›› مطالب آموزشی ›› انواع ورنی نقاشی وینزور

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

انواع ورنی نقاشی مارک وینزور

| بخش: ابزار شناسی | | نظرات: 39 نظر
وینزور از نظر من جزو بهترین برندهای تولید کننده انواع ورنی و مدیوم است. من شخصا به مدیوم های مارک وینزور بیشتر از برندهایی مثل مای مری اعتماد دارم. با توجه به اینکه پرسش های کاربران سایت من ( www.mohsenirani.com ) درباره ورنی ، نحوه کاربرد و انواع آن تمام شدنی نیست، در این مطلب به طور کوتاه انواع ورنی نقاشی وینزور و ویژگی های آن ها را معرفی می کنم.

ورنی های وینزور به دو شکل اسپری و مایع ، در انواع مختلفی مثل ورنی براق ، مات ، موقت ، دامار ، ساتن و ورنی ورق طلا ارائه می شوند. بیشتر این ورنی ها قابل استفاده بر روی رنگ روغن ، آلکید و اکریلیک هستند. این ورنی ها یک پوشش مقاوم در برابر پرتوهای فرابنفش و گرد وخاک ایجاد می کنند. دیدن ویدئوی زیر را توصیه می کنم:

ورنی براق یا Gloss Varnish

ورنی براق

این وارنیش اصلی براق وینزور است. بسیار مقاوم و ضد uv بوده، و به این مفتی ها زرد نمی شود یا ترک نمی خورد. زمانی از آن استفاده می کنید که حداقل 4 تا 6 ماه از خشک شدن تابلو گذشته باشد. چون اصولا این دسته از ورنی ها از ورود و خروج هوا کاملا جلوگیری می کنند، خشک نشدن نقاشی باعث بروز مشکلاتی مثل ترک خوردن آن می شود. البته به نظر من اگر نقاشی شما لایه رنگی نازکی داشته باشد می توانید پس از 3 ماه هم استفاده کنید. این ورنی را نباید با رنگ ترکیب کنید یا برای گلیزینگ به کار ببرید. خوبی ورنی براق وینزور این است که از نوع Removable است و با تربانتین یا وایت اسپریت پاک می شود. اگر از نوع اسپری آن استفاده می کنید، در محیط باز باشد و حداقل با 30 سانت فاصله از نقاشی اسپری شود.

ورنی مات یا Matt Varnish

ورنی مات

این وارنیش اصلی مات وینزور است و برای کسانی مثل من که برق نقاشی را دوست ندارند مناسب است. تقریبا تمام ویژگی های ورنی براق را دارد. بسیار مقاوم و ضد پرتوهای فرابنفش خورشید بوده، و به این زودی ها زرد نمی شود یا ترک نمی خورد. زمانی از آن استفاده می کنید که 6 تا 12 ماه از خشک شدن تابلو گذشته باشد. فقط باید آن را پیش از استفاده کمی هم بزنید یا نوع اسپری آن را تکان بدهید. این ورنی را نباید با رنگ ترکیب کنید یا برای گلیزینگ به کار ببرید. ورنی مات وینزور هم از نوع Removable است و با تربانتین یا وایت اسپریت پاک می شود.

ورنی موقت یا Retouching Varnish

اسپری ورنی موقت

این وارنیش جالب را می شود در هنگام نقاشی کردن یا پیش از ورنی نهایی استفاده کرد. مثلا زمانی که در حال نقاشی کردن به ناچار کار رای برای چند ماه متوقف می کنید و نیازمند یک لایه محافظ برای جلوگیری از گرد و خاک یا مشکلات دیگر هستید از این ورنی استفاده کنید. چون این ورنی از ورود و خروج هوا جلوگیری نمی کند و با لایه های رنگی سازگاری دارد، می توانید بعدا به راحتی دوباره روی آن نقاشی را پیش ببرید و نیازی به پاک کردن ندارد! البته به راحتی هم پاک می شود. رنگ های شما پیش از کاربرد آن باید در حدی خشک شده باشند که قابل لمس کردن باشند. این موضوع معمولا 24 تا 48 ساعت طول می کشد. فراموش نکنید که ورنی موقت را باید به صورت یک لایه نازک استفاده کنید و نوع اسپری آن راحت تر است. این ورنی به عنوان پوشش فاینال نیست.

