›› مطالب آموزشی ›› ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن

نقاشی را ورنی بزنیم یا نزنیم؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: یکشنبه, 18 شهریور‍ 1397 | نظرات: 43 نظر
آیا باید پس از پایان تابلو، برای محافظت آن از ورنی نقاشی (varnish) استفاده کرد؟ این پرسشی است که بیشتر هنرجویان می پرسند. برخی از نقاشان معتقدند که حتما برای محافظت از نقاشی باید این کار را انجام داد. این عده به تناسب سلیقه یا تجربه خود از ورنی مایع، در انواع مات و براق، یا به صورت اسپری استفاده می کنند. گاهی استفاده نادرست از ورنی نقاشی یا کاربرد آن در زمان نامناسب باعث خرابی تابلو و به هدر رفتن زحمات یک هنرمند می شود. بر این اساس متن زیر می تواند راهنمای خوبی برای شناخت ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن باشد.

چرا از ورنی استفاده می کنیم

ورنی را به عنوان پوششی برای محافظت تابلو در برابر آلودگی محیط، گرد و غبار و چربی استفاده می کنند. این پوشش از ورود آلودگی به لایه های عمیق تر رنگ جلوگیری کرده و آن ها را جذب خود می کند. بنابراین پوشش ورنی پس از چند سال زرد و کثیف می شود و باید آن را پاک و با یک لایه جدید جایگزین کرد. البته در این مورد باید دقت کرد که نوع وارنیش مورد استفاده اصطلاحا removable varnish باشد. البته از ورنی به دلایل زیبایی شناسانه هم استفاده می شود. برخی از نقاشان برای جلوه بیشتر و درخشان تر شدن رنگ ها از ورنی براق (Gloss varnish) استفاده می کنند. برخی نیز برای یکدستی و هماهنگی رنگ های نهایی از نوع مات آن استفاده می کنند. باید در نظر داشت که اگر شرایط نگهداری تابلو کاملا مناسب باشد، می توان از ورنی استفاده نکرد. به عنوان مثال بسیاری از نقاشان امپرسیونیست تاثیرات بصری ورنی بر روی نقاشی های خود را نمی پسندیدند. من نیز شخصا در حال حاضر تمایلی به استفاده از ورنی ندارم. به ویژه اینکه مدیوم پاک کننده آن را نمی توان به راحتی در بازار پیدا کرد.

چطور ورنی را از سطح تابلو پاک کنم؟

 

پاک کردن ورنی
نحوه پاک کردن ورنی از سطح نقاشی

برای پاک کردن وارنیش مدیوم های خاصی به نام varnish remover وجود دارند. این مدیوم ها احتمالا حلال های تینری هستند و در ایران سخت یافت می شوند. اما ممکن است حتی برخی از ورنی ها به این سادگی ها از سطح تابلو پاک نشوند ( من تجربه چنین مصیبتی را داشته ام! ) . بنابراین توصیه می کنم برای جلوگیری از بروز مشکل، نوعی از ورنی را انتخاب کنید که مدیوم پاک کننده آن هم هست. مثلا در ایران فعلا من ورنی های وینزور را پیشنهاد می کنم، چون به سادگی با تربانتین تقطیری شرکت وینزور یا همان Distilled Turpentine ، _ که برای شستشوی قلم مو هم استفاده می شود _ از سطح کار برداشته می شوند. برای این منظورکمی از پارچه را به تربانتین آغشته کرده و روی گوشه ای از تابلو بکشید که در صورت اشتباه، نقاشی آسیب کمتری ببیند. با دقت نگاه کنید که تربانتین فقط ورنی را برداشته و رنگ را حل نکند. هر بار از بخش تمیز پارچه استفاده کنید و در صورت خوب انجام شدن، مابقی تابلو را هم به همین صورت پاک کنید.

زمان و نحوه کاربرد

می توانید پیش از ورنی زدن از یک مدیوم جداکننده (Isolation coat) بر روی تابلو استفاده کنید. این مدیوم شفاف، لایه نهایی رنگ را از ورنی جدا می کند تا بعدا در صورت نیاز به پاک کردن ورنی، این کار به راحتی و بدون آسیب به تابلو انجام شود. برای این منظور مدیوم Golden Soft Gel Gloss پیشنهاد می شود. زمان مناسب برای ورنی زدن، 3 تا 6 ماه (بسته به ضخامت رنگ ها) پس از پایان تابلوست تا رنگ ها کاملا خشک شده باشند. دقت کنید که پیش از انجام این کار، سطح تابلو را به خوبی تمیز کرده باشید.

