›› مطالب آموزشی ›› پول نداری رنگ بخری؟ کاپشن ات رو بفروش

پول نداری رنگ بخری؟ کاپشن ات رو بفروش!

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: نقد و نوشته | تاریخ: شنبه, 5 مرداد 1398 | نظرات: 0 نظر
این جمله را 16 سال قبل، یکی از استادان خانم دوران دانشجویی من در پاسخ به جمله "پول ندارم رنگ خوب بخرم" یکی از همکلاسی ها گفت. آن روزها " صغرا زارع " را به خاطر این جمله حسابی شماتت کردیم. البته نه جلوی رویش! چون صغری زارع از آن دسته استادهای سخت گیر و کاربلدی بود که احدی حتی جرات نگاه کردن در چشم هایش را هم نداشت! هر چند کلاس مبانی رنگ نقاشی ما در آن سال سرنوشت خوبی پیدا نکرد، اما برای من فقط تا آخر همان ترم طول کشید تا بفهمم صغرا زارع استاد بزرگی بود.

نقاش فقیر

تازگی ها مجبور شدم با هنرجویی از کلاسم خداحافظی کنم که بدون مشورت با من، رنگ روغن ایرانی وستا خریده بود و اصرار به استفاده از آن هم داشت. درباره کیفیت رنگ وستا و اینکه چقدر به دردنخور است، بعدا مطلبی خواهم نوشت ولی این ماجرا، من را یاد آن ماجرا انداخت!

البته انصافا ما در آن سال ها اکثرا آه هم در بساط نداشتیم! ولی به هر ضرب و زوری که می شد به نقاشی کردن ادامه دادیم. من شخصا مشکلی با استفاده از ابزار و رنگ های "سطح هنرجویی" مثل وینتون ندارم. به هر حال هر کس تا میزانی بودجه خرید لوازم هنری دارد. اما رعایت حداقل استانداردها هم ضروریست. رنگی مثل وستا در هیچ سطح و کلاسی طبقه بندی نمی شود. از همه بدتر زمانی است که به اشتباه و بدون مشورت چیزی را می خریم و فقط به خاطر اینکه پول داده ایم، اصرار به استفاده داریم. بارها در کلاس طراحی، بد بودن کاغذ برخی بچه ها را گوشزد کرده ام اما پاسخشان این بوده که: هنوز فلان قدر از این کاغذ دارم! بارها گفته ام مثلا فلان مداد، مارک خوبی نیست ولی هر جلسه دوباره این مدادهای سوسمارنشان را می بینم! هیچ کدام از این ها حتی اظهار نمی کنند "پول ندارم"، تا من زارع وار بگویم: "کاپشن ات رو بفروش" . مشکل خیلی وقت ها پول نیست. فقط برای کاری که می کنیم اهمیت کافی قائل نیستیم.

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم

  • 5 × 1 = ?