ورنی دامار یا Dammar Varnish

ورنی دامار

این ورنی طبیعی بسیار براق و قدیمی را من دوست دارم. سال ها پیش روی یکی از کارهایم استفاده کردم و یکدستی خوبی ایجاد می کند. ورنی دامار را از صمغ دامار درختان هند و کشورهای شرق آسیا تولید می کنند و در زبان مالایی به معنای رزین است. معرفی آن به عنوان ورنی نقاشی به سال 1826 می رسد. کمی زردی دارد و ممکن است روی نقاشی در سالیان دراز، کمی تیره تر شود. حلال آن تربانتین است. ویژگی های آن مانند ورنی براق است. پیش از استفاده آن را زیاد تکان ندهید تا حباب ایجاد نکند. شرکت تالنز نوع ورنی دامار مات را هم با افزودن موادی مثل سیلیکا و موم تولید می کند.

ورنی ساتن یا Satin Varnish

ورنی ساتن

اگر به دنبال یک ورنی باشید که نه خیلی براق باشد و نه خیلی مات، ورنی ساتن یا ساتین مناسب است. ویژگی های آن تقریبا مشابه ورنی مات است اما کمی درخشندگی و براقیت به نقاشی می دهد. من برند وینزور و برند ال بی آن را در ایران دیده ام. من از نوع اسپری استفاده می کنم. نسبت ترکیب براق و مات در این ورنی 50 به 50 است.

ورنی ورق طلا یا Japan Gold Size

ورنی ورق طلا

به شکل تخصصی برای ورق طلا ساخته شده. ورنی ورق طلا تیره و چسبناک است و بعد از استفاده قابل پاک شدن نیست. معمولا برای این استفاده می شود که ورق طلا یا نقره در مجاورت هوا سیاه نشوند.


* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  سمیه رحمتییکشنبه, 26 شهریور‍ 1402

سلام خسته نباشید درمورد ورنی برروی تابلو رنگ روغن میخواستم سوال کنم چه نوع خوبه زدنش راحت باشه وتابلو زیبا بشه کمی ترس دارم تو زدن ورنی نوعش ومارکش راهنمایی کنید ممنون


  سمیه رحمتیچهارشنبه, 22 شهریور‍ 1402

سلام من میخوام به تابلوهای رنگ روغن ورنی بزنم ونمیدونم چرا میترسم میشه کمکم کنید چه ورنی خوبه زدنش و نمیدونم براق خوبه مات راهنمایی میکنید ممنون


  پریساسه شنبه, 11 بهمن‍ 1401

با درود و تشکر از اطلاعات بسیار مفید شما. میخواستم ازتون خواهش کنم اگر امکان داره بگید مشکلی که من دارم چطور رفع میشه. من یک تابلو درست کردم ترکیب نوشته و عکس روی کاغذ مقوایی مخصوص همین کار. حالا مبخوام حالت نیمه براق ( نه با برق زیاد) بگیره اما با اسپری متافانه خراب شد. بعضی قسمتها اسپری رو کشید تو خودش و کل کار لک لک شد. دوباره تکرار کردم با کار جدید٫ روش چسب clear elmer glue نوعی چسب بی رنگه٫ زدم خشک که شد اسپری زدم باز هم همون مشکل تکرار شد. تنها یه مدل هست که اایه نازک چسب چوب براش کنم بهد از خشک شدن اسپری، اما چسب چوب حالت زردی داره. لطفا کمک کنید از چی باید استفاده کنم. یک دنیا سپاس از شما
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به پریسا
البته من تابلوی شما رو ندیدم و نمی تونم دقیق راهنمایی کنم. اما استفاده از چسب رقیق شده دی ام 5 بهتر از چسب چوب می تونست باشه


  الهام موذنیچهارشنبه, 16 آذر 1401

سلام ممنون از مطالب خوبتون من روغن بزرک وینزور گرفتم خیلی برق میزنه احتمال داره تقلبی باشه
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به الهام موذنی
البته باید ببینید چه مدل روغنی گرفتین. برخی مدل ها برق می زنن و یا زودتر خشک می شن


  مبیناسه شنبه, 19 بهمن‍ 1400

سلام وقت بخیر،
اسپری ورنی ریتاچ حالت براق داره؟
چون مایعش براقه و خیلی رفله های نوری ایجاد کرد.
،من رنگ روغن روی چوب کار میکنم
میخوام رنگ ها شفاف و درخشنده بشه ولی برق و رفله های نوری ایجاد نکنه
برای این منظور چه ورنی مناسبه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به مبینا
بله براقه نسبتا. به صورت مایع استفاده نکنید. اسپری براق وینزور برق قابل تحمل و خوبی ایجاد می کنه. به ویژه اگر لایه نازک بزنید


