›› مطالب آموزشی ›› ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن

(استفاده از این نوشته بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست)

نقاشی را ورنی بزنیم یا نزنیم؟

| بخش: ابزار شناسی | | نظرات: 207 نظر

آیا باید پس از پایان تابلو، برای محافظت آن از ورنی نقاشی (varnish) استفاده کرد؟ این پرسشی است که بیشتر هنرجویان از من می پرسند. برخی از نقاشان معتقدند که حتما برای محافظت از نقاشی باید این کار را انجام داد. این عده به تناسب سلیقه یا تجربه خود از ورنی مایع، در انواع مات و براق، یا به صورت اسپری استفاده می کنند. گاهی استفاده نادرست از ورنی نقاشی یا کاربرد آن در زمان نامناسب باعث خرابی تابلو و به هدر رفتن زحمات یک هنرمند می شود. بر این اساس ویدئو و متن زیر می تواند راهنمای خوبی برای شناخت ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن باشد.


چرا از ورنی استفاده می کنیم

ورنی را به عنوان پوششی برای محافظت تابلو در برابر پرتوهای فرابنفش، آلودگی محیط، گرد و غبار و چربی استفاده می کنند. این پوشش از ورود آلودگی به لایه های عمیق تر رنگ جلوگیری کرده و آن ها را جذب خود می کند. بنابراین پوشش ورنی پس از چند سال ممکن است زرد و کثیف شود و باید آن را پاک و با یک لایه جدید جایگزین کرد. البته در این مورد بهتر است که نوع وارنیش مورد استفاده اصطلاحا removable varnish باشد. البته از ورنی به دلایل زیبایی شناسانه هم استفاده می شود. برخی از نقاشان برای جلوه بیشتر و درخشان تر شدن رنگ ها از ورنی براق (Gloss varnish) استفاده می کنند. برخی نیز برای یکدستی و هماهنگی رنگ های نهایی از نوع مات آن استفاده می کنند. برخی هم تاثیرات بصری ورنی بر روی نقاشی های خود را نمی پسندند. من شخصا در حال حاضر تمایل چندانی به استفاده از ورنی براق ندارم. در نظر داشته باشید که شرایط نگهداری تابلو باید کاملا مناسب باشد، تا ورنی زدن هم به عنوان یک مکمل بسیار خوب عمل کند. شرایط مناسب نگهداری یک تابلوی نقاشی شامل این هاست:

پرتوهای فرابنفش

قرار گرفتن تابلو در برابر نور فرابنفش(شامل نور خورشید و لامپ فلوروسنت) باعث رنگ پریدگی و ترک خوردگی می شود. یکی از مهمترین عامل خرابی تابلوها همین است. چون روند اکسیداسیون را تسریع می کند.

گرد و خاک

گرد و خاک محیط را کنترل کنید و هر ماه تابلو را با استفاده از "گردگیر دستی" به آرامی گردگیری کنید. برخی تابلوها (مثل رنگ روغن) را می شود با یک دستمال مرطوب نخی هم به آرامی تمیز کرد. در محیط های پر گرد و خاک بهتر است نقاشی داخل قاب و شیشه باشد. برای گرفتن پرز و گرد و خاک از خمیر نون هم می شود استفاده کرد.

محیط مرطوب

محیط گرم و مرطوب به مرور باعث پوسیدگی و ایجاد قارچ و کپک در پارچه و چوب نقاشی شده و کلاف آن را هم دفرمه می کند. من بر اساس تجربه، دمای 20 تا 24 درجه سانتی گراد و رطوبت 40 تا 50% را مناسب می دانم. هم برای شما و هم برای تابلوها! دمای زیاد با رطوبت کم، باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن تابلو و دمای زیاد با رطوبت زیاد هم باعث جذب رطوبت و پوسیدن اثر شما می شود.

چربی

چه بسیار تابلوهای با ارزشی که قرن ها نزدیک اجاق گاز در آشپزخانه نصب شده اند! یک نمونه اش این اواخر کشف شد. یک تابلوی نفیس مربوط به قرن سیزدهم از چیمابوئه در بالای اجاق گاز یک خانم فرانسوی! فکر کنم نیاز به توضیح بیشتری نیست.

چطور ورنی را از سطح تابلو پاک کنم؟

 

پاک کردن ورنی
نحوه پاک کردن ورنی از سطح نقاشی

بسیاری از ورنی ها مثل برند وینزور با کمک حلال هایی مانند تربانتین پاک می شوند. برای پاک کردن وارنیش مدیوم های خاصی هم به نام varnish remover وجود دارند. این مدیوم ها احتمالا حلال های تینری هستند و در ایران سخت یافت می شوند. اما ممکن است حتی برخی از ورنی ها به این سادگی ها از سطح تابلو پاک نشوند ( من تجربه چنین مصیبتی را داشته ام! ) . مثلا در ایران فعلا من ورنی های وینزور را پیشنهاد می کنم، چون طبق ادعای شرکت به سادگی با تربانتین تقطیری شرکت وینزور یا همان Distilled Turpentine ، _ که برای شستشوی قلم مو هم استفاده می شود _ از سطح کار برداشته می شوند. برای این منظورکمی از پارچه را به تربانتین آغشته کرده و روی گوشه ای از تابلو بکشید که در صورت اشتباه، نقاشی آسیب کمتری ببیند. با دقت نگاه کنید که تربانتین فقط ورنی را برداشته و رنگ را حل نکند. هر بار از بخش تمیز پارچه استفاده کنید و در صورت خوب انجام شدن، مابقی تابلو را هم به همین صورت پاک کنید. من این مورد را درباره وینزور تست کردم و مشکلی نبود.

زمان و نحوه کاربرد

جایی خواندم که توصیه شده بود پیش از ورنی زدن به نقاشی اکریلیک، از یک مدیوم جداکننده (Isolation coat) بر روی تابلو استفاده کنید. این مدیوم شفاف، لایه نهایی رنگ را از ورنی جدا می کند تا بعدا در صورت نیاز به پاک کردن ورنی، این کار به راحتی و بدون آسیب به تابلو انجام شود. برای این منظور مدیوم Golden Soft Gel Gloss پیشنهاد می شود که در ایران من ندیده ام. زمان مناسب برای ورنی زدن رنگ روغن، 4 تا 6 ماه (بسته به ضخامت رنگ ها) پس از پایان تابلوست تا رنگ ها کاملا خشک شده باشند. برای نقاشی اکریلیک هم 1 تا 4 هفته کافیست. دقت کنید که پیش از انجام این کار، سطح تابلو را به خوبی تمیز کرده باشید.

ورنی نقاشی
تابلوی نقاشی قبل و بعد از ورنی زدن

استفاده از اسپری یا نوع مایع آن تفاوت چندانی ندارد. اگر از اسپری استفاده می کنید، نقاشی را به دیوار تکیه داده و آن را با فاصله ای بین 30 تا 40 سانت روی کار اسپری کنید. اما اگر از مایع ورنی استفاده می کنید، تابلو را روی کف زمین خوابانده، مقداری از مایع روی آن ریخته و با یک قلموی نرم و بزرگ به صورت یکنواخت روی کار پخش کنید. شما می توانید پیش از استفاده آن را با مقداری کمی تربانتین رقیق کنید و یک لایه نازک بزنید تا رد قلم مو باقی نماند. ورنی اسپری لایه نازکتری ایجاد کرده و سریع تر خشک می شود اما نوع مایع معمولا پس از 24 ساعت به صورت کامل و عمقی خشک می شود. ورنی مات را پیش از استفاده خیلی آرام تکان دهید. اما تکان دادن ورنی براق ممکن است روی کار ایجاد حباب کند.

چند پرسش متداول

از ورنی وستا استفاده کردم

کار بدی کردید! ورنی های اینچنینی خوب نیستند. اگر نظرات همین صفحه را بخوانید، نقاشی های افراد زیادی به دلیل استفاده از ورنی های وستا، درنا و ... بعد از چند روز هنوز چسبناک است!

به جای ورنی از کیلر استفاده کنم؟

کار بدی کردید! مثل این است که به جای روغن بزرک، از روغن موتور ماشین استفاده کنید!

ورنی روی چوب و سفال می شود؟

من سر رشته ای ندارم ولی احتمالا نباید مشکلی باشد. البته روی چوب به صورت سنتی از لاک الکل استفاده می کردند. در حالت مدرن تر رزین اپوکسی، روغن جلا و به خصوص امروزه از نیم پلی استر هم استفاده می کنند. به جز این ها از رزین کریستال سرورنیک هم می شود به خصوص روی سفال استفاده کرد. هر کدام از این ها را در گوگل سرچ کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مات یا براق؟

به سلیقه شما بستگی دارد. هرچند نوع براق جلای خوبی به رنگ ها می دهد و آن ها را زنده می کند، اما به دلیل بازتاب شدید نور در تابلو، من ورنی براق را دوست ندارم. می توان در صورت لزوم از نوع ورنی ساتن استفاده کرد که نیمه براق است. در لینک زیر انواع ورنی ها را معرفی کرده ام.


* استفاده از نوشته بالا و انتشار آن بدون اشاره به منبع و نام نویسنده، مجاز نیست

مطالب مفید بخش های زیر را هم مطالعه کنید:

آخرین نظرات:


  رمضانیچهارشنبه, 26 مهر‍ 1402

برای گواش و ابرنگ باید چی استقاده کنیم؟


  سپيدهسه شنبه, 7 شهریور‍ 1402

ايا بعد از ورني زدن پارچه بوم و مي شه از شاسي جدا كرد و لوله كرد؟


  پارلادوشنبه, 26 تیر‍ 1402

سلام خسته نباشد ممنون از زحمات . ببخشید من هم یک سوال داشتم: من یه تابلو رنگ روغن دارم چون آخرسر یک قسمت از کار رو با روغن بزرک گلیز کردم اون تیکه براق هست و بقیه جاها مات . من براق دوست ندارم الان کل کار رو ورنی مات بزنم اون تیکه ها هم مات میشه یا تاثیر نداره؟ ناچار باید ورنی براق بزنم؟ اصلا با ورنی زدن حل میشه یا نه؟ یا بهتره جاهای مات رو هم یک دست بزرک بزنم کلا براق بشه بعد روش ورنی مات بزنم؟ اگر راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم. ببخشید وقتتونو میگیرم.


  سیامکچهارشنبه, 17 خرداد 1402

آیا برای زدن ورنی دائم میبایست اول ورنی موقت را پاک کرد یا نه


  آرپنجشنبه, 24 فروردین 1402

مطالب مفید و کاربردی🙏🏻 سپاس


  جمال میریانچهارشنبه, 2 آذر 1401

باسلام چرامن نمی توانم مطالب سایت شمارا دانلود یاکپی کنم


  دنیاسه شنبه, 24 آبان‍ 1401

سلام ایا ورنی کادنس مایع خوبه برای رنگ اکرلیک و کیفیت ورنی وینزو رو داره؟


  Elenorسه شنبه, 17 آبان‍ 1401

خيلي تجربياتتون مبيد بود از اشترك گذاري ممنونم


  رفاه جمعه, 18 شهریور‍ 1401

خيلى ممنون از توضيحات عالى
مى خواستم بدونم براى نقاشى رنگ روغن و ذغال يا كنته ،ميشه در اوايل از retouching varnish استفاده كرد تا سالم بمونه و بعد از مدت لازم ورنى نهايى رو بدون پاك كردن اين ورنى استفاده كرد؟سپاسگزارم


  فائقه رداییشنبه, 8 مرداد 1401

سپاس از توضیحات شما
جامع و کامل بود


  سارا کشمیریدوشنبه, 6 تیر‍ 1401

درود بهت محسن جان 👌


  مریم حسن زاده سه شنبه, 3 خرداد 1401

سلام و عرض ادب
آیا نقاشی آکریلیک روی بوم حتما باید ورنی بخوره؟


  سمانهچهارشنبه, 21 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر
ببخشید برای نقاشی با مداد رنگی از چه فیکساتوری استفاده کنم؟
چون نمیخوام قاب و شیشه کنم نقاشی رو


  haniehچهارشنبه, 18 اسفند‍ 1400

من روی سفال با گواش کار کردم بعد اسپری مات زدم بنظرم خیلی بد شده اسپری براق کننده بزنم درست میشه؟یجاهایشم اسپری انباشته شده ردش مونده حالت چسبناکی پیدا کرد چجوری پاک میشه ایا راه حلی هست؟


  آرمینایکشنبه, 12 دی 1400

سلام استاد خسته نباشین
من همین چند وقت پیش یه تابلوی با رنگ اکرلیک کار کردم و بعدش اومدم اسپری کیلر استفاده کردم ، و کارم خراب شد ، رد اسپیری مونده که هیچ اصن یجوری شده که انگار کلی خاک رو کارم نشسته 🥺 میگم الان از روش روغن ورنیش براق بزنم درست میشه؟


  پرستورضاییچهارشنبه, 24 آذر 1400

درود وقتتون بخیر
واسه ی طراحی سیاه قلم با مداد یا زغال روی مقوا از چه ورنی استفاده کنم؟


  سمانهسه شنبه, 23 شهریور‍ 1400

سلام
ببخشید میشه برای محافظت از نقاشی با مدادرنگی روی مقوای اشتنباخ اسپری براق کننده وینزوز زد؟؟ چون بعد از ی مدتی مدادرنگی کمرنگ میشه


  Bardia یکشنبه, 21 شهریور‍ 1400

سلام وقتتون بخیر
من از ورنی استفاده کردم روی بوم و از نزدیک خیلی قشنگ و براقه ولی از دور هیچی از نقاشی معلوم نیست علتش چیه ؟ و باید چیکار کنم ؟
ممنون میشم جواب بدید


  Padideچهارشنبه, 3 شهریور‍ 1400

سلام وقتتون بخیر
من یک تابلو اکریلیک کشیدم و میخوام ارسالش کنم به خارج از ایران، برای جلوگیری از خراب شدن باید چیکارکنم؟؟
آیا باید وارنیش بشه؟ و اینکه چون باید تابلو از روی بوم جدا بشه و به صورت رول شده ارسال بشه باید چه کار کنم برای جلوگیری از ترک خوردگی یا چسبندگی ؟؟


  بابکشنبه, 30 مرداد 1400

عالی عالی


  فاطمهجمعه, 29 مرداد 1400

سلام
وقتتون به خیر
من رنگ اکریلیک روی بوم کار کردم بعد اسپری ورنی وستا زدم الان دوسش ندارم
میتونم بعد از زدن ورنی دوباره زمینه رو زنگ بزنم و ورق طلا بزنم یه قسمتایی از زمینه رو؟


  لوناپنجشنبه, 28 مرداد 1400

سلام خیلی ببخشید من میخوام روی بوم نقاشی با اکریلیک کار کنم بعد از اینکه کار کردم باید از سیلر استفاده کنم یا ورنی؟
و اینکه بعد از استفاده باید چقدر صبر کنم تا خشک شه؟
و اگر از ورنی استفاده کنم باید اسپری بگیرم؟


  بنفشهسه شنبه, 19 مرداد 1400

با عرض سلام حضور شما .دو تا پوستر پارچه ای دارم منظره روی آن چاپ شده .با توجه به‌ اینکه پشت آن نوشته do not wet ایا میتوانم روی آن وارنیش بکشم یا احتمال
خرابی داره (از موزه ای در روسیه خریدم برام ارزشمنده) لطفا راهنماییم کنید .ممنون از اینکه وقت میگذارید


  نکاحیدوشنبه, 11 مرداد 1400

نقاشی اکریلیک کشیدم پایان کار روغن ورنی زدم اما یه جای کوچکی لازم شد تغییر رنگ بدم ایا میشه بعد از ورنی رنگ استفاده کرد


  نکاحیدوشنبه, 11 مرداد 1400

نقاشی اکریلیک کشیدم پایان کار روغن ورنی زدم اما یه جای کوچکی لازم شد تغییر رنگ بدم ایا میشه بعد از ورنی رنگ استفاده کرد


  نغمهپنجشنبه, 7 مرداد 1400

درود و سپاس از توضیحات خوبتون
من روی یک تابلوی بزرگ رنگ روغن که تم زمینه کلملا تیره هست ورنیش براق وینزور زدم که متاسفانه رفله های زیادی میده تو نور و بعد از یک هفته یک دور دیگه ورنی زدم و الان فکر میکنم رفله ها از قبلش هم زیادتر شده و به کار آسیب زده و از اونجاییکه این کار فروخته شده بسیار ناراحت و نگرانم و نمیدونم دقیقا چکار باید کرد، ممنون‌میشم راهنمایی بفرمایید.


