت دوست بوده اند! بسیاری از نقاشان معتقدند که آبی اصلی نقاشی، کُبالت است. ویلیام ترنر، آگوست رنوار، ونگوگ و کلود مونه از این رنگ بسیار بهره برده اند. من این رنگ را دوست دارم چون خاکستری های رنگی بسیار زیبایی ایجاد می کند. علت ایجاد این طیف خاکستری، وجود ته رنگ سبز-فیروزه ای در آبی کبالت است. بنابراین در نظر داشته باشید که آبی کبالت در ترکیب با رنگ های گرم به سرعت درخشندگی خود را از دست می دهد. به این معنا که شما با این رنگ نمی توانید یک بنفش درخشان و زنده بسازید!

آبی سرولین

آبی سرولین (Cerulean Blue) روشن و جذاب است و بیشتر در ترکیب رنگ آسمان در نقاشی استفاده می شود. این رنگ را از ترکیب اکسید فلز کبالت و قلع می سازند. به همین دلیل هم ته رنگ سبز دارد و بسیار گران است. از این رنگ مات کمتر استفاده می کنم ولی در برخی نقاشی ها بدون وجود آن، رنگ مورد نظر ساخته نمی شود!

انواع آبی نقاشی
 مقایسه انواع آبی ها در ترکیب با سفید

آبی ثالو

آبی ثالو یا ثَلو (Phthalo Blue) تیره، قوی و پرمایه است. آن را از سیانور مس تولید می کنند. با اینکه ترکیبات آن غیر قابل تجزیه است اما سمی هم نیست. کمی سخت رقیق و روی پالت کنترل می شود اما رنگ بادوام و پایداری است. شخصا در حال حاضر تجربه زیادی در استفاده از آن در نقاشی ندارم و تنها دو چیز در مورد آن می توانم بگویم. اول اینکه بسیار تیره و نسبتا شفاف است. دوم اینکه کمی ته رنگ سبز دارد. سوم اینکه موقع رنگ گذاری روی بوم اصطلاحا کمی سُر می خورد.

آبی پروسی

همین قدر بدانید که Prussian Blue بسیار شبیه به ثالو است ولی کمی تیره تر، خفه تر و قابل کنترل تر! چسبندگی و پوشانندگی پروسی نسبت به ثالو بیشتر است اما به همان نسبت درخشندگی کمتری دارد. در تصویر زیر هر دو رنگ را کنار هم، روی پالت گذاشتم. با کمی دقت تا حدودی متوجه تفاوت آن ها می شوید.

تفاوت انواع آبی ها
 فرق ثالو و پروسی مارک وینزور به روایت تصویر!

آبی YInMN

مقایسه رنگهای آبی
 به تفاوت ها دقت کنید

بله شما هم مثل من نمی توانید YInMN Blue را تلفظ کنید. سخت نگیرید! یک آبی جدید است که ترکیبات آن از اکسید منگنز سیاه به طور اتفاقی در سال 2009 کشف شده و تلاش می کند جای خودش را باز کند. آبی بسیار درخشانی است و برای درک این موضوع آن را در تصویر بالا با رنگ های دیگر مقایسه کنید. تقریبا اگر 80% کبالت را با 20% آبی اولتامارین ترکیب کنید، به چیزی شبیه آن می رسید. البته نه به آن درخشندگی!


دیگران این مطلب را نیز خوانده اند:

انواع سفید
انواع رنگ سفید در نقاشی را بشناسیم

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


مریم   یکشنبه, 23 دی 1397

سلام
ممنون از مطلبتون.
از اونجایی که من دوره آکادمیک ندیدم و در آموزشگاه نقاشی رو یاد نگرفتم دونستن این مطالب خیلی مفیده چون صرفا اسمشونو گذری از زبان ها میشنوم.

بازم ممنون.
محسن ایرانی   یکشنبه, 30 دی 1397
Mohsen Irani به مریم
سلام. خوشحالم برای شما مفید بود


zeinab   جمعه, 28 دی 1397

توضیحاتتون واقعا جامع و گویا بود،خیلی ممنون.
محسن ایرانی   یکشنبه, 30 دی 1397
Mohsen Irani به zeinab
سلام. سپاسگزارم که نظر خودتون رو گفتین و خوشحالم که این مطلب در مورد انواع رنگ آبی برای شما مفید بود.