  روشن موسویسه شنبه, 5 بهمن‍ 1400

لطفا یک محلول ورنی مارک خارجی که حجم بیشتری داشته باشه مثلا فله ای در ظرف بزرگ معرفی میکنید؟؟؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به روشن موسوی
ورنی 1 لیتری کارن هست. ولی من شک دارم کیفیت خوبی داشته باشه برای تابلوی نقاشی. بیشتر به درد مصارف دیگه میخوره


  روشن موسویدوشنبه, 4 بهمن‍ 1400

سلام لطفا میگید که آیا محلول ورنی ساتین وینزور رو باید رقیق کرد؟ چون من حجم ۷۵ میل رو تهیه کردم با یکی دوبار استفاده روی تابلوهای بزرگ تموم میشه و به صرفه نیست. و لطفا میگید که قلمویی که ورنی رو میزنیم با چی تمیز کنیم من با تینر پاک کردم تنیز نشد
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به روشن موسوی
بله می شه با تربانتین رقیق کنید کمی
مدل تمیز کردن قلم مو باید اینجور باشه که تینر رو در ظرف کاسه مانند بریزید و قلمو رو داخل تمیز کنید


  فاطمهسه شنبه, 28 دی 1400

سلام
ممنون از مطالب خوب و جامع تون🌺
یه سوال داشتم،
میشه روی ورق طلا ورنی زد و بعد نقاشی کشید؟
و اینکه نقاشی رنگ روغن بهتره روی ورق طلای ورنی خورده یا اکریلیک
و اگر ورنی ورق طلا نبود چه ورنی خوبه؟
در آخر کار روی کل تابلو چه ورنی بزنم در صورتیکه ورق طلا قبلا ورنی خورده؟
عذر خواهی میکنم، سوالات شد!
ممنون از شما
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به فاطمه
خواهش می کنم. بله می شه
هم ورنی مایع براق می شه زد و هم لاک الکل


  ریحان چهارشنبه, 15 دی 1400

بسیار استفاده کردم
صمیمانه تشکر میکنم
موفق باشید
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به ریحان
سپاس بسیار


  ریحانهچهارشنبه, 12 آبان‍ 1400

سلام وقتتون به خیر
من با اکریلیک روی چوب نقاشی می کنم
جعبه های چوبی
بعد از خشک شدن لولا های جعبه به هم کمی میچسبن
به نطرتون استفاده از ورنی وینزور این مشکل رو حل می کنه ؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 شهریور‍ 1402
Mohsen Irani به ریحانه
استفاده از تافت مو این مشکل رو احتمالا حل می کنه


  عاطفه سه شنبه, 22 تیر‍ 1400

سلام.تشکر از مطلب مفیدتون
من روی یک بوم با رنگ های جوهر الکلی(پایه الکل)نقاشی کردم.برای جلا بیشتر و براق شدنش بجز رزین چه چیزیو توصیه میکنین که روش استفاده کنم؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به عاطفه
سلام. همون کافیه هرچند که توصیه نمی شه رووش رزین یا ورنی بزنید


  آزادهچهارشنبه, 19 خرداد 1400

سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات مفیدتون.
یک سوال داشتم من روی یک بوم ورق طلا چسباندم و بعد حدود ۳ دست لاک الکل زدم و بعد روش با رنگ روغن نقاشی کشیدم حدود ۳ روز پیش تمام شده سوالم اینه که چون زمان زیادی ندارم و هدیه هستش و من باید حدود ده دوازده روز دیگه بهشون بدم این تابلو رو تا با خودشون ببرن خارج از کشور بهتره از چه وارنیشی رو کل کار استفاده کنم که هم به ورق طلا آسیب نرسیده و مقاومتش را هم بیشتر کنه هم به نقاشی رنگ روغن روش آسیب نزنه ؟
آیا استفاده از اسپری ریتاچ وینزور یا مایع آن مشکلی ایجاد نمیکنه برروی کل کار زده شود ؟
توصیه شما چیست؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به آزاده
سلام. چاره ای ندارید جز ورنی ریتاچ که خوبم هست