  Taraneh دوشنبه, 28 تیر‍ 1400

سلام وقت تون بخیر. من روی تابلوی رنگ روغن وارنیش براق وستا زدم و الان بازتاب نور به طور خیییلی شدیدی، روی کارم میوفته. چطوری می تونم درستش کنم؟ با varnish remover درست میشه یا کارم خراب میشه ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به Taraneh
با احتیاط باید ورنی رو سعی کنید پاک کنید


  ربابهسه شنبه, 15 تیر‍ 1400

برای نقاشی رنگ روغن احتیاج هست ورنی وینزور را با تربانتین رقیق کنیم ؟؟یا مستقیم از ظرفش بریزیم روی تابلو؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به ربابه
کمی رقیق کردن ورنی خوبه ولی مستقیم هم می شه


  سارا جمشیدییکشنبه, 30 خرداد 1400

سلام
من روی رنگ اکرلیک مشکی روغن ورنی وستا زدم ، خیلی بد شده ، یه جاهایشش خیلی براقه و لایه ی صخیمی شده و یه جاهاییش عادیه ، این مدلی دوس ندارم ، میشه دوباره رنگ اکرلیک بزنم روش که یکدست شه ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به سارا جمشیدی
نه. فکر می کنم اینجوری ممکنه اکریلیک شما بعدا ترک بخوره


  پروانه گنجی صفارجمعه, 14 خرداد 1400

ممنون استاد از راهنماییهای مفیدتون من تابلو رنگ وروغن حدود ۲۵سال پیش کشیدم وحالا مقداری زرد شده با تربانتین میتونم زردیش رو از بین ببرم؟
محسن ایرانی سه شنبه, 5 مرداد 1400
Mohsen Irani به پروانه گنجی صفار
بهتره با painting cleaner مارک وینزور تمیزش کنید


  بهبودجمعه, 31 اردیبهشت 1400

درود‌ بر ‌شما .
میخواستم لطف کنید اگه تجربه ای در‌خصوص این ‌موضوع دارید بفرمایید ؛
همونطور که میدونید بعضی از تابلوها ( مخصوصا اونایی که تم کلی کار تیره هست ) تا پایان مراحل نقاشی که ممکنه چند هفته با چند ماه طول بکشه نیاز دارن اون قسمتایی که کار کردیم و مات شده رو به طور موقت به کمک وسیله ای براق کنیم تا دید بهتر بشه و به ویرایش یا ادامه کار اون منطقه بپردازیم، ممکنه برای یه منطقه خاص تا‌پایان‌زمان‌نقاشی چندین بار این اتفاق بیفته .
عموما برای این منظور از لایه بسیار نازک روغن بزرک وینزور استفاده میکنم، اما میدونید که به هر حال یه زردی ناچیز به کار میده مخصوصا برای کارهای من که چند‌ین بار باید این کار رو انجام بدم تا پایان پروسه نقاشی
میخواستم بدونم میشه از ورنی ریتاچ وینزور به جای بزرک صرفا برای این کار استفاده کرد ؟ یعنی جاهایی که مات شده ورنی ریتاچ بزنیم بعد روش کار‌کنیم ؟
مهمتر اینکه چند بار‌میشه ورنی ریتاچ رو تکرار کرد رو یک تابلو با مثلا یه ناحیه خاص از تابلو ؟
شنیده ام که بعد از ورنی ریتاچ دیگه نمیشه روغن بزرک به کار زد درسته ؟
در‌کل پیشنهاد شما برای تابلوهایی که مدت زیادی طول میکشه و بارها نیاز به براق کردن موقت داره واسه ادامه کار و احیانا ادیت اون چیه ؟
ممنون
محسن ایرانی پنجشنبه, 6 خرداد 1400
Mohsen Irani به بهبود
سلام. البته اگر مشکل شما با بزرک فقط بحث زردی است، می تونین از روغن گلرنگ به جاش استفاده کنید. ورنی ریتاچ رو می شه دوباره رووش کار کرد و خب بعدا قراره چطور پاکش کنید اگر می خواهید موقت باشه؟ و اینکه چند بار زدن واقعا داستان رو پیچیده می کنه. روغن گلرنگ خوبه


  Nargesچهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400

سلام استاد وقتتون بخیر نظرتون در مورد وارنیش ریوز چیه؟بهتر از وستاس؟
محسن ایرانی پنجشنبه, 6 خرداد 1400
Mohsen Irani به Narges
به نظر من قطعا بهتره


  فریباشنبه, 18 اردیبهشت 1400

سلام ...من یه تابلو بزرگ با زمینه اکریلیک و نقش برجسته که ورق طلا روش زدم کار کردم ،،الان نمیدونم لاک الکل بزنم به تابلو یا اسپری ورنی یا هردو ،،،ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی شنبه, 18 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به فریبا
سلام. اصولا که فکر می کنم باید ورنی بزنید چون لاک الکل بیشتر برای چوبه


  ساراچهارشنبه, 15 اردیبهشت 1400

سلام،وقتتون بخير
من يك تابلو رنگ روغن براى مشترى كار كردم يك سرى جاهاش ورق طلاى مايع هم داره،الان يك ماه از خشك شدنش گذشته ،الان ميتونم روش ورنى بزنم ؟يازوده و اينكه چه ورنى اى بهتر هست
محسن ایرانی شنبه, 18 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به سارا
سلام نه زوده. سه ماه دیگه صبر کنید. ورنی خارجی بزنید حتما. یا اسپری یا مایع. مثل وینزور


  منیژه کیانیچهارشنبه, 1 اردیبهشت 1400

سلام استاد
خیلی ممنون از زحمات و راهنمایی‌هاتون
من یک تابلوی رنگ و روغن کار کردم که باید به خارج از کشور ارسال بشه،یکماه گذشته و کاملا خشک شده چون ضخامت رنگ‌ها پایینه،ابتدا دو لایه هم جسو خورده،اگر وارنیش بزنم و خشک که شد کار را رول و سپس ارسال کنم مشکلی پیش نمیاد؟مثلا چسبناکی یا ترک یا پوسته شدن...؟!
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به منیژه کیانی
احتمالا مشکلی پیش نیاد و می تونید رول کنیدش


  Askaryسه شنبه, 31 فروردین 1400

سلام وقت بخیر. من از وارنیش وستا استفاده کردم و تابلوم خراب شد. چیکار میتونم بکنم پاک شه
ممنون
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به Askary
با تربانتین تلاش کنید احتمالا کمی پاک شه ولی سخته


  mobinaیکشنبه, 29 فروردین 1400

سلام وقتتون بخیر
آیا میشه ورنی ریتاچ رو کمی با تربانتین رقیق کرد و روی کار زد؟یا نه از کیفیت ورنی کاسته میشه
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به mobina
بله می شه ولی اصولا بعیده نیاز باشه


  محمدعلیشنبه, 28 فروردین 1400

سلام استاد وقتتون بخیر
من دو هفته است از وارنیش وینزور (اسپری) استفاده کردم ، ولی فعلا خشک نشده؛
دليلش چی میتونه باشه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 12 اردیبهشت 1400
Mohsen Irani به محمدعلی
شاید خیلی لایه کلفتی زدین. در غیر این صورت حتما کار شما کامل خشک نشده. وگرنه اسپری وینزور ظرف یک ربع خشک می شه


  زهراشنبه, 14 فروردین 1400

سلام استاد من از وارنیش برای بشقاب های سفالی استفاده میکنم ولیکن بعد استفاده از وارنیش با قلم مو؛؛قلمو بهم میچسبه و دیگ قابل استفاده نیست باید چیکارش کنم؟؟
محسن ایرانی پنجشنبه, 26 فروردین 1400
Mohsen Irani به زهرا
شما باید یه کاسه تربانتین یا وایت اسپریت بریزید و موهای قلم مو رو داخلش بذارید


  سمانهدوشنبه, 9 فروردین 1400

سلام استاد عزیز وقت بخیر ممنون از مطالب خوبتون، میخواستم بپرسم تنها اسپری محافظت کننده از تابلوی رنگ روغن همین اسپری وارنیش هست ؟ اسپری های فیکساتیو و تثبیت کننده برای کارای دیگه ای ( مثل پاستل گچی...) ایناست درسته ؟ بعد سوال دیگم این هست که من رنگ روغن روی مقوا کار کردم ، متاسفانه مقوا مثل بوم نیست که بعد مدتی قشنگ خشک و نچسب بشه ، یه مقدار چسبندگی رو همش داره که میترسم پرز و گرد و غبار جذب کنه. بنظرتون از اسپری وارنیش استفاده کنم یا با یه تافت مو اوکی میشه ؟
محسن ایرانی پنجشنبه, 26 فروردین 1400
Mohsen Irani به سمانه
سلام. بله شما در هر حالتی باید ورنی بزنید. اونم ورنی مارک خوب. مشکل شما اینه که احتمالا مقوا رو زیرسازی نکردین. بهتره حتما زیرسازی کنید همیشه و در نهایت ورنی هم بزنید


  نسترنیکشنبه, 24 اسفند‍ 1399

سلام استاد وقتتون بخیر
استاد من برای تابلواکرلیک از وارنیش وستا استفاده کردم
چون بعدچندروز هنوز چسبناک بود به توصیه خودتون از تافت مو استفاده کردم
بعد ازچندروز چون هدیه برای کسی بود کاغذ پیچ کردم
اما بعدکه بدستشون رسید گفتن یه تیکه کاغذ بهش چسبیده
لطفااا راهنماییم کنیدکه جطوربگم که پاکش کنن؟؟
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به نسترن
فکر کنم در اینستا بهتون پاسخ دادم


  فاطمه حسنیچهارشنبه, 20 اسفند‍ 1399

ممنون از توضیحات خوبتون برای ورنی زدن
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به فاطمه حسنی
سپاس


  موسویدوشنبه, 18 اسفند‍ 1399

سلام ، من ردی چوب وارنیش زدم،میتونم مجدد رنگ اکلریلیک بزنم ودوباره وارنیش بزنم؟
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به موسوی
بله می تونید


  بيتایکشنبه, 17 اسفند‍ 1399

با سلام و ممنون از پاسخگويي شما
من روي يك كار رنگ روغنم ورني براق مارك تلنز زدم ولي متاسفانه چون خيلي چسبناك بود و من با تربانتين رقيقش نكردم مثل چسب شد و من نتونستم صاف و يكدست ورني رو پخش كنم و الان بعضي قسمتها پوسته ميشه، چطور مشگل رو حل كنم ؟ ورني رو چطور از روي كار پاك كنم كه به كار اسيب نرسه ؟
ممنونم از راهنمايي شما
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به بيتا
سلام. البته دقیقا نمی دونم چه نوع ورنی زدید اما اصولا باید بتونید با دستمال آغشته به تربانتین پاکش کنید


  sajiسه شنبه, 12 اسفند‍ 1399

سلام.برای نقاشی اکرولیک روی مقوا میشه از وارنیش مایع استفاده کرد؟یا باید اسپری باشه؟
محسن ایرانی جمعه, 29 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به saji
از هر جفتش می شه استفاده کرد


  کوثردوشنبه, 4 اسفند‍ 1399

سلام استاد بزرگوار
من از وارنیش براق وینزور استفاده کردم اما نمیدونم کجای کار ایراد داشته که تابلو مات شده و اصلا جلوشو از دست داده امکانش هست راهنمایی بفرمایید که من چه مقدار و چطوری بزنم و ایراد چه بوده
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به کوثر
تقریبا همچین چیزی بعیده! که شما ورنی براق بزنید و مات بشه! البته اسپری به اندازه مایع براق نمی شه. اسپری زدین؟


  Eliجمعه, 1 اسفند‍ 1399

سلام.ببخشید پن روی چوب نقاشی کردم میخواستم وارنیش براق بزنم روش.دورگیری هاشو با راپید انجام دادم.مواد راپید تو وارنیش حل میشه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به Eli
طبیعتا اگر سال ها بعد لازم باشه ورنی رو پاک کنید اونم پاک می شه احتمالا. در غیر این صورت فکر نمی کنم ورنی اون رو حل کنه. ولی حتما تست کنید اول


  فاطمهیکشنبه, 26 بهمن‍ 1399

سلام استاد من روی دیوارکوب سفالی میخواستم وارنیش جلا Artsupplies استفاده کردم میخواستم بپرسم این وارنیش مخصوص رنگ اکرولیک یا روی گواش و راپیدم میشه زد?
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به فاطمه
کلا که روی گواش و راپید ورنی توصیه نمی شه. می شه زد ولی بعدا دیگه نمی شه پاکش کرد. اما رنگ روغن و اکریلیک اوکی است


  فاطمهشنبه, 25 بهمن‍ 1399

با سلام
بنده سوختنگاری روی چوب انجام میدم و از اسپری کیلر استفاده میکنم که سطح چوبو زرد میکنه خواستم راهنمایی کنید از وارنیش میتونم استفاده کنم و چه نوعی ؟پیشاپیش ممنونم 💐🙏
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به فاطمه
مارک وینزور زرد نمی کنه و لایه نازک تری می زنه


  امیریجمعه, 24 بهمن‍ 1399

سلام
ببخشید من روی سفال نقاشی کشیدم بعد روش وارنیش مارک وستر زدم ، الان ۲۴ ساعت میگذره ولی حالت چسبنده داره ، میخواستم ببینم چیکار کنم کاملا خشک بشه ؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به امیری
سلام. یه دست تافت مو بزنید


  امیدعلی چهارشنبه, 22 بهمن‍ 1399

سلام وقت بخیر ‌خسته نباشید استاد گرامی. من تربانتین گرفتم و روی قسمت پایین بوم با گوش پاک کن کشیدم و خوشبختانه وارنیش وستا که زده بودم رو پاک کرد ولی قسمتهای ضخیم که روغن خورده رو پاک نمیکنه و نمیخوام ریسک کنم بقیه شو پاک کنم و اون تیکه های ضخیم بمونه فکر کنم خیلی بد میشه،حالا نظرتون چیه ،و اگر که از یه وارنیش مات کلا استفاده کنم امکان درست شدن اون قسمتها هست یا خیر؟سپاس از شما
محسن ایرانی یکشنبه, 10 اسفند‍ 1399
Mohsen Irani به امیدعلی
سلام. والا من کار شما رو ندیدم که نظر بدم متاسفانه و ناچارید یه گوشه رو تست کنید


  الههیکشنبه, 12 بهمن‍ 1399

سلام خسته نباشید
من یه وارنیش گرفتم و نمیدونم چی هست مارکش.
الان ۴ روز چسبندگیش از بین نرفته روی تی بگ کار کردم باهاش .
چی کار کنم ک چسبندگیش از بین بره !؟
ممکن تا ۱۰ روز دیگه کامل خشک بشه!؟
محسن ایرانی یکشنبه, 19 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به الهه
روی اون تافت مو بزنید


  نیمایکشنبه, 5 بهمن‍ 1399

سلام خسته نباشید
وارنیش فلورانس خریدم روش به انگلیسی نوشته وارنیش اکریلیک تابلو رو خخیلی مات میکنه خواستم ببینم مارک خوبی خریدم وچه نوعی استفاده کنم.
محسن ایرانی پنجشنبه, 9 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به نیما
سلام. بهتره روی نقاشی اکریلیک بزنید و البته خب شما حتما نوع مات رو خریدین


  گلیچهارشنبه, 24 دی 1399

سلام خسته نباشید
ببخشید من روی تخم شتر با گواش کار کردم..بعد میخواستم اسپری کیلر بهش بزنم که ضد آب بشه..میخواستم بدونم این اسپری مناسبه یا ن..یا اگه میدونید از چ اسپری باید استفاده کنم بهم بگید ممنون میشم..و اسپری کلیر که گرفتم براق کننده هم هست...سپاس از شما🍃
محسن ایرانی یکشنبه, 5 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به گلی
کلیر کمی زرد می شه. من توصیه می کنم که اسپری ورنی ورنی خارجی بزنید. یا اگر میخ واهید شستشو کنین بهتره رزین بزنید


  راضیه نمازییکشنبه, 21 دی 1399

بسیار عالی ممنون از این همه لطف و بزرگواری که برای پاسخ به مشکلات دوستان میدهید
محسن ایرانی یکشنبه, 5 بهمن‍ 1399
Mohsen Irani به راضیه نمازی
خواهش می کنم


