›› مطالب آموزشی ›› ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن

نقاشی را ورنی بزنیم یا نزنیم؟

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: ابزار شناسی | تاریخ: یکشنبه, 18 شهریور‍ 1397 | نظرات: 6 نظر
آیا باید پس از پایان تابلو، برای محافظت آن از ورنی نقاشی (varnish) استفاده کرد؟ این پرسشی است که بیشتر هنرجویان می پرسند. برخی از نقاشان معتقدند که حتما برای محافظت از نقاشی باید این کار را انجام داد. این عده به تناسب سلیقه یا تجربه خود از ورنی مایع، در انواع مات و براق، یا به صورت اسپری استفاده می کنند. گاهی استفاده نادرست از ورنی نقاشی یا کاربرد آن در زمان نامناسب باعث خرابی تابلو و به هدر رفتن زحمات یک هنرمند می شود. بر این اساس متن زیر می تواند راهنمای خوبی برای شناخت ورنی نقاشی و نحوه کاربرد آن باشد.

چرا از ورنی استفاده می کنیم

ورنی را به عنوان پوششی برای محافظت تابلو در برابر آلودگی محیط، گرد و غبار و چربی استفاده می کنند. این پوشش از ورود آلودگی به لایه های عمیق تر رنگ جلوگیری کرده و آن ها را جذب خود می کند. بنابراین پوشش ورنی پس از چند سال زرد و کثیف می شود و باید آن را پاک و با یک لایه جدید جایگزین کرد. البته در این مورد باید دقت کرد که نوع وارنیش مورد استفاده اصطلاحا removable varnish باشد. البته از ورنی به دلایل زیبایی شناسانه هم استفاده می شود. برخی از نقاشان برای جلوه بیشتر و درخشان تر شدن رنگ ها از ورنی براق (Gloss varnish) استفاده می کنند. برخی نیز برای یکدستی و هماهنگی رنگ های نهایی از نوع مات آن استفاده می کنند.

پاک کردن ورنی
نحوه پاک کردن ورنی از سطح نقاشی

باید در نظر داشت که اگر شرایط نگهداری تابلو کاملا مناسب باشد، می توان از ورنی استفاده نکرد. به عنوان مثال بسیاری از نقاشان امپرسیونیست تاثیرات بصری ورنی بر روی نقاشی های خود را نمی پسندیدند. من نیز شخصا در حال حاضر تمایلی به استفاده از ورنی ندارم. به ویژه اینکه مدیوم پاک کننده آن را نمی توان به راحتی در بازار پیدا کرد.

زمان و نحوه کاربرد

می توانید پیش از ورنی زدن از یک مدیوم جداکننده (Isolation coat) بر روی تابلو استفاده کنید. این مدیوم شفاف، لایه نهایی رنگ را از ورنی جدا می کند تا بعدا در صورت نیاز به پاک کردن ورنی، این کار به راحتی و بدون آسیب به تابلو انجام شود. برای این منظور مدیوم Golden Soft Gel Gloss پیشنهاد می شود. زمان مناسب برای ورنی زدن، 3 تا 6 ماه (بسته به ضخامت رنگ ها) پس از پایان تابلوست تا رنگ ها کاملا خشک شده باشند. دقت کنید که پیش از انجام این کار، سطح تابلو را به خوبی تمیز کرده باشید.

ورنی نقاشی
تابلوی نقاشی قبل و بعد از ورنی زدن

استفاده از اسپری یا نوع مایع آن تفاوت چندانی ندارد. اگر از اسپری استفاده می کنید، نقاشی را به دیوار تکیه داده و آن را با فاصله ای بین 30 تا 40 سانت روی کار اسپری کنید. اما اگر از مایع ورنی استفاده می کنید، تابلو را روی کف زمین خوابانده، مقداری از مایع روی آن ریخته و با یک قلموی نرم به صورت یکنواخت روی کار پخش کنید. در این مورد من Dammar varnish شرکت وینزور را پیشنهاد می کنم. شما می توانید پیش از استفاده آن را با مقداری کمی تربانتین رقیق کنید.