  الهامچهارشنبه, 19 خرداد 1400

سلام...ممنون از اموزشای خوبتون...من تازه وارد حرفه ی نقاشی شدم...ولی نقاشی با گواش و ابرنگ...روی اجسامی مثل صدف و استخوان و چوب و پاپیه ماشه نقاشی میکشم...ولی خب برای تثبیت رنگم هنوز نمیدونم چی خوبه که استفاده کنم...میخواستم بدونم که این ورنی ها رنگ های منو درهم و قاطی نمیکنه؟؟پخش نمیشه رنگم؟؟چون من اکثرا در مورد رنگ روغن و اینا خوندم
واسه گواش و ابرنگ خیلی در این مورد حرفی زده نشده...یه دنیا ممنونم اگه لطف کنید جوابمو بدین
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به الهام
سلام. نه مشکلی نداره می تونین استفاده کنین


  بهبودشنبه, 8 خرداد 1400

درود بر شما .
میخواستم اگه تجربه ای‌ در‌ رابطه با موضوع زیر دارید لطف کنید بفرمایید ؛
در تابلوهای رنگ روغنی که به صورت لایه به لایه کار میکشه و ممکنه حتی ۳ تا ۴ ماه زمان ببره، بعضی از قسمتها به مرور مات میشه و ما مجبور هستیم برای ادامه کار و دید بهتر رنگهایی که قبلا کار کردیم به روشی اونو براق کنیم .
عموما از روغن بزرک استفاده میکنیم به صورت لایه خیلی نازک اما همونطور که میدونید بالاخره یه زردی به کار میده مخصوصا زمانی که نیاز باشه یه قسمت چندین بار روغن زده بشه به مرور زمان.
میخواستم بدونم آیا میشه این کار رو با‌ورنی ریتاچ وینزور انجام داد ؟
منظور اینه هرجای ‌تابلو ‌که مات کرده به جای روغن بزرک ورنی ریتاچ زد و ادامه کار رو شروع کرد ؟
چند بار میشه ورنی ریتاچ رو تو یه محدوده تابلو زد ( در طول زمان ) ؟
کدوم‌ بهتره ورنی یا بزرک ؟
و شنیده ام‌که اگه ورنی‌ ریتاچ بزنیم دیگه نمیتونیم اون منطقه رو روغن بزرک‌ بزنیم درسته ؟
ممنون میشم پاسخ بدین .
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به بهبود
سلام بله دقیقا این کار با ورنی ریتاچ انجام می شه و بهتره یک بار یا نهایتا دو بار این کار رو انجام بدین


  بهبودشنبه, 11 اردیبهشت 1400

درود بر شما .
میخواستم لطف کنید راجع به ورنی ساتین وینزور توضیح بیشتری بدین، تا به حال استفاده نکردم .
آیا صحت داره که جلوه ای ساتن مانند و صدفی مانند به کار میده ؟
من ورنی مات دوست ندارم، براق خیلی خوبه ولی واسه کارای تیره خیلی رفله نور داره
فکر کنم ورنی ساتن مناسبه برای من ؟
زیاد مات نمیشه که ؟
خودتون استفاده کردین نتیجه چی بوده ؟
ممنونم
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به بهبود
سلام. نه در واقع ورنی ساتین مثل اینه که شما ورنی براق و مات رو به نسبت نصف به نصف باهم ترکیب کنبد


  پرستویکشنبه, 24 اسفند‍ 1399

سلام خسته نباشید
من خیلی مبتدی هستم
میخواستم بپرسم روی ورنی های وینزور نوشته رنگ روغن ، آیا میتونیم اینرو روی نقاشی اکرولیک هم استفاده کنیم؟ یا اسم دیگه ای داره ؟ برای اکرولیک
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به پرستو
سلام بله می تونید


  سحرپنجشنبه, 9 بهمن‍ 1399

ورنی ریتاچ چ فرقی با ورنی های دیگه وینزور داره،ایا میشه روی رنگ‌روغن ک مدت ۲۰روز از خشک شدنش گذشته استفاده کرد؟
ایا باعث یه دست شدن رنگها میشه؟
میشه از اسپری کلیر داپلی کالر هم روی رنگ روغنی ک سه هفته از خشک شدتش گذشته استفاده کرد؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 22 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به سحر
فقط ورنی ریتاچ رو می تونین بعد از 20 روز استفاده کنین و باعث یکدستی هم می شه و خوبه
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به سحر
بعد از 2 روز منظورم بود. زمانی که رنگ چسبنده نیست دیگه


  برزگرپورشنبه, 4 بهمن‍ 1399

از این که اینقدر باحوصله به سوالات هنر دوستان پاسخ دادید لذت بردم و براتون بهترین ها رو آرزو میکنم
مانا باشید
محسن ایرانی یکشنبه, 5 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به برزگرپور
خواهش می کنم