ورنی نقاشی
تابلوی نقاشی قبل و بعد از ورنی زدن

استفاده از اسپری یا نوع مایع آن تفاوت چندانی ندارد. اگر از اسپری استفاده می کنید، نقاشی را به دیوار تکیه داده و آن را با فاصله ای بین 30 تا 40 سانت روی کار اسپری کنید. اما اگر از مایع ورنی استفاده می کنید، تابلو را روی کف زمین خوابانده، مقداری از مایع روی آن ریخته و با یک قلموی نرم به صورت یکنواخت روی کار پخش کنید. در این مورد من Dammar varnish شرکت وینزور را پیشنهاد می کنم. شما می توانید پیش از استفاده آن را با مقداری کمی تربانتین رقیق کنید.

مات یا براق؟

به سلیقه شما بستگی دارد. هرچند نوع براق جلای خوبی به رنگ ها می دهد و آن ها را زنده می کند، اما به دلیل بازتاب شدید نور در تابلو، من ورنی براق را دوست ندارم. می توان در صورت لزوم نوع مات و برق را به میزان مناسبی ترکیب کرد تا درخشش مورد نظر حاصل شود.

 

* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

آخرین نظرات:


زهرا   چهارشنبه, 21 آذر 1397

ممنون خوب بود من خودم اطلاعات چندانی ندارم
محسن ایرانی   پنجشنبه, 22 آذر 1397
Mohsen Irani به زهرا
سلام و سپاسگزارم از نظر شما


nol   شنبه, 29 دی 1397

خیلی بم کمک کرد، مرسی از اطلاعات خوبتون. مارک خوب وارنیش مات میشناسین شما؟
محسن ایرانی   یکشنبه, 30 دی 1397
Mohsen Irani به nol
سلام. ممنون از نظر شما. اسپری ورنی مات مارک مایمری خوبه. قیمتش الان چیزی حدود 90 هزار تومن باید باشه. اگر مایع می خواهین استفاده کنین، ورنی مارک وینزور باید به قدر کافی خوب باشه.


بهروز   چهارشنبه, 24 بهمن‍ 1397

خیلی مفید بود. متشکرم.
محسن ایرانی   شنبه, 27 بهمن‍ 1397
Mohsen Irani به بهروز
ممنونم از نظر شما.


پریا   یکشنبه, 5 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات بسیار خوب و مفیدتون.
فقط یه سوال؛ممکنه بفرمایید وارنیش مات و براق رو به چه میزان باید باهم ترکیب کنیم؟
محسن ایرانی   دوشنبه, 6 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به پریا
سلام. خواهش می کنم. میزان این ترکیب به این بستگی داره که چقدر می خواهین از درصد براقیت تابلو کم کنین. اگر مثلا یک سوم ورنی براق و دو سوم ورنی مات داشته باشیم، در نهایت یک ورنی با درخشش کم خواهیم داشت.


آرت   چهارشنبه, 15 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات خوبتون.یه سوال داشتم:من یه تابلو دکوراتیو که ترکیبی از رنگ اکریلیک سفید و ورق طلاست آماده کردم.میخواستم بدونم آیا لازمه که وارنیش زده بشه؟ اگه لازمه هم برای قسمت رنگ که اکریلیک هست چه نوع وارنیشی باید زده باشه هم برای ورق طلا چه نوعی؟ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به آرت
سلام. اگر ورق طلای شما ناپایداره و با دست خوردن کنده می شه، بهتره اسپری ورنی بزنین. بیشتر ورنی ها مثل مارک مای مری، هم مناسب رنگ روغن و هم مناسب اکریلیک و مواد دیگه هستن. بنابراین لازم نیست دو نوع ورنی متفاوت بزنین. اینکه می خواهید براق باشه یا مات هم به سلیقه خودتون بر می گرده.