میم   پنجشنبه, 11 بهمن‍ 1397

خیلی حرفه ای به مطلب پرداختین ممنونم. لطفا درباره ی آبی در اکریلیک هم مطلب بگذارین.

محسن ایرانی   شنبه, 27 بهمن‍ 1397
Mohsen Irani به میم
سلام. ممنونم از نظر لطف شما. البته تقریبا آبی های اکریلیک معادل رنگ روغن هستن و تفاوت چشمگیری به لحاظ خصوصیاتشون ندارن. در رنگ اکریلیک هم همین آبی ها رو دارین. البته تا جایی که من دیدم، طیف درجات روشن آبی یا مثلا انواع آبی خاکستری ها، در اکریلیک بیشتره.


هنگامه   یکشنبه, 12 اسفند‍ 1397

سلام.خسته نباشید ببخشید من برای ساخت رنگ فیروزه ای با رنگ روغن به مشکل برخوردن.رنگی ک درست میکنم خیلی کدر و چرک به نظر میاد.با اینکه قلمو تمیزه. رنگ آبی و سفید و کمی زرد رو مخلوط کردم اما اصن فیروزه ای نشد. خیلی چرکه.برای رنگ کردن سفال میخوام.خواهشا راهنماییم کنید
محسن ایرانی   یکشنبه, 12 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به هنگامه
سلام. در درجه اول اینکه رنگی که شما می سازین از رنگ تیوب کدرتر می شه. بنابراین اگر تونستین سعی کنید که فیروزه ای رو بخرید. برخی مارک های رنگ روغن فیروزه ای دارن. در درجه بعدی اینکه شما باید ببینید که چه آبی استفاده می کنید. مثلا اگر آبی شما اولترامارین باشه، معلومه که رنگ فیروزه ای شما کدر و چرک می شه. به نظرم رنگ فیروزه ای رو با آبی کبالت + سبز ویریدین + سفید و احتمالا اندکی زرد بسازید. می بینید که شفاف می شه.
همچنین رنگ آکریلیک فیروزه ای هم می تونید بخرید. و در نهایت اینکه در نظر داشته باشید که کوزه سفالی شما اگر زیرسازی خاصی نشده باشه و خام باشه، یه مقدار رنگ رو کدر می کنه. مثلا شاید بتونین چسب چوب رو با آب رقیق کنین و به عنوان زیرسازی روش بزنین. البته در تخصص من نیست.


نازنین زینب   پنجشنبه, 5 اردیبهشت 1398

سلام عالی بود من تو یاد گیریشون به مشکل بر میخوردم ولی با این توضیحاتی که شما در مورد هر کدوم از طیف های رنگ آبی دادید دیگه از ذهنم نمیره
محسن ایرانی   جمعه, 13 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به نازنین زینب
سلام. خوشحالم که این توضیحات درباره رنگ ها مفیده برای شما


نگار   سه شنبه, 10 اردیبهشت 1398

با عرض سلام و احترام
توضیحاتتون عالی و بینظیر بود، سپاس فراوان بابت مطالب مفیدتون🙏🏻
درصورت امکان در مورد انواع رنگ قرمز و زرد هم مطلب بزارید بینهایت ممنون میشم.🙏🏻🌺🙏🏻
محسن ایرانی   جمعه, 13 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به نگار
سلام. بله حتما. امیدوارم فرصت بکنم و در مورد همه رنگ ها بنویسم.


ازاده   پنجشنبه, 12 اردیبهشت 1398

بسیار عالی بود ممنون
لطفا توضیح دهید چکار کنیم رنگ خام نباشه
محسن ایرانی   جمعه, 13 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به ازاده
اصولا برای کم کردن درصد خلوص یک رنگ معمولا از رنگ مکمل اون رنگ استفاده می کنن. ضمنا تجربه نقاشی ، در این زمینه خیلی کمک می کنه. مثلا بر اساس تجربه اگر می خواهین خامی رنگ سبز ویریدین رو کم کنین کمی بهش قهوه ای سینا اضافه کنین.