  عاطفهپنجشنبه, 18 دی 1399

ببخشید استاد دوباره مزاحم شدم میشه راهنمایی کنید که سوپر فاین وارنیش که برای تابلوهای با غلظت رنگ بالا یا کلاژ هست اگه اشتباها رو تابلویی که ظریف کارشده و غلظت رنگ خیلی زیاد نیست زده بشه مشکلی پیش میاد؟
عیبی نداره بعد یه مدت که خوب خشک شد گلاس وارنیش روش بزنم ؟
ببخشید وقتتون رو گرفتم ممنونم از بزرگواریتون
محسن ایرانی شنبه, 20 دی 1399
Mohsen Irani به عاطفه
سلام. اون پیکچر وارنیش نهاییه. نه هیچ مشکلی نداره و پیش نمیاره جز اینکه ممکنه پاک کردنش در سال های آینده کمی سخت باشه برای شما. تقلبی نبوده ولی چون رقیق بوده اون میزان براقیت رو نداشته. می تونین روی اون ورنی های گلس بزنید یا اینکه احتمالا اگر یه دست دیگه از خودش بزنید، براق تر می شه. البته اول باید تست کنید همیشه


  عاطفهپنجشنبه, 18 دی 1399

سلام وقت بخیر استاد ارجمند
ببخشید به ناچار چون ورنی وینزور پیدا نکردم از گلاس وارنیش مارک pebo رو تابلو استفاده کردم که اصلا حتی موقع زدن رو تابلو هم رقیق بود بعد خشک شدن اصلا جلایی که باید به تابلو بده حاصل نشد .در ضمن بعد باز کردن درش اصلا پوششی رو شیشه نبود به نظرتون ممکنه اصلا ورنی نبوده و تقلبی بوده روی شیشه توضیحات درست بود ولی کیفیت اصلا اونی نبود که فکر میکردم
سوالم اینه که میشه چند وقت دیگه دوباره روش ورنی وینزور بزنم خییلی ممنونم


  pariaیکشنبه, 14 دی 1399

سلام من همیشه از ورنی وینزور استفاده میکردم این دفعه پیدا نشد مارک پرشین بهم دادن بومم رو خراب کرده مثل چسب قطعه قطعه روی بوم چسبیده به نظرتون با اینا پاک میشه؟
محسن ایرانی شنبه, 20 دی 1399
Mohsen Irani به paria
چیز بدی گرفتید. اول سعی کنید که با یک دستمال نخی آغشته به وایت اسپریت یا تربانتین، ورنی رو بدون آسیب زدن به نقاشی پاک کنید


  علي تيموريادوشنبه, 8 دی 1399

سلام وقت شما بخير
من با رنگ گواش روي بوم نقاشي كردم
خواستم ببينم ورني مورد نياز براي اين رنگ چي ميتونه باشه
با تشكر
محسن ایرانی یکشنبه, 14 دی 1399
Mohsen Irani به علي تيموريا
توصیه نمی شه که گواش رو ورنی بزنید چون بعدا دیگه نمی شه ورنی رو پاک کرد.


  سوگلدوشنبه, 8 دی 1399

سلام استادگرامی. اول تشکرمیکنم بابت این همه سخاوت مندیتون، که وقت گرانقدرتون رو میزارید وبه این زیبایی پاسخ سوالهارومیدید. سوالی داشتم ازمحضرتون. یکی ازتابلوهای رنگ روغنم رو یکسالی میشه وارنیش کشیدم، میخوام بدونم میشه بعضی جاهارو دوباره بارنگ روغن کارکنم وتغییربدم یااینکه نه اصلا نمیشه. پیشا پیش ممنونم ازشمابزرگوار
محسن ایرانی یکشنبه, 14 دی 1399
Mohsen Irani به سوگل
سلام. خواهش می کنم. شدنش که می شه و رنگ می شینه. اگر مجبور هستید این کار رو بکنید اما یک کار اصولی نیست


  فرشاددوشنبه, 8 دی 1399

سلام وقت بخیر
چند سال قبل یک تابلو نقاشی رنگ روغن تهیه کردم اما در هنگام تابستان رنگ آن چسبناک میشود و در هوای خنک بهتر است. اینطور به نظر مرسد که هنوز خشک نشده. ممنون میشم اگر علت و چاره این کار را بفرمائید.
محسن ایرانی یکشنبه, 14 دی 1399
Mohsen Irani به فرشاد
سلام. البته نمی شه که خشک نشده باشه. باید دید آیا ورنی خورده؟


  امیدعلی چهارشنبه, 3 دی 1399

خسته نباشین امیدعلی بوده ببخشید اگه امکانش هست توضیح بدین که چطوری میشه جاهایی از تابلو خیلی براق و انگار ضخیم تر هست و یه جاهایی خشک با تربانتین درست میشه ؟یعنی اونا رو کلا میشه پاک کرد ؟سپاس از شما
محسن ایرانی شنبه, 6 دی 1399
Mohsen Irani به امیدعلی
من البته هیچ وقت به این مورد برخورد نکردم که بخوام درستش کنم. اما اگر ورنی شما با حلال هایی مثل تربانتین یا وایت اسپریت پاک می شه، بهتره با اون یک بار پاکش کنید و دوباره ورنی مناسبی بزنید


  Panizجمعه, 21 آذر 1399

سلام استاد
من برای تابلوهام از رنگ های وستا استفاده میکنم میخواستم نظر شمارو درباره رنگ های وستا بپرسم بدونم رنگ های خوبی هستند یا خیر؟
و اینکه بدونم روی رنگ های وستا از چه ورنی استفاده کنیم بهتره؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 3 دی 1399
Mohsen Irani به Paniz
سلام. مطلبی درباره رنگ وستا روی سایت نوشتم. اون رو مطالعه کنید


  امیدیچهارشنبه, 19 آذر 1399

ببخشید منظورتون اینه که با تربانتین پاکش کنم یا جاهای غلیظ و بزنم متوجه منظورتون نمیشم!
محسن ایرانی چهارشنبه, 3 دی 1399
Mohsen Irani به امیدی
هر چه می گردم پاسخ قبلی خودم به شما رو پیدا نمی کنم. با همین نام کامنت گذاشتید؟


  eliچهارشنبه, 19 آذر 1399

سلام وقت بخیر استاد عزیز.
ببخشید من ورنی وستا خریدم و خب بعد از خوندن کامنتا متوجه شدم کیفیت خوبی نداره نباید استفادش کنم. بنابراین تصمیم گرفتم سریع برای نقاشیم قاب بخرم تا از گرد و خاک نشستن روش جلوگیری کنم. من کاملا مبتدی هستم و یه نقاشی رنگ روغن کشیدم . میشه راهنماییم کنین چه مدت باید بذارم خشک شه که بعد بتونم قاب بگیرمش؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 3 دی 1399
Mohsen Irani به eli
متوجه نمی شم. خب همون پول قاب رو بدین یک ورنی خارجی بخرید!


  امیدعلیجمعه, 14 آذر 1399

سلام خسته نباشید ،من تابلوی رنگ روغن سایز بزرگ رو متاسفانه وارنیش وستا زدم بعد مطالبتون رو خوندم خیلی بد شده بعضی جاها غلیظتره انگار بعضی جاها کمتر البته هنوز خشک نشه ممنون میشم یه راهنمایی کنید که چکار کنم واقعا زحمتم هدر رفته .
محسن ایرانی سه شنبه, 18 آذر 1399
Mohsen Irani به امیدعلی
کمی با تربانتین رووش بکشید ببینید بهتر می شه؟ البته قبلش فقط یه تکه کوچک رو تست کنید که بدتر نشه


  مرتضی منتظریدوشنبه, 10 آذر 1399

سلام و عرض ادب
اول از همه تشکر میکنم از این وبسایت و مطالب بسیار مفیدتون و توضیحات و پاسخ های بی دریغتون. سوالی که دارم من یه نقاشی رنگ روغن انجام دادم، پرتره، تک رنگ با رنگ راو آمبر، قائدتا نباید قسمتهای سفیدی و توی سایه روشن ها رو رنگ میذاشتم اما خب یه سری اشتباهات حین کار باعث شد این کارو با رنگ سفید انجام بدم ، زیاد مشخص نیست ، اما شنیده بودم ورنی دامار تا حدودی نقاشی رو تیره میکنه و یه حالت قدیمی نقاشیهای کلاسیک رو به کار میده میخواستم نظر شما رو بدونم و اینکه پیشنهاد شما چه ورنی یا مدیومی هست برای اینکار ، و اصلا همچین ورنی هم داریم ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 18 آذر 1399
Mohsen Irani به مرتضی منتظری
سلام. بله مدیوم هایی برای قدیمی کردن هست. اما ورنی رو شک دارم. خودتون هم می تونین قهوه ای رو با با مدیوم گلیز شرکت تلنز ترکیب کنید و روی کار یه لایه نازک بزنید تا یکدست شه و کمی تم قهوه ای قدیمی بگیره


  Hodaسه شنبه, 4 آذر 1399

ببخشید من از وارنیش آرتیست برای بشقاب سفالی استفاده کردم،ولی خشک نشده
چیکارکنم؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 5 آذر 1399
Mohsen Irani به Hoda
وارنیش وینزور؟ ممکنه زیاد زدین و لایه کلفت. اگر 24 گذشته و خشک نشده، بهتره یک دست روی اون تافت مو بزنید ناچارا


  ساسانسه شنبه, 20 آبان‍ 1399

سلام. من وارنیش مات اکرولیک با قلم مو رو دنگ اکرولیک زدم ولی رد قلم مو مونده رووش. برای از بین بردن رد قلم مو چکار کنم
محسن ایرانی یکشنبه, 25 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به ساسان
در واقع موقع ورنی زدن باید دقت می کردید. ولی اگر حلالتون آبه، با قلم موی خیس روی اون بکشید. شاید کمتر شه


  فاطمهدوشنبه, 5 آبان‍ 1399

سلام ببخشید من روی کاور گوشیم با رنگ اکرلیک طرح زدم ، بعد با اسپره کلیرvako روش اسپره زدم، الان داخل کاور،حالت چسبندگی دارع چطور میشه از بین بردش؟؟!
محسن ایرانی سه شنبه, 6 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به فاطمه
روی اون تافت مو اسپری کنید


  محمدپنجشنبه, 1 آبان‍ 1399

سلام استاد.
دو تا سوال داشتم.
1) آیا برای وارنیش نهایی، باید وارینش ریتاچینگ که قبلا زده بودیم رو پاک کنیم؟
2) اگه در تمام نقاشی از لیکویین استفاده کرده باشیم، برای وارنیش نهایی همچنان باید 6 ماه صبر کرد؟
ممنون
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به محمد
سلام. می تونین پاک نکنین ولی توصیه من اینه که بکنید. راحت با تربانتین پاک می شه
اگر لایه های نقاشی شما نازکه می تونین بعد از 4 ماه هم بزنین ولی زودتر از این واقعا ریسک خراب شدن کار خواهید داشت. صبور باشید


  سیماچهارشنبه, 30 مهر‍ 1399

من یک مبتدی هستم و میخوام طرز استفاده از وارنیش بر روی سفال رو یاد بگیرم.لطفا راهنمایی کنید.
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به سیما
اصولا فرق خاصی با چیزهای دیگه نداره. ویدئوها رو ببینید


  عسلدوشنبه, 28 مهر‍ 1399

قلمویی که به وارنی آغشته شده را می شود با نفت پاک کرد ؟؟
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به عسل
بله می شه ولی نفت پیدا نمی شه که!


  زهراپنجشنبه, 24 مهر‍ 1399

باسلام,خاستم بدونم میسه چنددست ورنی زد یا فقط یکبار زدن ورنی کافیه؟
محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به زهرا
سلام. اگر ورنی شما مایع است بله می تونه کافی باشه. اگر اسپری است ممکنه دو دست نازک نیاز بشه. ولی کلا نباید یک لایه خیلی کلفت رو یکباره زد


  Saraسه شنبه, 22 مهر‍ 1399

روزبخير،من تابلو اكروليكم رو خطاكردم و روغن جلا چوب زدم و زرد و براق شده
ايا ميتونم با وارنيش پاك كنم ؟

محسن ایرانی یکشنبه, 4 آبان‍ 1399
Mohsen Irani به Sara
با وارنیش! نه. سعی کنید با تینر روغنی پاک کنید. ممکنه بشه. البته اول یک گوشه رو تست کنید تا تابلو آسیب نبینه


  مرواریدسه شنبه, 15 مهر‍ 1399

سلام. خسته نباشید من از رنگ و ابزار فروشی وارنیش گرفتم که روش زده لاک اکل پایه تینر برای تابلو رنگ روغن و اکرولیک میخوام استفاده کنم. به نظر شما خوبه یا نه یا وارنیش وینزور بگیرم
برای تابلو اکرولیک هم میشه وارنیش وینزور زد یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی سه شنبه, 15 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به مروارید
لاک الکل از قدیم بیشتر مناسب روی چوبه. برای نقاشی رنگ روغن یا اکریلیک روی بوم بهتره ورنی وینزور بزنید


  Saraشنبه, 12 مهر‍ 1399

روزبخير،من تابلو اكروليكم رو خطاكردم و روغن جلا چوب زدم و زرد و براق شده
ايا ميتونم با وارنيش پاك كنم ؟

محسن ایرانی سه شنبه, 15 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به Sara
تنها کاری که می تونید بکنید اینه که با تینر روغنی سعی کنید شاید پاک شه


  Zahraجمعه, 4 مهر‍ 1399

سلام.ببخشید من روی سفال بارنگ روغن نقاشی کردم از ورنی روغنی کامران استفاده کردم ولی زرد میشه روی کار.میشه کمک کنید چیکار باید کنم؟
محسن ایرانی یکشنبه, 6 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به Zahra
متاسفانه کاری نمی شه کرد. نباید ازش استفاده کنید. نهایت اینکه با تربانتین رقیق کنید


  ناشناسپنجشنبه, 3 مهر‍ 1399

سلام من نمیدونستم وستا ورنی خوبی نیست مایعش رو روی کار اکریلیکم زدم برای خشک شدنش و از بین بردن چسبندگیش چیکار باید بکنم؟همون تافت مو جواب میده؟
محسن ایرانی جمعه, 4 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به ناشناس
بله چاره دیگه ای نیست


  Samaneدوشنبه, 31 شهریور‍ 1399

سلام سوالم اینه که بعد از نقاشی رنگ روغن حتما باید ورنی بشه ؟ اگه چیزی نزنیم ایراد داره ؟ واینکه از روغن جلا میتونم استفاده کنم ؟ ی حالت زرد مانند نده به کارم‌
محسن ایرانی چهارشنبه, 2 مهر‍ 1399
Mohsen Irani به Samane
اصلا روغن جلا نزنید. اگر چیزی نزنید و طبق ویدئوی اموزشی در همین صفحه از تابلو نسبتا خوب نگهداری شه، بدون زدن ورنی هم ممکنه تا 50 سال آینده هیچ اتفاقی برای تابلو نیفته. چه بسا بیشتر


  ناشناسجمعه, 28 شهریور‍ 1399

سلام من روی چوب از اسپری کیلر براق دوپلی کالر استفاده کردم خیلی خوبه اما حس میکنم یکم زیادی براقه زیر لامپ توی نور خوب نمیفته اینجوری باشه عادیه؟
آخه میخوام روی سفال هم ازش استفاده کنم
محسن ایرانی شنبه, 29 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ناشناس
سلام. بله همینجور و کاملا براقه


  هلیایکشنبه, 23 شهریور‍ 1399

اون وقت ورنی رنگ روغن تیکه تیکه نمیکنه ورق طلا رو ؟
اسپری وارنیش اکرولیک خراب میکنه؟

محسن ایرانی سه شنبه, 25 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به هلیا
اصولا که نباید بکنه اگر ورق طلای شما به خوبی چسبیده باشه. فقط هم ورنی خوب استفاده کنین و هم اگر مثلا 30 سال دیگه خواستین عوضش کنین، با ملایمت انجام بدین


  آزیتاشنبه, 22 شهریور‍ 1399

سلام
ممنون از شما
میشه از وری برای سیاه قلم هم استفاده کرد؟؟
محسن ایرانی سه شنبه, 25 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به آزیتا
سلام. نه! از تافت موی خارجی استفاده کنید و قاب کنید


  ...جمعه, 21 شهریور‍ 1399

سلام برای قابلیت شست و شو و فیکس کردن ظروف سفالی که با گواش نقاشی شده از زرین استفاده کنم یا اسپری؟
میشه یک برند بگین که برای هزینه مقرون به صرفه باشه؟
و اینکه برای ظروف سفالی بهتره از چه رنگ هایی استفاده کنم؟
ممنونم ازتون
محسن ایرانی سه شنبه, 25 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ...
ظروف سفالی، رنگ های کاشی و اکریلیک خوب باید باشن. ورنی یک چیز مهمیه و واقعا بهتره که از نوع بد استفاده نکنید. اما حداقل در ایرانی ها از درنا و وستا و غیره استفاده نکنید. مثلا از دوپلی کالر استفاده کنید. اگر قراره فقط با دستمال مرطوب اون ظرف تمیز بشه، ورنی کافیه. اگر نه که طبیعتا رزین های سخت تر. البته ورنی هم خودش یه رزینه


  هلیادوشنبه, 17 شهریور‍ 1399

همچنین برای اینکه ورق طلا کدر نشه باید چیکار کنم
محسن ایرانی سه شنبه, 18 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به هلیا
سلام. ورنی بزنید


  هلیادوشنبه, 17 شهریور‍ 1399

ببخشید من یه تابلو دارم ک زمینه با ورق طلاس و طرح ها هم با رنگ روغن وینزور کار کردم
میخواستم ببینم باید از وارنیش اکرولیک استفاده کنم یا رنگ روغن و چه زمانی باید بزنم ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 18 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به هلیا
سلام. بیشتر ورنی ها رو هم می شه برای اکریلیک و هم رنگ روغن استفاده کرد. بنابراین ورنی های وینزور برای شما مناسبه.


