›› مطالب آموزشی ›› کلیدهای طراحی

کلیدهای طراحی و نکات طلایی

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: طراحی | تاریخ: سه شنبه, 13 شهریور‍ 1397 | نظرات: 0 نظر

کلیدهای طراحی

بخشی مهم از لحظات و ساعات زندگی من به تدریس طراحی گذشته است. آموزش طراحی به همان اندازه که یک کار فردیست، یک کار گروهی هم هست. در واقع آنچه که به دیگران به صورت گروهی می آموزیم، اغلب مجموعه ای از باورهای ثابت و ساختارهای فکری مشخصی هستند که کمتر دستخوش تغییر می شوند. من اسم این باورهای ثابت را کلیدهای طراحی می گذارم. در بخش زیر تعدادی از این نکات و کلیدهای طراحی _ که حاصل تجربه شخصی من در حوزه آموزش است _ را مطالعه می کنید.


شب به خیر!

به نظرم نخستین کلید طراحی ، خواب کافیست! اگر به قدر کافی نمی خوابید هرگز بازده چندانی نخواهید داشت. حتی اگر به شکل آشکاری احساس خستگی نکنید، کمبود خواب باز هم مقداری از قدرت تمرکز در هنگام طراحی را از شما می گیرد. پیش از هر چیز باید احوالات فیزیولوژیک خود را در شرایط مناسب قرار دهید.

به سندروم گلام غلبه کنید!

به خودتان گوشزد کنید که صرف نظر از نتیجه، باید از طراحی کردن لذت ببرید. معمولا در کلاس های من بسیاری از افرادی که از طراحی کردن لذت نمی برند، اتفاقا انسان های توانمندی بوده اند که به خوبی طراحی می کردند! اما در نهایت این کار را رها کرده اند. این افراد معمولا درگیر مجموعه ای از پیش فرض های ذهنی هستند که آن ها را به سوی خود ناباوری سوق می دهد و من به آن سندروم گلام می گویم!

استراتژیست باشید!

طراحی پایه
اثر هنرجو در جلسه اول _ من معمولا در گام اول تناسبات و ساده سازی فرم ها را آموزش می دهم

داشتن یک راهبرد درست و مشخص در یادگیری طراحی، باعث خواهد شد که سریع تر و بهتر به نتیجه لازم برسید. برنامه ریزی در مورد اینکه از کجا شروع کنید، کجا آموزش ببینید، چه مقدار و چطور تمرین کنید و قرار است به کجا برسید، نیازمند یک استراتژی حساب شده است. بیشتر افرادی که برای یادگیری طراحی به من مراجعه می کنند، قبلا مدت ها طراحی کرده اند. اما نبود راهبرد درست، منجر به این می شود که دوباره طراحی را از پایه با آن ها کار کنم. از نظر من، طراحی فیگور یک موضوع پایه محسوب نمی شود و برای شروع یادگیری طراحی مناسب نیست.

تاریخی عمل کنید!

آثار اولیه خود را دور نریزید، حتی اگر خوب به نظر نرسند. کارهایتان را تاریخ بزنید و به شکل مرتبی آرشیو کنید. این کارهای اولیه بعدا گویای سیر پیشرفت و روند حرکت شما خواهند بود. این مورد در ادامه مسیر به پیشبرد کارتان کمک خواهد کرد.

خوب ببینید!

طراحی طبیعت بی جان
تمرین سایه روشن و حجم پردازی در ترم اول - اثر هنرجو

توضیح این مورد کمی طولانیست و از آن صرف نظر می کنم. اما باید اشاره کنم که منظور از خوب دیدن یعنی ایجاد هماهنگی میان فرمان مغز، چشم و حرکت دست. برای آن معمولا تمرین هایی را به هنرجویان می دهم و همیشه این نکته کلیدی را گوشزد می کنم که حتی اگر امکان آموزش طراحی ندارید، با خوب دیدن مسیر پیشرفت هموار می شود.

ثبات داشته باشید!

این هم از جمله کلیدهای طراحی است. این ثبات هم در فکر و هم در تکنیک شما باید وجود داشته باشد. تنوع بیش از اندازه در وسیله، تغییر پی در پی در موضوع و دگرگونی های مداوم فکری، در فرایند یادگیری طراحی مناسب نیستند. پیشنهاد می کنم حداقل دو ماه با هر ابزار تمرین کنید و سپس در صورت لزوم آن را با ابزار دیگری جایگزین کنید.

حساس باشید!

حساس باشید اما آن را با وسواس اشتباه نکنید. در انتخاب مارک ابزار، نورپردازی، مدل، زاویه دید، زمان و مکان طراحی حساس باشید. دو مثال ساده: کاملا تصور اشتباهیست اگر فکر کنید که مثلا مداد HB طراحی شما در تمامی برندها کیفیت ثابتی دارد، یا اینکه تصور کنید همه جور طراحی را می توان بر روی یک نوع کاغذ انجام داد! به ویژه در انتخاب ابزارهای طراحی و برند آن ها دقت کنید.

خلاق باشید!

طراحی ذهنی
طراحی ذهنی و خلاقانه یکی از هنرجویان با موضوع کابوس

به استادتان اعتماد کنید اما خود را متعصبانه تسلیم یک استاد، کتاب یا شیوه نکنید. چیزهای زیادی هست که می توانید با خلاقیت خودتان کشف کنید. به اصول پایبند باشید اما پنجره های خلاقیت را هرگز نبندید!

مطالعه کنید!

مطالعه کردن وسعت دید طراحانه شما را گسترش می دهد. انواع کتاب ها، جستجوی اینترنتی و وُرک شاپ ها منابع خوبی برای یادگیری شما هستند.

مبارزه کنید!

برای رسیدن به چیزی که می خواهید باید مبارزه کنید. برای کسی که انگیزه موفقیت دارد، نتوانستن معنایی ندارد.

تمرین کنید!

به نظرم استمرار در هنر از استعداد مهم تر است. با انجام تمرین های مستمر و اصولی هر ناممکنی، ممکن می شود. در ساعات مشخصی در هفته طراحی کنید. پس از مدتی شدت سختی تمرین های خود را افزایش دهید.

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم