›› مطالب آموزشی ›› نورپردازی در نقاشی طبیعت بی جان

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

روش نورپردازی در نقاشی از طبیعت بی جان

| بخش: نقاشی | | نظرات: 0 نظر
نقاشی از طبیعت بی جان یکی از موضوعات رایجی است که هم نقاشان حرفه ای و هم هنرجویان تازه کار بیش از دیگر موضوعات به آن می پردازند. طبیعت بی جان ضمن اینکه در دسترس تر است، درک مفاهیم پایه در نقاشی را آسان تر می کند. نکته ای که در محیط های آموزشی کمتر به آن توجه می شود، نورپردازی این اجسام بیجان پیش از شروع کار است. من شخصا هیچ علاقه ای به نقاشی در شرایط نوری نامناسب ندارم و حتی نقاشی از یک عکس با نور مناسب را به نقاشی از یک مدل زنده با نور نامناسب، ترجیح می دهم. در این نوشته کوتاه، درباره اهمیت نورپردازی و روش انجام آن توضیحاتی می دهم.

نقاشی طبیعت بی جان

اهمیت نورپردازی در نقاشی

تلاش نقاشان برای کنترل نور و سایه در نقاشی معمولا به دو دلیل عمده صورت می پذیرد. دلیل نخست اینکه بخش مهمی از بار عاطفی یک تابلو، بر اساس نور و سایه شکل می گیرد. گاهی نحوه تابش نور در یک اثر هنری بیانگر احساس یا معنای خاصی است. به عنوان مثال در این مورد به نقاشی سوم ماه می ۱۸۰۸ اثر فرانسیسکو گویا توجه کنید:

نقاشی  سوم ماه می ۱۸۰۸ اثر فرانسیسکو گویا
 تابلوی سوم ماه می 1808 فرانسیسکو گویا

دلیل دوم می تواند نمایش بهتر حجم در یک مدل باشد. بدون تابش درست نور، یک مدل نقاشی ممکن است تخت به نظر رسیده و درجات رنگی یا خاکستری های متنوعی نداشته باشد. یک طبیعت بی جان بدون حجم جذابیت چندانی برای یک نقاش ندارد. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید:

نورپردازی در اجسام
 تصویر سمت راست با نورپردازی، و سمت چپ همان مدل بدون نور

روش کنترل نور و سایه

برای کنترل نور و سایه در نقاشی از طبیعت بی جان می توانید مدل را در فضایی جعبه مانند قرار دهید که اصطلاحا به آن still life shadow box گفته می شود. بالا یا یک سوی این جعبه را باید باز بگذارید تا منبع نور از آن به مدل بتابد. در کارهای کلاسیک معمولا رنگ فضای داخل جعبه را تیره انتخاب می کنند. این جعبه را به راحتی می توانید با استفاده از کارتن های مقوایی بسازید. در ادامه تصاویری از جعبه نوری را می بینید:

جعبه نور

جعبه مدل

نورپردازی مناسب در اجرای یک نقاشی از طبیعت بیجان، نتیجه کار را ارزشمندتر کرده و البته روند انجام نقاشی را نیز برای شما ساده و لذتبخش می کند. توصیه می کنم این لذت را از خودتان دریغ نکنید!

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 10 − 5 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر بوده و نیاز به هماهنگی قبلی است.