  ثمینشنبه, 13 دی 1399

سلام وقت بخیر و ممنون از مطالب خوبتون یه سوالی داشتم
وارنیشی هس که بشه هم برای اکریلیک و هم رنگ روغن روی سفال استفاده بشه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 14 دی 1399
Mohsen Irani به ثمین
همه ورنی های وینزور یا برندهای دیگه معمولا رو می شه هم روی رنگ روغن و هم روی اکریلیک زد


  سحرچهارشنبه, 3 دی 1399

سلام من تابلو رنگ و روغن کشیدم، و رنگهاش خشکه اما هنوز یک ماه نشده میتونم از ورتی مات وینزور استفاده کنم؟
محسن ایرانی شنبه, 6 دی 1399
Mohsen Irani به سحر
نه بهتره دو ماه دیگه حداقل صبر کنید


  ساسانچهارشنبه, 7 آبان‍ 1399

سلام، وقت بخير، شرمنده واسه اكريليك چند مدت بايد صبركنيم تا ورني براق بزنيم؟ مثلا گفتيد بعد از ٦ ماه بزنيد منظور رنگ روغن هست يا اكريليك هم بايد ٦ ماه صبر كرد؟ ممنون ميشم جواب بديد خيلي مهمه
محسن ایرانی سه شنبه, 13 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به ساسان
برای اکریلیک یکی دو هفته برای احتیاط


  بهنازچهارشنبه, 23 مهر‍ 1399

سلام من کار نفاشی روی بوم انجام میدم برای براق کردن نقاشی چه مارک استفاده کنم ؟
واینکه تینر برای بوم حلال استفاده کنم یا بدون حلال ممنون میشم توضیح بدید
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به بهناز
سلام. از ورنی مایع براق وینزور استفاده کنید


  فاطمهسه شنبه, 15 مهر‍ 1399

سلام . ورنی وینزور برای رقیق کردن به تربانتین احتیاج دارد یا نه؟
محسن ایرانی سه شنبه, 15 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به فاطمه
به نظر من بهتره کمی با تربانتین تمیز رقیق بشه تا لایه نازکتری روی کار بیاد


  ناهیدیکشنبه, 6 مهر‍ 1399

سلام،مناسب ترین وارنیشی که بشه رو رنگ روغن
زد که نیاز به خشک شدن زیاد رنگ نباشه چه مارکیه،مثلا بعد سه هفته ورنی بخوره
محسن ایرانی سه شنبه, 15 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به ناهید
ورنی ریتاچ وینزور


  نیلوفرجمعه, 21 شهریور‍ 1399

برای گلیز در نقاشی رنگ و روغن از چه مدیومی استفاده کنیم؟
محسن ایرانی سه شنبه, 25 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به نیلوفر
مدیوم تخصصی گلیز هم وجود داره در مارک هایی مثل وینزور، تالنز و اشمینک. اما من شخصا بیشتر با روغن بزرک یا خشخاش گلیز می کنم که براق نشه


  مهشیدجمعه, 14 شهریور‍ 1399

ممنون از مطالب خوبتون .دو تا سوال داشتم
اول وینزور ورنی دامار مات هم داره؟ یعنی هم دامار باشه هم مات؟
دوم اینکه من ورنی مات دامار تالنس رو استفاده کردم اما واسه اینکه سریعتر خشک بشه توش کمی تربانتین ریختم . اشکالی نداره؟

محسن ایرانی جمعه, 14 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مهشید
سلام. مرسی از سوال خوب شما. تا جایی که می دونم وینزور ورنی دامار مات نداره و اصولا رزین دامار براقه ولی شرکت تالنز با افزودنی هایی مثل سیلیکا و موم نوع ماتش رو تولید می کنه. تربانتین هیچ مشکلی نداره و داخل خود ورنی هم هست و به خصوص برای نازک کردن لایه ورنی مناسبه


  مبيناسه شنبه, 4 شهریور‍ 1399

سلام من براى كار روى چوب كه با رنگ اكروليك نقاشى كردم ميخوام از وارنيش رپين استفاده كنم
ميخواستم نظرتون رو درباره وارنيش اين برند بدونم
محسن ایرانی سه شنبه, 4 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مبينا
سلام. من به هیچ کدوم از محصولاتش اعتماد ندارم


  pardisشنبه, 11 مرداد 1399

سلام. چقدر مطالبتون راجع به وارنیشها عالی هستن. از شما و اطلاعات خوبی که در اختیارم گذاشتین تشکر میکنم

