›› مطالب آموزشی ›› آموزشگاه نقاشی

آموزشگاه نقاشی و شرایط برگزاری کلاس نقاشی

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: نقاشی | تاریخ: چهارشنبه, 24 مرداد 1397 | نظرات: 1 نظر

به دنبال یک آموزشگاه نقاشی یا استاد خوب هستید؟ پس حتما می دانید که یک کلاس نقاشی نیز مانند دیگر مراکز آموزشی نیازمند شرایط برگزاری، تجهیزات و امکانات ایده آل خود است. مطالعه این مطلب به شما برای انتخاب یک هنرکده مناسب کمک می کند. متاسفانه امروزه در آموزشگاه ها و موسسات هنری گوناگون، روش تدریس از یک استاندارد مشخص پیروی نمی کند. حتی می توان گفت که در بسیاری از مواقع، استانداردهای لازم در دانشکده های هنری نیز رعایت نمی شوند. بنابراین هنرجویان بسیاری برای یادگیری اصول طراحی و نقاشی به آموزشگاه ها مراجعه می کنند. این مورد اهمیت و نقش هنرکده های تجسمی را دو چندان می کند.


آموزشگاه نقاشی

این مطلب می تواند راهنمای خوبی برای مدیران موسسات، و همچنین هنرجویانی باشد که به دنبال بهترین آموزشگاه برای یادگیری اصول هنری می گردند. به طور کل ویژگی های مورد نیاز یک کارگاه هنری را در چند شاخص ظرفیت و فضای کارگاه ، زمان و برنامه ، تجهیزات و امکانات، سابقه و تحصیلات اساتید، نمونه آثار هنرجویان ، دسترسی محلی ، هزینه کلاس نقاشی و مدرک می توان بررسی کرد.

ظرفیت و فضای کارگاه نقاشی

میان ظرفیت پذیرش و فضای کارگاه باید تناسب برقرار باشد. یک آموزشگاه نقاشی موفق، ظرفیت استاندارد پذیرش هنرجو در هر کلاس را رعایت می کند. به یاد داشته باشیم که این موضوع نیازمند یک آموزش کارگاهیست و نه تئوری. بنابراین بر اساس تجربه شخصی معتقدم که ظرفیت استاندارد پذیرش هنرجو در یک کلاس نقاشی 6 تا 8 نفر (بسته به اندازه کارگاه) است. بیش از این میزان، بازده آموزشی را کاهش خواهد داد.

کلاس نقاشی

زمان و برنامه

زمانبندی در بیشتر آموزشگاه ها یک جلسه سه ساعته در هفته است. اما این زمان می تواند بسته به نوع و تکنیک، کمتر یا بیشتر نیز شود. یک هنرکده موفق باید در هر جلسه برای هنرجو برنامه داشته باشد. برنامه های تدریس اغلب در سطح بندی های مختلفی مانند پایه ، متوسط و پیشرفته ارائه می شوند. برنامه هر جلسه باید بر اساس یک مسیر مشخص و بر پایه موضوعات جلسات قبلی پایه گذاری شود تا پیشرفتی گام به گام حاصل شود. این نوع یادگیری را اصطلاحا آموزش پلکانی می نامند.

تجهیزات و امکانات

امکانات و تجهیزات یک آموزشگاه نقاشی را می توان به دو دسته پایه و تخصصی دسته بندی کرد. از جمله تجهیزات پایه می توان به نور کافی ، سرمایش و گرمایش مناسب ، آبسردکن ، مدل طراحی ، سه پایه ، ابزارهای کمک آموزشی و امکانات صوتی-تصویری اشاره کرد. همچنین بسته به تکنیک یا نوع تدریس استاد، ممکن است امکانات خاصی مانند انواع میز یا مجسمه نیز مورد نیاز باشد.

