›› مطالب آموزشی ›› رنگ آبی و انواع آن در نقاشی

انواع رنگ آبی در نقاشی را بشناسیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 20 آبان‍ 1397 | نظرات: 0 نظر
رنگ آبی یکی از سه رنگ اصلی است و لازم نیست اشاره کنم که چقدر مهم و پرکاربرد است! هر چند بیشتر نقاش ها معمولا از یک یا دو نوع آبی استفاده می کنند، اما این رنگ در انواع بسیار بیشتری هم موجود است. یکی از دلایلی که آبی را به نظر من مهم می کند، این است که شما تقریبا نمی توانید آبی های مختلف را بسازید! به عبارت دیگر مثلا اگر تلاش کنید تا آبی کبالت رنگ روغن را بسازید، زمان زیادی صرف خواهید کرد و در نهایت نتیجه کار اگر چرک نشود، در بهترین حالت فقط تا میزانی نزدیک به کبالت اصلی خواهد شد. در نظر داشته باشید که آبی های مختلف از ترکیب های مجزایی به دست می آیند و این طور نیست که در کارخانه با تغییر در نسبت انواع رنگ ها تولید شوند. من در حال حاضر بیشتر از آبی های اولترامارین، سرولین و تا حدی کبالت استفاده می کنم. به نظرم تجربه کردن و شناخت انواع این رنگ و تفاوت آن ها برای یک نقاش حرفه ای لازم است. بنابراین در بخش زیر، توضیحاتی را در این رابطه (با محوریت رنگ روغن) می نویسم و امیدوارم مطالعه آن برای شما مفید باشد.

رنگ آبی

به طور کل رنگ آبی نقاشی در انواع گوناگونی از فلزات کبالت ، آلومینیوم و سنگ های لاجورد تولید می شود. هر یک از آن ها از نظر شدت روشنی، قدرت پوشانندگی و ساختارشان با دیگری تفاوت دارد. در ادامه با پرکاربردترین ها و رایج ترین شان آشنا شوید:

آبی اولترامارین

شناخته شده ترین نوع آبی، اولترامارین (Ultramarine Blue) است که از سنگ لاجورد به دست می آید. البته در سال 1826 توسط یک شیمیدان فرانسوی نوع مصنوعی آن هم تولید شد که صرفه اقتصادی بیشتری دارد و نسبت به لاجورد طبیعی زنده تر و درخشان تر است. در واقع آنچه که در نقاشی استفاده می کنیم به صورت مصنوعی از فلزاتی مانند آلومینیوم و سیلیکا تولید می شود. به همین دلیل برای نامگذاری در برندهای رنگ روغن مانند شرکت وینزور، از اصطلاح اولترامارین فرانسوی استفاده می شود. منشا طبیعی آبی لاجوردی، سنگ لاجورد کشور افغانستان بوده و بسیار هم گران است. برای توصیف ویژگی رنگ اولترامارین لازم است فقط دو چیز را بدانید! یکی اینکه ته رنگ قرمز دارد. دوم اینکه کاملا شفاف است. به این معنا که اگر به دنبال ساخت یک بنفش خوشرنگ و زنده هستید، گزینه مناسبی است. به طور کل، درخشان است و در ترکیب با رنگ های دیگر خیلی دیر چرک می شود. به آن آبی پارسی (Persian Blue) هم گفته می شود.

آبی کبالت

آبی کبالت (Cobalt Blue) هم طرفداران زیادی دارد. این رنگ را از اکسید فلز کبالت و آلومینیوم می سازند. رنگ بسیار پایدار و بادوامیست. در واقع هر چقدر که ایرانیان لاجوردی دوست بودند، چینی های کهن، کبالت دوست بوده اند! بسیاری از نقاشان معتقدند که آبی اصلی نقاشی، کُبالت است. ویلیام ترنر، آگوست رنوار، ونگوگ و کلود مونه از این رنگ بسیار بهره برده اند. من این رنگ را دوست دارم چون خاکستری های رنگی بسیار زیبایی ایجاد می کند. علت ایجاد این طیف خاکستری، وجود ته رنگ سبز-فیروزه ای در آبی کبالت است. بنابراین در نظر داشته باشید که آبی کبالت در ترکیب با رنگ های گرم به سرعت درخشندگی خود را از دست می دهد. به این معنا که شما با این رنگ نمی توانید یک بنفش درخشان و زنده بسازید!

آبی سرولین

آبی سرولین (Cerulean Blue) روشن و جذاب است و بیشتر در ترکیب رنگ آسمان در نقاشی استفاده می شود. این رنگ را از ترکیب اکسید فلز کبالت و قلع می سازند. به همین دلیل هم ته رنگ سبز دارد و بسیار گران است. از این رنگ مات کمتر استفاده می کنم ولی در برخی نقاشی ها بدون وجود آن، رنگ مورد نظر ساخته نمی شود!

انواع آبی نقاشی
 مقایسه انواع آبی ها در ترکیب با سفید

آبی ثالو

آبی ثالو یا ثَلو (Phthalo Blue) بسیار تیره، قوی و پرمایه است. آن را از سیانور مس تولید می کنند. با اینکه ترکیبات آن غیر قابل تجزیه است اما سمی هم نیست. کمی سخت رقیق می شود اما رنگ بادوام و پایداری است. شخصا در حال حاضر تجربه زیادی در استفاده از آن در نقاشی ندارم و تنها دو چیز در مورد آن می توانم بگویم. اول اینکه تیره ترین آبیست. دوم اینکه ته رنگ سبز دارد.

آبی پروسی

همین قدر بدانید که Prussian Blue بسیار شبیه به ثالو است ولی کم مایه تر و قابل کنترل تر!

آبی YInMN

مقایسه رنگهای آبی
 به تفاوت ها دقت کنید

بله شما هم مثل من نمی توانید YInMN Blue را تلفظ کنید. سخت نگیرید! یک آبی جدید است که ترکیبات آن از اکسید منگنز سیاه به طور اتفاقی در سال 2009 کشف شده و تلاش می کند جای خودش را باز کند. آبی بسیار درخشانی است و برای درک این موضوع آن را در تصویر بالا با رنگ های دیگر مقایسه کنید. تقریبا اگر 80% کبالت را با 20% آبی اولتامارین ترکیب کنید، به چیزی شبیه آن می رسید. البته نه به آن درخشندگی!


دیگران این مطلب را نیز خوانده اند:

انواع سفید
انواع رنگ سفید در نقاشی را بشناسیم

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم