›› مطالب آموزشی ›› سه اشتباه رایج در طراحی

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

سه اشتباه رایج تازه کارها در طراحی

| بخش: طراحی | | نظرات: 3 نظر

در فرایند طراحی کردن آنقدر احساس دخیل است که گاهی به سختی می شود دلیلی برای خوب یا بد شدن یک طرح پیدا کرد. حرفه ای ها معمولا بر اساس تجربه زیاد و کسب مهارت، به مرور اشتباهات را اصلاح می کنند. برخی از این اشتباهات در طراحی بسیار رایج هستند و دانستن آن ها برای افراد تازه کار باعث می شود تا هرچه زودتر نسبت به رفعشان اقدام کنند. این ها در واقع ارزش های سه گانه طراحی هستند که رعایت کردنشان شما را به گام های حرفه ای تری سوق می دهد. در انتهای این مطلب یک دوره مجازی طراحی خوب را برای رفع این اشتباهات معرفی می کنم.


تنوع تنالیته

تنوع تنالیته

به زبان ساده یعنی اینکه هرچه تعداد تُن ها و خاکستری ها بیشتر و متنوع تر، نتیجه کار هم بهتر! خاکستری های میانه ( نیم سایه ها ) در طراحی، نور و سایه را بهتر به هم مرتبط می کنند. در این شرایط عنصر حجم بیشتر نمایان می شود و طراحی جلوه بهتری دارد. به تفاوت دو تصویر بالا نگاه کنید. فرق میان یک طراحی خوب و بد را می بینید؟

تناسب تنالیته

تناسب تنالیته

با توجه به اینکه یک طراحی مثل نقاشی "رنگ محور" نیست، یکی از حداقل اطلاعاتی که باید به کمک آن منتقل کنیم، همین تناسب تنالیته است. تناسب تنالیته یعنی رعایت شدت روشنی و تیرگی اجسام نسبت به یکدیگر. معمولا این اشکال را در طراحی های بیشتر تازه کارها می بینم.

کنتراست در طراحی

کنتراست در طراحی

کنتراست در طراحی (معمولا) یعنی تضاد یا اختلاف میان روشنی ها و تیرگی ها. کنتراست عامل جذابیت است. به این معنا که بدون آن یک اثر هنری خسته کننده و بی حال به نظر می رسد. یک طراحی حتی با تناسب و تنوع تنالیته خوب، بدون کنتراست بازهم به چشم نمی آید. نمونه اش تفاوت میان دو طراحی در تصویر بالا.

این اشتباهات و رفع آن ها به طور مستقیم به مباحث پایه در طراحی مرتبط می شوند. در واقع شما باید دوره طراحی پایه را به خوبی گذرانده باشید وگرنه در تکنیک ها و موضوعات پیشرفته تر هم این موارد بروز پیدا می کنند. تمامی این نکات و مباحث در دوره غیرحضوری طراحی پایه سامانه رنگ هنر تدریس می شود. شرکت در این دوره حرفه ای را کاملا توصیه می کنم!

سامانه آموزش مجازی رنگ هنر

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  𝓐𝓼𝓶𝓪چهارشنبه, 14 دی 1401

تصاویر سمت راست بهتر طراحی شده و جلوه بهتری داره اما سوال اینه که از چه نوع مداد طراحی استفاده کردید برای طرح اخر
از محو کن هم استفاده کردید یا نه؟؟؟؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به 𝓐𝓼𝓶𝓪
کار من نیستند. به عنوان نمونه آموزشی هستن


  نوید محمدپور بی بالان!چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398

سوال هاو شور بسیار در سر داشتم عذر می خوام که از آخر صفحات مطالبتون رو خاندم !بسیاری از سوالات در ذهن از جمله سوالات فوق الذکر را در صفحات پیشین مطالعه و جوابش راه بطور کامل و روشن برداشت کردم .ممنون از صحبتها و تجربهای مکتوب درج شده در سایتتون بسیار جامع و کاربردی ست
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به نوید محمدپور بی بالان!
ممنونم


  نوید محمدپور بی بالان!جمعه, 12 مهر‍ 1398

بله بنده همتصاویر سمت راست را روشنتر و منظمترو واقعی تر احساس و لمس میکنم لطفا ابزار کار شخصی خودتون در حوزه طراحی رو مشخص کنید تا من و ما ها بیشتر با ابزار کار و تجربه پیشینتون آشنا بشیم البته در حوزه طراحی و اینکه چه ابزار هایی رو مفید تر میدونید ؟محو کن یا قلم مو ؟ چه ابزاری در کجا باید استفاده شود؟ چه برندی رو در ایران مناسب می دونید ؟
محسن ایرانی شنبه, 13 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به نوید محمدپور بی بالان!
سلام. البته پاسخ به هر کدوم از این سوالات خیلی طولانیه و مطلب جداگانه می خواد. اما به زودی یک ابزار جدید رو معرفی می کنم!


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 18 ÷ 3 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر بوده و نیاز به هماهنگی قبلی است.