›› مطالب آموزشی ›› همه چیز درباره پالت نقاشی

همه آنچه باید درباره پالت نقاشی بدانید

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: چهارشنبه, 28 شهریور‍ 1397 | نظرات: 1 نظر

پالت نقاشی ( Palette ) یا تخته رنگ، سطحی است که نقاش از آن برای چینش رنگ ها استفاده می کند، اما به طیف رنگ های مورد استفاده در نقاشی هم گفته می شود. مثلا اصطلاح پالت گرم، به معنای کاربرد طیف رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز در یک نقاشی است. شناخت پالت و انتخاب یک استراتژی رنگی مناسب، هنرمند را برای رسیدن به هدف مورد نظر یاری می کند. بارها دیده ام که عدم درک درست نسبت به همین موضوعات به ظاهر ساده، کیفیت یک اثر هنری را تا میزان زیادی کاهش داده است. بنابراین در بخش زیر درباره این ابزار و انواع آن توضیحاتی می دهم و امیدوارم مطالعه آن ها برای شما مفید باشد.


پالت نقاشی

پالت های نقاشی خوب باید 3 ویژگی نفوذ ناپذیری، مقاومت و اندازه مناسب داشته باشند. مثلا برخی پالت های چوبی، روغن رنگ را جذب می کنند و باعث سفت و خشک شدن آن هنگام کار می شوند. برخی از انواع کاغذی آن هم هنگام ترکیب رنگ ها با کاردک، مقاومت خوبی نداشته و پوسته پوسته می شوند. برخی از انواع پلاستیکی نیز اندازه کوچکی داشته و گستره کافی برای ترکیب رنگ ها ندارند. در واقع پالت های نقاشی را بر اساس جنس و شکل می توان به انواع گوناگونی تقسیم کرد.

پالت کاغذی

پالت کاغذی

معمولا در نقاشی با رنگ روغن و اکریلیک کاربرد دارد و بصورت ورقه ای است. پس از استفاده برگه را جدا کرده و از صفحه بعد استفاده می شود. معمولا دارای 35 تا 40 برگ مستطیلی هستند. یادم هست پالت کاغذی در دهه 80 کم کم راه خودش را به کارگاه ها و دانشکده های ایران باز کرد. از آنجایی که شستشوی پالت رنگ کاری زمانبر بود، بیشتر مورد استقبال دانشجویان نقاشی قرار گرفت اما نقاشان حرفه ای نسبت به استفاده از آن مقاومت نشان می دادند. شخصا اجازه استفاده از این برگه های یکبار مصرف را به هنرجویانم نمی دادم. بعدها این پالت های کاغذی را به شرط رعایت دو نکته، ابزاری مفید یافتم! اول اینکه اندازه آن زیادی کوچک نباشد. دوم اینکه نوع مرغوبی از آن استفاده شود که هنگام ترکیب رنگ با کاردک، پوست پوست نشود.

پالت چوبی

پالت چوبی

از جنس ام دی اف روکش دار است. پالت چوبی در اشکال مختلف قابل تهیه بوده و معمولا برای رنگ روغن و اکریلیک مناسب است. اگر این روکش وجود نداشته باشد، روغن یا آب جذب چوب خام می شود و باعث زود خشک شدن رنگ می شود. معمولا در جعبه رنگ ها به صورت پیش فرض یک پالت چوبی خام وجود دارد، که بیشتر حالت تزئینی دارد و مناسب نقاشی نیست.

پالت پلاستیکی

از جنس پلاستیک مات سفید ساخته شده و بر اساس شکل و کاربرد به انواع مختلف زیر تقسیم می شوند:

پالت آبرنگ

پالت آبرنگ

خانه های فراوان با اندازه های متنوع داشته و به طور تخصصی مناسب آبرنگ، اکولین و تکنیک آبمرکب است. خانه های ریزتر برای نگهداری رنگ(قرصی یا تیوبی) و خانه های بزرگتر برای ترکیب رنگ ها مناسب هستند. اگر می خواهید چنین پالتی بخرید بهتر است نوع درب دار آن با تعداد خانه های زیاد را تهیه کنید.

پالت گواش

پالت تخم مرغی

به پالت تخم مرغی هم معروف است و معملا جهت ترکیب رنگ های آب پایه مانند گواش و آکریلیک استفاده می شود.

پالت رنگ روغن

پالت رنگ روغن

به شکل سنتی معمولا بیضی شکل هستند. نوع پلاستیکی سفیدرنگ آن در ایران اغلب به دلیل کوچک بودن، مناسب نیست. نوع بزرگتر آن را هم شخصا زیاد در فروشگاه ها ندیده ام. اما نوع دیگری از جنس پلکسی گلس هم از آن وجود دارد که در بازار نقاشی ایران چندان رایج نیست ( پالت مشهور باب راس)


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


رضا   جمعه, 24 اسفند‍ 1397

با سلام
خدمت استادبزرگوار من تازه شروع کردم مطالب جالب شما کمک خوبی برام بود از زحمات شما ممنونم
محسن ایرانی   شنبه, 25 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به رضا
سلام. خوشحالم اگر تونسته باشم کمکی به پیشبرد کار شما بکنم.خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم

  • 6 × 2 = ?