مریم   پنجشنبه, 9 خرداد 1398

اگه ممکن هست لطف کنیدو در مورد آبی زنگاری هم توضیح بدید.ممنون
محسن ایرانی   یکشنبه, 12 خرداد 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. آبی زنگاری به نوعی همون آبی سرولین است که در متن توضیح دادم. یک نوع آبی روشن مایل به سبز


جلیل امینی   شنبه, 18 خرداد 1398

باعرض سلام. لطفا بفرمائید رنگ کبالت باچه رنگهایی درست می شه ازتوضیحتون متشکر وممنونم
محسن ایرانی   شنبه, 18 خرداد 1398
Mohsen Irani به جلیل امینی
سلام. کلا رنگ کبالت رو بهتره که بخرید من تا به حال سعی نکردم بسازمش. اما اگر اصرار دارید، می تونین کمی سبز ویریدین به آبی خودتون اضافه کنین. شاید ساپ گرین(سبز یشمی) هم خوب بشه.


مریم   شنبه, 18 خرداد 1398

با سلام و تشکر از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید، یه سوال برام پیش اومده، در تصویر جوری که من متوجه شدم اولین آبی از سمت چپ رو که تیره تر از همه هست رو به عنوان آبی پروسی معرفی کردید و سومی رو آبی ثلو، و فرمودید که آبی ثلو تیره ترین آبی هست، اما من از تصویر چیز دیگه ای برداشت میکنم، اینکه اولین تصویر از چپ به نظرم از همه تیره تر هست؛ احیانا طبق فرمایشات شما این نباید آبی ثلو باشه و سومی از چپ آبی پروسی؟
محسن ایرانی   یکشنبه, 19 خرداد 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. اول اینکه تشکر می کنم از نظر خوب شما. باید این طور پاسخ بدم که بله، در توضیحات اون بخش کمی اشتباه شده بود و بهش نپرداخته بودم. پروسی به صورت نامحسوسی تیره تره. علتش هم این است که همانطور که در متن اشاره کردم، این دو رنگ چندان مورد علاقه من نیستن و در پالت من حضور ندارن. اما به دلیل کامنت خوب شما، اون بخش رو اصلاح و توضیحاتش رو دقیق تر و کامل تر کردم. همچنین از هر دو رنگ عکاسی کردم و به متن اضافه کردم. می تونین دوباره بخونین.


جلال موسیر لهستانی   سه شنبه, 5 شهریور‍ 1398

بسیار خوشحالم که این مطلب را خوندم. خیلی به درد بخور بود . من با ترکیب رنگ کردن بسیار مشکل دارم و رنگهام شفافیت خودشون را از دست می دن و چرک می شوند. و میشه اصطلاح رنگ سرخوردن را توضیح بدید؟
محسن ایرانی   شنبه, 9 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به جلال موسیر لهستانی
سلام. معمولا وقتی دو رنگی ترکیب می شن که ته رنگ اون ها متضاد یا مکمل(گرم و سرد) هستن، نتیجه کار شما چرک ممکنه بشه. از طرفی ترکیب بیش از اندازه قهوه ای و سیاه هم همینطوره.
توضیح سُر خوردن رنگ کمی مشکله. یعنی وقتی قلم می زنید یک رنگ خاص، خیلی راحت تر و سریع از رنگ های دیگه روی سطح بوم حرکت می کنه.


پریشان   چهارشنبه, 22 آبان‍ 1398

سلام خسته نباشید تشکر بابت مطالب بسیار مفید و سودمندتون، برای من عالی بود، ببخشید من در ترکیب رنگ و رنگ شناسی مشکل دارم😕 میشه لطف کنید همه رنگ هارو بزارید؟🌷🌸🌹
محسن ایرانی   جمعه, 24 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به پریشان
سلام. خواهش می کنم. واقعا تلاش می کنم اما امان از کمبود وقت!خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 5 − 5 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.