›› مطالب آموزشی ›› کتاب هنر رنگ ایتن

آشنایی با کتاب هنر رنگ ، اثر یوهانس ایتن

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: دانلود کتاب | تاریخ: یکشنبه, 25 شهریور‍ 1397 | نظرات: 2 نظر

کتاب هنر رنگ ایتن ، نوشته یوهانس ایتن (Johannes Itten) یکی از معروفترین و کاربردی ترین کتاب های ترجمه شده به زبان فارسی است. ایتن در این کتاب ما را با مباحث علمی و عملی رنگشناسی و تئوری رنگ ها آشنا می کند. نقد آثار هنری معروف نیز یکی دیگر از بخش های این کتاب است. ترجمه کتاب هنر رنگ (The Art of Color) را عربعلی شروه انجام داده و نشر یساولی آن را چاپ کرده است. ویراستاری این کتاب توسط خانم ها جواهر افسر و گلناز زارع انجام شده است. در بخش زیر با این کتاب بیشتر آشنا شوید.


کتاب هنر رنگ ایتن
  تصویر جلد ترجمه کتاب

جهان بدون رنگ چه خواهد بود؟ آمیزه ای کدر و سرد از اشكال عاری از معنای واقعی. يوهانس ایتن بر این باور است که: "رنگ زندگی است". زیرا دنیای بدون رنگ بنظر مرده می رسد. همانطور که شعله نور می آفریند، نور رنگ را می سازد. همچنانکه آهنگ صدا به كلمات رنگ و جلا می دهد، رنگ، آوایی روحانی به شكل القا می کند. در طول سالها نظریه های رنگ بی شماری منتشر شده است :

نظریه رنگ گوته همانقدر معروف است که دایره رنگ استوالد. آدولف هولتزل در نظریه رنگ خود تأثيري مهم بر هنر مدرن را به کار گرفت  اکنون یوهانس ایتن با کتاب خود، هنر رنگ، کمکی جدید به نظریه های موجود عرضه می دارد. ايتن با سرمشق قراردادن تئوری آدولف هولتزل، آن را در جهت نظریه اصلی خود بسط و گسترش داده است. وی در کتاب حاضر دو روند متفاوت در جهت درک هنر رنگ را بررسی می کند . احساسات ذهنی و قوانین عینی رنگ، دو قطبی هستند که ایتن با ارائه کپی های رنگی به تفسیر و توضیح آن پرداخته است.

داخل کتاب هنر رنگ انگلیسی
  صفحات داخلی نسخه انگلیسی کتاب هنر رنگ

کلید این شناخت، در دایره رنگ و کنتراست های هفتگانه رنگ است که در صفحات ۵۲ تا ۱۵۵ کتاب آمده است. مساله نمودهای بصری، احساسی و سمبولیک رنگ با تصاویر رنگی بسیاری به دقت مورد بررسی قرار گرفته است. مشق های سیستماتیک رنگی در کنار کپی های نقاشی استادان بزرگ آورده شده است که دیدگاهی نوین به تمامی دوران های نقاشی غربی، از اوایل قرون وسطی تا پیکاسو عرضه می کند. هر کپی با یکی از آنالیزهای معروف يوهانس ایتن همراه است که ثابت می کند چگونه هوشیاری و به کار گیری کنتراست رنگ ، مهمترین ابزار بیان بوده است.

در فصل "نظریه اکسپرسیون رنگ ، ارزشهای ذهنی و احساسی که با رنگ بیان شده اند، مورد بررسی قرار گرفته اند. این موضوع ، نقاشی های اکسپرسیونیستی را به نحو فوق العاده ای قابل فهم می کند. فصل مهم دیگر، "نظریه امپرسیون رنگ" است که بیشتر به نمودهای رنگ در طبیعت می پردازد. و بالاخره فصل "کمپوزیسیون" که در برگیرنده اهداف نظریه رنگ برای هنرمند خلاق است. در این فصل همچنین نکات برجسته کتاب به بیننده آثار هنری معرفی می شوند.

جدول رنگ ایتن
  جدول رنگی با آبرنگ بر اساس کتاب ایتن

بر طبق نظریه ایتن ، کمپوزیسیون در رنگ به معنای کنار هم قراردادن دو یا چند رنگ به نحوی است که با هم اکسپرسیونی واضح و مملو از کاراکتر ایجاد می کند. يوهانس ایتن (۱۹۶۷-۱۸۸۸) در طول زندگیش به مساله رنگ بسیار علاقمند بود. پس از اتمام تحصیلات در رشته آموزگاری ، برای نخستین بار از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۶ در اشتوتگارت از طریق دایره رنگ آدولف هولنزل با نظریه رنگ آشنا شد. با تلاش هنری خود و نیز مطالعه فشرده، تمامی نظریه های موجود و این نظریه را آزمود و آن را اصلاح کرد. تجربه دریافتی ذهنی و قوانین عینی رنگ ، گستره ای از تضاد ها را بوجود می آورد که در این کتاب به همراه مثالهای رنگی نشان داده شده اند.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  میثمسه شنبه, 30 اردیبهشت 1399

سلام. خسته نباشید. ممکنه نسخه انگلیسی این کتاب رو به ایمیل من ارسال کنید. یا لینکش رو برای من قرار بدید؟ ممنون


  محمد سه شنبه, 17 اردیبهشت 1398

کتاب خوب و عالی است


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم





  • 8 × 5 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.