  حمیددوشنبه, 17 شهریور‍ 1399

ممنون از سایت و توضیحات عالیتون و این نه بی منت و با صبر به سوالات پاسخ میدین🙏ایشالا همیشه موفق باشین
محسن ایرانی سه شنبه, 18 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به حمید
سلام. خوشحال شدم از نظر شما. ممنونم


  حمیدیکشنبه, 16 شهریور‍ 1399

سلام من رو یه نقاشی رنگ روغن روی بوم ورنی مارک ریچ براق زدم و نقاشیم توی نور خیلی بد میشه نمیدونستم نباید این مارک رو استفاده کرد
راه حلی نیست واسش که مات بشه یا پاکش کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون
محسن ایرانی دوشنبه, 17 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به حمید
بعیده که پاک شونده باشه. ولی می تونین با وایت اسپریت یا تربانتین تست کنین یک گوشه از تابلو رو. اگر نشد تنها راه "شاید" اینه که روی اون اسپری ورنی مات بزنین که تا میزانی از برقش کم کنه.


  ...شنبه, 15 شهریور‍ 1399

سلام
برای قابلیت شست و شوی نقاشی روی چوب که با گواش هست میشه از اسپری وینزور استفاده کنم یا رزین؟
به نظر شما کدوم بهتر هست برای این کار؟
محسن ایرانی یکشنبه, 16 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ...
اگر منظورتون اینه که کاملا و دائما زیر آب بگیریرن، بهتره رزین بزنین. اما اگر قراره گاهی فقط با دستمال مرطوب و شوینده ملایم، پاک و تمیز بشه، همون ورنی وینزور کافی و خوبه
محسن ایرانی یکشنبه, 16 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ...
البته چون گواشه، حتما اول اسپری رو روی گواش تست کنین که یه وقت رنگ پس نده. چون این اسپری ها برای رنگ روغن و آکریلیک بهینه شدن.


  نادياپنجشنبه, 13 شهریور‍ 1399

سلام ، من از ورني ماني استفاده كردم(بدون رقيق كننده) ، حدود ده روز بيشتر گذشته چسبناك شده و خشك نميشه نميدونم چيكار كنم ؟ يعني تابلوهام خراب شدن..؟
محسن ایرانی جمعه, 14 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ناديا
واقعا همیشه توصیه کردم که ورنی مارک بد نخرید ولی در چنین شرایطی تنها کاری که می تونین بکنین اینه که یک دست روی تابلو تافت مو بزنید. به احتمال زیاد چسبناکی می ره. قبلش روی یک قسمت کوچک تست کنید


  ...چهارشنبه, 12 شهریور‍ 1399

سلام من روی چوب نقاشی با گواش انجام دادم میخواستم بدونم از چه اسپری برای تثبیتش استفاده کنم؟؟ و اینکه باد نقاشی در حالت خوابیده باشه برای اسپری کردن یا ایستاده
محسن ایرانی جمعه, 14 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به ...
نقاشی بهتره ایستاده باشه. از همین اسپری های وینزور استفاده کنید. به خصوص نوع جنرال وینزور که در ویدئو معرفی کردم


  سحریکشنبه, 9 شهریور‍ 1399

سلام،برای فیکس کردن و قابل شست شو شدن سفال با رنگ اکرولیک، از چه فیکسی باید استفاده کنیم که مات هم باشه؟
محسن ایرانی سه شنبه, 11 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به سحر
اسپری مات وینزور از نوع جنرال که در فیلم این نوشته هست


  مریمجمعه, 7 شهریور‍ 1399

سلام خسته نباشید
ببخشید گفتین حتما برای فروش تابلو‌اکریلیک ورنی زده بشه؟بعدا چون خریدارامکان پاک کردن ورنی نداره بعد مدت ها از این بابت میپرسم
ممنون از شما
محسن ایرانی جمعه, 7 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مریم
سلام. ورنی پاک شونده باید بزنید. از طرفی اگر شرایط نگهداری تابلو خوب باشه شاید تا 30 سال هم نیازی به عوض کردن ورنی نباشه


  مرجانپنجشنبه, 6 شهریور‍ 1399

سلام ،میشه لطفا یه برند گواش معرفی کنید که کیفیتش خوب باشه و به نسبت قیمت مناسب هم داشته باشه
محسن ایرانی جمعه, 7 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مرجان
سلام. اونر، شین هان یا پنتل


  مریم مقدمیکشنبه, 2 شهریور‍ 1399

سلام
من روی گیتار با ماژیک ضداب نقاشی کردم بعدش به راهنمایی یکی از دوستان روش از فاصله یک متری فیکساتیو درنا زدم🤦‍♀️ الان بعد از یک هفته هنوز یک مقدار چسبندگی داره و جای دست روش میمونه، میشه کاریش کرد یا دیگه درست نمیشه؟
محسن ایرانی سه شنبه, 4 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مریم مقدم
از این اسپری استفاده نباید می کردین. خوب نیست. اگر هنوز چسبندگی داره، رووش تافت مو بزنید و چسبندگی از بین می ره


  ماناجمعه, 31 مرداد 1399

سلام ممنون از راهنماییتون .ببخشید من یه کار با قهوه و اکریلیک روی بوم انجام دادم .اما برای فیکس کردنش و براق شدنش نمیدونم از چی استفاده کنم برای روی کار ممنون میشم راهمماییم کنید
محسن ایرانی سه شنبه, 4 شهریور‍ 1399
Mohsen Irani به مانا
سلام. می تونین از اسپری ورنی براق یا نیمه براق وینزور استفاده کنین. اما یادتون باشه که تکنیک شما جوریه که دیگه نمی تونین ورنی رو از سطحش پاک کنید. البته اگر خوب انجامش بدین، مثلا تا 50 سال هم ممکنه نیاز نباشه که ورنی پاک شه.


  Pariدوشنبه, 27 مرداد 1399

سلام . من از روی بی تجربگی نسبت به بوم های نامرغوب. اشتباها روی یه بومی که استرکشی درستی نداشت نقاشی کشیدم(بوم منافذاش توی نور دیده میشود). چه خطراتی متوجه نقاشی هست؟ و اینکه راه حلی وجود داره برای حل کردن این مشکل؟ممنون از وقتی کی می‌گذارید
محسن ایرانی چهارشنبه, 29 مرداد 1399
Mohsen Irani به Pari
بیشترین خطرش پوسیدگی پارچه اس. حتما ورنی بزنید


  Zahraپنجشنبه, 23 مرداد 1399

سلام
من روی سفال با اکرولیک کار کردم. برای قابل شست و شو شدن میخام از رزین اپوکسی فیلو استفاده کنم. مارک خوبیه؟زرد نمیشه بعد از ی مدتی؟
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به Zahra
من شخصا از این مارک استفاده نکردم


  Zahrakm79چهارشنبه, 22 مرداد 1399

سلام و خسته نباشید
ببخشیدمیشه یه مارک وارنیش رنگ روغن غیر از وینزور یه جنس خیلی خوب معرفی کنید؟
من خیلیی وقته که دنبال وینزور هستم حتی فروشگاهای حرفه ای تهران هم موجود نداشتن و هیچ سایتی هم موجود نداره! همه جا میگن ایرانی داریم.
یا اگر ممکنه میشه جایی رو معرفی کنید که بشه
وینزور خرید کرد.
خیلی ممنون
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به Zahrakm79
اینترنتی هم می تونین بخرین. ولی مایمری و رونی هم هستن. من ولی وینزور رو پیشنهاد می کنم


  زهراپنجشنبه, 16 مرداد 1399

سلام.من روی بشقاب سفالی با اکرولیک کار کردم. برای قابل شست و شو شدن از کریستال سرورنیک پرشین استفاده کردم. ولی وقتی خشک شد سطح کار صاف نبود و ی جاهایی سرورنیک زیاد بود ی جاهایی کمتر.انگار دون دون شده. چرا اینجوری شد؟؟باید زیادتر استفاده کنم یا کمتر؟!و اینکه آیا میشه واسه قابل شست و شو شدن سفال از اسپری ورنی وینزور اسفاده کنم؟؟
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
برای قابل شستشو شدن باید رزین بزنین ولی نه ایرانی. من شخصا خارجیش رو استفاده کردم و خیلی خوب بود. از طرفی اون دون دون ها ممکنه حباب باشه که معمولا دلیلش تکون دادن رزین موقع انجامه یا کیفیت بدش
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
برای قابل شستشو شدن باید رزین بزنین ولی نه ایرانی. من شخصا خارجیش رو استفاده کردم و خیلی خوب بود. از طرفی اون دون دون ها ممکنه حباب باشه که معمولا دلیلش تکون دادن رزین موقع انجامه یا کیفیت بدش
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
برای قابل شستشو شدن باید رزین بزنین ولی نه ایرانی. من شخصا خارجیش رو استفاده کردم و خیلی خوب بود. از طرفی اون دون دون ها ممکنه حباب باشه که معمولا دلیلش تکون دادن رزین موقع انجامه یا کیفیت بدش
محسن ایرانی شنبه, 25 مرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
برای قابل شستشو شدن باید رزین بزنین ولی نه ایرانی. من شخصا خارجیش رو استفاده کردم و خیلی خوب بود. از طرفی اون دون دون ها ممکنه حباب باشه که معمولا دلیلش تکون دادن رزین موقع انجامه یا کیفیت بدش


  fatemeیکشنبه, 12 مرداد 1399

سلام من با اکریلیک روی سفال نقطه کوبی کردم بعد از خشک شدنش اسپری کیلر زدم، ۲ روز گذشته و هنوز حالت چسبندگی داره نمیدونم باید باهاش چیکار کنم
اگه ۲ ۳ روز صبر کنم کامل خشک میشه یا کلا باید بیخیالش بشم و کار جدیدی شروع کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنین
محسن ایرانی دوشنبه, 13 مرداد 1399
Mohsen Irani به fateme
سلام. قبلا در دو سه کامنت پایین تر به شما پاسخ دادم


  Zahrakm79چهارشنبه, 8 مرداد 1399

سلام خسته نباشید
ایا امکانش هست که بعد از وارنیش کردن کار رنگ روغن، بتونیم دوباره روی کار نقاشی کنیم؟ منظور جزئیات کم.
محسن ایرانی پنجشنبه, 9 مرداد 1399
Mohsen Irani به Zahrakm79
به لحاظ اینکه رنگ روی نقاشی بشینه، بله امکانش هست. ولی کلا کاری اصولی نیست. مثلا فکر کنین ممکنه 20 سال دیگه لازم باشه که اون ورنی از سطح کار پاک بشه. در اون صورت نقاشی شما هم آسیب می بینه. البته می گم: 20 سال دیگه شاید!
در حالت حرفه ای، روی ورنی ریتاچ می شه کار کرد


  زهراسه شنبه, 7 مرداد 1399

سلام من دیوارکوب سفالی با رنگ اکرلیک کار کردم و بعد اسپری وارنیش زدم و بعد چندین ساعت برای ضربه گیری روزنامه پیچیدم متاسفانه روزنامه بهش چسبیده.. راهی نیس روزنامه ها جدا شن؟💔
محسن ایرانی سه شنبه, 7 مرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
احتمالا ورنی بدی زدین. روی یک تکه پارچه کمی تربانتین بزنین و روی کار بکشین


  fatemeجمعه, 3 مرداد 1399

سلام من با اکریلیک روی سفال نقطه کوبی کردم بعد از خشک شدنش اسپری کیلر زدم، ۲ روز گذشته و هنوز حالت چسبندگی داره نمیدونم باید باهاش چیکار کنم
اگه ۲ ۳ روز صبر کنم کامل خشک میشه یا کلا باید بیخیالش بشم و کار جدیدی شروع کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنین
محسن ایرانی شنبه, 4 مرداد 1399
Mohsen Irani به fateme
سلام. از چیز غیراستانداردی استفاده کردین. روی اون یک دست تافت مو بزنید. احتمالا چسبناکیش بره


  هدیهپنجشنبه, 2 مرداد 1399

سلام من روی تابلو رنگ روغنم ورنی مات وینزور زدم ۳ روز گذشته ولی یه جاهاییش مات شده یه جاهاییش هنوز براق مونده؟ به نظرتون صبر کنم درست میشه ؟
محسن ایرانی جمعه, 3 مرداد 1399
Mohsen Irani به هدیه
معمولا این اتفاق به این دلیل می افته که یه جاهایی حجم ورنی زیاده که دیر تر خشک می شه. اما اصولا باید 24 بعد خشک بشه. آیا دست که می زنین چسبناک هم هست؟


  Farzanehچهارشنبه, 1 مرداد 1399

سلام من روی بشقاب سفال با گواش کار کردم الان برای فیکس و ضدآب شدن از چی استفاده کنم بهتره؟ سوالات و نظرات شما را خواندم اکثرا با آکرلیک کار کردن اما کار من تمام گواش هست
محسن ایرانی جمعه, 3 مرداد 1399
Mohsen Irani به Farzaneh
اگر ضد آب شدن برای شستشو هست که باید رزین کرستال سرورنیک خارجی بزنید. در غیر این صورت روی گواش ورنی پایه آب بزنید


  kianaیکشنبه, 29 تیر‍ 1399

سلام وقت بخیر ، من یه تابلو اکریلیک کار کردم و میخوام موادی روش بزنم که دیگه گرد و خاک نگیره و مثل وارنیش بعد از چند سال نیاز به ترمیم نداشته باشه ، شما موادی با این ویژگی میشناسین ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 31 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به kiana
سلام. تنها چیزی که به ذهنم می رسه، یک سری اسپری های نانو هست که اختراع شده و جلوی گرد و خاک و کثیفی رو می گیره. ولی درباره دوامشون اطلاع ندارم. اما کلا پاک کردن ورنی اصلا سخت نیست اگر از نوع پاک شونده باشه. درباره ورنی دو روز دیگه یه مطلب قوی روی اینستاگرام خواهم گذاشت:
mohsen_irani_art


  آزادهجمعه, 27 تیر‍ 1399

جناب ایرانی عزیز،
درود و عرض ادب،
ببخشید میشه لطف کنید به من یه آموزشگاه مجسمه سازی حرفه ای یا یک معلم خصوصی به من معرفی بفرمایید.
دانشجوی رشته گرافیکم، و با گچ دیوار و پاپیه ماشه، مجسمه درست میکنم،
ولی دوس دارم حرفه ایی یاد بگیرم.
لطف میکنید، با توجه به اطلاعات کامل شما در زمینه هنر، منو راهنمایی بفرمایید.
میشه توو واتس آپ به من اطلاع بدید؟
ارادتمند
آزاده
۰۹۱۲۱۳۷۱۰۰۵
محسن ایرانی سه شنبه, 31 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به آزاده
سلام. روی گوگل نام آقای هادی عرب نرمی رو جستجو کنید. مجسمه ساز عالی و حرفه ای هستن در تهران


  نرگسچهارشنبه, 25 تیر‍ 1399

سلام من دو ماه پیش از ورنی وینزر استفاده کردم موقع استفاده یکی دو دقیقه در قوطی باز بود الان که رفتم سراغ ورنی دیدم رنگش شده شیری و نیمه سفت شده مثل ماست برای رقیق شدنش چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید
محسن ایرانی چهارشنبه, 25 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به نرگس
سلام. شما نمی تونین رقیق اش کنین. چون رزینه و خشک شده دیگه.


  مهسایکشنبه, 22 تیر‍ 1399

سلام مرسی از مطالب خوبتون، من از کریستال سرونیک روی بشقاب و دیس سفالی که با اکرلیک رنگ میکنم استفاده میکنم تمام اصول رو هم از اولش رعایت میکنم به طور یکسان ترکیب میکنم و روی سطح میریزم ولی بعد از خشک شدن روی سطح یه سری فرو رفتگی و برجستگی ایجاد میشه ، چندین بار با مارکهای مختلف امتحان کردم ولی درست نمیشه لطفا میشه راهنمایی کنید دلیلش چیه باید چکار کنم؟ واقعا بهش نیاز دارم که تمیز و یکدست در بیاد، ایا روی اکرلیک خوب نمیشینه یا ....؟؟
محسن ایرانی دوشنبه, 23 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به مهسا
منظورتون اینه که حباب می زنه؟ معمولا حباب به دلیل اینه که رزین رو زیاد تکون می دین یا قلم می کشین رووش. نباید ربطی به اکریلیک بودن داشته باشه. مثلا یک بار تست کنید که ظرف رو با سشوار گرم کنید و بعد رزین بریزید. البته تست کنید فقط.


  Farideسه شنبه, 17 تیر‍ 1399

سلام روز بخیر یه تابلو با آکرولیک و ورق طلا کار کردم و می خوام به کارم حالت شیشه اس و شفاف بدم. از چه نوع وارنیش می تونم استفاده کنم. آیا اسپری وارنیش بر پایه ی تینر خوب هست. ممنون
محسن ایرانی دوشنبه, 23 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به Faride
نه بهتره از رزین دو جزئی یا کریستال سرورنیک خارجی مثلا ترکیه ای استفاده کنین.


  Raha1چهارشنبه, 11 تیر‍ 1399

سلام خسته نباشید.
ی تابلو چهره کار کردم و روش رو اسپری مارک گلریز زدم.تازه زدم ولی یکم گرد و پرز گرفته به خودش.خیلی دارم غصه اشو میخورم.باید چیکارش کنم???ممنون میشم راهنماییم کنید.و البته هنوز خشک نشده😓😢😞
محسن ایرانی جمعه, 13 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به Raha1
سلام. ای کاش از برندهای خوب مثل وینزور استفاده کنید. روی یه گوشه کوچکش سعی کنید ببینید با تربانتین و گوش پاک کن پاک می شه؟


  سارادوشنبه, 2 تیر‍ 1399

سلام برای ضد آب کردن یه کاسه سفالی خام که با اکرولیک رنگ شده از چه تثبیت کننده ای استفاده کنم که کاملا ضد آب باشه? و یه سوال دیگه برای بشقاب سفالی دکوری که با گواش رنگ شده اسپری کیلر کاسپین مناسبه?
محسن ایرانی سه شنبه, 3 تیر‍ 1399
Mohsen Irani به سارا
سلام. اگر منظورتون اینه که قابل شستشو بشه، بهتره از کریستال سرورنیک استفاده کنین که لوازم تحریری ها دارن. در غیر این صورت اسپری ورنی وینزور بزنید.


  الهامشنبه, 24 خرداد 1399

سلام ، عالی بود ممنونم 🤗
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به الهام
خواهش می کنم


  MANIAجمعه, 23 خرداد 1399

سلام ممنون از راهنمایی خوبتون من روی کارم اسپری فیکساتیو درنا زدم
الان حالت چسبندگی داره باید چیکار کنم
همه گردو خاک رو به خودش گرفت
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به MANIA
سعی کنید ببینید با تربانتین پاک و تمیز می شه؟


  شادیدوشنبه, 19 خرداد 1399

سلام ،وقتتون بخیر ،یک تابلو با خمیر تکسچر و ورق نقره درست کردم ،حالا موندم برای روی ورق نقره از چی استفاده کنم ؟ لاک الکل خریدم ولی زرد رنگه و ی چیزای قهوه ای داخلش ته نشین شده ،شنیدم مناسب نیست و ورق نقره رو کدر میکنه ،میشه بفرمایید از چی استفاده کنم ک براقی ورق نقره رو نگیره و جلوگیری کنه از اکسید شدنش ،ممنون
محسن ایرانی یکشنبه, 25 خرداد 1399
Mohsen Irani به شادی
سلام. اصولا اسپری ورنی براق وینزور مشکلی نداره و خوب می شه اما برای ورق طلا و نقره ورنی مخصوص هم هست اگر در گوگل سرچ کنید


  مهساپنجشنبه, 15 خرداد 1399

سلام
روي نقاشي رنگ روغن ، چند ماه پيش روغن وارنيش وستا زدم. الان جاي قلم به صورت راه راه روي تابلوم افتاده. چطوري مي تونم اين راه راه ها را از بين ببرم؟ يكبار ديگر وارنيش رو رقيق كنم و نازك بزنم اين را ه ها ازبين ميروند؟
محسن ایرانی جمعه, 16 خرداد 1399
Mohsen Irani به مهسا
سلام. در اینستاگرام صحبت کردیم. امیدوارم مشکل حل شه ولی وارنیش وستا یا هر وارنیش ایرانی دیگه نزنید.


  زهراپنجشنبه, 8 خرداد 1399

با سلام.
من از رنگ گواش روی سفال استفاده کردم برای براق شدن کارم چیکار کنم؟ از اسپری وانیش درنا زدم اما اثر نداشت؟!
محسن ایرانی شنبه, 10 خرداد 1399
Mohsen Irani به زهرا
سلام. اسپری ایرانی خوب نیست و کارتون رو خراب می کنه. ورنی وینزور بزنید یا اگر می خواهید حالت شیشه ای بشه، رزین دو جزئی بزنید.


  مهدیهشنبه, 3 خرداد 1399

سلام وقت بخیر،برای سفالی که با رنگ اکرلیک رنگ امیزی شده از چه چیزی استفاده کنم که کار هم ضد اب بشه تا حدودی و هم پوشش براقی روی کار ایجاد کنه
محسن ایرانی شنبه, 3 خرداد 1399
Mohsen Irani به مهدیه
سلام. پاسخ پرسش شما در انتهای مطلب نوشته شده.


  نگینپنجشنبه, 1 خرداد 1399

سلام
برای محافظت نقاشی های آکریلیک میشه از تافت استفاده کرد ؟
بعد استفاده از تافت قابلیت پاک کردن با دستمال نمدار وجود داره ؟
رنگ تافت بعد از گذر زمان زرد میشه ؟
متشکرم
محسن ایرانی پنجشنبه, 1 خرداد 1399
Mohsen Irani به نگین
سلام. بله می شه ولی تافت ضعیفه و بیشتر به درد طراحی می خوره. بهتره از اسپری ورنی وینزور (مات یا براق) استفاده کنین. تافت های ایرانی یا تافت های ارزون زرد می شن ولی تافت های خوبی مثل نیوآ ماندگاری خیلی خوبی دارن.


  شه گلپنجشنبه, 1 خرداد 1399

سلام. ممنون از مطلبتون و پرسش و پاسخ ها. من سوالم در مورد ورنی ها این هست که ایا بر روی خمیر های کاغذ حالت ضد اب ایجاد میکنن؟ خمیر کاغذ دست ساز را چطوری میتونم ضد اب کنم؟!
محسن ایرانی پنجشنبه, 1 خرداد 1399
Mohsen Irani به شه گل
سلام. بستگی داره که منظورتون از ضد آب چی باشه. ورنی محافظ خوبیه در برابر رطوبت ولی اگر منظورتون اینه که بتونین کار رو شستشو بدین، فکر می کنم باید از رزین های دو جزئی مثل نیم پلی استر استفاده کنین.


  نسترن حسینی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399

سلام. من روی بوم دایره با سایز کوچک با رنگ اکرولیک آبستره کار میکنم.میخواستم ببینم روی تابلوی اکرولیک میتونم رزین بریزم که هم کار تثبیت بشه هم کاملا براق و یکدست بشه. و اگر میشه این کارو بکنم چه مارکی رو پیشنهاد میکنید؟
محسن ایرانی سه شنبه, 23 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به نسترن حسینی
سلام. بله می تونین. فقط سعی کنین حتما رزین مارک خارجی بخرید.


  مشنبه, 20 اردیبهشت 1399

سلام وقت بخیر. وارینش با قلم مو اگه روی گواش کشیده بشه رنگش پخش میشه؟ (گواش روی سفاله) و اینکه دلیل توصیه نکردنتون به وارینش وستا فقط دیر خشک شدنه؟ اگر کلا وارینش یا کلیر بزنیم بعد از مدتی زرد میشن؟؟
محسن ایرانی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به م
سلام. نه گواش پخش نمی شه. اصولا ورنی رنگی که خشک شده باشه رو پخش نمی کنه. به خصوص اسپری. دلیل توصیه نکردن وستا اینه که بعدا ممکنه هزار تا مشکل برای تابلو پیش بیاد. ترک خوردن، کرکی شدن، زرد شدن .....


  دریاچهارشنبه, 17 اردیبهشت 1399

سلام ببخشید من تازه میخوام استفاده کنم و چیز زیادی نمیدونم میخواستم بدونم بعد از چند سال رنگ تغییر میکنه و زردمیشه و اینکه حتما حتما بعد چند وقت خراب میشه یا گاهی اوقات پیش میاد!؟؟؟؟؟؟؟
محسن ایرانی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به دریا
سلام. اگر ورنی خوب بزنید، لایه نازکی هم بزنید، شرایط نگهداری تابلو خوب باشه جای نگرانی نیست و سالیان زیادی طول می کشه اگر بخواد اتفاقی بیفته.


  مارییکشنبه, 14 اردیبهشت 1399

سلام. برای کار سفارشی رنگ روغن که میخوام تحویل بدم و نمیتونم ۶ ماه صبر کنم تا رنگ خشک بشه چطور میتونم ورنی بزنم؟ جایی شنیدم که میشه ورنی اکرلیک و آب قاطی کرد و زد؟
محسن ایرانی دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به ماری
سلام. البته 6 ماه برای شیوه هایی است که لایه های رنگی در اون زیاده. احتمالا بتونین بعد از دو ماه هم ورنی بزنین.


  سحرپنجشنبه, 11 اردیبهشت 1399

سلام ببخشید الان توی نظرات خوندم ک ب جای وارنیش ار روغن برزک استفاده کنن یعنی بعد از اینکهوتابلو خشک شد ب صورت یک دست روغن برزک بزنیم؟
محسن ایرانی پنجشنبه, 11 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به سحر
سلام. نه اصلا همچین کاری درست نیست و باعث می شه تابلو کثیف بشه و کرک بگیره


  سعيدهدوشنبه, 8 اردیبهشت 1399

سلام.من متاسفانه از ورني وستا استفاده كردم
پارچه بومم چروك شده
چكا. كنم
محسن ایرانی پنجشنبه, 11 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به سعيده
سلام. سعی کنید ببینید با تربانتین پاک می شه؟


  سمانهیکشنبه, 7 اردیبهشت 1399

میشه یه رنگ اکریلیک خوب معرفی کنید
محسن ایرانی یکشنبه, 7 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به سمانه
خیلی خوبش می شه مارک اشمینک که گرونه. مارک آمستردام هم عالیه ولی قیمت کمتری داره. ارزون و نسبتا خوب هم می شه مارک ریوز.


  سمانهشنبه, 6 اردیبهشت 1399

سلام، ببخشید برای روی کاری که با اکریلیک کار شده برای براق شدن از اسپری مایمری استفاده کنم یا وینزور؟
و اینکه به مرور زرد میشه؟
ممنون
محسن ایرانی شنبه, 6 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به سمانه
کلا محصولات وینزور بهتره. اسپری وینزور عالیه و به این زودی ها زرد نمی شه. شاید سالیان زیادی طول بکشه اگر از تابلو خوب نگهداری کنین


  مریمجمعه, 5 اردیبهشت 1399

سلام ببخشید من روی سفال با گواش کار کردم؛بعد برای اینکه ثابت بمونه رنگش روش مدیوم اکرلیک مات زدم؛ الان خشک شد انگار لایه چسب روش خشک شده؛چرا؟
محسن ایرانی جمعه, 5 اردیبهشت 1399
Mohsen Irani به مریم
سلام. امیدوارم مدیوم مات مارک وستا نزده باشین. چون بی کیفیته


  سید مهدی موسویشنبه, 23 فروردین 1399

با سلام . من یه سوالی دارم البته مقداری خارج از بحث نقاشی مورد بحث استاد عزیز هست ، من تخصصی در زمینه رنگ و نقاشی ندارم اصلا ! با اسپری رنگ مارک دوپلی کالر تعدادی قطعات پلاستیکی رو رنگ کردم که خشک شدن و خیلی عالی دراومدن ! با همین ذهنیت یه جنسی که بین پارچه و پلاستیک بود (مثل تودوزی نایلونی سقف ماشین انگار پارچه پلاستیکی هست ) رو رنگ آمیزی کردم ! یکسال از رو رنگ من گذشته ! هنوز دستم می چسبه بهش و حتی اگه چند ثانیه نگه دارم ! رنگ کمی میاد رو دستم ! اسپری کلر زدم مارک کاسپین ! نه بدتر شد نه بهتر ! بازم می چسبه ... راهکاری براش وجود داره یا باید تعویض کنم ؟ خیلی خیلی ممنونم ....
محسن ایرانی شنبه, 23 فروردین 1399
Mohsen Irani به سید مهدی موسوی
سلام. معمولا این مشکل ممکنه به دلایل مختلفی باشه. مثلا اینکه اسپری رو قبل از استفاده خوب تکون نداده باشین یا در هوای خیلی سرد اسپری کرده باشین. یکی از دلایل مهم دیگه اش هم می تونه این باشه که حلال موجود در رنگ، به نوعی داره اون سطح شما رو در خودش حل می کنه. به خصوص اگر مشکل دوم باشه احتمالا مجبورین تعویض کنین. من دقیقا نمی دونم برای رفعش باید چه کرد چون نیازمند آزمون و خطاست با روش های مختلف. ولی اگر چیزی برای از دست دادن ندارین، توصیه می کنم که مثلا یکبار سطح رو مجددا رنگ پلاستیک بزنین و صبر کنید تا خشک شه. بعد روی اون تافت مو بزنید و در صورت لزوم دوباره رنگ کنید. حتی یکبار سشوار رو تست کنید و ببینید آیا خشک می شه؟ و ...


  مريم چهارشنبه, 13 فروردین 1399

عرض ادب و سلام
چرا بايد وارنيش رو بعد از چند سال پاك كنيم؟ و اينكه اسپرى وارنيش مات ال بى استفاده ميكنم هم براى اكرليك هم رنگ روغن اماابعاد كارم بزرگ هست و به صرفه نيست پيشنهادى داريد؟ سپاس
محسن ایرانی جمعه, 15 فروردین 1399
Mohsen Irani به مريم
سلام. البته بایدی در کار نیست. ولی این احتمال وجود داره که ورنی پس از چند سال زرد و کثیف شه. البته برخی ورنی ها خیلی مقاوم تر هستن. مثل ورنی دامار.
اگر نظر من رو می خواهید، مرحله ورنی خیلی مهمه و به خاطرش حتما هزینه کنید و دنبال صرف اقتصادی نباشید. ورنی نزدن، خیلی خیلی بهتر از ورنی بد زدنه. در کامنت های همین صفحه افراد زیادی داریم که ورنی بد زدن و کارشون هنوز چسبناکه.
تنها پیشنهاد من اینه که ورنی رو با تربانتین کمی رقیق کنین تا کمتر استفاده شه.