اسلاملو   دوشنبه, 27 اسفند‍ 1397

سلام ،اگرروی کار سفال با قلم مو رزین بزنیم کار خراب نمیشه و برای شست وشو قلمو ازچی باید استفاده کنیم؟
محسن ایرانی   دوشنبه, 27 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به اسلاملو
سلام. نه خراب نمی شه. اگر می خواهین حالت لعاب داشته باشه، کریستال سرورنیک بزنین. من معمولا اون قلمو رو می اندازم دور! ولی با تینر فوری تا میزانی خوب می شه.


ناهید   شنبه, 3 فروردین 1398

سلام،من بعد از نقاشی روی اجسام از وارنیش استفاده میکنم اما حالت چسبناکی که بعد از وارنیش روی کار به وجود میاد اصلا خوشایند نیست،خودش باعث جذب ذرات ریز و مو و پرز میشه تازه! راه حلی نیس برای رفع این چسبناکی؟ ممنونم
محسن ایرانی   شنبه, 3 فروردین 1398
Mohsen Irani به ناهید
سلام. اصولا اگر ورنی کامل خشک شه دیگه نباید چسبناک باشه. ممکنه از نوع ورنی مایع استفاده می کنین که کیفیت خوبی نداره. امیدوارم از ورنی ایرانی استفاده نکرده باشید. اگر ورنی رو با کمی تربانتین قاطی کنین بهتر خشک می شه.


هدی   سه شنبه, 20 فروردین 1398

سلام . ببخشید برای کار سیاه قلم از چه فیکساتیوی میشه استفاده کرد؟ و کار خراب نمیشه؟
محسن ایرانی   جمعه, 30 فروردین 1398
Mohsen Irani به هدی
سلام. من شخصا به دلیل قیمت بسیار بالا، بخارات سمی و موارد دیگه استفاده از فیکساتیو رو برای سیاه قلم پیشنهاد نمی کنم. تافت موی مارک نیوآ به نظرم خیلی خوبه.


مرجان   دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398

سلام
براي استفاده از وارنيش روي رنگ روغن يا اكرليك بايد حتما ٣تا٦ماه از اتمام تابلو بگذره؟يا زماني ك احساس كردم رنگ ديگ پخش نميشه ميتونم از وارنيش روي كار استفاده كنم؟يعني حدود يك يا دو هفته بعد
محسن ایرانی   سه شنبه, 3 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به مرجان
زمان استفاده از varnish برای اکریلیک یک هفته بعد از پایان تابلو است. اما برای رنگ روغن به ویزه اگر رنگ های شماکلفت باشه، حداقل شش ماه است. این زمان می تونه تا یکسال هم افزایش پیدا کنه. اینکه مرحله اول خشک شدن رنگ اتفاق می افته اصلا به معنی خشک شدن کامل و نهایی رنگ ها نیست.
برای ورنی زدن عجله نکنید!


باران   پنجشنبه, 19 اردیبهشت 1398

براي پاك كردن ورني براق از روي تابلو بايد چيكار كرد ؟
محسن ایرانی   شنبه, 21 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به باران
پرسش خوب شما باعث شد که این مطلب رو آپدیت کنم. پاسخ شما به نحوه پاک کردن ورنی رو هم در داخل مطلب دادم. سپاسگزارم


فاطمه   شنبه, 28 اردیبهشت 1398

سلام
ممنون از مطالب خوبتون.
روی سفید اکرلیک ورنی براق آمستردام میزنم رد میندازه و گرد و خاک میشینه روش ،راهکاری دارین?
ممنون
شما فرمودین ک ورنی نقاشی و بعد ی مدت زرد میکنه، آیا نقاشی اکرلیک هم همینطور ?
محسن ایرانی   دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به فاطمه
سلام
شاید از قلموی کوچک و زبر استفاده می کنین. احتمالا بهتر باشه که از ورنی اسپری استفاده کنین. قبل از ورنی زدن، تابلو رو کاملا تمیز کنید. بعد از انجام کار هم بهتره تا خشک شدن نقاشی، اون رو روی یک میخ روی دیوار اتاقی نصب کنین که گردش هوا در اون کمه و گرد و خاک هم نداره.
معمولا ورنی رنگ روغن رو روی آکریلیک هم می زنن. بنابراین برای اکریلیک هم همین طوره. البته به این زودی ها هم زرد نمی شه و این مورد به نوع و جنس ورنی هم بستگی داره.


