›› مطالب آموزشی ›› آشنایی با علائم روی تیوب رنگ

علائم و نشانه های روی تیوب رنگ را بشناسیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 13 مرداد 1398 | نظرات: 0 نظر
اگر برچسب تیوب رنگ های نقاشی (به ویژه رنگ روغن) را نگاه کرده باشید، یک سری علائم و نشانه را دیده اید. این نشانه ها ارتباط مستقیمی با کیفیت و خصوصیات رنگ ها دارند و حاصل آزمایش های زیادی هستند. بارها درباره معنی این نشانه ها از من پرسیده شده. حالا فرصت خوبیست که توضیحات کاملی را در اینجا بنویسم. در ادامه خواهید دید که این نشانه های به ظاهر ساده، کاملا تخصصی و مهم هستند.

رنگ مات و شفاف

تصویر بالا نشان دهنده یک سری اطلاعات اولیه ضروری درباره رنگ است. برای این مورد من رنگ روغن وینزور ( از نوع آرتیست ) را به جهت فراوانی و استاندارد بودن، ملاک گرفته ام. اما این موارد معمولا در تمامی رنگ های استاندارد وجود دارند. رنگ های ایرانی به دلیل اینکه در هیچ سطحی نمی گنجند، بیشتر این نشانه ها را ندارند!

نام رنگ

به هر حال اولین چیزیست که می بینیم. اگر به خصوصیات رنگ ها آشنا باشیم، دقت در این مورد ضروریست. من قبلا در مورد ویژگی های انواع رنگ آبی و انواع رنگ سفید در بخش رنگشناسی سایتم توضیح داده ام. بعدا برگردید، پیدا کنید و بخوانید!

حجم رنگ

مقدار رنگ با واحد میلی لیتر. بخش مورد علاقه دانشجوها! هر چی بیشتر، بهتر! اما واقعیت اینجاست که بالا بودن این عدد لزوما به معنای صرفه اقتصادی رنگ نیست. به راحتی می شود میل رنگ را با افزودنی های زائد بالا برد.

شاخص قیمت ( Color Series )

بخش مورد علاقه من! هر چقدر پایین تر، بهتر! سری رنگ هرچقدر بالاتر باشد، قیمت رنگ بیشتر است. مثلا رنگ سفید همیشه سری 1 است و ارزان تر. اما آبی سرولین معمولا سری 4 است و تقریبا چهار برابر هم گران تر.

مقاومت در برابر نور ( Lightfastness )

این شاخص را یک انجمن هنری در آمریکا به نام ACMI برای میزان مقاومت رنگ ها و متریال های برندهای مختلف در برابر نور، تعیین می کند. بالاترین نمره در این شاخص  I  و پایین ترین  V  است. رنگ های سطح آرتیست، نمره I و II دارند. یعنی به این مفتی ها در برابر نور سر خم نمی کنند.

شاخص ماندگاری ( Permanence Rating )

شاخص مهمی است. به معنای قدرت پایداری و ماندگاری شیمیایی رنگ در برابر انواع عوامل محیطی، نور و زمان است. تاش رنگ را روی بوم می زنند و در هوای معمولی و خشک یک اتاق می گذارند و تغییرات را در گذر زمان اندازه گیری می کنند. این شاخص با سه درجه زیر بر روی تیوب رنگ نشان داده می شود. من روی بدنه رنگ های سطح حرفه ای، درجه B را ندیده ام.

AA به معنای فوق العاده پایدار
A به معنای پایدار
B به معنای نسبتا بادوام

شفافیت ( Opacity )

قبلا در این مورد به قدر کافی توضیح داده ام. نشانه به معنای شفاف بودن، نشانه به معنای نیمه شفاف بودن، نشانه  به معنای نیمه مات بودن، و نشانه به معنی کاملا مات بودن رنگ است. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

رنگ های مات و شفاف در نقاشی

ترکیبات روغن

این مورد در سرعت خشک شوندگی رنگ مهم است. معمولا روغن بزرک همیشه در این ترکیب حضور دارد. تصویر بالا مربوط به رنگ فرنچ اولترامارین است و نشان می دهد که در ترکیبات این رنگ از روغن بزرک و روغن گلرنگ استفاده شده است.

نام پیگمنت

به ترکیبات و ویژگی های شیمیایی یک پیگمنت اشاره می کند. این بخش از P (به معنای پیگمنت) + اولین حرف  انگلیسی نام رنگ + یک عدد خاص تشکیل می شود. مثلا PB29 اشاره به پیگمنت آبی لاجوردی و pw4 به پیگمنت سفید زینک در شیمی اشاره دارد.

امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد.

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم

  • 5 − 1 = ?