سابقه و تحصیلات اساتید

این مورد مهم است اما نباید تنها به آن اتکا کرد. چرا که آموزش هنر خود یک هنر است! گاهی اساتید جوان ممکن است بهتر از استادان پرسابقه و مشهور تدریس کنند. آموختن نقاشی نیازمند درک و حوصله کافی از سوی استاد است. یک استاد نقاشی خوب باید چند مرحله از هنرجو جلوتر باشد تا بتواند او را در مسیر مناسب هدایت کند. استاد یک کارگاه عملی باید توانایی توضیح، تفهیم و اجرای موضوعات مورد بحث را داشته باشد. در نهایت میزان تحصیلات، رزومه هنری و سابقه تدریس نیز می تواند به عنوان یک فاکتور انتخاب، مورد توجه قرار بگیرد.

نمونه آثار هنرجویان

آثار هنرجویان می تواند تا حدی معرف نوع عملکرد آموزشگاه و استاد آن باشند. البته آثار هنرجویان تنها یک خروجی هستند و روند کار را به طور کامل نشان نمی دهند. باید در نظر داشت که یک خروجی موفق لزوما همیشه از یک مسیر یا روند اصولی اتفاق نمی افتد. بنابراین این مورد نیز در کنار موارد دیگر مهم است و باید به آن توجه کرد. اما نباید تنها به آن بسنده کرد.

آموزش نقاشی در آموزشگاه

دسترسی محلی

این مورد به ویژه در کلان شهرها مانند تهران و اصفهان مهم است. عدم توجه به مسیر و زمان دسترسی به یک موسسه می تواند باعث غیبت های مکرر هنرجو و صرف وقت و هزینه بیهوده شود. مواردی مانند واقع بودن موسسه در طرح ترافیک نیز می تواند دردسر آفرین باشد. برای انتخاب محل آموزشگاه، جستجوی دقیق در موتور جستجوی گوگل راهگشاست. مثلا با جستجوی آموزش نقاشی در غرب تهران، یا آموزشگاه نقاشی در شرق تهران، فهرستی از مراکز مربوطه نمایش داده می شوند. البته گاهی چاره ای نیست و هنرجو مجبور به پیمودن مسافت زیادی است. در چنین شرایطی انتخاب یک زمان مناسب، وجود یک پارکینگ در محل آموزشگاه یا نزدیکی آن به ایستگاه مترو می تواند مفید باشد.

هزینه کلاس نقاشی

البته که برای همه مهم است! اما فراموش نکنید که هزینه کلاس نقاشی را باید با در نظر گرفتن ساعات، کیفیت آموزش و استاد مقایسه کنید. همان قدر که گران بودن بد است اما ارزان بودن هم همیشه معنای خوبی ندارد. گاهی ممکن است پول کمتری برای یک کلاس بپردازید اما ساعات کمتری نیز آموزش ببینید یا مجبور باشید مدت زمان بیشتری را صرف کنید. در این صورت هرچند ظاهرا هزینه کمتری پرداخته اید، اما به لحاظ اقتصادی در دراز مدت ضرر کرده اید. هزینه را با توجه به موارد قبلی مورد توجه قرار دهید.

مدرک نقاشی

این مورد را گذاشتم در آخر، تا بگویم که چقدر اهمیت ندارد! اگر به این مورد زیادی حساس هستید باید به شما بگویم که طراحی و نقاشی در درجه اول یک مقوله عملی است. نگاه مدرک گرایانه تنها باعث می شود تا عده ای سودجو جیب شما را خالی کنند. بهترین هنرکده نیز در نهایت می تواند یک گواهی پایانه دوره به شما ارائه دهد. این گواهی به لحاظ قانونی معادل مدرک نقاشی حساب نخواهد شد اما در مواردی می تواند برای شما مفید واقع شود. اگر اصرار به دریافت مدرک دارید بهتر است این مورد را در دانشگاه پیگیری کنید. در غیر این صورت بر روی ارتقای توانایی های تئوری و عملی خود در این حوزه متمرکز شوید.


دیگران این مطلب را نیز خوانده اند:

کلاس نقاشی
کلاس نقاشی

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


دریا   یکشنبه, 18 فروردین 1398

مطلبتون عالی بود.
محسن ایرانی   جمعه, 30 فروردین 1398
پاسخ به دریا
سلام. خوشحالم که این مطلب درباره آموزشگاه نقاشی برای شما مفید واقع شد.خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم