›› مطالب آموزشی ›› طراحی از کاغذ مچاله

کاغذ مچاله شده; یک تمرین عالی برای طراحی!

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: طراحی | تاریخ: یکشنبه, 27 مرداد 1398 | نظرات: 4 نظر
بدون شک برای بهبود مهارت طراحی، بیشتر وقت ها باید سخت تمرین کرد. اما معتقدم که گاهی وقت ها هم به جای سخت تمرین کردن، باید تمرین های سخت کرد. با انجام این تمرین های سخت، مهارت و توانایی طراحی بسیار سریع تر پیشرفت می کند و اصطلاحا طراحی آدم قرص و محکم می شود! طراحی از کاغذ مچاله شده یکی از این تمرین هاست.

طراحی از کاغذ  مچاله
  طراحی از کاغذ مچاله شده - هنرجوی کلاس طراحی مجتمع فنی تهران

من در برخی کلاس ها و به برخی از هنرجویان که از انجام تمرین های سخت واهمه ندارند، این کار را پیشنهاد می کنم. طراحی از کاغذ مچاله انصافا سخت است اما همه این هنرجویان تاثیر آن را در بهبود توانایی طراحیشان به خوبی می بینند. وجود جزئیات گیج کننده، تنوع تنالیته و انواع درجات خاکستری حساس، تنوع شکستگی ها و فرم ها و ... شما را کاملا با طراحی درگیر می کند.

طراحی از کاغذ  مچاله

برای انجام این تمرین یک کاغذ سفید را مچاله کنید و در وضعیت نوری مناسب قرار دهید. به طوریکه سایه افتان کاغذ روی زمین قابل تشخیص باشد. در گام اول، یک طراحی خطی کمرنگ و درست اما کُلی، که شامل تاخوردگی های اصلی کاغذ باشد انجام دهید. شکستگی های فرعی و برخی جزئیات را بعدا در اواخر طراحی با نیم سایه اضافه کنید. از چند درجه مداد مثل H2، HB، B2 و B6 برای ایجاد خاکستری های متنوع استفاده کنید. در گام دوم سعی کنید جلو و عقب رفتن سطوح اصلی کاغذ را با تنالیته نشان دهید. بهتر است لایه لایه و با ریتم روشن به تیره کار کنید.

طراحی از کاغذ  مچاله

وجود شکستگی های تیز، یکی از مهمترین تفاوت های پارچه و کاغذ مچاله شده است. بنابراین در اینجا قرار نیست که مثل طراحی از پارچه، چین ها و تاخوردگی های نرم ترسیم کنید. پیشنهاد می کنم که با دقت و حوصله این تمرین را انجام دهید اما نسبت به نتیجه کار وسواس زیادی نداشته باشید. کیفیت تمرین کردن شما در این کار مهمتر از کیفیت طراحی شماست!

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


مریم   چهارشنبه, 6 شهریور‍ 1398

ممنون از راهنماییهای خوبتون استاد
محسن ایرانی   شنبه, 9 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به مریم
خواهش می کنم. خوشحالم مفید بود.


نوید محمدپور بی بالان!   جمعه, 12 مهر‍ 1398

من تازه طراحیمو شروع کردم اساتید میگویند اول شیی رو سیاه کن بعد با پاک کن سایه بزن اما در مطالب فوق اشاره داشتید که ابتدا از سایه های روشن به تیره حرکن کنید با درجه کربنهای مختلف ؟کدامش رو انتخاب کنیم شاید در بعضی از شرایط ها ؟کدام شرایط ؟در این خصوص هم اگر مطالبی بنویسید ممنون می شوم . همه می دانیم که اساس کار نور و درجه بندی نور است اما کدام روش تیرگی به روشنی مثل زمینه های تیره قهوه ای رنگ روغن و رسیدن به روشنایی ....البته طراحی و رنگدانها کاملا متفاوتند
محسن ایرانی   شنبه, 13 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به نوید محمدپور بی بالان!
بله روش طراحی و نقاشی تا میزانی متفاوت هستند. البته روش های متنوعی هم وجود داره و نمی شه دقیقا گفت که یک روش خاص فقط درسته. باید ببینید که جنس طراحی و نتیجه ای که دنبالش هستید دقیقا چیست تا استراتژی طراحی رو بر همون اساس تنظیم کنید.


رویا   چهارشنبه, 24 مهر‍ 1398

سلام ممنون از راهنمایی هاتون، لطفاکشیدن کاغذ مچاله رو با رنگ روغن هم توضیح بدید. با تشکر
محسن ایرانی   شنبه, 27 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به رویا
سلام. انشالا که بتونم و فرصت بکنم. حتما


علی پیشگو   چهارشنبه, 7 اسفند‍ 1398

واقعا عالی و ثمربخش هستش ممنون
محسن ایرانی   چهارشنبه, 7 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به علی پیشگو
ممنونم از شما


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 7 × 3 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.