مات یا براق؟

به سلیقه شما بستگی دارد. هرچند نوع براق جلای خوبی به رنگ ها می دهد و آن ها را زنده می کند، اما به دلیل بازتاب شدید نور در تابلو، من ورنی براق را دوست ندارم. می توان در صورت لزوم نوع مات و برق را به میزان مناسبی ترکیب کرد تا درخشش مورد نظر حاصل شود.

 

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

آخرین نظرات:


زهرا   چهارشنبه, 21 آذر 1397

ممنون خوب بود من خودم اطلاعات چندانی ندارم
محسن ایرانی   پنجشنبه, 22 آذر 1397
پاسخ به زهرا
سلام و سپاسگزارم از نظر شما


nol   شنبه, 29 دی 1397

خیلی بم کمک کرد، مرسی از اطلاعات خوبتون. مارک خوب وارنیش مات میشناسین شما؟
محسن ایرانی   یکشنبه, 30 دی 1397
پاسخ به nol
سلام. ممنون از نظر شما. اسپری ورنی مات مارک مایمری خوبه. قیمتش الان چیزی حدود 90 هزار تومن باید باشه. اگر مایع می خواهین استفاده کنین، ورنی مارک وینزور باید به قدر کافی خوب باشه.


بهروز   چهارشنبه, 24 بهمن‍ 1397

خیلی مفید بود. متشکرم.
محسن ایرانی   شنبه, 27 بهمن‍ 1397
پاسخ به بهروز
ممنونم از نظر شما.


پریا   یکشنبه, 5 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات بسیار خوب و مفیدتون.
فقط یه سوال؛ممکنه بفرمایید وارنیش مات و براق رو به چه میزان باید باهم ترکیب کنیم؟
محسن ایرانی   دوشنبه, 6 اسفند‍ 1397
پاسخ به پریا
سلام. خواهش می کنم. میزان این ترکیب به این بستگی داره که چقدر می خواهین از درصد براقیت تابلو کم کنین. اگر مثلا یک سوم ورنی براق و دو سوم ورنی مات داشته باشیم، در نهایت یک ورنی با درخشش کم خواهیم داشت.


آرت   چهارشنبه, 15 اسفند‍ 1397

سلام.ممنون از توضیحات خوبتون.یه سوال داشتم:من یه تابلو دکوراتیو که ترکیبی از رنگ اکریلیک سفید و ورق طلاست آماده کردم.میخواستم بدونم آیا لازمه که وارنیش زده بشه؟ اگه لازمه هم برای قسمت رنگ که اکریلیک هست چه نوع وارنیشی باید زده باشه هم برای ورق طلا چه نوعی؟ممنون میشم راهنماییم کنید
محسن ایرانی   سه شنبه, 21 اسفند‍ 1397
پاسخ به آرت
سلام. اگر ورق طلای شما ناپایداره و با دست خوردن کنده می شه، بهتره اسپری ورنی بزنین. بیشتر ورنی ها مثل مارک مای مری، هم مناسب رنگ روغن و هم مناسب اکریلیک و مواد دیگه هستن. بنابراین لازم نیست دو نوع ورنی متفاوت بزنین. اینکه می خواهید براق باشه یا مات هم به سلیقه خودتون بر می گرده.


اسلاملو   دوشنبه, 27 اسفند‍ 1397

سلام ،اگرروی کار سفال با قلم مو رزین بزنیم کار خراب نمیشه و برای شست وشو قلمو ازچی باید استفاده کنیم؟
محسن ایرانی   دوشنبه, 27 اسفند‍ 1397
پاسخ به اسلاملو
سلام. نه خراب نمی شه. اگر می خواهین حالت لعاب داشته باشه، کریستال سرورنیک بزنین. من معمولا اون قلمو رو می اندازم دور! ولی با تینر فوری تا میزانی خوب می شه.خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم