›› مطالب آموزشی ›› طراحی از کاغذ مچاله

کاغذ مچاله شده; یک تمرین عالی برای طراحی!

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: طراحی | تاریخ: یکشنبه, 27 مرداد 1398 | نظرات: 1 نظر
بدون شک برای بهبود مهارت طراحی، بیشتر وقت ها باید سخت تمرین کرد. اما معتقدم که گاهی وقت ها هم به جای سخت تمرین کردن، باید تمرین های سخت کرد. با انجام این تمرین های سخت، مهارت و توانایی طراحی بسیار سریع تر پیشرفت می کند و اصطلاحا طراحی آدم قرص و محکم می شود! طراحی از کاغذ مچاله شده یکی از این تمرین هاست.

طراحی از کاغذ  مچاله
  طراحی از کاغذ مچاله شده - هنرجوی کلاس طراحی مجتمع فنی تهران

من در برخی کلاس ها و به برخی از هنرجویان که از انجام تمرین های سخت واهمه ندارند، این کار را پیشنهاد می کنم. طراحی از کاغذ مچاله انصافا سخت است اما همه این هنرجویان تاثیر آن را در بهبود توانایی طراحیشان به خوبی می بینند. وجود جزئیات گیج کننده، تنوع تنالیته و انواع درجات خاکستری حساس، تنوع شکستگی ها و فرم ها و ... شما را کاملا با طراحی درگیر می کند.

طراحی از کاغذ  مچاله

برای انجام این تمرین یک کاغذ سفید را مچاله کنید و در وضعیت نوری مناسب قرار دهید. به طوریکه سایه افتان کاغذ روی زمین قابل تشخیص باشد. در گام اول، یک طراحی خطی کمرنگ و درست اما کُلی، که شامل تاخوردگی های اصلی کاغذ باشد انجام دهید. شکستگی های فرعی و برخی جزئیات را بعدا در اواخر طراحی با نیم سایه اضافه کنید. از چند درجه مداد مثل H2، HB، B2 و B6 برای ایجاد خاکستری های متنوع استفاده کنید. در گام دوم سعی کنید جلو و عقب رفتن سطوح اصلی کاغذ را با تنالیته نشان دهید. بهتر است لایه لایه و با ریتم روشن به تیره کار کنید.

طراحی از کاغذ  مچاله

وجود شکستگی های تیز، یکی از مهمترین تفاوت های پارچه و کاغذ مچاله شده است. بنابراین در اینجا قرار نیست که مثل طراحی از پارچه، چین ها و تاخوردگی های نرم ترسیم کنید. پیشنهاد می کنم که با دقت و حوصله این تمرین را انجام دهید اما نسبت به نتیجه کار وسواس زیادی نداشته باشید. کیفیت تمرین کردن شما در این کار مهمتر از کیفیت طراحی شماست!

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


مریم   چهارشنبه, 6 شهریور‍ 1398

ممنون از راهنماییهای خوبتون استاد
محسن ایرانی   شنبه, 9 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به مریم
خواهش می کنم. خوشحالم مفید بود.خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 9 − 4 = ?