  تیناشنبه, 9 فروردین 1399

سلام.من وارنیش وینزور براق کننده روی اکریلیک زدم.رد قلم روی کارم مونده.چی کار کنم رد قلم ازبین بره؟
محسن ایرانی یکشنبه, 10 فروردین 1399
Mohsen Irani به تینا
سلام. موقع زدن با تربانتین رقیق نکردین؟ فکر نمی کنم الان بتونین رد قلم رو از بین ببرین. اما همیشه سعی کنین که قبل از زدن روی کار اصلی، متریال رو روی یک کار فرعی تست کنین. حالا به آرومی روی یک ناحیه خیلی کوچک از گوشه کار کمی با دستمال نخی تربانتین بکشین و ببینین رد قلم از بین می ره؟


  ساراچهارشنبه, 6 فروردین 1399

سلام ممنون از راهنماییتون
یه سوال اینکه میخوام یه محصول بگیرم که راحت استفاده کنم به نظر شما بین اینا کدومو پیشنهاد میدید؟
۱-وارنیش مایع دامار وینزور
۲-اسپری وارنیش گلاس وینزور
۳-اسپری فیکس وینزور
محسن ایرانی یکشنبه, 10 فروردین 1399
Mohsen Irani به سارا
شماره 1 و 3 خوب هستن. ولی برای سهولت استفاده، اسپری فیکس وینزور خیلی خوبه اگر لایه نازک از دور بزنین


  ساراچهارشنبه, 6 فروردین 1399

و یه سوال دیکه دیدم گفتید به یکی از دوستان گفتید کیلر استفاده نکنید
من کیلر دوپلی کالر استفاده میکنم برای کارهام اونم که خارجیه خوب نیست؟
شما برای من که نقاشی روی چوب انجام میدم برای تثبیت شدن رنگ و‌براق بودن چی پیشنهاد میدین؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 6 فروردین 1399
Mohsen Irani به سارا
سلام. البته من فکرکنم برای استفاده روی بوم نقاشی گفتم کیلر نزنید. کلا محصولات کادنس زیاد جالب نیست ولی شاید بهتر بود که اول ورنی رو با تربانتین کمی رقیق می کردین تا جای قلم مو نمونه. برای روی چوب هر چند واقعا تخصص من نیست، ولی این نکات رو می تونم:
1- من کیلر مورد اشاره شما رو استفاده نکردم. اگر در تجربه شما جواب داده و خوب بوده می تونین همچنان استفاده کنین
2- برخی برای چوب از رزین اپوکسی استفاده می کنن که دوام بالایی داره و براق هم می کنه. یه چیزی هم وجود داره در ابزارفروشی ها به نام نیم پلی استر براق که باید با هاردنر ترکیب شه و اکثرا برای رنگ کاری روی چوب از این استفاده می کنن. البته من فرق این ها رو باهم نمی دونم.
3- در شکل قدیمی ترش از لاک الکل و روغن جلای مایع استفاده می کنن که ابزار فروشی ها دارن. روغن جلا رو می شه با تینر رقیق کرد. بوی تندی هم داره.
4- در وسعت کوچیک من ورنی مایع دامار مارک وینزور رو پیشنهاد می کنم که بهتره با تربانتین کمی رقیق شه


  ساراچهارشنبه, 6 فروردین 1399

سلام خسته نباشید
من نقاشی روی چوب میکشم و‌ با اکرلیک کار میکنم
وارنیش مارک کادنس استفاده کردم بزای ثبیت شدنش
با قلمو به یه سمتم فقط وارنیشو زدم
ولی جای قلمو ها مونده
نمیدونم مدل کار با وارنیش اینجوریه یا من یه جا اشتباه کردم
میشه راهنماییم کنید ممنون


  آسمانهچهارشنبه, 14 اسفند‍ 1398

سلام وقتتون بخیر
ببخشید شاید سوال من مرتبط با سوال بقیه دوستان نباشه
یک ویتزین در منزل داریم که درهای ویترین CNC شده
قسمتهای برش خورده را با قلمو و رنگ اکریلیک رپین طلایی رنگ زدم
حالت مخملی پیدا کرده
آیا میتونم وارنیش مات وینزور روش بزنم که زیباتر بشه و بشه در آینده با یک دستمال مرطوب گرد و خاکشو پاک کنم ؟
و سوال دیگه اینکه بازم ممکنه زرد و زشت و بدنما بشه ؟
محسن ایرانی یکشنبه, 25 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به آسمانه
سلام بله می تونین ورنی بزنین. اما در نظر بگیرین که هر چیزی به هر حال در گذر زمان کمی مات و زرد می شه. به عنوان مثال همین گلس روی گوشی. بعد از یکسال کاملا زرد می شه. اما اگر از محصولات با کیفیت استفاده کنین این اتفاق دیرتر می افته. مثلا همین رنگ رپین که زدین به درد نمی خوره. ورنی رو حتما وینزور بخرین. اما از ورنی با دوام تر ممکنه پوشش اپوکسی باشه که فکر نمی کنم زرد هم بشه. اما حالت شیشه ای پیدا می کنه. روی اینترنت این رو سرچ کنین: پوشش اپوکسی روی چوب


  هانیشنبه, 10 اسفند‍ 1398

سلام شبتون بخیر
ممنون از اطلاعات جامع تون
ی سوال داشتم
من روی دوتا آینه چوبی با رنگ اکرولیک کار کردم بعدم که ی تصویری رو دکوپاژ کردم پس ازاتمام کار اسپری کیلر زدم که خیلی بد شد همش چسبندگی داره و پرز میگیره روی اینه دومم وارنیش زدم ولی ایرانیه اونم چسبندگی داره تو مطالبتون خودندم وارنیش وینزور خوبه ولی نیست اصلا پیدا نمیشه...
حالا سوالم اینه اصلا لازمه وارنیش بزنیم؟؟؟اگه نزنیم اب بهش بخوره رنگا پخش میشن؟؟؟؟؟؟؟یابعدا مثلا برای تمیز کاری دستمال نمدار روش کشیده بشه خراب میشه؟؟؟؟؟ ممنون از پاسخگوییتون🌸🌸

محسن ایرانی یکشنبه, 11 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به هانی
سلام. سوال من هم بیشتر مواقع همینه. چرا ورنی بزنیم؟ شاید واقعا همیشه لازم نباشه. نه رنگ رو اگر دستمال نمدار ملایم بکشید اصولا نباید خراب شه. به خصوص اینکه شما می تونین روی اون تافت مو بزنین و رنگ خیلی محکمتر می شه بدون تغییر. خیلی وقت ها برای براقیت و حالت لعابی ورنی می زنن. نکته بعدی اینکه اصلا سراغ کیلر و ورنی های ایرانی نرید. یک مارک خارجی دیگه مثل مای مری بگیرید.


  سپهریسه شنبه, 6 اسفند‍ 1398

سلام استاد ممنون از پاسخگویی شما و مطالب مفیدتون. من از اسپری فیکساتیو برند درنا روی سفال استفاده کردم و کار هم عجله ای بود اما متاسفانه بعد از ۴_۵ روز هنوز کمی حالت چسبندگی داره میشه راهنمایی کنید که باید چکارش کنم؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 7 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به سپهری
سلام. اگر کار خودتون رو دوست دارید واقعا بهتره از این چیزها نزنید. حالا با سشوار تلاش کنید ببینید زودتر خشک می شه؟


  سمانهیکشنبه, 4 اسفند‍ 1398

شما چقدر گرم کردین کریستالو؟

محسن ایرانی سه شنبه, 6 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
من تا جایی که می دونم اصولا نیازی به گرم کردن نیست. من خودم این کار رو نکردم


  سمانهجمعه, 2 اسفند‍ 1398

ببخشید اون کریستال که از فروشگاه قلم گرفتید اسمش ریماست؟
من پرسیدم گفتن خارحیه بسته بندیش تو ایران انجام میشه(ریما) میخاستم بدونم همونه که شما استفاده کردی گفتین ترکیه ایه؟
محسن ایرانی شنبه, 3 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
نه اون نیست ولی قبلی رو هم من به پیشنهاد قلم خریدم و خوب بود


  سمانهپنجشنبه, 1 اسفند‍ 1398

میشه درباره نحوه استفاده از سرورنیک و حباب نزدنش ی کوتاه توضیح بدین
محسن ایرانی شنبه, 3 اسفند‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
البته واقعا این مورد رو من در حد دو سه بار انجام دادم. تا جایی که متوجه شدم کیفیتش مهمه. من به آرومی قاطی می کردم و به آرومی روی کار پخش می کردم تا خودش حرکت کنه و حباب نمی زد


  سمانهچهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398

واینکه به جز قلم مو کریستال یا رزین را با چی میشه روی سطح کار زد؟
ببخشید من این همه سوال میپرسم واقعا به کمک نیاز دارم😖
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
قلمو مشکلی نداره. البته زیاد بهتره رووش قلمو نزنید. خودش اصولا حالت روان داره و پخش می شه روی کار. کافیه سطح تابلو یا جسم رو کج و صاف کنید تا رزین حرکت کنه روی اون


  سمانهسه شنبه, 29 بهمن‍ 1398

برای کار روی سفال رزین اپوکسی بهتره یا کریستال سرورنیک؟ و ایا به مرور زرد میشن؟
میشه ی فروشگاه معرفی کنید که بتونم کریستال یا اپوکسی با مارک خوب بگیرم که ایرانیم نباشه
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
هر جفتشون ظاهرا رزین دو جزئی هستن. اما من کریستال سرورنیک خارجی (ترکیه ای) استفاده کردم و خیلی عالی بود و زرد هم نشد. از فروشگاه قلم در ستارخان گرفتم


  فرحناز بلقدردوشنبه, 28 بهمن‍ 1398

سلام استاد گرامی من رنگ روغن وستا دارم آیا برای نقاشی مناسب هست و اینکه در زمان استفاده از مخلوط کردن رنگ با روغن میشه استفاده کرد یا نه؟ رنگ بدون روغن مات نمیشه ؟ ممنون میشم کمکم کنید
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به فرحناز بلقدر
سلام. سوال شما در مطلب مرتبط نیست. رنگ روغن وستا به شدت ضعیف و بده. حتی برای تمرین!


  سمانهیکشنبه, 27 بهمن‍ 1398

ببخشید میشه برای نقاشی روی سفال از رزین اپوکسی استفاده کنم؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
سلام. بله می شه


  HMشنبه, 26 بهمن‍ 1398

سلام به نظر شما برای نقاشی روی چرم بهتر از وارنیش استفاده بشه یاdm5 اگر وارنیش بهتر از وارنیش روغنی استفاده کنم یا اکرلیک ممنون میشم پاسخ بدید
محسن ایرانی چهارشنبه, 30 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به HM
سلام. اطلاعات کافی در مورد نقاشی روی چرم ندارم. ولی حدس می زنم که وارنیش روغنی


  نغمهدوشنبه, 21 بهمن‍ 1398

ممنون از توضيحات كاملتون
ميخواستم بدونم اگر روى تابلوى رنگ روغنى كه خشك نشده وارنيش بريزيم خراب ميشه؟ورنى و وايت اسپريت
محسن ایرانی چهارشنبه, 23 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به نغمه
اصولا چون ورنی زودتر خشک می شه و رنگ هنوز داره بخاراتی از خودش ایجاد می کنه تا خشک شه، احتمال زیاد تابلو ترک می خوره


  حمیدپنجشنبه, 10 بهمن‍ 1398

سلام و خسته نباشید ... ممنون بابت سایت خوبتون... من یه مشکلی برام پیش اومده، روی سطح چوبی رنگ اکرلیک مشکی مات کار کردم و برای اینکه سطح جلا داشته باشه و مشکلی براش پیش نیاد میخوام وارنیش کنم که اصلا خوب نمیشه، وارنیش های مات و براق پایه اب استفاده کردم که رد قلموی زیر کار بیرون میزنه و اصلا خوب نمیشه و در نهایت وارنیش پایه روغن رو کار زدم که بازم رد خود قلموی وارنیش مشخص میشه... واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید... مشکلی که دارم سطح کار رو میتونم رزین اپوکسی بریزم منتها برای دیواره کارخیلی سخت و زمان بر هست که بخوام رزین اپوکسی بریزم و ومجبورم از یه نوع وارنیش یا فیکساتور استفاده کنم...
محسن ایرانی جمعه, 11 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به حمید
سلام. امیدوارم ورنی ایرانی استفاده نکرده باشین. می تونین ورنی دامار وینزور رو با کمی سانسادور رقیق کنین و روی کار بریزین و با قلم موی بزرگ نرم پخش کنین. نباید جای قلم بمونه. البته نمی دونم الان که دو بار وارنیش خورده چه اتفاقی می افته!


  سمانهیکشنبه, 6 بهمن‍ 1398

به نظرتون کادنس خوبه بگیرم؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 9 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
استفاده نکردم. ولی محصولات کادنس زیاد جالب نبوده بر اساس تجربه من


  آهنگرچهارشنبه, 2 بهمن‍ 1398

باسلام ممنون از مطالب مفیدتون من روی سفال با گواش نقاشی کشیدم میخوام هم رنگم فیکس بشه هم از حالت مات دربیاد و براق بشه روی یک کار اسپری فیکساتیو زدم ولی براق نشد اسپری وارنیش خریدم روش زدم رنگ سفید زمینه کارم کدرو بد رنگ شدچرا؟؟چیکار کنم بنظرتون؟؟کلا از چی استفاده کنم هم فیکس بشه هم کمی براق البته اینم بگم نمیخام حالت لعابی بشه کارم و خیلی براق بشه...ممنونم
محسن ایرانی شنبه, 5 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به آهنگر
سلام. دقیقا چه نوع اسپری و چه مارکی استفاده کردین که اون طور شد؟


  گلیدوشنبه, 30 دی 1398

سلام وقت بخیر، آیا ممکنه براتون منو راهنمایی کنید؟ من مدتی یه تابلو رنگ روغن کشیدم که وانیژش رو هم زدم الان مشتریم ازم خواسته روی بخش هایی از تابلو که رنگهای طلایی داره ورق طلا بزنم و از اونجایی که تا بحالا از ورق طلا استفاده نکردم، میخواستم بدونم الان که تابلو ورنی خورده هم میشه از ورق طلا استفاده کنم؟ و اینکه اگر میشه، مجدد بعد از استفاده از ورق طلا باید ورنی رو بزنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی شنبه, 5 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به گلی
سلام. من توصیه می کنم که ورق طلای مایع بزنین که نیاز به ورنی مجدد هم نداشته باشه. البته به شرط اینکه با مابقی کار یکدست به نظر برسه.


  سمانهدوشنبه, 30 دی 1398

کریستال سرورنیک استفاده کردم،، کار کردن باهاش یکم سخته هرکاری میکنم بازم تک و توک حباب میزنه
شما چه مارکی پیشنهاد میدین
محسن ایرانی شنبه, 5 بهمن‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
من یک ترکیه ای خریدم و بسیار عالی بود. ایرانی هم خریدم و افتضاح بود. اما در کل به نظرم شما می تونین اسپری ورنی براق وینزور هم بزنین


  سمانهیکشنبه, 29 دی 1398

سلام
ببخشید بررای نقاشی روی سفال از چه اسپری براق کننده ای استفاده کنم که تغییر رنگ نده و زرد نشه

محسن ایرانی یکشنبه, 29 دی 1398
Mohsen Irani به سمانه
سلام. من فکر می کنم که به جای اسپری باید از رزین اپوکسی دو جزئی استفاده کنید تا مثل لعاب شیشه ای بشه.


  فریشنبه, 28 دی 1398

سلام. من میخوام روی چوبی که با اکرلیک نقاشی شده وارنیش بزنم .به نظرتون وارنیش pbo خوبه برای این کار؟ قبلا متاسفانه وستا زدم خیلییی افتضاح شد
محسن ایرانی یکشنبه, 29 دی 1398
Mohsen Irani به فری
سلام. من فکر می کنم که اونم مارک خیلی خوبی نیست. وینزور بخرید


  نوژاپنجشنبه, 26 دی 1398

برای ضد آب کردن و محافظت از مجسمه های خمیر پلیمری که در هوا خشک میشه ،میشه از ورنی استفاده کرد؟در کل پیشنهادتون چیه؟در حال حاصر از لاک ناخن براش استفاده میکنم ولی براقیتش زیاده...
محسن ایرانی شنبه, 28 دی 1398
Mohsen Irani به نوژا
سلام. من یادمه که ما قدیم از چسب چوب رقیق شده استفاده می کردیم. ولی واقعیت اینه که اطلاع دقیقی در این مورد ندارم. چه بسا اگر ورنی مات رو با تربانتین ترکیب کنین و یک لایه نازک بزنین بد نشه.


  میناپنجشنبه, 26 دی 1398

سلام وقتتون بخیر من روی کار اکرلیک ورنی وستا زدم والان که مطالب رو خوندم پشیمون شدم راهی برای پاک کردنش از روی کار هست ؟
محسن ایرانی شنبه, 28 دی 1398
Mohsen Irani به مینا
سلام. اگر مشکلی حس نمی کنید روی کار، بنابراین شاید نیاز نیست پاکش کنید.