زری ساحل   یکشنبه, 12 خرداد 1398

روی نقاشی ورنی زدم رنگها پخش شدندرنگهارو درست کردم و دیگه نتوانستم ورنی رو یکدست کنم آیا میتوانم بعدا روی همان کار رو مجددا ورنی بزنم؟
محسن ایرانی   دوشنبه, 13 خرداد 1398
Mohsen Irani به زری ساحل
البته نمی دونم که چرا رنگ های شما پخش شدند یا چطور ورنی زدین. به خاطر این بوده که زود اقدام کردین یا از جنس رنگ های شماست. ولی وقتی رنگ ها پخش می شن معناش اینه که با ورنی هم ترکیب شدن و این کار رو سخت می کنه. بعد از خشک شدن کامل تابلو می تونین دوباره روی اون ورنی بزنین تا یکدست تر شه.


مجتبی   دوشنبه, 20 خرداد 1398

سلام.روی رنگ روغن مثلا وینزور میشه لاک الکل استفاده کرد جهت براق شدن؟
تشکر
(البته سوالم درمورد رنگ آمیزی یه تکه چوب،توسط رنگ روغن وینزور هست)
محسن ایرانی   دوشنبه, 20 خرداد 1398
Mohsen Irani به مجتبی
سلام. بله فکر نمی کنم مشکل خاصی ایجاد شه. البته بهتره حداقل دو هفته کاملا خشک شه


فاطمه سادات رضوی   پنجشنبه, 27 تیر‍ 1398

عااالی و کامل هم مطالب و هم پاسخگویی به سوالات
محسن ایرانی   شنبه, 29 تیر‍ 1398
Mohsen Irani به فاطمه سادات رضوی
خوشحالم برای شما مفید واقع شده


شریفی   شنبه, 29 تیر‍ 1398

عالی بود به اطلاعاتمون اضافه کردید....بسیار سپاسگزاریم...پس من پشیمان شدم از وارنیش استفاده کنم.فکرکنم بکای وارنیش روغن بزرگ عالی ترباشه
محسن ایرانی   شنبه, 29 تیر‍ 1398
Mohsen Irani به شریفی
ممنونم. البته وارنیش زدن بد نیست. بیشتر منظورم این بود که عجله زیادی نکنیم. چون همیشه امکان انجام این کار وجود داره و به این زودی ها اتفاقی برای تابلو نمی افته


بناز   سه شنبه, 8 مرداد 1398

سلام من چند تا مشکل دارم ممنون میشم کمکم کنید. اول اینکه خواستم بپرسم تربانتین فقط باعث خشک شدن رنگ میشه یا باعث براق شدن هم میشه چون من نمیخوام از ورنی استفاده کنم اما نمیدونم چرا تابلو م مات میشه البته چون بوم رو خودم ساختم شک دارم که پوشاننده کافی نزده باشم مشکل دیگه ای که دارم اینه که روی تابلو نقطه های ریز گرد جمع میشه موقع رنگ زدن و کار کردن همش وقت هم به جمع کردن اون چیزای ریزگرد میره خواستم ازتون کمک بخوام به نظر شما مشکل مات شدن رنگ ها با وجود اینکه روغن زیاد استفاده می کنم بوم یار بانتین هست ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی   پنجشنبه, 10 مرداد 1398
Mohsen Irani به بناز
سلام.
1) کار اصلی تربانتین خشک شدن و روان کنندگی رنگه. باعث براق شدن نمی شه. اما اگر با روغن بی کیفیتی استفاده کنید مثل روغن های ایرانی، ممکنه برق بزنه یه جاهایی. من از تربانتین استفاده نمی کنم مگر اینکه واقعا به سرعت خشک شدن نیاز داشته باشم. از روغن هم خیلی کم استفاده می کنم.
2) باید دید چطور بوم رو زیرسازی می کنید، از چه پارچه و موادی استفاده می کنید. قطعا اگر این کار رو درست انجام ندید، رنگ رو می خوره و باعث ماتی بیش از اندازه می شه
3) باید دید از چه مارک رنگی استفاده می کنید. اون دونه های ریز باعث می شه که من احتمال بدم رنگی که استفاده می کنید، مارک وستا باشه.


آسو   سه شنبه, 22 مرداد 1398

سلام،از توضیحات کاملی که داده بود سپاسگزارم، میشه لطفا راهنمایی بفرمایید برای ابعاد50در70 حدودا چندمیل وارنیش مورد نیاز هست؟50میل کافیه آیا؟ و اینکه کار من روی چوب هستش وارنیش بیشتری نیاز نداره؟
محسن ایرانی   شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به آسو
سلام. به نظر من چوب اتفاقا کمتر نیاز داره اگر که بافت نقاشی شما ریز و صاف باشه یا قبلش چوب رو به خوبی سمباده زده باشین. فکر می کنم 50 میل برای اون ابعاد زیاد هم هست. ضمنا می تونین ورنی رو با تربانتین قاطی کنین تا حجمش بیشتر شه.


J   سه شنبه, 22 مرداد 1398

سلام
تشکر بابت اطلاعات عالی تون
میخواستم بپرسم زمان خشک شدن وارنیش چقدر هست؟
و اینکه از وارنیش برای کار گواش هم میشه استفاده کرد؟
محسن ایرانی   شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به J
سلام. خواهش می کنم. بله می تونین روی گواش هم استفاده کنین. زمان خشک شدن کامل و عمقی، حدود 24 ساعت است. اما تقریبا بعد از 5 ساعت دیگه حالت خشک داره.


ادیب   جمعه, 25 مرداد 1398

با سلام استاد
یه سوال دارم؟ آیا بعد از عمل وارنیش زدن و خشک شدن آن. دوباره میشه روش نقاشی کشید؟
محسن ایرانی   شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به ادیب
سلام. بله می شه روی اون نقاشی کرد ولی بهتره این کار رو نکنید. چون ممکنه در آینده نیاز بشه که ورنی رو پاک کنید و این کار باعث صدمه به تابلو می شه. از طرفی ورنی آلودگی رو بیشتر جذب نقاشی می کنه.


س   جمعه, 8 شهریور‍ 1398

بسیارعالی
محسن ایرانی   شنبه, 9 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به س
سپاس


بتی   سه شنبه, 19 شهریور‍ 1398

ایا وارنیش مارک وستا خوب است ؟؟؟ با وایت اسپریت وستا قاطی کنیم ک خشک کن هست اون وایت اسپریت یا اینکه مارک خارجی استفاده بشه؟؟؟ ممنون

محسن ایرانی   چهارشنبه, 20 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به بتی
سلام. نه اصلا استفاده نکنید. ورنی وستا بَده می تونه تابلو رو کلا خراب کنه.


سیما   پنجشنبه, 21 شهریور‍ 1398

سلام استاد گرامی.ممکنه در مورد رقیق کننده رنگ روغن و زیر ساز بوم هم بفرمایین که چه ماده ای خوبه؟
محسن ایرانی   جمعه, 22 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به سیما
در مورد زیرسازی بوم حتما این کار رو می کنم. در مورد رقیق کردن رنگ یک مطلب در مورد انواع روغن بزرک در سایت رنگ هنر نوشتم. در گوگل سرچ کنید: روغن بزرک نقاشی. فعلا می تونید اون مطلب رو بخونید.


سمانه   جمعه, 22 شهریور‍ 1398

سلام.مطلب خیلی خوبی بود.ممنون.اما متاسفانه به مشکل خوردم من روی کارم وارنیش وستا پایه اب زدم.چند روز گذشته اما هنوز چسبناکه.چکارش کنم؟؟؟
محسن ایرانی   یکشنبه, 24 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
سلام. ممنونم. کار اشتباهی کردین که از این ورنی استفاده کردین. یک گوشه کوچک از تابلو رو تست کنین که آیا با یک دستمال مرطوب پاک می شه؟ اگر شد، بهتره کلا پاکش کنید


ياسمن عامري   جمعه, 5 مهر‍ 1398

سلام
سوالي در مورد اسپري وارنيش برند مايمري دارم ممنون ميشم كمكم كنيد.
من ميخوام براي فيكس كردن ورق طلا از وارنيش استفاده كنم و ميخوام براقيت هم داشته باشه. رنگ قرمزش رو گرفتم كه فاينال وارنيش هست.. اما رنگ سبزش روش فيكساتيو نوشته.. كدوم براي كار من مناسب تره؟


ياسمن عامري   جمعه, 5 مهر‍ 1398

سلام
سوالي در مورد اسپري وارنيش برند مايمري دارم.
من ميخوام براي فيكس كردن ورق طلا از وارنيش استفاده كنم و ميخوام براقيت هم داشته باشه.


ياسمن عامري   جمعه, 5 مهر‍ 1398

سلام
سوالي در مورد اسپري وارنيش برند مايمري دارم.
من ميخوام براي فيكس كردن ورق طلا از وارنيش استفاده كنم و ميخوام براقيت هم داشته باشه.
محسن ایرانی   شنبه, 6 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به ياسمن عامري
سلام. البته من اطلاعات کاملی درباره پتینه ندارم و این موضوع بیشتر در حوزه پتینه است. ولی همونطور که می دونید ورق طلا چسب مخصوص خودش رو داره. در مورد ورنی هم همون فاینال وارنیش از نوع براق برای شما مناسبه و مشکلی نداره. کیفیت خوبی داره. البته به طور کل من مدیوم ها و ورنی های وینزور رو بیشتر ترجیح می دم.


مهری آزاد   سه شنبه, 16 مهر‍ 1398

سلام
استاد عزیز آیا وارنیش برای کار آبرنگ هم قابل استفاده هست؟مثلا برای براق کردن آب در نقاشی که رودخانه دارد
محسن ایرانی   چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به مهری آزاد
سلام. به نظرم برای همچین مواردی استفاده از صمغ عربی مناسب تر باشه
محسن ایرانی   چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به مهری آزاد
صمغ عربی


Altin   یکشنبه, 28 مهر‍ 1398

سلام
من میخاستم بدونم چند لایه وارنیش برای نقاشی رنگ روغن لازمه و هربار چقدر باید بگذره تا لایه بعدی رو بزنم. و بهتره که لایه نازک باشه یا کمی کلفت
مرسی از کمکتون
محسن ایرانی   شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به Altin
سلام. اصلا دلیلی نداره که چند لایه ورنی بزنید. یک لایه نازک کافیه


صفری   جمعه, 3 آبان‍ 1398

با تشکر از مطالبتون من برای یک کار که رنگ و روغن تیره از ورتیش مای مری درخشان استفاده کردم و متاسفانه انعکاس اس واقعا بد شده تقریبا تابلو تو روز دیده نمیشه اگر روش ورنی مات وینزور بزنم ایا درست میشه
محسن ایرانی   شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به صفری
خواهش می کنم. نه متاسفانه با ورنی مات بدتر می شه چون احتمالا حالت کدر پیدا می کنه و درست نمی شه. ولی ممکنه بتونین یک عدد ورنی ریموور بخرین و ورنی رو پاک کنید


محمدرضا   دوشنبه, 6 آبان‍ 1398

با سلام و تشکر از لطف شما.ورنی کادنس که بر روی سنگ کوچک رودخانه زده شده با چه چیزی پاک می شود؟
محسن ایرانی   سه شنبه, 7 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به محمدرضا
احتمالا با تینر فوری. البته باید تست کنید طوریکه به اثر آسیب نزند


نرگس گلی   دوشنبه, 13 آبان‍ 1398

سلام ممنون از مطالب خوبتون. من قصد داشتم روی مدادرنگی وارنیش بزنم. چون تو یه کلیپ دیده بودم رنگارو زنده تر میکنه. نظر شما چیه؟ بزنم یا نزنم؟
محسن ایرانی   چهارشنبه, 15 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به نرگس گلی
سلام. با توجه به زرد شدن ورنی در گذر زمان، فکر نمی کنم خیلی کار خوبی باشه. استفاده از مداد خوب، کاغذ سفید مناسب، نحوه انجام کار و غیره به قدر کافی مدادرنگی رو زنده می کنه.


