›› مطالب آموزشی ›› انواع برند رنگ روغن نقاشی

انواع برندهای رنگ روغن را بشناسیم

نویسنده: محسن ایرانی | بخش: رنگ شناسی | تاریخ: یکشنبه, 15 مهر‍ 1397 | نظرات: 0 نظر

امروزه تنوع برندهای رنگ روغن در حدی است که شاید به سختی بتوان گفت بهترین مارک رنگ روغن برای نقاشی کدام است. البته تشخیص بدترین ها کار سختی نیست! معمولا میان کیفیت و قیمت رنگ روغن ارتباط مستقیمی وجود دارد. به طوریکه مارک های ارزان در بیشتر مواقع فاقد کیفیت لازم برای انجام یک کار حرفه ای هستند. در مطلب "ویژگی های یک رنگ روغن خوب" که لینک آن در انتهای این صفحه قرار دارد، ویژگی های یک رنگ خوب را توضیح دادم. حال در بخش زیر برخی از معروفترین و بهترین مارک های رنگ روغن را معرفی می کنم.


وینزور

رنگ روغن وینزور

رنگ روغن وینزور و نیوتن ( Winsor & Newton ) رایج ترین و مشهورترین برند در ایران و شاید در دنیاست. این شرکت انگلیسی در سال 1832 میلادی توسط ویلیام وینزور (شیمی دان) و هنری نیوتن (نقاش) تاسیس شد و محل اولیه آن در خانه نیوتن، در یکی از محله های لندن قرار داشت. وینزور انواع گوناگونی از رنگ تولید می کند. رنگ روغن های این برند در حجم 37 و 200 میل تولید شده و شامل دو نوع Winton و Artist است. تفاوت این دو نوع را در مطلبی جداگانه شرح خواهم داد. فراوانی، قیمت و کیفیت مناسب وینزور را به یکی از پراستفاده ترین مارک ها در بازار ایران تبدیل کرده است.

ونگوگ

رنگ روغن ونگوگ

رنگ روغن ونگوگ یکی از محصولات شرکت هلندی رویال تلنز (Royal Talens) است که فعلا در بازار ایران هم پیدا می شود. تا جایی که آن را تجربه کرده ام، به نظرم کیفیت این محصول تا میزانی نزدیک به وینتون شرکت وینزور و هم رده آن است. رنگ روغن ونگوگ 66 رنگ دارد و برخی رنگ های جالب آن در برند وینزور وجود ندارد. این محصول در حجم های 20، 40، 60، 200 و 500 میل تولید می شود و تیوب آن بسیار بهتر از وینزور ساخته شده است.

رامبراند

رنگ روغن رامبراند

رنگ روغن رامبراند یا رامبرانت، محصول دیگری از شرکت رویال تلنز است اما با کیفیتی به مراتب بیشتر. قدرت رنگدانه های رامبراند به نظرم عالیست! به عبارت دیگر رنگ رامبراند، نوع آرتیست ونگوگ یا اصطلاحا (Extra fine quality) است. این محصول در حجم های 15، 40، 60، و 150 میل تولید شده و تیوب آن مانند ونگوگ(و حتی شیک تر) است. یکی دیگر از ویژگی های خوب این برند، تنوع آن (120 رنگ) در 5 سری مختلف است. در بازار ایران ظاهرا همه این رنگ ها پیدا نمی شود و البته قیمت رنگ روغن رامبرانت نیز نسبتا گران بوده و در سری های مختلف فرق می کند.

اشمینک

رنگ روغن اشمینک

رنگ روغن اشمینک (Schmincke) یک محصول بسیار با کیفیت آلمانیست. اشمینک رنگ های خود را بر اساس کیفیت و تنوع رنگی به ترتیب در 4 نوع کالج (College) ، آکادمی (AKADEMIE) ، نرما (Norma) و موسینی (MUSSINI) تولید می کند. نوع موسینی که حرفه ای ترین است و شرکت اشمینک ادعا دارد که آن را بر اساس فرمول استادان بزرگ می سازد، در ایران به سختی پیدا می شود. نوع نرما نیز بسیار عالیست و برخی شرکت ها آن را با قیمت های گزاف وارد ایران می کنند. پوشش دهی خوب، قدرت رنگی بالا، خشک شوندگی مناسب و مقاومت در برابر نور جایگاه این برند را جزو برترین ها قرار می دهد.

مایکل هاردینگ

رنگ روغن مایکل هاردینگ

رنگ روغن مایکل هاردینگ (Michael Harding) یک برند محبوب آمریکایی است که ادعا می شود رنگ های آن دست ساز است. این رنگ نه در ایران یافت می شود و نه اینکه من تجربه استفاده از آن را دارم. ولی اگر در آمریکا زندگی می کنید می تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. این رنگ در حجم های 40 و 225 میل ساخته می شود.


دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:
 

* استفاده از این نوشته به لحاظ اخلاقی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است

خوشحال می شوم دیدگاهتان را درباره این مطلب بخوانم