›› مطالب آموزشی ›› انواع ورنی نقاشی وینزور

انواع ورنی نقاشی مارک وینزور

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: شنبه, 27 اردیبهشت 1399 | نظرات: 3 نظر
وینزور از نظر من جزو بهترین برندهای تولید کننده انواع ورنی و مدیوم است. من شخصا به مدیوم های مارک وینزور بیشتر از برندهایی مثل مای مری اعتماد دارم. با توجه به اینکه پرسش های کاربران سایت من ( www.mohsenirani.com ) درباره ورنی ، نحوه کاربرد و انواع آن تمام شدنی نیست، در این مطلب به طور کوتاه انواع ورنی نقاشی وینزور و ویژگی های آن ها را معرفی می کنم.

ورنی های وینزور به دو شکل اسپری و مایع ، در انواع مختلفی مثل ورنی براق ، مات ، موقت ، دامار ، ساتن و ورنی ورق طلا ارائه می شوند. بیشتر این ورنی ها قابل استفاده بر روی رنگ روغن ، آلکید و اکریلیک هستند. این ورنی ها یک پوشش مقاوم در برابر پرتوهای فرابنفش و گرد وخاک ایجاد می کنند.

ورنی براق یا Gloss Varnish

ورنی براق

این وارنیش اصلی براق وینزور است. بسیار مقاوم و ضد uv بوده، و به این مفتی ها زرد نمی شود یا ترک نمی خورد. زمانی از آن استفاده می کنید که 6 تا 12 ماه از خشک شدن تابلو گذشته باشد. چون اصولا این دسته از ورنی ها از ورود و خروج هوا کاملا جلوگیری می کنند، خشک نشدن نقاشی باعث بروز مشکلاتی مثل ترک خوردن آن می شود. البته به نظر من اگر نقاشی شما لایه رنگی نازکی داشته باشد می توانید پس از 3 ماه هم استفاده کنید. این ورنی را نباید با رنگ ترکیب کنید یا برای گلیزینگ به کار ببرید. خوبی ورنی براق وینزور این است که از نوع Removable است و با تربانتین یا وایت اسپریت پاک می شود. اگر از نوع اسپری آن استفاده می کنید، در محیط باز باشد و حداقل با 30 سانت فاصله از نقاشی اسپری شود.

ورنی مات یا Matt Varnish

ورنی مات

این وارنیش اصلی مات وینزور است و برای کسانی مثل من که برق نقاشی را دوست ندارند مناسب است. تقریبا تمام ویژگی های ورنی براق را دارد. بسیار مقاوم و ضد پرتوهای فرابنفش خورشید بوده، و به این زودی ها زرد نمی شود یا ترک نمی خورد. زمانی از آن استفاده می کنید که 6 تا 12 ماه از خشک شدن تابلو گذشته باشد. فقط باید آن را پیش از استفاده کاملا تکان بدهید. این ورنی را نباید با رنگ ترکیب کنید یا برای گلیزینگ به کار ببرید. ورنی مات وینزور هم از نوع Removable است و با تربانتین یا وایت اسپریت پاک می شود.

ورنی موقت یا Retouching Varnish

اسپری ورنی موقت

این وارنیش جالب را می شود در هنگام نقاشی کردن استفاده کرد. زمانی که در حال نقاشی کردن نیازمند یک لایه محافظ برای جلوگیری از گرد و خاک یا مشکلات دیگر هستید از این ورنی استفاده کنید. چون این ورنی از ورود و خروج هوا جلوگیری نمی کند و با لایه های رنگی سازگاری دارد، می توانید بعدا به راحتی دوباره روی آن نقاشی را پیش ببرید و نیازی به پاک کردن ندارد! البته رنگ های شما پیش از کاربرد آن باید در حدی خشک شده باشند که قابل لمس کردن باشند. این موضوع معمولا 24 تا 48 ساعت طول می کشد. فراموش نکنید که ورنی موقت را باید به صورت یک لایه نازک استفاده کنید و نوع اسپری آن راحت تر است.

ورنی دامار یا Dammar Varnish

ورنی دامار

این ورنی طبیعی بسیار براق و قدیمی را من دوست دارم. سال ها پیش روی یکی از کارهایم استفاده کردم و یکدستی خوبی ایجاد می کند. ورنی دامار را از صمغ دامار درختان هند و کشورهای شرق آسیا تولید می کنند و در زبان مالایی به معنای رزین است. معرفی آن به عنوان ورنی نقاشی به سال 1826 می رسد. کمی زردی دارد و ممکن است روی نقاشی در سالیان دراز، کمی تیره تر شود. حلال آن تربانتین است. ویژگی های آن مانند ورنی براق است. پیش از استفاده آن را تکان ندهید تا حباب ایجاد نکند.

ورنی ساتن یا Satin Varnish

ورنی ساتن

اگر به دنبال یک ورنی باشید که نه خیلی براق باشد و نه خیلی مات، ورنی ساتن مناسب است. ویژگی های آن تقریبا مشابه ورنی مات است اما کمی درخشندگی و براقیت به نقاشی می دهد. نمی دانم در حال حاضر آیا وینزور آن در ایران قابل خرید است یا نه اما برند ال بی آن موجود است.

ورنی ورق طلا یا Japan Gold Size

ورنی ورق طلا

به شکل تخصصی برای ورق طلا ساخته شده. ورنی ورق طلا تیره و چسبناک است و بعد از استفاده قابل پاک شدن نیست. معمولا برای این استفاده می شود که ورق طلا یا نقره در مجاورت هوا سیاه نشوند.

مطالب مرتبط با ورنی

ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن
ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  رهاسه شنبه, 30 اردیبهشت 1399

سایت جامع وعالی دارین ممنون ازشما
محسن ایرانی پنجشنبه, 1 خرداد 1399
Mohsen Irani به رها
ممنونم از شما


  پرییکشنبه, 11 خرداد 1399

سلام برای رقیق کردن ورنی ویزور از چی استفاده کنم؟
محسن ایرانی یکشنبه, 11 خرداد 1399
Mohsen Irani به پری
می تونین از تربانتین برای رقیق کردن استفاده کنین.


  پریدوشنبه, 12 خرداد 1399

سپاس استاد عزیز
محسن ایرانی جمعه, 16 خرداد 1399
Mohsen Irani به پری
خواهش می کنم


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 8 + 5 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده است. در صورت تمایل برای شرکت در کلاس های آموزش مجازی، به سامانه رنگ هنر www.rangehonar.com مراجعه کنید.