›› مطالب آموزشی ›› همه چیز درباره پالت نقاشی

همه آنچه باید درباره پالت نقاشی بدانید

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: چهارشنبه, 28 شهریور‍ 1397 | نظرات: 2 نظر

پالت نقاشی ( Palette ) یا تخته رنگ، سطحی است که نقاش از آن برای چینش رنگ ها استفاده می کند، اما به طیف رنگ های مورد استفاده در نقاشی هم گفته می شود. مثلا اصطلاح پالت گرم، به معنای کاربرد طیف رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز در یک نقاشی است. شناخت پالت و انتخاب یک استراتژی رنگی مناسب، هنرمند را برای رسیدن به هدف مورد نظر یاری می کند. بارها دیده ام که عدم درک درست نسبت به همین موضوعات به ظاهر ساده، کیفیت یک اثر هنری را تا میزان زیادی کاهش داده است. بنابراین در بخش زیر درباره این ابزار و انواع آن توضیحاتی می دهم و امیدوارم مطالعه آن ها برای شما مفید باشد.


پالت نقاشی

پالت های نقاشی خوب باید 3 ویژگی نفوذ ناپذیری، مقاومت و اندازه مناسب داشته باشند. مثلا برخی پالت های چوبی، روغن رنگ را جذب می کنند و باعث سفت و خشک شدن آن هنگام کار می شوند. برخی از انواع کاغذی آن هم هنگام ترکیب رنگ ها با کاردک، مقاومت خوبی نداشته و پوسته پوسته می شوند. برخی از انواع پلاستیکی نیز اندازه کوچکی داشته و گستره کافی برای ترکیب رنگ ها ندارند. در واقع پالت های نقاشی را بر اساس جنس و شکل می توان به انواع گوناگونی تقسیم کرد.

پالت کاغذی

پالت کاغذی

معمولا در نقاشی با رنگ روغن و اکریلیک کاربرد دارد و بصورت ورقه ای است. پس از استفاده برگه را جدا کرده و از صفحه بعد استفاده می شود. معمولا دارای 35 تا 40 برگ مستطیلی هستند. یادم هست پالت کاغذی در دهه 80 کم کم راه خودش را به کارگاه ها و دانشکده های ایران باز کرد. از آنجایی که شستشوی پالت رنگ کاری زمانبر بود، بیشتر مورد استقبال دانشجویان نقاشی قرار گرفت اما نقاشان حرفه ای نسبت به استفاده از آن مقاومت نشان می دادند. شخصا اجازه استفاده از این برگه های یکبار مصرف را به هنرجویانم نمی دادم. بعدها این پالت های کاغذی را به شرط رعایت دو نکته، ابزاری مفید یافتم! اول اینکه اندازه آن زیادی کوچک نباشد. دوم اینکه نوع مرغوبی از آن استفاده شود که هنگام ترکیب رنگ با کاردک، پوست پوست نشود.

پالت چوبی

پالت چوبی

از جنس ام دی اف روکش دار است. پالت چوبی در اشکال مختلف قابل تهیه بوده و معمولا برای رنگ روغن و اکریلیک مناسب است. اگر این روکش وجود نداشته باشد، روغن یا آب جذب چوب خام می شود و باعث زود خشک شدن رنگ می شود. معمولا در جعبه رنگ ها به صورت پیش فرض یک پالت چوبی خام وجود دارد، که بیشتر حالت تزئینی دارد و مناسب نقاشی نیست.

پالت پلاستیکی

از جنس پلاستیک مات سفید ساخته شده و بر اساس شکل و کاربرد به انواع مختلف زیر تقسیم می شوند:

پالت آبرنگ

پالت آبرنگ

خانه های فراوان با اندازه های متنوع داشته و به طور تخصصی مناسب آبرنگ، اکولین و تکنیک آبمرکب است. خانه های ریزتر برای نگهداری رنگ(قرصی یا تیوبی) و خانه های بزرگتر برای ترکیب رنگ ها مناسب هستند. اگر می خواهید چنین پالتی بخرید بهتر است نوع درب دار آن با تعداد خانه های زیاد را تهیه کنید.

پالت گواش

پالت تخم مرغی

به پالت تخم مرغی هم معروف است و معملا جهت ترکیب رنگ های آب پایه مانند گواش و آکریلیک استفاده می شود.

پالت رنگ روغن

پالت رنگ روغن

به شکل سنتی معمولا بیضی شکل هستند. نوع پلاستیکی سفیدرنگ آن در ایران اغلب به دلیل کوچک بودن، مناسب نیست. نوع بزرگتر آن را هم شخصا زیاد در فروشگاه ها ندیده ام. اما نوع دیگری از جنس پلکسی گلس هم از آن وجود دارد که در بازار نقاشی ایران چندان رایج نیست ( پالت مشهور باب راس)


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


رضا   جمعه, 24 اسفند‍ 1397

با سلام
خدمت استادبزرگوار من تازه شروع کردم مطالب جالب شما کمک خوبی برام بود از زحمات شما ممنونم
محسن ایرانی   شنبه, 25 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به رضا
سلام. خوشحالم اگر تونسته باشم کمکی به پیشبرد کار شما بکنم.


الهام   چهارشنبه, 23 مرداد 1398

سلام. وقتتون بخیر.
سپاس بابت مطلب مفیدتآن.
متاسفانه من نتونستم یک پالت بزرگتر از A3 تهیه کنم.
آیا میتونم با رجوع به نجاری ها سفارش بدم؟ اگرکه آره روی آن باید چه نوع روکشی داشته باشد که مانع جذب رنگ شود و رنگ خشک نشود. مثل همان پالت های چوبی که روکش داره در بازتر میخواهم باشه.
محسن ایرانی   شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به الهام
سلام. نمی دونم چرا شما باید پالت بزرگ تر از A3 نیاز داشته باشید! معمولا برای این ابعاد بهتره که از شیشه استفاده کنید و زیرش کاغذ سفید بزارید. اما در مورد چوب، باید از ام دی اف روکش دار 3 میل یا ضخیم تر استفاده کنید. این ام دی اف ها معمولا یک روکش سفید دارن که روش هم یک لایه یو وی خورده و برای پالت بسیار مناسبه. معمولا همه نجاری ها یا جاهایی که برش لیزری می زنن دارن. اینترنتی هم می تونید ام دی اف روکش دار رو سرچ کنید و بخرید.خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 10 × 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.