›› مطالب آموزشی ›› آموزشگاه نقاشی

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

بهترین آموزشگاه نقاشی کجاست

| بخش: نقد و نوشته | | نظرات: 5 نظر

به دنبال بهترین آموزشگاه طراحی و نقاشی در تهران یا شهرهای بزرگی مانند اصفهان ، شیراز ، مشهد یا کرج هستید؟ پس باید بدانید که شرایط، هزینه و امکانات برگزاری یک کلاس نقاشی خوب چیست. یک آموزشگاه نقاشی ( Painting institute ) برای برگزاری یک کلاس خوب نیازمند تجهیزات و امکانات خاص خود است. متاسفانه امروزه در بسیاری از موسسه های هنری گوناگون در تهران یا سایر شهرها، روش تدریس از یک استاندارد مشخص پیروی نمی کند. حتی می توان گفت که در بسیاری از مواقع، استانداردهای لازم در دانشکده های هنری نیز رعایت نمی شوند. بنابراین هنرجویان بسیاری برای یادگیری اصول هنرهای تجسمی به بیرون از دانشگاه مراجعه می کنند. این مورد اهمیت و نقش یادگیری در یک کارگاه نقاشی غیر دولتی را دو چندان می کند.


آموزشگاه نقاشی

یک کارگاه نقاشی در خارج از کشور

این مطلب می تواند راهنمای خوبی برای مدیران موسسات، و همچنین هنرجویانی باشد که به دنبال بهترین اموزشگاه طراحی و نقاشی می گردند. به طور کل ویژگی های مورد نیاز کلاس نقاشی بزرگسالان را در چند شاخص ظرفیت و فضای کارگاه ، زمان و برنامه ، تجهیزات و امکانات، سابقه و تحصیلات اساتید، نمونه آثار هنرجویان ، دسترسی محلی ، هزینه کلاس و مدرک می توان بررسی کرد.

ظرفیت و فضای کارگاه نقاشی

ظرفیت پذیرش و فضای کارگاه باید متناسب باشد. اموزشگاه نقاشی برای برگزاری یک کلاس خوب، باید ظرفیت استاندارد پذیرش هنرجو در هر کلاس را رعایت کند. به یاد داشته باشیم که این موضوع نیازمند یک آموزش کارگاهیست و نه تئوری. بنابراین بر اساس تجربه شخصی معتقدم که ظرفیت استاندارد پذیرش هنرجو در یک کلاس نقاشی 6 تا 8 نفر (بسته به اندازه کارگاه) است. بیش از این میزان، بازده آموزشی را کاهش خواهد داد.

کلاس نقاشی

زمان و برنامه کلاس

زمانبندی بیشتر آموزشگاههای نقاشی در تهران، سه ساعت در هر هفته است. اما این زمان می تواند بسته به نوع آموزش و تکنیک، کمتر یا بیشتر نیز شود. یک کارگاه نقاشی موفق باید برای هر جلسه برنامه ریزی کند. برنامه های تدریس اغلب در سطح بندی های مختلفی مانند پایه ، متوسط و پیشرفته ارائه می شوند. برنامه هر جلسه باید بر اساس یک مسیر مشخص و بر پایه موضوعات جلسات قبلی پایه گذاری شود تا پیشرفتی گام به گام حاصل شود. این نوع یادگیری را اصطلاحا یادگیری پلکانی می نامند.

تجهیزات یک کارگاه نقاشی خوب

امکانات و تجهیزات مورد نیاز را می توان به دو دسته امکانات پایه و تخصصی دسته بندی کرد. از جمله تجهیزات پایه می توان به نور کافی ، سرمایش و گرمایش مناسب ، آبسردکن ، مدل طراحی ، سه پایه ، ابزارهای کمک آموزشی و امکانات صوتی-تصویری اشاره کرد. همچنین بسته به تکنیک یا نوع تدریس استاد، ممکن است امکانات خاصی مانند انواع میز یا مجسمه نیز مورد نیاز باشد. حتی وجود یک میز نور گاهی برای بسیاری از هنرجویان می تواند مفید واقع شود. خوشبختانه امروزه این موارد در بسیاری از کارگاه های نقاشی رعایت می شود.