آرزو   چهارشنبه, 15 آبان‍ 1398

سلام من قسمت هایی از تابلوم رنگ به صورت ضخیم روی هم مونده، همه قسمت ها یکدست و مات اما متاسفانه چند ا مثل اک براق و ضخیم و بد شکل هست، به من گفتن وارنیش رو کل کار بزنم اما نمیدونم تاثیری برای اون بخش ها داره؟ مثاحساس میکنم اون قسمت هارو یه جوری باید پاک کنم و دو باره رنگ بزنم ، میتونید در این خصوص کمک کنید؟! ممنون
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به آرزو
سلام. من کار شما رو ندیدم. کلا باید مشخص شه که چرا این اتفاق افتاده. خیلی وقت ها فکر می کنم دلیلش استفاده از روغن بزرک های بی کیفیت ایرانی باشه. و البته رنگ ایرانی.
برخی وقت ها می شه روی اون قسمت ها سمباده کشید و دوباره کار کرد. ورنی هم می تونه تا میزانی یکدست کنه. به خصوص ورنی براق که برق کار رو یکدست می کنه.


بهار   پنجشنبه, 16 آبان‍ 1398

سلام برای کار رنگ روغن اگر از تربانتین استفاده نکنیم و فقط به روغن بزرک اکتفا کنیم مشکلی بوجود نمیاره؟
دوم اینکه برای فیکس کردن تابلوی رنگ روغن یا اکریلیک بوسیله اسپری کیلر چه مدت زمان باید از اتمام کار بگذره
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به بهار
سلام. من خودم هم فقط روغن استفاده می کنم. تربانتین نمی زنم.
اسپری کیلر که جالب نیست. استفاده نکنید


Nasrin   پنجشنبه, 16 آبان‍ 1398

سلام،با سپاس از مطالب مفیدتون.
میشه لطفا در مورد زیرسازی بوم هم بگین؟ من نقاشی رنگ و روغن رو مستقیم روی بوم انجام دادم رنگها بعد از خشک شدن کم رنگتر شدن و شفافیت نداره تابلوم مشکل از چیه؟
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به Nasrin
سلام. اتفاقا حتما در موردش می نویسم. باید دید از چه پارچه، جسو و رنگی استفاده می کنید


مریم   شنبه, 18 آبان‍ 1398

سلام
میشه خواهش کنم ازتون بفرمایید برای مجسمه ی پاپیه ماشه چه تثبیت کننده ای خوبه استفاده کنم؟
سپاس
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. من هیچ سررشته ای از پاپیه ماشه ندارم. ولی فکر می کنم روی اون به طور سنتی روغن کمان می زنن. چه بسا که ورنی معمولی رنگ روغن هم جواب بده یا اسپری کیلر


شادافزا   پنجشنبه, 23 آبان‍ 1398

سلام بزرگوار
من روی کار اکریلیک که کمی با ابرنگ جزییات هم روش گذاشته بودم اسپری کیلر زدم مشکلی پیش نیومد کمی بعد برای اینکه لایه ضخیمتر و درخشانی روی کار که خیلی کوچک بود ایجاد کنم روش وارنیش مایع با قلمو زدم متاسفانه همه ی رنگها کنده شد و رفت انگار شسته باشیم میخاستم بدونم علتش چیه مگه با اسپری اول یک لایه پوششی ایجاد نشده بود چرا دفعه بعد کار تغییر کرد؟ دوبار هم این اتفاق افتاد بخاطر جزییات ابرنگ روی کار بوده یا مشکل دیگه ای بوده چون بیشتر قسمت ابرنگها کنده شد
محسن ایرانی   جمعه, 24 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به شادافزا
سلام. در درجه اول من فکر نمی کنم استفاده از اسپری کیلر اصلا مناسب کار نقاشی باشه. همون ورنی می تونست کافی باشه. اما احتمالا علت این ماجرا این بوده که شما به قدر کافی صبر نکردین تا کیلر خشک بشه.


برودکی   پنجشنبه, 23 آبان‍ 1398

ممنون ازراهنمایهای خوبتون سوال داشتم درمورد تابلوبا ورق طلا ورنگ روغن وتکسچربسکت کارکردم میخواستم وارنیش براق بزنم مشکلی نیست که میتونم استفاده کنم
محسن ایرانی   جمعه, 24 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به برودکی
خواهش می کنم. نه هیچ مشکلی نداره ولی بهتره که به صورت اسپری باشه.