  فرزادپنجشنبه, 26 دی 1398

با سپاس از پاسختون
مشکل اینجاست که من جرات دستکاری بیشتر رو ندارم. من نقاش نیستم طرح این تابلو رو من به دوستم پیشنهاد دادم ایشون کشیده و من فقط وارنیش رو زدم
تا حالا چند بار وارنیش زدم ولی این یک بار خوب نشده
جایی میشناسید که بتونن اصلاح کنن برام؟
محسن ایرانی شنبه, 28 دی 1398
Mohsen Irani به فرزاد
این احتمال وجود داره که اگر تهران هستید، آقای شیث یحیایی (گالری شیث) براتون درست کنه. در اینترنت می تونین آدرس و تلفنشون رو پیدا کنید


  فرزادچهارشنبه, 25 دی 1398

با سلام خدمت استاد
من یک تابلو نقاشی رنگ روغن رو ورنی مایع زدم متاسفانه یکدست نشده و وقتی با زاویه به تابلو نگاه میکنی در طول روز جای هر لاین زدن فرچه مشخصه و بعضی قسمت ها انگار دوبار وارنیش خوردن و حالت براق تر و ضخیم تر به نظر میرسه با اینکه خیلی دقت کردم متاسفانه این مشکل پیش اومده سایز تابلو هم ۸۰ در ۱۲۰ بود و همین واقعا خسته کننده بود زدنش
وارنیش مایمری براق اصلی استفاده کردم
راهی وجود داره برای یک دست کردن ورنی؟ که مشکلی برا تابلو پیش نیاد چون پرکاره
مثلا زدن اسپری وارنیش روی این
محسن ایرانی چهارشنبه, 25 دی 1398
Mohsen Irani به فرزاد
سلام. ممکنه از قلموی ریز استفاده کردین که ورنی یکدست نشده یا اینکه لایه بسیار ضخیمی زدین. اما باید روی یه بوم دیگه همین ورنی رو بزنید و کارهای مختلف رو تست کنید. مثلا کمی ورنی مات وینزور رو با تربانتین رقیق کنین و روی اون بزنین ببینین چه می شه. حتی با تربانتین خالی سعی کنید یه لایه از ورنی کم کنید. یا اینکه ترکیب همون ورنی براق با کمی تربانتین رو دوباره روی کار بزنید ولی قشر خیلی نازک. یا اسپری ورنی.
به طور کل، این کارها رو روی نقاشی اصلی تست نکنید!


  احمدییکشنبه, 8 دی 1398

وقتی خشک شد اگه روغن بررگ روش با قلم بزنم مات شدگی از بین میره ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 10 دی 1398
Mohsen Irani به احمدی
نه این کار خوبی نیست. تابلو پرز و گرد و خاک جذب می کنه.


  احمدییکشنبه, 8 دی 1398

سلام ممنون از مطالب مفیدتون استاد
من تابلویی که تازه کشیدم زمینه تیره ش بعد از خشک شدن مات شده میشه از این حالت درش بیارم ؟
محسن ایرانی سه شنبه, 10 دی 1398
Mohsen Irani به احمدی
سلام. ورنی تا حد زیادی بهترش می کنه. ولی احتمالا شما از یک رنگ بی کیفیت استفاده می کنید. یا اینکه سفید و قهوه ای رو زیاد ترکیب می کنید.


  Samaneشنبه, 7 دی 1398

سپاس از مطالب مفیدتان
من از اکرلیک استفاده کردم برای تابلو و دوست دارم کمی براق باشد مثل رنگ روغن، بنظر شما از ورنی استفاده کنم یا براق کننده خاصی برای رنگ اکرولیک است؟
محسن ایرانی سه شنبه, 10 دی 1398
Mohsen Irani به Samane
ممنونم. ورنی مناسبه


  Nooshinپنجشنبه, 5 دی 1398

من از اسپری کیلر براق استفاده کردم
آیا عملکرد کیلرها شبیه ورنی هاست؟
شاید مقاومت کیلرها کمتر باشه و پاک کردن اونها از سطح نقاشی راحت تر باشه
محسن ایرانی جمعه, 6 دی 1398
Mohsen Irani به Nooshin
استفاده از کیلر روی تابلوی نقاشی مثل اینه که به جای روغن بزرک از روغن موتور ماشین استفاده کنید


  Nooshinپنجشنبه, 5 دی 1398

سلام
من متاسفانه به اشتباه روی نقاشیم اسپری براق زدم و الان خیلی متاسفم ، میخوام کارم برگرده به شکل قبل
اسپری مات کاری میکنه براش؟
محسن ایرانی پنجشنبه, 5 دی 1398
Mohsen Irani به Nooshin
فکر نمی کنم ایده خوبی باشه. اول سعی کنید ورنی رو با وایت اسپریت یا یک حلال دیگه پاک کنید. البته اول یه قسمت ریز از گوشه تابلو رو با گوش پاکن تست کنید


  ارغوانشنبه, 30 آذر 1398

سلام مرسی از مطالب خوبتون ببخشید من‌ روی بوم یا رزین کار کردم و‌روی رزین با راپید طرح کشیدم روش حالا میخوام وارنیش بزنم که راپید پاک‌نشه اگه وارنیش بزنم‌خراب میشه چه نوعی بزنم؟
محسن ایرانی شنبه, 30 آذر 1398
Mohsen Irani به ارغوان
سلام. البته من روی راپید تا به حال ورنی نزدم. از تافت استفاده کردم که راپید رو کاملا خراب کرد. اما فکر می کنم که با اسپری ورنی خارجی هیچ مشکلی ایجاد نشه. بهترین کار اینه که قبلش روی یک سطح تست کنید.


  Sepidehجمعه, 29 آذر 1398

سلام وقت بخیر
برای ورق طلا از چه نوع وارنیش باید استفاده کنم مایع یا اسپری
و اینکه برای نگه داری و تمیز کردن تابلو ورق طلا باید چیکار کنم؟
ممنون از پیج مفیدتون

محسن ایرانی شنبه, 30 آذر 1398
Mohsen Irani به Sepideh
سلام. فکر می کنم که فرقی نداره و از هر دو می شه. به خصوص احتمالا اسپری بهتره اما واقعیت اینه که این مورد بیشتر در حوزه هنر پتینه است و من سررشته کافی ندارم در این مورد.


  مبیناچهارشنبه, 13 آذر 1398

سلام من اشتباه کردم از ورنی وستا استفاده کردم و الان نمیدونم چجوری پاکش کنم و در بعضی نقاط هم شره کرده و کاملا مشخصه میشه لطفا کمکم کنید.
محسن ایرانی شنبه, 16 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
یک گوشه از کار رو با دستمال و وایت اسپریت امتحان کنین. چه بسا که یه مقدار پاک بشه


  مبینا سه شنبه, 12 آذر 1398

بنظر شما استفاده از شیشه آنتی رفلکس برای تابلوی رنگ روغن کار خوبیه؟
یا نه


محسن ایرانی سه شنبه, 12 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
کلا اونقدر گرون شده که نمی صرفه! ولی شیشه آنتی رفلکس یه بافت دون دون ریز هم داره که به نظرم کمی مزاحمت ایجاد می کنه. اما در کل قابلیت استفاده داره


  مبینا سه شنبه, 12 آذر 1398

من یه تابلو با رنگ روغن ونگوگ و وینزوز وینتون کشیدم که سایزش ۲متر در یک ونیم،و قابش هم کردم
اما نمیدونم ورنی بزنم یا نه
از طرفی میترسم بعد چند سال ورنی ترک بخوره و زرد بشه...


محسن ایرانی سه شنبه, 12 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
می تونین ورنی بزنین که رووش نوشته باشه removeable که پاک شونده باشه. این نوع ورنی ها اصولا باید با وایت اسپریت پاک بشن


  سانارجمعه, 8 آذر 1398

سلام من چندتا تابلوی رنگ روغن دارم که چند سال از کشیدنشون میگذره و حالا تصمیم گرفتم ورنی بزنم تا محافظت بشن، رفتم ورنی وستا خریدم اما حالا کامنتها رو که میخونم میبینم رنگش به مرور زرد میشه ویا گردو خاک جذب میکنه و خلاصه درسراش بیشتر از کیفیتشه ! تابلوهای من تو خونه اند و شرایط خاصی ندارن. احتیاجه که که حتما ورنی بزنم یا نزنم بهتره؟ مخصوصا با این مارکی که خریدم خیلی به شک افتادم
محسن ایرانی شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به سانار
سلام. ورنی وستا که اصلا نزنید که حسابی بد می شه!!
اما تابلوی شما اگر در معرض نور لامپ سفید یا نور خورشید نیست و هر ماه گرد و خاکش رو تمیز می کنید، نیاز شدیدی به ورنی نداره. به هر حال اگر می خواهید ورنی بزنید، ورنی مایع دامار وینزور بخرید و با کمی تربانتین ترکیب کنید تا یه مقدار رقیق تر شه و با خیال راحت روی کار بزنید. (البته قبلش تست کنید حتما)


  عسل جمعه, 8 آذر 1398

سلام
میشه از وارنیش وینزور که مخصوص رنگ روغن برای اکریلیک هم استفاده کرد؟
محسن ایرانی شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به عسل
سلام. بله می تونین این کار رو بکنید


  مبینا چهارشنبه, 6 آذر 1398

من از یه نقاش شنیدم،اگه وارنیش رو با ترابانتین ترکیب کنیم و روی کار بزنیم،دیگه زرد و خراب نمیشه بعد چن سال.
و نیاز به پاک کردنش نیس
درسته؟
محسن ایرانی شنبه, 9 آذر 1398
Mohsen Irani به مبینا
به نظر من هم بهتره که وارنیش کمی با تربانتین رقیق تر بشه و لایه نازک تری زده بشه. اما بعیده که این کار از زرد شدن ورنی جلوگیری کنه.


  برودکیپنجشنبه, 23 آبان‍ 1398

ممنون ازراهنمایهای خوبتون سوال داشتم درمورد تابلوبا ورق طلا ورنگ روغن وتکسچربسکت کارکردم میخواستم وارنیش براق بزنم مشکلی نیست که میتونم استفاده کنم
محسن ایرانی جمعه, 24 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به برودکی
خواهش می کنم. نه هیچ مشکلی نداره ولی بهتره که به صورت اسپری باشه.


  شادافزاپنجشنبه, 23 آبان‍ 1398

سلام بزرگوار
من روی کار اکریلیک که کمی با ابرنگ جزییات هم روش گذاشته بودم اسپری کیلر زدم مشکلی پیش نیومد کمی بعد برای اینکه لایه ضخیمتر و درخشانی روی کار که خیلی کوچک بود ایجاد کنم روش وارنیش مایع با قلمو زدم متاسفانه همه ی رنگها کنده شد و رفت انگار شسته باشیم میخاستم بدونم علتش چیه مگه با اسپری اول یک لایه پوششی ایجاد نشده بود چرا دفعه بعد کار تغییر کرد؟ دوبار هم این اتفاق افتاد بخاطر جزییات ابرنگ روی کار بوده یا مشکل دیگه ای بوده چون بیشتر قسمت ابرنگها کنده شد
محسن ایرانی جمعه, 24 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به شادافزا
سلام. در درجه اول من فکر نمی کنم استفاده از اسپری کیلر اصلا مناسب کار نقاشی باشه. همون ورنی می تونست کافی باشه. اما احتمالا علت این ماجرا این بوده که شما به قدر کافی صبر نکردین تا کیلر خشک بشه.


  مریمشنبه, 18 آبان‍ 1398

سلام
میشه خواهش کنم ازتون بفرمایید برای مجسمه ی پاپیه ماشه چه تثبیت کننده ای خوبه استفاده کنم؟
سپاس
محسن ایرانی سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به مریم
سلام. من هیچ سررشته ای از پاپیه ماشه ندارم. ولی فکر می کنم روی اون به طور سنتی روغن کمان می زنن. چه بسا که ورنی معمولی رنگ روغن هم جواب بده یا اسپری کیلر


  Nasrinپنجشنبه, 16 آبان‍ 1398

سلام،با سپاس از مطالب مفیدتون.
میشه لطفا در مورد زیرسازی بوم هم بگین؟ من نقاشی رنگ و روغن رو مستقیم روی بوم انجام دادم رنگها بعد از خشک شدن کم رنگتر شدن و شفافیت نداره تابلوم مشکل از چیه؟
محسن ایرانی سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به Nasrin
سلام. اتفاقا حتما در موردش می نویسم. باید دید از چه پارچه، جسو و رنگی استفاده می کنید


  بهارپنجشنبه, 16 آبان‍ 1398

سلام برای کار رنگ روغن اگر از تربانتین استفاده نکنیم و فقط به روغن بزرک اکتفا کنیم مشکلی بوجود نمیاره؟
دوم اینکه برای فیکس کردن تابلوی رنگ روغن یا اکریلیک بوسیله اسپری کیلر چه مدت زمان باید از اتمام کار بگذره
محسن ایرانی سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به بهار
سلام. من خودم هم فقط روغن استفاده می کنم. تربانتین نمی زنم.
اسپری کیلر که جالب نیست. استفاده نکنید


  آرزوچهارشنبه, 15 آبان‍ 1398

سلام من قسمت هایی از تابلوم رنگ به صورت ضخیم روی هم مونده، همه قسمت ها یکدست و مات اما متاسفانه چند ا مثل اک براق و ضخیم و بد شکل هست، به من گفتن وارنیش رو کل کار بزنم اما نمیدونم تاثیری برای اون بخش ها داره؟ مثاحساس میکنم اون قسمت هارو یه جوری باید پاک کنم و دو باره رنگ بزنم ، میتونید در این خصوص کمک کنید؟! ممنون
محسن ایرانی سه شنبه, 21 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به آرزو
سلام. من کار شما رو ندیدم. کلا باید مشخص شه که چرا این اتفاق افتاده. خیلی وقت ها فکر می کنم دلیلش استفاده از روغن بزرک های بی کیفیت ایرانی باشه. و البته رنگ ایرانی.
برخی وقت ها می شه روی اون قسمت ها سمباده کشید و دوباره کار کرد. ورنی هم می تونه تا میزانی یکدست کنه. به خصوص ورنی براق که برق کار رو یکدست می کنه.


  نرگس گلیدوشنبه, 13 آبان‍ 1398

سلام ممنون از مطالب خوبتون. من قصد داشتم روی مدادرنگی وارنیش بزنم. چون تو یه کلیپ دیده بودم رنگارو زنده تر میکنه. نظر شما چیه؟ بزنم یا نزنم؟
محسن ایرانی چهارشنبه, 15 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به نرگس گلی
سلام. با توجه به زرد شدن ورنی در گذر زمان، فکر نمی کنم خیلی کار خوبی باشه. استفاده از مداد خوب، کاغذ سفید مناسب، نحوه انجام کار و غیره به قدر کافی مدادرنگی رو زنده می کنه.


  محمدرضادوشنبه, 6 آبان‍ 1398

با سلام و تشکر از لطف شما.ورنی کادنس که بر روی سنگ کوچک رودخانه زده شده با چه چیزی پاک می شود؟
محسن ایرانی سه شنبه, 7 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به محمدرضا
احتمالا با تینر فوری. البته باید تست کنید طوریکه به اثر آسیب نزند


  صفریجمعه, 3 آبان‍ 1398

با تشکر از مطالبتون من برای یک کار که رنگ و روغن تیره از ورتیش مای مری درخشان استفاده کردم و متاسفانه انعکاس اس واقعا بد شده تقریبا تابلو تو روز دیده نمیشه اگر روش ورنی مات وینزور بزنم ایا درست میشه
محسن ایرانی شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به صفری
خواهش می کنم. نه متاسفانه با ورنی مات بدتر می شه چون احتمالا حالت کدر پیدا می کنه و درست نمی شه. ولی ممکنه بتونین یک عدد ورنی ریموور بخرین و ورنی رو پاک کنید


  Altinیکشنبه, 28 مهر‍ 1398

سلام
من میخاستم بدونم چند لایه وارنیش برای نقاشی رنگ روغن لازمه و هربار چقدر باید بگذره تا لایه بعدی رو بزنم. و بهتره که لایه نازک باشه یا کمی کلفت
مرسی از کمکتون
محسن ایرانی شنبه, 4 آبان‍ 1398
Mohsen Irani به Altin
سلام. اصلا دلیلی نداره که چند لایه ورنی بزنید. یک لایه نازک کافیه


  مهری آزادسه شنبه, 16 مهر‍ 1398

سلام
استاد عزیز آیا وارنیش برای کار آبرنگ هم قابل استفاده هست؟مثلا برای براق کردن آب در نقاشی که رودخانه دارد
محسن ایرانی چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به مهری آزاد
سلام. به نظرم برای همچین مواردی استفاده از صمغ عربی مناسب تر باشه
محسن ایرانی چهارشنبه, 17 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به مهری آزاد
صمغ عربی


  ياسمن عامريجمعه, 5 مهر‍ 1398

سلام
سوالي در مورد اسپري وارنيش برند مايمري دارم.
من ميخوام براي فيكس كردن ورق طلا از وارنيش استفاده كنم و ميخوام براقيت هم داشته باشه.
محسن ایرانی شنبه, 6 مهر‍ 1398
Mohsen Irani به ياسمن عامري
سلام. البته من اطلاعات کاملی درباره پتینه ندارم و این موضوع بیشتر در حوزه پتینه است. ولی همونطور که می دونید ورق طلا چسب مخصوص خودش رو داره. در مورد ورنی هم همون فاینال وارنیش از نوع براق برای شما مناسبه و مشکلی نداره. کیفیت خوبی داره. البته به طور کل من مدیوم ها و ورنی های وینزور رو بیشتر ترجیح می دم.