سابقه و تحصیلات اساتید آموزشگاه

این مورد مهم است اما نباید فقط به آن اتکا کرد. چرا که یاد دادن هنر یک هنر است! گاهی اساتید جوان ممکن است بهتر از استادان مشهور تدریس کنند. آموختن هنر نیازمند درک و حوصله کافی از سوی استاد است. یک استاد خوب باید چند مرحله از هنرجو جلوتر باشد تا بتواند او را در مسیر مناسب هدایت کند. استاد یک کارگاه عملی باید توانایی توضیح، تفهیم و اجرای موضوعات مورد بحث را داشته باشد. در نهایت میزان تحصیلات، رزومه هنری و سابقه تدریس نیز می تواند به عنوان یک فاکتور انتخاب، مورد توجه قرار بگیرد.

نمونه آثار طراحی و نقاشی هنرجویان

آثار هنرجویان می تواند تا حدی معرف نوع عملکرد موسسه و استاد آن باشند. البته آثار هنرجویان تنها یک خروجی هستند و روند کار را به طور کامل نشان نمی دهند. باید در نظر داشت که یک خروجی موفق لزوما همیشه از یک مسیر یا روند اصولی اتفاق نمی افتد. بنابراین این مورد نیز در کنار موارد دیگر مهم است. اما نباید تنها به آن بسنده کرد. بیشتر مراکز امروزه شبکات مجازی مانند اینستاگرام، آپارات و فیسبوک دارند. در این شبکه ها تصاویر و ویدئوی آثار هنرجویان خود را منتشر می کنند.

آموزش نقاشی در آموزشگاه

دسترسی محلی

این مورد به ویژه در کلان شهرها مانند تهران ، مشهد ، کرج و اصفهان مهم است. عدم توجه به مسیر و زمان می تواند باعث غیبت های مکرر هنرجو و صرف وقت و هزینه بیهوده شود. مواردی مانند واقع بودن موسسه در طرح ترافیک نیز می تواند دردسر آفرین باشد. برای انتخاب محل در هر شهری، جستجوی دقیق در موتور جستجوی گوگل راهگشاست. گوگل بر اساس منطقه جستجوی شما، گزینه های لازم را ارائه می کند. مثلا اگر به دنبال بهترین اموزشگاه در غرب پایتخت می گردید، با جستجوی آموزشگاه نقاشی در غرب تهران ، فهرستی از مراکز مربوطه نمایش داده می شوند.

آموزشگاه نقاشی در غرب تهران

شما حتی می توانید عبارت جستجو را به یک منطقه خاص مثلا در انقلاب محدود کنید. همین روش در مورد مناطق دیگر مانند شرق تهران یا شمال تهران هم به کار می رود. مثلا اگر در تهرانپارس یا آن نواحی می گردید، بهتر است عبارت آموزشگاه نقاشی در شرق تهران را جستجو کنید. البته همه این ها به شرطی است که مکان برای شما در اولویت باشد. گاهی چاره ای نیست و هنرجو مجبور به پیمودن مسافت زیادی است. در چنین شرایطی انتخاب یک زمان مناسب، وجود یک پارکینگ در محل آموزشکده یا نزدیکی آن به ایستگاه مترو می تواند مفید باشد. برخی مراکز هنری پایتخت مانند آموزشگاه نقاشی ایکاروس در روزهای آخر هفته و جمعه نیز کلاس برگزار می کنند. در نهایت اگر زمان و مکان به شما اجازه شرکت در کلاس های حضوری را ندهد، می توانید آموزش خود را به صورت آموزش مجازی نقاشی پیگیری کنید.

هزینه کلاس نقاشی

البته که برای همه مهم است! اما فراموش نکنید که هزینه کلاس را باید با در نظر گرفتن ساعات، کیفیت آموزش و استاد مقایسه کنید. همان قدر که گران بودن بد است اما ارزان بودن هم همیشه معنای خوبی ندارد. گاهی ممکن است پول کمتری برای یک کلاس بپردازید اما ساعات کمتری نیز آموزش ببینید یا مجبور باشید مدت زمان بیشتری را صرف کنید. در این صورت هرچند ظاهرا هزینه کمتری پرداخته اید، اما به لحاظ اقتصادی در دراز مدت ضرر کرده اید. هزینه را با توجه به موارد قبلی مورد توجه قرار دهید.