مبینا   چهارشنبه, 6 آذر 1398

من از یه نقاش شنیدم،اگه وارنیش رو با ترابانتین ترکیب کنیم و روی کار بزنیم،دیگه زرد و خراب نمیشه بعد چن سال.
و نیاز به پاک کردنش نیس
درسته؟
محسن ایرانی   شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
به نظر من هم بهتره که وارنیش کمی با تربانتین رقیق تر بشه و لایه نازک تری زده بشه. اما بعیده که این کار از زرد شدن ورنی جلوگیری کنه.


عسل   جمعه, 8 آذر 1398

سلام
میشه از وارنیش وینزور که مخصوص رنگ روغن برای اکریلیک هم استفاده کرد؟
محسن ایرانی   شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به عسل
سلام. بله می تونین این کار رو بکنید


سانار   جمعه, 8 آذر 1398

سلام من چندتا تابلوی رنگ روغن دارم که چند سال از کشیدنشون میگذره و حالا تصمیم گرفتم ورنی بزنم تا محافظت بشن، رفتم ورنی وستا خریدم اما حالا کامنتها رو که میخونم میبینم رنگش به مرور زرد میشه ویا گردو خاک جذب میکنه و خلاصه درسراش بیشتر از کیفیتشه ! تابلوهای من تو خونه اند و شرایط خاصی ندارن. احتیاجه که که حتما ورنی بزنم یا نزنم بهتره؟ مخصوصا با این مارکی که خریدم خیلی به شک افتادم
محسن ایرانی   شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به سانار
سلام. ورنی وستا که اصلا نزنید که حسابی بد می شه!!
اما تابلوی شما اگر در معرض نور لامپ سفید یا نور خورشید نیست و هر ماه گرد و خاکش رو تمیز می کنید، نیاز شدیدی به ورنی نداره. به هر حال اگر می خواهید ورنی بزنید، ورنی مایع دامار وینزور بخرید و با کمی تربانتین ترکیب کنید تا یه مقدار رقیق تر شه و با خیال راحت روی کار بزنید. (البته قبلش تست کنید حتما)


مبینا   سه شنبه, 12 آذر 1398

من یه تابلو با رنگ روغن ونگوگ و وینزوز وینتون کشیدم که سایزش ۲متر در یک ونیم،و قابش هم کردم
اما نمیدونم ورنی بزنم یا نه
از طرفی میترسم بعد چند سال ورنی ترک بخوره و زرد بشه...


محسن ایرانی   سه شنبه, 12 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
می تونین ورنی بزنین که رووش نوشته باشه removeable که پاک شونده باشه. این نوع ورنی ها اصولا باید با وایت اسپریت پاک بشن


مبینا   سه شنبه, 12 آذر 1398

بنظر شما استفاده از شیشه آنتی رفلکس برای تابلوی رنگ روغن کار خوبیه؟
یا نه


محسن ایرانی   سه شنبه, 12 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
کلا اونقدر گرون شده که نمی صرفه! ولی شیشه آنتی رفلکس یه بافت دون دون ریز هم داره که به نظرم کمی مزاحمت ایجاد می کنه. اما در کل قابلیت استفاده داره


مبینا   چهارشنبه, 13 آذر 1398

سلام من اشتباه کردم از ورنی وستا استفاده کردم و الان نمیدونم چجوری پاکش کنم و در بعضی نقاط هم شره کرده و کاملا مشخصه میشه لطفا کمکم کنید.
محسن ایرانی   شنبه, 16 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
یک گوشه از کار رو با دستمال و وایت اسپریت امتحان کنین. چه بسا که یه مقدار پاک بشهخوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 5 × 5 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر شده. اما می توانید از طریق صفحه تماس یک ایمیل ارسال کنید تا در صورت فراهم شدن امکان ثبت نام، آگاه شوید. علاقه مندانی که از استان هایی به جز البرز و تهران تمایل به یادگیری طراحی و نقاشی دارند، می توانند در دوره های غیرحضوری سامانه رنگ هنر به آدرس www.rangehonar.com   شرکت کنند.