  سمانهجمعه, 22 شهریور‍ 1398

سلام.مطلب خیلی خوبی بود.ممنون.اما متاسفانه به مشکل خوردم من روی کارم وارنیش وستا پایه اب زدم.چند روز گذشته اما هنوز چسبناکه.چکارش کنم؟؟؟
محسن ایرانی یکشنبه, 24 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به سمانه
سلام. ممنونم. کار اشتباهی کردین که از این ورنی استفاده کردین. یک گوشه کوچک از تابلو رو تست کنین که آیا با یک دستمال مرطوب پاک می شه؟ اگر شد، بهتره کلا پاکش کنید


  سیماپنجشنبه, 21 شهریور‍ 1398

سلام استاد گرامی.ممکنه در مورد رقیق کننده رنگ روغن و زیر ساز بوم هم بفرمایین که چه ماده ای خوبه؟
محسن ایرانی جمعه, 22 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به سیما
در مورد زیرسازی بوم حتما این کار رو می کنم. در مورد رقیق کردن رنگ یک مطلب در مورد انواع روغن بزرک در سایت رنگ هنر نوشتم. در گوگل سرچ کنید: روغن بزرک نقاشی. فعلا می تونید اون مطلب رو بخونید.


  بتیسه شنبه, 19 شهریور‍ 1398

ایا وارنیش مارک وستا خوب است ؟؟؟ با وایت اسپریت وستا قاطی کنیم ک خشک کن هست اون وایت اسپریت یا اینکه مارک خارجی استفاده بشه؟؟؟ ممنون

محسن ایرانی چهارشنبه, 20 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به بتی
سلام. نه اصلا استفاده نکنید. ورنی وستا بَده می تونه تابلو رو کلا خراب کنه.


  سجمعه, 8 شهریور‍ 1398

بسیارعالی
محسن ایرانی شنبه, 9 شهریور‍ 1398
Mohsen Irani به س
سپاس


  ادیب جمعه, 25 مرداد 1398

با سلام استاد
یه سوال دارم؟ آیا بعد از عمل وارنیش زدن و خشک شدن آن. دوباره میشه روش نقاشی کشید؟
محسن ایرانی شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به ادیب
سلام. بله می شه روی اون نقاشی کرد ولی بهتره این کار رو نکنید. چون ممکنه در آینده نیاز بشه که ورنی رو پاک کنید و این کار باعث صدمه به تابلو می شه. از طرفی ورنی آلودگی رو بیشتر جذب نقاشی می کنه.


  Jسه شنبه, 22 مرداد 1398

سلام
تشکر بابت اطلاعات عالی تون
میخواستم بپرسم زمان خشک شدن وارنیش چقدر هست؟
و اینکه از وارنیش برای کار گواش هم میشه استفاده کرد؟
محسن ایرانی شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به J
سلام. خواهش می کنم. بله می تونین روی گواش هم استفاده کنین. زمان خشک شدن کامل و عمقی، حدود 24 ساعت است. اما تقریبا بعد از 5 ساعت دیگه حالت خشک داره.


  آسوسه شنبه, 22 مرداد 1398

سلام،از توضیحات کاملی که داده بود سپاسگزارم، میشه لطفا راهنمایی بفرمایید برای ابعاد50در70 حدودا چندمیل وارنیش مورد نیاز هست؟50میل کافیه آیا؟ و اینکه کار من روی چوب هستش وارنیش بیشتری نیاز نداره؟
محسن ایرانی شنبه, 26 مرداد 1398
Mohsen Irani به آسو
سلام. به نظر من چوب اتفاقا کمتر نیاز داره اگر که بافت نقاشی شما ریز و صاف باشه یا قبلش چوب رو به خوبی سمباده زده باشین. فکر می کنم 50 میل برای اون ابعاد زیاد هم هست. ضمنا می تونین ورنی رو با تربانتین قاطی کنین تا حجمش بیشتر شه.


  بنازسه شنبه, 8 مرداد 1398

سلام من چند تا مشکل دارم ممنون میشم کمکم کنید. اول اینکه خواستم بپرسم تربانتین فقط باعث خشک شدن رنگ میشه یا باعث براق شدن هم میشه چون من نمیخوام از ورنی استفاده کنم اما نمیدونم چرا تابلو م مات میشه البته چون بوم رو خودم ساختم شک دارم که پوشاننده کافی نزده باشم مشکل دیگه ای که دارم اینه که روی تابلو نقطه های ریز گرد جمع میشه موقع رنگ زدن و کار کردن همش وقت هم به جمع کردن اون چیزای ریزگرد میره خواستم ازتون کمک بخوام به نظر شما مشکل مات شدن رنگ ها با وجود اینکه روغن زیاد استفاده می کنم بوم یار بانتین هست ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی پنجشنبه, 10 مرداد 1398
Mohsen Irani به بناز
سلام.
1) کار اصلی تربانتین خشک شدن و روان کنندگی رنگه. باعث براق شدن نمی شه. اما اگر با روغن بی کیفیتی استفاده کنید مثل روغن های ایرانی، ممکنه برق بزنه یه جاهایی. من از تربانتین استفاده نمی کنم مگر اینکه واقعا به سرعت خشک شدن نیاز داشته باشم. از روغن هم خیلی کم استفاده می کنم.
2) باید دید چطور بوم رو زیرسازی می کنید، از چه پارچه و موادی استفاده می کنید. قطعا اگر این کار رو درست انجام ندید، رنگ رو می خوره و باعث ماتی بیش از اندازه می شه
3) باید دید از چه مارک رنگی استفاده می کنید. اون دونه های ریز باعث می شه که من احتمال بدم رنگی که استفاده می کنید، مارک وستا باشه.


  شریفیشنبه, 29 تیر‍ 1398

عالی بود به اطلاعاتمون اضافه کردید....بسیار سپاسگزاریم...پس من پشیمان شدم از وارنیش استفاده کنم.فکرکنم بکای وارنیش روغن بزرگ عالی ترباشه
محسن ایرانی شنبه, 29 تیر‍ 1398
Mohsen Irani به شریفی
ممنونم. البته وارنیش زدن بد نیست. بیشتر منظورم این بود که عجله زیادی نکنیم. چون همیشه امکان انجام این کار وجود داره و به این زودی ها اتفاقی برای تابلو نمی افته


  فاطمه سادات رضویپنجشنبه, 27 تیر‍ 1398

عااالی و کامل هم مطالب و هم پاسخگویی به سوالات
محسن ایرانی شنبه, 29 تیر‍ 1398
Mohsen Irani به فاطمه سادات رضوی
خوشحالم برای شما مفید واقع شده


  مجتبیدوشنبه, 20 خرداد 1398

سلام.روی رنگ روغن مثلا وینزور میشه لاک الکل استفاده کرد جهت براق شدن؟
تشکر
(البته سوالم درمورد رنگ آمیزی یه تکه چوب،توسط رنگ روغن وینزور هست)
محسن ایرانی دوشنبه, 20 خرداد 1398
Mohsen Irani به مجتبی
سلام. بله فکر نمی کنم مشکل خاصی ایجاد شه. البته بهتره حداقل دو هفته کاملا خشک شه


  زری ساحلیکشنبه, 12 خرداد 1398

روی نقاشی ورنی زدم رنگها پخش شدندرنگهارو درست کردم و دیگه نتوانستم ورنی رو یکدست کنم آیا میتوانم بعدا روی همان کار رو مجددا ورنی بزنم؟
محسن ایرانی دوشنبه, 13 خرداد 1398
Mohsen Irani به زری ساحل
البته نمی دونم که چرا رنگ های شما پخش شدند یا چطور ورنی زدین. به خاطر این بوده که زود اقدام کردین یا از جنس رنگ های شماست. ولی وقتی رنگ ها پخش می شن معناش اینه که با ورنی هم ترکیب شدن و این کار رو سخت می کنه. بعد از خشک شدن کامل تابلو می تونین دوباره روی اون ورنی بزنین تا یکدست تر شه.


  فاطمهشنبه, 28 اردیبهشت 1398

سلام
ممنون از مطالب خوبتون.
روی سفید اکرلیک ورنی براق آمستردام میزنم رد میندازه و گرد و خاک میشینه روش ،راهکاری دارین?
ممنون
شما فرمودین ک ورنی نقاشی و بعد ی مدت زرد میکنه، آیا نقاشی اکرلیک هم همینطور ?
محسن ایرانی دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به فاطمه
سلام
شاید از قلموی کوچک و زبر استفاده می کنین. احتمالا بهتر باشه که از ورنی اسپری استفاده کنین. قبل از ورنی زدن، تابلو رو کاملا تمیز کنید. بعد از انجام کار هم بهتره تا خشک شدن نقاشی، اون رو روی یک میخ روی دیوار اتاقی نصب کنین که گردش هوا در اون کمه و گرد و خاک هم نداره.
معمولا ورنی رنگ روغن رو روی آکریلیک هم می زنن. بنابراین برای اکریلیک هم همین طوره. البته به این زودی ها هم زرد نمی شه و این مورد به نوع و جنس ورنی هم بستگی داره.


  بارانپنجشنبه, 19 اردیبهشت 1398

براي پاك كردن ورني براق از روي تابلو بايد چيكار كرد ؟
محسن ایرانی شنبه, 21 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به باران
پرسش خوب شما باعث شد که این مطلب رو آپدیت کنم. پاسخ شما به نحوه پاک کردن ورنی رو هم در داخل مطلب دادم. سپاسگزارم


  مرجاندوشنبه, 2 اردیبهشت 1398

سلام
براي استفاده از وارنيش روي رنگ روغن يا اكرليك بايد حتما ٣تا٦ماه از اتمام تابلو بگذره؟يا زماني ك احساس كردم رنگ ديگ پخش نميشه ميتونم از وارنيش روي كار استفاده كنم؟يعني حدود يك يا دو هفته بعد
محسن ایرانی سه شنبه, 3 اردیبهشت 1398
Mohsen Irani به مرجان
زمان استفاده از varnish برای اکریلیک یک هفته بعد از پایان تابلو است. اما برای رنگ روغن به ویزه اگر رنگ های شماکلفت باشه، حداقل شش ماه است. این زمان می تونه تا یکسال هم افزایش پیدا کنه. اینکه مرحله اول خشک شدن رنگ اتفاق می افته اصلا به معنی خشک شدن کامل و نهایی رنگ ها نیست.
برای ورنی زدن عجله نکنید!


  هدیسه شنبه, 20 فروردین 1398

سلام . ببخشید برای کار سیاه قلم از چه فیکساتیوی میشه استفاده کرد؟ و کار خراب نمیشه؟
محسن ایرانی جمعه, 30 فروردین 1398
Mohsen Irani به هدی
سلام. من شخصا به دلیل قیمت بسیار بالا، بخارات سمی و موارد دیگه استفاده از فیکساتیو رو برای سیاه قلم پیشنهاد نمی کنم. تافت موی مارک نیوآ به نظرم خیلی خوبه.


  ناهیدشنبه, 3 فروردین 1398

سلام،من بعد از نقاشی روی اجسام از وارنیش استفاده میکنم اما حالت چسبناکی که بعد از وارنیش روی کار به وجود میاد اصلا خوشایند نیست،خودش باعث جذب ذرات ریز و مو و پرز میشه تازه! راه حلی نیس برای رفع این چسبناکی؟ ممنونم
محسن ایرانی شنبه, 3 فروردین 1398
Mohsen Irani به ناهید
سلام. اصولا اگر ورنی کامل خشک شه دیگه نباید چسبناک باشه. ممکنه از نوع ورنی مایع استفاده می کنین که کیفیت خوبی نداره. امیدوارم از ورنی ایرانی استفاده نکرده باشید. اگر ورنی رو با کمی تربانتین قاطی کنین بهتر خشک می شه.


  اسلاملودوشنبه, 27 اسفند‍ 1397

سلام ،اگرروی کار سفال با قلم مو رزین بزنیم کار خراب نمیشه و برای شست وشو قلمو ازچی باید استفاده کنیم؟
محسن ایرانی دوشنبه, 27 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به اسلاملو
سلام. نه خراب نمی شه. اگر می خواهین حالت لعاب داشته باشه، کریستال سرورنیک بزنین. من معمولا اون قلمو رو می اندازم دور! ولی با تینر فوری تا میزانی خوب می شه.


  آرتچهارشنبه, 15 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات خوبتون.یه سوال داشتم:من یه تابلو دکوراتیو که ترکیبی از رنگ اکریلیک سفید و ورق طلاست آماده کردم.میخواستم بدونم آیا لازمه که وارنیش زده بشه؟ اگه لازمه هم برای قسمت رنگ که اکریلیک هست چه نوع وارنیشی باید زده باشه هم برای ورق طلا چه نوعی؟ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی سه شنبه, 21 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به آرت
سلام. اگر ورق طلای شما ناپایداره و با دست خوردن کنده می شه، بهتره اسپری ورنی بزنین. بیشتر ورنی ها مثل مارک مای مری، هم مناسب رنگ روغن و هم مناسب اکریلیک و مواد دیگه هستن. بنابراین لازم نیست دو نوع ورنی متفاوت بزنین. اینکه می خواهید براق باشه یا مات هم به سلیقه خودتون بر می گرده.


  پریایکشنبه, 5 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات بسیار خوب و مفیدتون.
فقط یه سوال؛ممکنه بفرمایید وارنیش مات و براق رو به چه میزان باید باهم ترکیب کنیم؟
محسن ایرانی دوشنبه, 6 اسفند‍ 1397
Mohsen Irani به پریا
سلام. خواهش می کنم. میزان این ترکیب به این بستگی داره که چقدر می خواهین از درصد براقیت تابلو کم کنین. اگر مثلا یک سوم ورنی براق و دو سوم ورنی مات داشته باشیم، در نهایت یک ورنی با درخشش کم خواهیم داشت.


  بهروزچهارشنبه, 24 بهمن‍ 1397

خیلی مفید بود. متشکرم.
محسن ایرانی شنبه, 27 بهمن‍ 1397
Mohsen Irani به بهروز
ممنونم از نظر شما.


  nolشنبه, 29 دی 1397

خیلی بم کمک کرد، مرسی از اطلاعات خوبتون. مارک خوب وارنیش مات میشناسین شما؟
محسن ایرانی یکشنبه, 30 دی 1397
Mohsen Irani به nol
سلام. ممنون از نظر شما. اسپری ورنی مات مارک مایمری خوبه. قیمتش الان چیزی حدود 90 هزار تومن باید باشه. اگر مایع می خواهین استفاده کنین، ورنی مارک وینزور باید به قدر کافی خوب باشه.


  زهراچهارشنبه, 21 آذر 1397

ممنون خوب بود من خودم اطلاعات چندانی ندارم
محسن ایرانی پنجشنبه, 22 آذر 1397
Mohsen Irani به زهرا
سلام و سپاسگزارم از نظر شما


خوشحال می شوم دیدگاهتان را در این باره بخوانم

  • 9 × 4 = ?

توجه در حال حاضر ظرفیت کلاس های حضوری من پر بوده و نیاز به هماهنگی قبلی است.