مدرک نقاشی

این مورد را گذاشتم در آخر، تا بگویم که چقدر اهمیت ندارد! اگر به این مورد زیادی حساس هستید باید به شما بگویم که طراحی و نقاشی در درجه اول یک مقوله عملی است. نگاه مدرک گرایانه تنها باعث می شود تا عده ای سودجو جیب شما را خالی کنند. بهترین هنرکده نیز در نهایت می تواند یک گواهی پایانه دوره به شما ارائه دهد. این گواهی به لحاظ قانونی معادل مدرک دانشگاهی حساب نخواهد شد اما در مواردی می تواند برای شما مفید واقع شود. اگر اصرار به دریافت مدرک دارید بهتر است این مورد را در دانشگاه پیگیری کنید. در غیر این صورت بر روی ارتقای توانایی های تئوری و عملی خود در این حوزه متمرکز شوید.


کلاس های طراحی و نقاشی من در روزهای دوشنبه ، چهارشنبه ، پنجشنبه و جمعه هر هفته در نوبت صبح و عصر در آموزشگاه نقاشی ایکاروس برگزار می گردد.

آدرس: تهران - فلکه دوم صادقیه - خیابان اعتمادیان شرقی - پلاک ۱۵

  تلفن: ۴۴۰۲۲۲۶۵ و ۴۴۰۱۵۴۴۷   ساعات پاسخگویی: ۱۱ الی ۱۶

برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد کلاس های من، از طریق فرم صفحه تماس، پیام ارسال کنید.

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  Akmپنجشنبه, 16 دی 1400

سلام، يه سوالي داشتم، من پيج اينستاگرامتون رو ديدم فقط تصوير چهره بود، يعني شما فقط كشيدن چهره رو آموزش ميديد؟ اينهمه مورد خوب براي كشيدن ، من بدنيال يك استاد نقاشي ماهر و باتجربه براي بچه ام هستم


  soosanدوشنبه, 17 خرداد 1400

سلام خسته نباشید من پونزده ساله که نقاشی میکنم طوری که نیاز به یادگیری ندارم و میخوام برای تدریس برم مدرک درجه دو فنی حرفه ای دارم...نمونه کار هم زیاد دارم..میتونم‌در اموزشگاه تدریس کنم یا خودم گالری بزنم؟؟نیاز به مدرک خاصی دارم؟؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به soosan
معمولا نمونه کار شما در اولویت هست و مدرک لازم نیست


  نوید محمدپور بی بالان!شنبه, 13 مهر‍ 1398

شاید بی ارتباط باشد اما خواستم قبل از مقصودد یک خاطره تعریف کنم...من 15 سال پیش 2 تابلو با مداد کشیدم یکی را فروختم به دوست نزدیکم ودومیرو می خواستم بفروشمش قاب گرفتم و بردم آتلیه پیش استاد فعلیم استاد طوسی ...گفتم این تابلو رو چند از من می خرید ؟! گفتند پسرم...اینجا ما خرید انجام نمی دیم آموزش می دیم. اشاره کنم در این مقطع زمانی (من 17 سال داشتم و عاشق نقاشی منتها بدلایل شخصی نتوانستم درآن زمان نقاشی رو بصورت حرفه ای ادامه دهم) اصالتا لاهیجانیم
ساکن شهرهای شرقی کشور لاهیجان رشت تنکابن (شهسوار) بودم ودر آخر رامسر....هستم! خلاصه کنم نظرم این است استادم بسیار باتجربست و من احساس می کنم نقاش بزرگی خواهم شد.بقول شما استاد ایرانی همه چیز مدرک گرفتن نیست عشق به کار است و این هدف البته کمی دیر اما بلعخره تصمیم گرفتم در سن 30 سالگی شروع کنم از پایه و....


  مهنازسه شنبه, 21 خرداد 1398

سلام. خیلی خوب و مفید بود. در خیلی از جاها که من رفتم این موارد رعایت نمی شه در حالیکه واقعا باید حداقل شرایط مناسبی داشته باشن تا یادگیری تاثیرگذار تر شه. الان آموزشگاهای زبان خیلی بهتر عمل می کنن و تمام موارد رو برای راحتی دانش آموزان رعایت می کنن. من شرق تهران هستم و راهم دوره وگرنه دوست د اشتم بیام و یاد بگیرم.


  دریایکشنبه, 18 فروردین 1398

مطلبتون عالی بود.
محسن ایرانی جمعه, 30 فروردین 1398
Mohsen Irani به دریا
سلام. خوشحالم که این مطلب درباره آموزشگاه نقاشی برای شما مفید واقع شد.


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 40 ÷ 5 = ?

توجه برای شرکت در کلاس های حضوری من و آگاهی از ظرفیت احتمالی کلاس ها ، قبلا نیاز به هماهنگی است.