محسن ایرانی دوشنبه, 13 مرداد 1399
Mohsen Irani به pardis
ممنونم از نظر لطف شما


  میتراچهارشنبه, 1 مرداد 1399

سلام من متاسفانه از مارک درنا ایرانی استفاده کردم و تابلوم خشک نشد، چسبناکه، کاش زودتر مطالبتون رو میدیدم😔حالا چه پیشنهادی میکنید؟ دوباره ورنی مارک خوب بگیرم بزنم درست میشه؟
محسن ایرانی جمعه, 3 مرداد 1399
Mohsen Irani به میترا
فکر می کنم که شما بودین در اینستاگرام مشکلتون حل شد


  زهراسه شنبه, 10 تیر‍ 1399

سلام یه سوال داشتم راجب رنگ طلایی چه مارکی خوبه؟مارکی که بشه توی ایران پیدا کرد؟
محسن ایرانی جمعه, 13 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به زهرا
سلام. کلا همه برندها رنگ طلایی هم دارن. بنابراین برندهای خارجی خوب، رنگ طلایی بهتری دارن. البته شما می تونین ورق طلای مایع هم استفاده کنین.


  نگینچهارشنبه, 4 تیر‍ 1399

از راهنماییتون خیلی ممنونم 👌
محسن ایرانی پنجشنبه, 5 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به نگین
خواهش می کنم


  نگینسه شنبه, 3 تیر‍ 1399

سلام ؛ علت ترک خوردن ورنی پایه آب بعد از اجرا چی هست ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به نگین
اصولا باید دو سه دلیل اصلی داشته باشه:
1) ورنی شما مارک بدی است یا اینکه خیلی قدیمی و فاسد شده.
2) زمینه زیر به خوبی خشک نشده. مثلا برای اکریلیک بهتره یک هفته صبر کنید و برای رنگ روغن، 3 ماه.
3) موقع ورنی زدن، دمای اتاق بیش از اندازه گرم یا سرد بوده(دمای معمولی اتاق خوبه)
4) چیزی قاطی ورنی کرده باشین.
معمولا باید بین این دلایل دنبالش بگردید.


  مبینا حیدریدوشنبه, 2 تیر‍ 1399

سلام وقت بخیر،من از ورنی کادنس روی تابلوی اکریلیک و رنگ روغن زدم،
فکر نمیکردم انقدر خوب باشه، زود خشک شد و حالت چسبندگی نداره ،نمیدونم کار درستی کردم یا نه!
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به مبینا حیدری
ممنون که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتین. من تا به حال از ورنی کادنس استفاده نکردم. اگر خوب بوده، پس حله!


  هومن دوشنبه, 2 تیر‍ 1399

سایتتون بسیار عالیه و ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به هومن
از شما ممنونم


  نگینپنجشنبه, 22 خرداد 1399

سلام
یک ورنی بدون بوی آزاردهنده و ارزان قیمت پیدا کردم چسب چوب رقیق شده با آب .
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به نگین
چه بگم! امیدوارم چند ماه دیگه نقاشی شما کدر و زرد نشه


  نگینسه شنبه, 20 خرداد 1399

سلام
ورنی دامار یک ورنی طبیعی محسوب میشه یا مخلوط با مواد شیمیایی هست ؟
چون به تینر و مشتقات اون حساس هستم دنبال یک ورنی طبیعی یا پایه آب و بدون بو هستم.
آیا چیزی که پایه آب و غیر سمی باشه و حالتی شبیه رزین اپوکسی ایجاد کنه وجود داره ؟
متشکرم
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به نگین
سلام. ورنی های پایه آب هم وجود دارن که بو ندارن.


  پریدوشنبه, 12 خرداد 1399

سپاس استاد عزیز
محسن ایرانی جمعه, 16 خرداد 1399
Mohsen Irani به پری
خواهش می کنم


  پرییکشنبه, 11 خرداد 1399

سلام برای رقیق کردن ورنی ویزور از چی استفاده کنم؟
محسن ایرانی یکشنبه, 11 خرداد 1399
Mohsen Irani به پری
می تونین از تربانتین برای رقیق کردن استفاده کنین.


  رهاسه شنبه, 30 اردیبهشت 1399

سایت جامع وعالی دارین ممنون ازشما
محسن ایرانی پنجشنبه, 1 خرداد 1399
Mohsen Irani به رها
ممنونم از شما


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 8 + 1 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر بوده و نیاز به هماهنگی قبلی است.