›› مطالب آموزشی ›› نحوه تمیز کردن پالت نقاشی

چگونه پالت نقاشی را تمیز کنیم؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: یکشنبه, 25 شهریور‍ 1397 | نظرات: 4 نظر

پیش از این در سایت توضیحاتی درباره پالت نقاشی و انواع آن داده ام. در آن مطلب اشاره ای به استفاده از پالت کاغذی یک بار مصرف داشته ام. حال اگر فرض را بر این بگیریم که تمایلی به استفاده از آن ندارید، بنابراین باید نحوه صحیح شستن و تمیز کردن پالت نقاشی چوبی یا پلاستیکی را بدانید. در نظر داشته باشید که تنها با یکبار انجام نادرست این کار، ممکن است پالت نقاشی تاب بردارد. جدا از این موضوع، با به کار بردن روش درست در وقت خود صرفه جویی می کنید. در بخش زیر به نحوه شستشوی پالت رنگ روغن و اکریلیک توجه کنید.


تمیز کردن پالت نقاشی

تمیز کردن پالت رنگ روغن

همانطور که شستن قلم موی رنگ روغن پس از خشک شدن کاری دشوار است، پاک کردن یک پالت خشک شده هم همین طور است. توصیه می کنم حتما پالت رنگ روغن را پس از پایان هر جلسه نقاشی و پیش از خشک شدن رنگ ها بر روی آن، با یک دستمال نخی آغشته به حلال هایی مانند وایت اسپریت یا تربانتین به راحتی تمیز کنید. در این صورت نیازی به فرو بردن تمام پالت زیر شیر آب نیست. این کار به ویژه اگر از پالت چوبی استفاده می کنید، منجر به تاب برداشتن آن می شود. در غیر این صورت برای تمیز کردن یک پالت خشک شده، باید از تینر فوری یا بنزین استفاده کنید که سختی ها و مخاطرات خود را دارد.

تمیز کردن پالت اکریلیک

هرچند رنگ اکریلیک آب پایه است اما پس از خشک شدن مقاومت خوبی در برابر آب پیدا می کند. از آنجایی که رنگ های اکریلیک زودخشک شونده هستند، پس از پایان نقاشی با یک پالت خشک شده روبرو خواهید بود. در این صورت برای تمیز کردن آن زیاد زور نزنید! کافیست سطح پالت را با کمی آب گرم خیس کرده و پالت را برای 10 دقیقه به حال خود رها کنید. پس از آن سطوح رنگی ورقه ورقه شده و به راحتی از روی پالت جدا می شوند. هرچقدر سطح پالت صاف تر و بدون بافت باشد، رنگ ها راحت تر جدا خواهند شد.


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


سام   چهارشنبه, 28 فروردین 1398

عالی عالی عالی
بهتر از این نمیشه
واقعا از شما بابت این سایت آموزنده و متنوع سپاسگزارم
خدا یارتون باشه
محسن ایرانی   جمعه, 30 فروردین 1398
Mohsen Irani به سام
سلام. خیلی ممنونم و خوشحالم که مطلب تمیز کردن پالت نقاشی برای شما مفید واقع شد.


مهدیس   پنجشنبه, 23 خرداد 1398

واقعا عالی بود
ممنونم ازتون


محسن ایرانی   شنبه, 25 خرداد 1398
Mohsen Irani به مهدیس
سپاسگزارم از نظر شما


Parisaaa   دوشنبه, 29 مهر‍ 1398

ممنون و مرسی که اطلاعات مفیدی را منتشر میکنید.
محسن ایرانی   شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به Parisaaa
متشکرم


هما ....   پنجشنبه, 2 آبان‍ 1398

افرین بر این سرور وکار شناس.....فهیم وجوانمرد عزیزکشورمان....
محسن ایرانی   شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به هما ....
ممنونم از نظر لطف شماخوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 10 × 2 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.